Minimalistické Vánoce. Máte to podobně?

bonavoxa
12. pro 2019

Ahoj už se nám blíží Svátky, zajímalo by mne, zda je nás víc, co chtějí prožít Vánoce jednodušeji navenek, zato hlouběji vnitřně, protože tím nemyslím je nějak ošidit, ba naopak. Vánoce milujeme, obě děti se narodily jeden před a druhý po Vánocích, takže první bylo rozdělit nějak dárky. Jsou malé a skromné, takže od nás dostávají většinou maličkosti. Pokud možno, v nějaké přírodní verzi. Na Štěpána jezdíme k prarodičům, tam je většinou nadílka více než bohatá. Poslední dobou se snažím selektovat, co se týká věcí, co opravdu potřebujeme a co všechno máme. Takže jsem se konečně dostala k tomu a zavedla tradici, že děti samy vyřadí hračky a já k tomu přidám i oblečení, které je téměř nové a vybírala jsem je s láskou, ručně pletené věci nebo i značkové, a přes místní organizace rozdáme potřebným.

Z dekorací máme zatím jen adventní věnec, budeme mít stromeček. Letos uvažuju o tom v květináči, abych si ho mohla dát na zahradu. Máme hlavně slaměné, dřevěné ozdoby, pár skleněných baněk, dřevěný Betlémek...původně jsem přemýšlela, že bych letos dělala Vánoce nějak jinak, ladila do nějakých barev apod., ale strašně mě vyděsilo, kolik je v obchodě různých cingrlátek a plastů...a co pak s tím potom. Takže nic nového, jen asi nasuším pomeranče, jablíčka, popřípadě ozdobím oříšky. Nemáme ani žádné blikátka, nic na zemi, co by mohla autistka a dvouleťák rozebrat, očesat, etc. 🙂

Peču jen s dcerou minimální dávky, aby si užila to potěšení, atmosféru, vůni a měla radost z toho, co vytvořila. Cukroví dostáváme i od manželovo mamky a babičky.
Co se týká jídla, kupujeme a vaříme opravdu jen to, co sníme, takže žádný celý kapr ani litry polévky, ani tuny salátu.
Zpíváme koledy, chodíme na mši.
Máte to někdo podobně? Popřípadě nějaké tipy, co ještě? 🙂

prostejina
13. pro 2019

Co se týče ozdob, tak na stromeček dávám pomeranče, jablka, skořici (tu schovavam několik let), cerveny maslicky (ty taky schovávam), perníčky.
Peču max 3,4 druhý cukroví, fakt nemám potřebu se s někým srovnávat. Dárků pár, hlavně dětem. K jídlu losos a salát. Tak asi jsem minimalista 💪

lucca23
14. pro 2019

@normalnimatka u nas je to tak, že darky co do stane syn pod stromeček u tchanovcu ci u me maminky, zustavaji u nich. Syn si s tim potom hraje když je u babicek. Výsledný efekt se dostavil brzy....protože v bytech nemají tolik místa, nenakupují toho tolik😊

bonavoxa
autor
14. pro 2019

@lucca23 To je super nápad! Určitě ho spousta maminek využije 🙂 Ze začátku jsme vozili tašku s hračkami, teď mají u našich hračky, co tam zůstávají. Je to lepší, doma mají hračky okoukané.

lucca23
14. pro 2019

@bonavoxa presne tak a potom si babicky a dedeckove rozmysli, co koupit,kdyz se jim to doma hromadí😂

bonavoxa
autor
14. pro 2019

@lucca23 Je to super konkrétní nápad. Díky, že ses podělila! Za tohle bude určitě vděčných spousta rodičů.😅

lucca23
14. pro 2019

@bonavoxa 🙈🙊👍

zaludova
16. pro 2019

Mně třeba dělá radost nazdobený byt, vůně cukroví, pohádky, to že se s rodinou sejdeme, ráda i nakupuju a balím dárky, obrovský stromeček, vánoční hvězda, spoustu světýlek...Já vidím spíš minimalismus v tom, nenaložit si toho víc než zvládnu nebo dělat něco proti svý vůli, že se to tak má...a hlavně nestresovat se, ale užít si to 🙂

bonavoxa
autor
16. pro 2019

@zaludova To je určitě taky důležité, je to oslava. Měl by být rozdíl mezi všedním dnem...ale i Adventem, který je doba přípravy, usebrání, očištění, urovnání,...A pak teprve to vypukne. Proto nejsem moc za stromečky od prvního prosince, aby byla atmosféra, protože pak v den D by pro mne už taková nebyla, navíc jsem četla v jiné diskuzi, že ten stromeček, když je živý, tak za ten měsíc prostě usychá.
Osobně mám ráda různé ozdoby, třpytky, světla, jen letos jsem se zarazila, že nepotřebuju a ani nechci nic do barev, ani nic z plastu, že i tak toho máme dost. Navíc je ozdobená celá ulice, světýlka jsou fakt krásná, svítí nám i zahrada a dokonce na domech lítají vločky od projektorů. Tak si to užívám celkově 🙂
Spíš jenom víc přemýšlím, jak a čím vyzdobit. Ale viděla jsem i spoustu nápadů na výzdobu z domácích a přírodních zdrojů, to mě oslovilo a potěšilo.

A taky jsem si jistá, že bych byla určitě zvědavá, jaké jsou ty mega Vánoce, kdy blíká a hraje i záchodové prkýnko..a pak se vrátila k té jednoduchosti.
Ať už je to mega nebo mini, věřím, že to pravé poselství Vánoc přijde to každého obydlí, kde jsou lidé dobré vůle 😉

katkas75
24. pro 2019

@bonavoxa pan přišel, byl očividně potěšen😊
Dostal obrázek (manžel maluje a jemu se obrázky líbily) a zapalovače (kouří, ale nevěděli jsme jakou značku).
S chutí pojedl, prý se celý den těšil na kapra😊
Nabalila jsem mu ještě na zítra a šel.
Myslím, že se to povedlo!😁
Hezké Vánoce 😊

bonavoxa
autor
25. pro 2019

@katkas75 Paráda!