Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

lenkalenka1
21. srp 2008

ahoj, radil sa niekto o tom s gynekologom????? ze je to velmi nebezpecne a moze sa tam zaviest infekcia a hrozi otrava krvi!!!! Napiste prosim ci sa vam nieco take stalo.dakujem.

claire
21. srp 2008

Lenko, radil. Infekci si zavedeš spíš sexem, koupáním, tampónem...!

Co je na tom proboha nebezpečné? Dezinfikovaný kus silikonu je 100x víc bezpečný, než tam strkat jiné věci 😅

kili
21. srp 2008

jo, rozhedne si tam žena strká horšie veci ako sterilizovaný silikon, napríklad nesterilizovaný vybrátor 😀

claire
21. srp 2008

Hlavně (nejspíš) nesterilovaný penis 😀

mimakro
21. srp 2008

presne tak. Ale logicky, pokiaľ krv nepríde do styku so vzduchom, zostáva kvázi sterilná, resp. obsahuje iba vaginálnu flóru. Umývanie rúk pred a po manipulácii je snáď samozrejmosťou. A nesterilný penis a vibrátor tu bol už spomenutý. 😉

claire
21. srp 2008

Jo - a tyhle výkřiky, že je to nehygienické a infekční taky asi stokrát :(

ikke
21. srp 2008

skor je to tak, ze kto bude hladat vsetky mozne "proti", vzdy nejake ("zasadne") najde 😉 😀

neviem si predstavit, co by na kalisku mohlo byt "nebezpecnejsie" nez klasicke tampony, ktore "odporucaju deviati z desiatich gynekologov" 😅

hana_r
21. srp 2008

Mě by zajímalo, jestli se šel někdo radit s gynekologem o tamponech. I když reklama říká něco jiného, většina gynekologů z nich nadšená není. 😒
Holky, najeďte si na web latkovky.cz, pod odkazem maminky jsou kalíšky. Podívejte se na mooncup, je tam básnička od spokojené uživatelky kalíšku 😀

claire
21. srp 2008

Hanko, přesně tak... mě se gynekolog výslovně ptal, jestli na tamponech trvám (právě že mě to velmi vysoušelo a kombinace s bazénem i pár dní po MS byla skoro vždycky zárukou nějakých potíží). Takže můj tampóny schvaluje jako lepší variantu vložek. Ale kalíšek neznal 🙂

emjee
21. srp 2008

viete co ma udivuje? na nete je kalisok ospievany do nebies, vacsina z tych, co ho vyskusala, by ho uz nikdy nevymenila za vlozku ci tampon, ale v casakoch typu emma, eva, ... su clanky o kaliskoch vzdy len o tom, ze je to urcite nehygienicke a ako si to vymenis na verejnej toalete - ruku na srdce, ktora z vas chodi dennodenne na verejne toalety? tie firemne sa kulturou priblizuju tomu co mame aj doma, aj tie v nakupnych centrach byvaju vcelku ok a tu flasku s vodou ci papierovu vreckovku predsa nosieva kazda so sebou

emjee
21. srp 2008

a btw. vlozky a tampony su takisto nesterilne

hana_r
21. srp 2008

Ještě, že tyhle časopisy nečtu, bych se asi pokaždý rozčílila 😀

claire
21. srp 2008

No protože takové články píšou lidi, co to píšou od stolu a nikdy to nezkusili... Silně to totiž připomíná reakci někoho, kdo o tom slyší poprvé v životě (jako kdysi mnoho z nás, že) a má o tom něco napsat.

Mě vyloženě mrzel ten článek na iDnesu, kde to ta paní zkoušela 1 den - narazila úplně na ty samé "problémy prvouživatelky" (bych to nazvala) a tím to zavrhla jako sice alternativu, ale velmi problematickou...

hana_r
21. srp 2008

Jo, ten jsem četla. Dokonce se tam k tomu vyjadřoval Uzel, ne? Holky z beremese jí pak psaly maily.

lenkalenka1
21. srp 2008

hej, ale v case menstruacie je maternica akoby otvorena rana a tym znacne nachylna na infekciu. ked si to tam zastuplujes, predstav si teplu krv a sialenu rychlost akou sa tie bakterie bez pristupu vzduchu mnozia, preto by som konecne chcela aby sa k tomu vyjadril aj nejaky gynekolog.aj tak si myslim ze sme v pozicii testovacich kralikov 😠

emjee
21. srp 2008

lenkalenka nema sa ti tam co mnozit, krv sa rozklada az pri styku so vzduchom, okrem toho ta krv je tam 6 dni alebo kolko ti trva ms a odchadza postupne, to by znamenalo, ze ci s kalichom alebo bez, ak je tam krv automaticky si nachylna na infekciu? ale mas pravdu, mohol by sa k tomu vyjadrit nejaky gynekolog, ale ja by som uprednostnila gynekologicku, ktora ma moznost a odvahu si to aj sama vyskusat

elitera
21. srp 2008

lenkalenka, kdyby to bylo tak strašně nesterilní a škodlivý a kdesi cosi, tak se spousta z nás nezbavila pravidelných mykóz. Mluvím teď za sebe - měla jsem min. jednu měsíčně, ale taky nějakou trvající 3 měsíce v kuse. Kalíšek používám přes rok a NIC! 🙂

emjee
21. srp 2008

z casopisu zdravie: http://www.izdravie.sk/zdravie/rubriky/kozmetik...

Pre silné alergičky a ekologicky mysliace ženy sa na svet dostala aj ďalšia novinka, menštruačný kalíšok zo silikónu. Zavádza sa podobne ako tampón priamo do pošvy, no rozdiel je v tom, že menštruačnú krv neabsorbuje, ale ju iba zbiera. Udrží v sebe asi tridsať mililitrov tekutiny, čo je približne tretina priemerného množstva krvi počas celej menštruácie a jeho životnosť je až desať rokov. Po niekoľkých hodinách sa vyberie, umyje a môže sa znova použiť. Stojí vyše osemsto korún a v ponuke sú hneď dve veľkosti. Veľkou výhodou kalíška je, že sa v ňom nemnožia baktérie, lebo menštruačná krv ich takmer vôbec neobsahuje. Na vložke sa krv mieša s potom i močom a pre baktérie tak vzniká ideálne prostredie na rozmnožovanie. Aj keď má žena veľmi slabú menštruáciu, mala by si vložky aj tampóny vymieňať minimálne každých šesť hodín.

elitera
21. srp 2008

emjee, můj gynekolog hledá asi milion důvodů, proč mi ty kvasinky zmizely, ale kalíšek na milost prostě nevezme a nevezme 😀 On je za jednorázový pomůcky, ale prokoukla jsem ho - když jsem se s ním o tom bavila, nějak došla řeč i na plenky a na to, že bych chtěla používat látkovky. On na to, že "takový diskomfort! to byste přece tomu dítěti nemohla udělat!" Takže ani doktorům se nedá věřit ve všem a na sto procent 🙂 Jsou to taky jen lidi a prostě mají názor 🙂

emjee
21. srp 2008

tiez zaujimavy clanok http://www.casopisbajecnazena.sk/bajecna-zena/c... hlavne uplne posledne: vlozky – podporujú prenos baktérií z konečníka až do močových ciest

emjee
21. srp 2008

nazor zdravotnej sestry http://www.zdravazona.com/menstruační-kalíšek-s...

inak pri tomto ma napadlo - ta zdravotacka odsudzuje pri kalisku opakovane pouzitie, ale nefunguju na rovnakom principe aj kontaktne sosovky?

claire
21. srp 2008

Názor gynekologa: menstruační krev by neměla zůstávat v pochvě. A co tampony?? Sice jednorázové, ale krev je stále v kontaktu s pochvou (kromě tedy toho, jak už bylo řečeno, ačkoliv jsou separátně balené, nejsou sterilní!!!).

Názor sestry je ale zajímavý. I když se mi nezdá pravděpodobné, protože kalíšek se dezinfikuje TĚSNĚ před použitím (což v nemocnici neplatí) a vroucí voda i dezinfekční tablety jistě proniknou i do těch mikrotrhlinek.

kili
21. srp 2008

tak ten doktor je dobrý, a čo potom tampón? či toto je ten desiaty lekár 😀 A podľa mňa rozhodne nie je prirodzené zbierať krv tesne pri pošve, mala by volne stekať.
k tretiemu článku, tak to môže mať pravdu, že sa časom môžu vytvoriť trhlinky, to si asi nikto nevšimne. Ale porovnávať to z chirurgickým materiálom, tak to sorry, ale do vnútorností si len tak prst nestrčíme. V pošve je ochranné prostredie proti baktériám a pokiaľ nikomu nevadí, že si tam ženy počas MS pchajú tampóny až niekam do krku, tak kalištek, ktorý je úplne na začiatku fakt už nič spôsobiť nemôže. A tampóny sú odskúšané už roky rokúce.

kili
21. srp 2008

ako keď má niekto strach, z toho čo napísala tá sestra, tak nech si kúpi dva kališky a sterilizuje každý deň a už si môže byť na 100% istý, že spravil maximum.

emjee
21. srp 2008

este som pocula /citala (nepamatam) taly nazor, ze ta krv sa tam vlastne zdrzuje a vracia sa spat do maternice 😀 tak to uz je total hovadina, pretoze predsa gravitacia funguje aj v posve 🙂 a krcok maternice ma priemer spendlikovej hlavicky, takze aj keby niektora stala 10 minut na hlaveta krv jej spat do maternice proste nenatecie

ale samoska kazda si vyberie podla svojho gusta 🙂 my kaliskarky sme si uz myslim vybrali 🙂

vanusak
21. srp 2008

Tak tak, emjee, vybráno máme... 😉
Taky jsem ale zpočátku řešila, kde se všude válí ta krev v poloze ležmo a nohama nahoře, třeba. Ale spíš jen tak teoreticky. Teď prakticky po roce a půl úspěšného užívání K mě ta blbost ani nenapadne a je už docela jedno 😎

hana_r
21. srp 2008

lenko a ty používáš co při menstruaci?

bora.b
21. srp 2008

ku krvi obecne: zdatne taoistky jsou schopne ovladat veskere svaly v deloze, v pochve atd, i delozni hrdlo, takze pokud jsou hodne dobre, tak behem ms zavrou branu a kdyz si odskoci na zachod, branu uvolni a krev vypusti.
a zadneho taoistickeho lekare by nenapadlo premyslet nad tim, jestli se jim diky tomu mnozi naky bakteeerie.

lenkalenka1
22. srp 2008

ja pouzivam zatial vlozky, tampony len obcas, ale vazne uvazujem nad tym ze si kupim Lunette, uz som to aj chcela urobit, ale odradza ma presne to o com pisala ta zdravotna sestra (velke riziko otravy krvi)

http://www.zdravazona.com/menstruační-kalíšek-s...