Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

haluskacz
1. srp 2007

tak dneska zkousim kalisek poprve a je to totalni pohoda. Vubec o nem nevim. Po 4 hodinach byl plny ani ne do poloviny. A cloveku to pripada jako kdovijaky mnozstvi... Super vynalez. Skoda, ze jsem o nem nevedela driv...

johanda
2. srp 2007

Holky, taky se k vám jednou chci přidat, zatím nemusím (a doufám, že ještě pár měsíců nebudu muset) 😉 Chci se zeptat - nesnáším tampóny, jednou jsem měla příznaky toxického šoku a a od té doby si prostě podvědomě nedovedu představit, že si do pochvy během menstruace něco strkám. Navíc ten tampón jsem vždycky cítila a nebylo to vůbec příjemné. Je ten kalíšek opravdu tak odlišný (tzn. člověk si ho neuvědomuje, tox. šok u něj asi nehrozí, vzhledem k jinému způsobu zadržování krve, že?)

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
listicka77
2. srp 2007

Johando, já si kalíšek užila jen dvě MS, tak nevím, jak by se to vyvíjelo dál. Musím ale říct, že jsem ho (minimálně vždy první den) trochu cítila (takový trochu tlak). Možná je to ale dané tím, že jsem si pořídila větší velikost, i když jsem ještě nerodila. U tebe to bude asi jiné.
Myslím, že toxický šok nehrozí. Je to lékařský silikon a krev neoxiduje, takže nevidím důvod.

haluskacz
3. srp 2007

holky,
tak nevim... prvni den to bylo uplne v pohode, kalisek jsem necitila, nesjizdel, neprotekal, nic. Druhy den byl uplne naopak. Nebyla jsem schopna ho spravne umistit, nebo co. Porad sjizdel a protekal. Stacilo se vysmrkat a byl dole... nevite, cim by to mohlo byt? Vecer jsem se snazila si s nim trochu pohrat, zkouset, jak sedi, ale nepomohlo to. Docela tomu nerozumim.
Jo, a jeste ten prvni den jsem mela docela problemy ho vyndat. Stopku jsem ustrihla uplne, prekazela. Takze jsem ho musela chvili lovit, dokonce ani zatlaceni nepomahalo. Tak jsem z toho fakt jelen

evaje
3. srp 2007

halusko, já kalíšek taky používám krátce, tak 4,5 ms. To že je občas tak hluboko, že tlačím jak při porodu aby šel ven 😉 , tak to se mi stává. I s tím mírným protékáním bojuju, ale používám slipovku a to stačí, na noc ani to ne. Je to komfort, proti klasické vložce a nebo tamponu. Ale s tím vyjížděním to neznám, napadá mě, jestli nemáš třeba slabší svaly pánevního dna.To by jsi pak musela cvičit a cvičit a cvičit. Ale já cvičím od porodu, bo mám panickou hrůzu z pomočování na stáří, tak si říkám, že se tomu takhle třeba vyhnu.
Johando,, myslím, že můžeš být klidná. Šok nehrozí. Já ze začátku měla stále pocit, že se mě chce čurat. Ale po asi 3 ms už je to bezva. Zrovinka si tu s kalíškem píšeme a nic 😀

keny
3. srp 2007

Já jsem prave nekde cetla, ze pokud u nekoho toxicky sok probehl, tak by nemel ten poharek ci kalisek pouzivat. I kdyz tady v tom navodu http://www.poharek.cz/pdf/navod-poharek.cz.pdf o soku pisou, ale jen ze to s kaliskem nehrozi. Taky si myslim, ze by to nemelo vadit.
Evaje, ten pocit na curani taky znam, ale jen prvni den, pak uz ok 😉

kulicka
3. srp 2007

Johando, ja tampon taky vzdy hrozne citila, tlacil me a desne to bolelo, kdyz jsem ho vyndavala, protoze mam slabou MS. S kaliskem je to uplne neco jineho 🙂 zda se, ze mi zmirnil bolesti ze zacatku a vubec jsem ho necitila 🙂 navic se po koupeli nemusi menit, takze to vypada, ze s tim clovek muze jit v klidku na koupalko, aniz by se bal, ze pri MS se necim nakazi nebo ze bude muset po kazdym namoceni nekam do zaplivany kabinky brrr. Ale to by mohly spis overit devcata, ktera to jiz zkusila. Ja zatim ne. On vlastne asi ten kalisek funguje jako takovy spunt 🙂

sisstin
3. srp 2007

já furt přemýšlím, zda si ho pořídit nebo ne 😉 s tampony absolutně žádný problém nemám..vždycky mi plně vyhovovaly..takže u mě jde spíš o ty finance..a taky o to, že se nestane..že si je zapomenu koupit..ale vždy praktické mi to nepřijde..právě kvůli tomu vymývání někde na veřejnosti 😕

evaje
3. srp 2007

sisstin, já ho sice ještě nepoužívám tak dlouho, abych mohla říct 100% názor, já ho ještě na veřejnosti nečistila. Mám malé dítě a tak se převážně pohybuju doma a nebo někde, kde mám komfort. Chci říct, že už nezažívám ty dny kdy ráno vypadnu ven a vracím se třeba až druhý , třetí den a mezi tím lítám po lesích a nebo někde kde není umyvadlo na WC. Ale i tak když kalíšek vymejnu než odcházím z domu a jsem pryč i 6,7 hod, klidně to vydrží. To s tamponem jsem měla problém, hledat WC a menit. Teď hledám toalety jen když je potřebuju k potřebě 🙂 Je to úžasné. Malý zádrhel je v tom, že ho musím zavádět vyvařený a to když někam jedeme na víc dnů, tak to pak musím řešit. Ale jinak neřeším vůbec nic.

sisstin
3. srp 2007

evaje:no já mám fakt hoooooooooooooodně silnou MS..tak bych právě musela ozkoušet, jak dlouho to vydrží..ale vzhledem k tomu, že budu na MD..tak asi taky nikam moc chodit nebudu 😕

evaje
3. srp 2007

Já mám mS průměr a nenaplním ho ani do poloviny.Ještě tu asi nikdo nepsl, že by přetekl. Ale můžeme vyhlásit soutěž 😀 Kdo naplní kalíšek nejvíc během 6ti hodin? 😅

sisstin
3. srp 2007

evaje: 😅 😅 😅 😅 a ještě takovej dotaz..když se vyndává..já si to moc jako neumím představit..nešplouchá ta krev ven na ruku třeba? 🤐 Asi blbej dotaz..ale fakt s tím nemám zkušenost 😅

evaje
3. srp 2007

No, když je dobře zavedený tak ne. Jenže já s tím ještě bojuju, tak se mě to vždycky nepodaří zavést tak aby trochu neprotěkal. Možná že zůstává neco na děložní sliznici právě při tom zavádění a tak se ten kalíšek trochu upatle i z venku. Ale žádná hrůza.Todle je věc, která mě vůbec nevadí. Stejně ho vyplachuješ a tak se rovnou umyju.Ještě jak jsem psala, že zavádíš jen vyvařený, tak to vyvařuješ jen před prvním zavedením a pak už cele MS jen vyplachuješ.

sisstin
3. srp 2007

evaje: no taky se krve neštítím nějak strašně..já jenom..abych neupatlala půlku záchodu od toho 😅 😅 😅 no stále nevím...uvidíme po porodu, na co se budu cítit..bo i před porodem jsem používala tampony asi s osmi hvězdičkama 😠 takže aby vůbec stačily 😖 😔

0401
3. srp 2007

Sis, počkej po porodu, třeba budeš mít MS jinak silnou

makinka.1
8. srp 2007

Ahoj holky.Tak jsem se definitivne rozhodla si kalisek poridit.Byla jsem pred par dny na music festu,dostala jsem tam MS,bylo to prvni krvaceni po revizi,takze neocekavane a silne.A malem jsem musela odjet,vlozky neslihaly a ja byla vic na TOI TOI nez na muzice.Urcite bych s kaliskem byla klidnejsi,takhle jsem porad litala ne zachod kontrolovat a ledvinku jsem mela narvanou vlozkama.Myslim,ze kdybych rano a vecer kalisek vymyla,tak to snad staci...

claire
13. srp 2007

Tak přidám ještě jednu novou zkušenost, ne úplně 100% pozitivní, i když jsem asi čekala "zázraky" 🙂 Na Mooncupu píšou, že je vhodný i při potápění, což jsem si u nich v poradně na webu chtěla ještě napřímo potvrdit, ale neodpověděli mi. Takže jsem se to rozhodla vyzkoušet. Ačkoliv si jsem jistá, že kalíšek nepropouští ven, když ho používám, tak dovnitř se bohužel nějaká ta kapka dostala. Ne moc, fakt maličko, ale dostala. Je to asi tlakem a zároveň pohybem. Takže potápěčkám nemůžu úplně 100% doporučit, ačkoliv lepší řešení není 😖

kacabacka
13. srp 2007

Kalíšek můžete klidně zavést i když nemáte MS, tím chci říct, že kdo chce vyzkoušet "nanečisto", jestli vodu propouští nebo ne, může to v klidu zkusit, když nebude mít MS, pokud nechcete během MS riskovat 😉

claire
13. srp 2007

Já chci jen říct, že z mé zkušenosti na potápění vhodný není, i když to výrobce výslovně uvádí. Věřím, že při "normálním" plavání a kratších pobytech ve vodě, nemusí být stejný problém.

kvetinka13
14. srp 2007

Holky, včera jsem si koupila kalíšek a v návodu bylo napsáno, že se má vyvařit nejméně 2 min, ne však déle než 5 min. Tak jsem jej pro jistotu sterilizovala jen 3 min...a teď tady všude čtu 10 min, 15 min, 20 min... jsem z toho mírně vyděšená, zadělala jsem si na infekci?

evaje
14. srp 2007

no já sice taky vyvařuju dýl, ale měla jsem v návodu 10 min. Myslím si, že bakterie a viry tím vyvařováním už po 2 min taky zničíš. Takže můžeš být klidná. Navíc píšou, že je to silikon, na kterém se nic nedrží, tak snad je to Ok. To je zvláštní, že jsi tam měla psanou tak krátkou dobu. Kde jsi ho kupovala? A z jakého ho máš matrošu?

kvetinka13
15. srp 2007

No koupila jsem jej na menstruacnikalisek.cz - Lunette - silikonovy...snad to bude v pohodě, mám jej třetí den a zdá se, že to bude dobrý...no ale stejně, sehnala jsem i desinfekční tablety a včera jsem jej pro klid duše ponořila na 30 min do roztoku. Tak doufám, že jsou všechny bacily zdárně vyhubeny 😀

claire
15. srp 2007

Květinko, určitě už dávno. I to 3minutové vaření si myslím stačilo. Jak už bylo mnohokrát řečeno, naše těla ani prostředí, ve kterém žijeme nejsou nikdy 100% sterilní.

Jinak ty tablety si celkem chválím. Používám teda po čtvrtkách vždycky na začátku a na konci (před prvním a po posledním použitím), je to rychlý a jednoduchý.

delfinatko
20. srp 2007

Ahoj holky! Jsem zde uplně nová, a toto je můj první příspěvek 😉
Chtěla bych vám všem poděkovat za tuto diskuzi. Nedávno jsem se dozvěděla o MK. Moje první reakce byla: "COŽE??? No to snad nemyslí vážně" 😀 Ale postupem času se mi to rozleželo, a začala jsem zjišťovat podrobnosti - protože přeci nebudu odsuzovat něco, o čem vůbec nic nevím. A naštěstí jsem narazila na tuto diskuzi, kde debatují inteligentní lidičky, co se o tom snaží dozvědět víc a zajímá je to, na rozdíl od diskuzí kde se všichni předhání v tom, jak co nejvíc toto téma zesměšnit, a nositelky ponížit. Ti co to nezkusili tak akorát pomlouvají a hledají záminky proč je to špatné. Proto díky za vaši diskuzi, kde mluví o věci zasvěcené dušičky co to vyzkoušely, a které jsou (až na počáteční boj 😉 ) s touto vymožeností stoprocentně spokojené. Včera jsem celý den pročítala vaše poznatky a rady - a uplně jste mě přesvědčily, že to vyzkouším. Nikde jsem nenašla nositelku, která by se chtěla vrátit zpět ke "klasice". Zaslala jsem i dotaz ohledně Lunette (ten se mi asi zdá nejlepší variantou, takže těch pár korun navíc do něj - pokud mi jej doporučí - asi vrazím, a uvidím.) Až mi přijde odpověď, objednám 😎

Můžu se vás ještě zeptat - v průběhu diskuze byly zmíněny dva způsoby zavádění a vyndávání, ale nikde jsem nenašla popis jak se má u prního a druhýho způsobu MK poskládat (a to jsem i listovala zpět). Můžete mi to nějak ve zkratce popsat? Předem díky!

Pro: kvetinka13 : jak jsi s tím Lunette spokojená?

betynka
20. srp 2007

Používám jeden způsob zavedení - zmáčknu kalíšek a složím ho napůl. Trošku ho navlhčím vodou, ne moc, jenom pár kapek, aby nebyl úplně suchý a zavedu. Ten konec mám odstřižený úplně, podle toho, co jsem si tady přečetla, ho možná zavádím i dost hluboko, ale vyhovuje mi to a problém s tím, jak s ním ven, jsem měla jenom napoprvé 🙂) Pak už jsem se to naučila. Jinak ty způsoby jsou nakreslené v knížečce, která ti přijde s kalíškem, docela srozumitelně.

delfinatko
20. srp 2007

Pro: betynka - děkuji za odpověď!

Pokud vás zajímá odpověď ohledně dotazu na Lunette který jsem posílala, zde je: "Je nekolik rozdilu mezi vyrobci, Lunette B si vice vybiraji zeny, ktere
jeste nerodily a to vzhledem k jeho velikosti (mensi) a lepsi udrzbe
protoze je vice hladky oproti Mooncup. Dalsi rozdil je ale v cene, kde
Lunette je drazsi nez ostatni vyrobky i presto, ze je
vyroben ze stejneho materialu (lekarsky silikon)."

Takže si ho objednám a je. Jsem dost velká cíťa, takže ty prašule do toho vrazím (co by člověk neudělal pro pohodlí) 😀

makinka.1
20. srp 2007

Tak jsem neodolala a koupila si kalisek taky.Jsem zvedava,jaky to bude.I kdyz nejradeji bych si 9 mesicu pockala... 😀

claire
20. srp 2007

Já myslím, že ten rozdíl ve velikosti nehraje mezi různými typy kalíšků velkou roli. Jestli je poševní vchod tak flexibilní, že tam projde dětská hlava (ano, nemůžu tomu furt uvěřit). S tou "údržbou" asi taky není moc co řešit - v průběhu MS se jen omývá teplou vodou nebo mýdlem na intimní partie a když se vyváří nebo jinak desinfikuje, tak jsou nějaké nerovnovnosti na něm bezvýznamné.

Osobně dneska nemůžu přijít na důvod, jakou mají oproti sobě značky konkurenční výhodu ;)

kvetinka13
21. srp 2007

pro delfinatko: spokojená - úúúúplně maximálně! Je pravda, že nemám zkušenosti s mooncupem, takže nemůžu porovnávat, ale co se týče mytí a údržby a hygieny...paráda. Doteď jsem používala tampony a i když mi více méně vyhovovaly, (to méně znamená občasné výtoky a pálení 😉), chtěla jsem něco lepšího. Hlavně ta hygiena, to je pro mě asi nej nej nej, žádné ušpinění na prádle ani na prstech (pro záhada) a taky jsem měla ze začátku schýzu, jak budu přebíhat po našich společných toaletách v práci, ale to oki, ráno zavedu a navečer po příchodu z práce vyndám..je tak diskrétní, že jsem si celou menstruaci musela připomínat, že jej mám, aby mi tam nezůstal 😀 Protože jsem psychařka, tak ob den jsem jej (po vzoru Claire) nechávala ve ctvrtine tablety desinfikovat, ale myslím, že po půl roce to bude zvládat duševně lépe 😀 😀 😀 a postačí jen voda a intim mýdlo. Vyndávání poprvé - v tu chvíli jsem pochopila, proč je v letáčku uvedeno:,,...nepanikařte..." 😀 Úplně mě asi po půl minutě jímala hrůza, neboť kalíšek nešel ven. Jak by taky mohl, když jsem se bála jej vytáhnout - je pravda, že v tomhle jsou tampony asi pohodlnější, nicméně poté, co jej jednou vyndáš..už jej vvyndáš vždycky. Jo a musela jsem ufiknout ten camprlík - první den v práci jsem myslela, že to nerozchodím, při sezení, při chůzi, při stání - pořád jsem jej cítila a proklínala. Doporučuju vyzkoušet doma a popř. jej zlikvidovat před odchodem z domova, ušetříš si nervy, ha ha. Takže tak s Lunette...