Manžel moc kouří

maggie287
4. zář 2017

Zdravím, potřebovala bych poradit... Můj manžel (26) je dost silný kuřák a já nevím, jak ho donutit aby to alespoň omezil. Kouřit začal už na základní škole, takže je mi jasné, že to nebude žádná hračka...:-/ Sama jsem kuřačka, ale stačí mi 5 cigaret denně. Zato manžel... tomu nedělá problém spotřebovat krabičku a půl za den, což je, jak jistě víte, 30 cigaret. ☹ Mám obavy o jeho zdraví, teď je sice mladý, ale co bude za 10, 20 let jestliže bude takto pokračovat?? Snažím se s ním o tom mluvit, zjistit proč to tak přehání, ale on vždy svede konverzaci jinam anebo si začne z mých obav o jeho zdraví dělat legraci, a to mě dokáže vážně naštvat... Mám pocit že už jsem zkusila snad všechno, po dobrém i po zlém.. jenže on pořád nic, občas se dokáže i naštvat když s ním chci o tom mluvit😢 Nechci tu manžela pomlouvat, jinak máme krásný vztah, ale on je prostě ten typ člověka, co skoro nic nebere vážně...☹ Máme spolu ročního synka, který bezesporu potřebuje tátu, hlavně proto mě jeho přehnané kouření tak trápí..... Máte někdo taky podobné problémy? Popř. jakým způsobem je řešíte? Omlouvám se za obsáhlý dotaz, ale fakt už si s manželem nevím rady. 😒

tynka9
5. zář 2017

K tomu, aby přestal/omezil to musí dospět sám, vždy je nutná vůle a silná motivace. Dá se pomoci léky, v některých lékárnách jsou dokonce i programy na podporu odvykání kouření s vyškolenými lékárníky. Ale obávám se, že pokud si z toho dělá srandu a nebere tě vážně, tak s tím nic moc nenaděláš.
Jinak o sebe strach nemáš? Nechci nějak moralizovat, ale kouření je prokazatelně rizikové ať už kouříš 5 nebo 50. Jasné, ze množství roli hraje, ale riziko je pořad vysoké. Když se k tomu přidá ještě nějaký rizikový faktor navíc - špatná srážlivost krve, užívání antikoncepce a pod. může být o malér postaráno a může jit i o život.
Navíc píšeš, ze máte roční prtě, i pro něj to není dobré - i kdybyste chodili kouřit ven, tak v oblečení, vlasech a dechu pořád sloučeniny z cigaret jsou přítomné. Pro děti to do budoucna muže mít kupu dopadů - astma, alergie...

panickatlamicka
5. zář 2017

Zkus ho motivovat tím, že sama přestaneš kouřit.

blaablaablaa
5. zář 2017

Mně spíš fascinuje, kolik prachů v tom zahučí.. co to zkusit přes finanční stránku?

gnozka
5. zář 2017

Mam úplne ten samy problem . Ja jsem tedy vyléčeny kuřák . Uz 3 roky nekourim . Ale s manželem porad bojujeme ohledne cigaret . Strasne mi vadi jak hrozne smrdí a hlavne jak je bezohledný . Mame dvouletou dceru a nedělá mu problem ji houpat na houpačce a u toho kouřit , hrůza :( jsem z toho nešťastná ale také si nevím rady. Vykouri také krabku denne . A ty peníze ? To snad ani komentovat nebudu .

maggie287
autor
5. zář 2017

@blaablaablaa No to je další věc, těch peněz... Pořád si stěžuje že mu z výplaty nic nezbývá, přitom čtvrtinu platu sežerou cigára! Ale ani to na něj neplatí ☹

maggie287
autor
5. zář 2017

@gnozka Tak to jsme na tom opravdu stejně no. Akorát můj manžel naštěstí před malým nekouří, nikdy jsem neviděla že by si zapálil třeba když veze kočárek. To je asi jediné plus.

dolezalovalucie
5. zář 2017

@maggie287 Sama kouris tak vlastne nechapu co ti tolik vadi,pokud chces u nekoho dosáhnout nejake zmeny tak musíš v první rade zacit u sebe,jako najednu stranu se nedivim,ze na tvoje rady neda,kdyz kouris taky.Podle me co se tyce skodlivosti zase tak velkou roli nehraje jestli kouris 5 nebo 30 cigaret denne.Nejdriv prestan sama.Treba ho to nakonec donuti se zamyslet a prestat taky.

maggie287
autor
6. zář 2017

@dolezalovalucie Nemyslím si že kdybych přestala že by to manžela nějak ovlivnilo. Když jsem v lednu minulého roku zjistila že jsem těhotná přestala jsem okamžitě, ale on to ani neomezil. A počet cigaret denně také nehraje žádnou roli... jasně, je to škodlivé, ale každý člověk je jiný. Znám lidi nekuřáky kteří mají větší zdravotní problémy než silní kuřáci a stejně tak znám lidi co hulí jak fabrika a jsou zdraví jako řípa...😉

dolezalovalucie
6. zář 2017

@maggie287 Tak to ja se s tebou nepru,taky jsem před dětmi kourila.Ale myslim,si ze jde spis o princip když kouris sama tak nemuzes chtit po chlapovi aby prestal nebo omezil.Zase na jednu stranku pokud uz si argumentovala tak,ze chces aby omezil kvůli tobe a malymu a nic si z toho nevzal tak se obavam,ze s nim nehnes,musi chtit opravdu sam

maggie287
autor
7. zář 2017

ja jsem ale přece vůbec neřekla že chci aby přestal úplně! Jen by mě potěšilo kdyby to omezil třeba aspoň na těch 5 jako já.... ale to je jedno...

moodie
10. kvě 2018

Jestli to tady mohu oživit a ještě vám moje zpráva pomůže tak bych doporučila třeba vyzkoušet jinou variantu. Jestli manžel hodně kouří a chcete aby to jen omezil ne přestal uplně což jsme doma měli podobné teda tak u nás pomohlo něco jiného. Manžel hodně kouřil a syn mu k vánocům koupil elektronickou cigaretu od vapour 2 před rokem už myslím…a jen ve zkratce řeknu, že cigarety odložil uplně a tu elektronickou tahá do teď, ale fakt s velkým poklesem oproti těm normálním. Tak zkusit třeba co kdyby mu to zachutnalo.

kamino
10. kvě 2018

Já přestala po 27 letech kouřit, před tím jsem zkoušela snad vše - elektronickou, Champix, žvýkačky, náplasti.. nic nepomohlo.. Pak mi zákazníci navrhli zkusit metodu Bicom 2000 a ta jediná zafungovala,ale musela se zapojit i hlava.. strašně jsem si přála nový foťák, ale byl za necelých 100 000.. tak jsem si řekla, že vlastně tolik za 3 roky prokouřím. Tak jsem se kousla.. tedy výhru jsem si vybrala předem 🙂 ale přes tři roky opravdu nekouřím - šíleně jsem přibrala, to je pravda, hodně se zhoršila imunita, nějak mě nic nebaví, dřív jsem se cigaretou odměňovala za drobné úspěchy ( uklidím obývák a jdu si zapálit, upravím jetště dvě fotky a jdu si zapálit.. to vše padlo.. ) ale foťák mám 🙂

jancabr
10. kvě 2018

manželovi je 35, kouří dlouho a taky tak těch 20 - 30 denně. Zkoušel i elektronickou, ta nevyhovovala. Minulé léto vyzkoušel i iQOS, u toho vydržel měsíc a že prý je to moc silné a motá se mu z toho hlava. Naštěstí je ke mě i ostatním nekuřákům hodně ohleduplný. Nepokoušela jsem se ho nikdy přemlouvat, aby přestal. Nemá to smysl. Musí si na to přijít sám. Před dvěma lety si naštěstí uvědomil, že se musí usměrnit - víc odpočívat, méně pracovat, méně kouřit, lépe jíst ..... Jeho maminka měla totiž v 53 letech mrtvičku. Naštěstí se z toho docela dobře dostala, ale upozornilo to dost lidí v jejich okolí, že život je vzácný.