Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

martina46
10. bře 2009

prosim vas, stale vaham a neviem zistit, ako som na tom s tymi svalmi.... ako zostim, ci su slabe abo nie?
po porode som mala malicko problem, teraz uz snad nie, ale neviem isto.
proste, ako to zistim?
ale tesim sa strasne na dalsiu mrchu 😀 😕 😝

martina46
10. bře 2009

a celkom ma dorazila informacia z netu, ze po cviceni mozno ocakavat zlepsenie po 2-4 mesiacoch 😖
myslela som si, ze snad za par tyzdnov.........
ale zial, zabudam cvicit a to mam uz napisane aj na displeji mobilu, kam furt cumim, tak ja uz neviem, co so mnou...... ☹

bambusko
10. bře 2009

martina, skus si sit poskakat na trampoline. my sme tak odhalili zopar mladych mamiciek, co rychlo zliezli dole, lebo by si cvrkli.

roasha, tak to ja mam obavy, ze kalich bude plny 🙄 😔

martina46
10. bře 2009

bambusko, akurat by som mohla na fitlopte, ale pri kychani , ke d mi treba na malu , tak nehoda nie je, ale musim stiahnut svaly, ale neviem, ci som to nerobila vzdy...

petka80
10. bře 2009

zejm, tak to je fajn, tak to taky nebudu řešit 😉 Koncem pánevním, to jsi mě teda dostala 😀

Marti, to by mě taky zajímalo, jak se to pozná. Já měla po porodu hodně velký problém, to jsem opravdu poznala, úplně jsem to cítila, no a můj gynekolog mě poslal k fyzioterapeutce, která se na to specializuje, byla jsem tam párkrát na zácvik a od tý doby cvičím doma, už to je rok. Snažím se denně, ale někdy mi to taky nevyjde, hlavně když někam jedeme nebo tak. No nechci tě strašit, ale ta moje fyzioterapeutka říká, že to není na měsíce, ale pomalu na roky 😕 No ale to je opravdu extrémní případ, já to měla fakt moc (dcera měla 4 kila a děsně dlouho jsem ji tlačila ven, tak tím to asi bude....). No a prý bych se nemělo nosit nic těžkýho, ale jak to udělat s desetikilovým dítětem, že.... 😀
A proč myslíš, že s tím máš problém?
Taky by to měl poznat gynekolog, ale asi by bylo blbý k němu chodit jenom kvůli tomu, ale kdybys tam třeba šla na prohlídku, tak se můžeš zeptat.

No ale kde seženu trampolínu, to teda nevím 😉

martina46
10. bře 2009

petka, si ma dost vyplasila 😒
ale na druhej strane, snad som ok, po porode som mala - co si pamatam - taky cudny stav - necitila som, ze mam plny mocovy mechur 😕
teraz uz v pohode....

petka80
11. bře 2009

marti, neboj, to byl jen můj případ 😉 To já zas po porodě musela lítat pořád, pořád se mi zdál plný 😀

martina46
11. bře 2009

tak po takom porode, ☹ to ano.....
ja sa teraz uz len pozorujem a cakam, ake bude to dalsie kaliskovanie.....

petka80
11. bře 2009

marti, tak přeju hodně štěstí 😉 Já taky budu pilně cvičit a za měsíc uvidím, jestli nějaká změna 😝

mobina
12. bře 2009

Holky chtěla bych se zeptat o kolik je větší Mooncup A od tipu B. Nerodila jsem klasicky ani my ještě není 30, ale kalich mi v noci protýká, což před otěhotněním nebylo a taky je po porodu MS silnější, tak jestli mi přechod na druhý level vyřeší tento problém 😉
Jinak mě tedy příjemně překvapila cena. Já ho před 3mi roky kupovala za litr 😒

lentilka11
15. bře 2009

holky, mně trochu překvapuje, když jsem se tu na několika místech dočetla, že s kalichem cvičíte - jógu, obrácené polohy...v různých knížkách o józe jsem četla, že při menstruaci se obrácené polohy cvičit nemají, bylo to tam bez odůvodnění, ale z hlediska západní medicíny to může dávat smysl.
jednou z teorií vzniku endometriózy je právě retrográdní tok ms krve...kromě toho, že endometrióza je dost bolestivá, ať už sama o sobě nebo třeba při styku, považuje se za jednu z příčin neplodnosti..

leishmania
15. bře 2009

lentilka tak to je ta najnepravdepodobnejsia teoria vzniku endometriozy aku som kedy pocula 😀 😀 teorie o endometrioze suvisia s emryogenezou a nie s tokom krvi 😀

johanda
15. bře 2009

lentilko, ani v józe nejsou věci jednou provždy dané. Cvičit inverzní polohy se některými jogíny nedoporučuje, protože se obrací přirozený tok energie, jejíž funkcí je zbavovat tělo nežádoucích látek. Záleží ale na každé ženě, jak se cítí a jak umí naslouchat vlastnímu tělu - někdy inverzní polohy naopak mohou pomoci při menstruačních bolestech nebo silném krvácení. Prostě musíš zkusit, jestli to zvládneš a v jaké intenzitě.
K té endometrióze a zpětnému toku krve - mám dojem, že už jde o překonaný názor

lentilka11
15. bře 2009

leishmania: K. Citterbart - Gynekologie (Galén 2001), str 121: Etiologie... Implantační teorie (Sampson 1921) vychází z předpokladu, že retrográdní menstruace (...) způsobuje implantaci endometriálních buněk v malé pánvi...(dále viz tam)
je to sice stará teorie, ale nikdo ji zatím nevyvrátil..neříkám, že je to pravda, jen jsem chtěla upozornit na možné(byť třeba i pro úsměvné) riziko 😉

kili
15. bře 2009

no mne sa zdá blbosť, aby sa krv vrátila. po prvé, krv je v kalichu zrazená, teda taká hustejšia a po druhé, išla by proti prúdu, nie? 😕

etuska
15. bře 2009

baby,chodite niektora plavat pocas menstruacie (a pouzivate zaroven kalisok_Mooncup?)Ja ho pouzivam uz asi 3/4 roka ,ale na plavarni som s nim este nebola. 😕

leishmania
15. bře 2009

po dalsie jak by sa dostala z maternice do malej panvy??? to je fakt teoria z pred sto rokov, nikto nam to ani len nespominal ako moznost 😀

lentilka11
16. bře 2009

leishmania, tu teorii rozšiřuje v roce 1987 Dmowski o poruchu imunologie, konkrétně poruchu buněčné imunity - normálně mají být fragmenty endometria zničeny peritoneálními buňkami a neimplantují se. i dnes se k této teorii přikládá stále více studií a jeví se jako nejpravděpodobnější.
no a krev se dostane do malé pánve z dělohy jednoduše - přechodem přes vejcovody, které přece končí otevřeným otvorem, abdominálním ústím s fimbriemi, které sice přiléhají k vaječníkům, ale ne těsně
"proud" menstruační krve je dán gravitací, takže když se budete stavět na hlavu, poteče právě tím směrem
jinak menstruační krev je normálně nesrážlivá - endometrium produkuje enzym fibrinolyzin, který rozpouští koagula (při nadměrné ms se ale koagula tvoří - vyčerpá se enzymatická kapacita)
i z toho, že tu píšete, že kalich vylíváte, jsem usoudila, že krev v něm je tekutá (vlastní zkušenost nemám, kalich je na cestě), ale je fakt, že při styku s některými povrchy se krev začne srážet vlastními koagulačními faktory, což mi nedošlo...
koneckonců je ale jedno, jestli cvičíte inverzní pozice s kalichem nebo bez, prostě jsem vás (zvlášť snažilky) chtěla upozornit na možné riziko

herminka
16. bře 2009

Lentilko, ta krev je mírně tekutá, ale neteče, např. jako když se řízneš, z kalíšku ji asi většina z nás spíš vyklepává. Donedávna jsem si taky myslela, že při zpětném toku krve při MS může vniknout endometrióza, ale bylo mi to vyvráceno tím, že ta sliznice je už mrtvá, tak pak, i když se třeba někde zachytí, neroste a nedělá to, co "živá" sliznice v děloze.

lentilka11
16. bře 2009

herminko, ve vztahu k ms používáme pojem odumřelá sliznice, ale ve skutečnosti jde o sliznici odloučenou, což není totéž... krev je dost "výživná" a dokážu si představit, že nějaká endometriální buňka v ní určitou dobu dokáže přežít..

jinak dík za vysvětlení ohledně "tekutosti"

nnikka
16. bře 2009

neviete mi poradit da sa tento kalisek kupit aj v lekarni alebo vo vydajni zdravotnickych potrieb? alebo kde?

ikke
16. bře 2009

nnikka, na internete 😉

bora8
16. bře 2009

kočky tak som si ho v sobotu objednala a čakám - sa k vám potom pridám 😉

jmakovka
17. bře 2009

ahojky videli jste nekdo na "zivo" ten yuuki? Mate s nim nedko zkusenosti? Maji ted nove obrazky http://www.yuuki.cz/cz/uvod/kalisky1212485652/k... . Nevite jak je to s tim objemem je to opravdu jen 15 a 20ml nebo se tam "vejde" vic?

johanda
17. bře 2009

tý jo, ten yukki vypadá docela dobře a ta cena 😵 . Škoda, že už mám LC :(
jmakovka - mně by ten nižší objem vyhovoval, ms mám slabou, krev vylívám tak 3x denně a je jí max. do poloviny kalichu. Pokud máš taky slabší ms, yukki bych být tebou zkusila .

jmakovka
17. bře 2009

cena me laka, ale zas bych nerada koupila nejakou blbost, zas takovej rozdil od jinech to neni. Prej uz je na trhu asi 2 roky a nikdo o nem nic moc nevi...tak nevim...mozna maj jen spatnou propagaci...resp. skoro zadnou 🙂

zejm
17. bře 2009

Co se týká tekutosti obsahu kalíšku, já teda doslova vylévám. První 3 dny rozhodně. Asi záleží na síle MS.
Ten yuuki je zajímavý, škoda, že s ním zatím žádná nemáte zkušenosti.
Já mám teď nový LC, oranžový - a je to paráda. Ty 2 roky se na tom starém přece jen podepsaly. Tentokrát ale budu jen sterilizovat, mám pocit, že se mi tím vyvářením poničil.

leishmania
17. bře 2009

lentilka, tak ale potom to uz fakt nema nic s kaliskom, lebo cez krcek mi to fakt nepreteka 🙂)) a pochybujem aj o tom pretekani do malej panvy 😉 to je moj nazor...opytam sa na to viac ked budeme na gynekologii, ale myslim ze to priroda zariadlia tak aby nam to nevytekalo cez vajcovody do panvy, ved to by ti malo v podtstate najviac vytekat ked lezis na boku 😀

johanda
17. bře 2009

zejm - 2 roky? To vydržel docela málo. Co to bylo za značku ? jinak též se mi zdá, že vyvářka nedělá kalichu dobře, zkusím hoto hodit do mikrovlnky v nějaké sklínce s vodou🙂 Aspoň ten krám nějak využiju🙂 Milton tablety mi docela smrdí

S tou endometriózou je to zajímavé, ale moc nevěřím, že děložním krčkem se dostane zpět nějaké významné množství krve - vždyť otvor v čípku je velmi malý i při ms. To by bylo rizikové i ležení v noci, kdy krev nevytéká a zůstává v pochvě, jak píše leishmania

lentilka11
17. bře 2009

leishmania, trochu jsem se pohrabala na netu a co se té Sampsonovy teorie týče, někde píšou, že retrográdní menstruace je vlastně normální děj, že prostě k ní dochází, akorát někomu se to endometrium prostě na peritoneu usadí a někomu ne (to je zas ta teorie o porušené buněčné imunitě, a taky genetická - sledovalo se to u dvojčat, procento postižení druhého dvojčete při pozitivní dg u prvního bylo dost vysoké, ale už si nepamatuju jestli 50, 60 nebo 80%)
co se hrdla týče, to je během menstruace otevřené (myslím, že proto se nedoporučuje během ms pobývat ve stojaté vodě - teda bez tampónu či kalichu 😉
to spojení "vnějšího světa"s malou pánví existuje - a dokonce už se cestou pochva- děloha- vejcovod operoval např. žlučník (tzv. NOTES - Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery)

já tady neagituju proti používání kalichu (objednala jsem si ho) ani proti inverzním pozicím v józe (taky je cvičím, i když ne při ms 😉), jen mi ta informace nepřišla úplně z cesty