Mladé těhulky. Jaký je váš názor na ně?
všichni mi říkají že jsem blázen mít ve 20 letech mimčo,tak by mi zajímalo kolik takových mladých maminek je.Myslím že záleží na každé ženě kdy se rozhodne mít mimčo.Já ho chtěla mít teď.Taky by mi zajímali vaše názory na mladé maminky.(tím myslím tak věk do 25 let)
Stručné shrnutí
- Rozhodnutí rodit do 25 let v diskusi souvisí především se zralostí rodičky, dostupným bydlením (vlastní byt, podnájem nebo bydlení u rodičů), stabilním partnerem a finančním zajištěním (hypotéka nebo příjem jednoho platu).
- V diskuzi byly citovány konkrétní sociální dávky a podmínky: mateřská se uvádí jako 55 % z denního hrubého platu při 270 dnech nemocenského pojištění před porodem; porodné bylo v příspěvku uvedeno 17 500 Kč (údaj z 1.4.2006) a rodičovský příspěvek byl v jiné části diskuze uveden jako 7 582 Kč (údaj z 1.1.2007 pro ČR).
- Jako primární informační zdroje pro práva a dávky byly v diskusi doporučeny oficiální weby a kontakty ministerstev a úřadů (uváděno kontaktování ministerstva sociálních věcí / MVČR e‑mailem) a portály mesec.cz, porodnice.cz a babetko.sk.
Nejčastější otázky
Q: Jak se vypočítá mateřská a jaké jsou podmínky nároku?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že mateřská se vypočítává jako 55 % z denního hrubého platu a pro nárok je potřeba být nemocensky pojištěná 270 dní před termínem porodu.
Q: Jakou částku dostanu jako porodné a rodičovský příspěvek v Česku podle diskuse?
A: V diskuzi byl uveden údaj o porodném 17 500 Kč (citováno s odkazem na změnu k 1.4.2006) a uživatelka uváděla informaci z ministerstva sociálních věcí, že rodičovský příspěvek v ČR bude od 1.1.2007 činit 7 582 Kč.
Q: Kde hledat oficiální informace o sociálních dávkách a právech těhotných?
A: V diskuzi byly doporučeny weby mesec.cz, porodnice.cz a babetko.sk, dále dokumenty na employment.gov.sk a přímý kontakt na ministerstva (v diskuzi zmíněno MVČR / ministerstvo sociálních věcí jako zdroj odpovědi e‑mailem).
Q: Jaké bydlení lze řešit jako mladá matka podle zkušeností z diskuze?
A: Zmiňované možnosti jsou bydlení u rodičů, přestěhování k partnerovi, podnájem nebo koupě s hypotékou (v příspěvcích zmíněny hypotéky na 20 i 30 let) a darovaný či rodinný byt jako praktické řešení.
Q: Dá se kombinovat studium a mateřství?
A: V diskuzi uváděly konkrétní příklady dálkového VŠ a kombinace studia s mateřskou/rodičovskou dovolenou; školy i zaměstnavatelé v některých případech vyšli těhotným studentkám vstříc.
Q: Jak postupovat, když jeden partner chce dítě a druhý váhá?
A: V diskuzi bylo doporučeno vést otevřený rozhovor s partnerem, postupně ho seznamovat s představou rodičovství a vyvarovat se lhaní (uživatelky diskuzi varovaly proti falešným zdravotním výmluvám).
Závěry z diskuze
Shoda
- Věk sám o sobě není podle diskuse rozhodující; důležitější je emoční a praktická zralost, zázemí a partnerova podpora.
- Mnohé mladé ženy zvládly těhotenství a mateřství při studiu nebo v podnájmu, často s pomocí rodičů.
Sporné názory
- Někteří považují rodičovství do 25 let za plně přijatelné za předpokladu zázemí a zralosti, zatímco jiní doporučují počkat na dokončení vzdělání a lepší finanční stabilitu.
Otevřené otázky
- Jaké konkrétní změny dávek a částek (porodné, rodičovský příspěvek, mateřská) budou platit dlouhodobě a jak se budou lišit mezi ČR a Slovenskem?
- Jak nejlépe zajistit stabilní bydlení pro mladou rodinu bez rodinné finanční pomoci?
Zmíněné značky a firmy
mesec.cz, porodnice.cz, employment.gov.sk, babetko.sk, MVCR, ministerstvo sociálních věcí
Zmíněné produkty a metody
antikoncepce, prášky (hormonální antikoncepce), těhotenský test, mateřská (dávka), rodičovský příspěvek, porodné 17 500 Kč, výpočet mateřské 55 % z denního hrubého platu, 270 dní nemocenského pojištění, vyvolání porodu (indukce), čínský kalendář početí, malinový čaj, hypotéka
Místa a osoby
Plzeň, Tábor, Teplice, Roudná u Soběslavi, Španělsko, Česko, Slovensko
Zatím porod zvládla každá z nás,takže to jsem brala já jako jistotu 😉 Moje mamča měla brách v 17ti letech a v 19 už i mě,a zvládala to v pohodě,takže holky,žádné strachy 😀 .Já mám štěstí,že bolest nereším,tak porodu jsem se nebála,spíš té péče o mimi, než se v tom zaběhnu a času stráveného v nemocnici,mám z nemocnic hrůzu.Ale měla jsem super spoluležící,,tak jsem to přežila 🙂
Ahojky holky, nedá mi nepřidat také můj názor, je mi 20 a mému příteli 24, od příštího týdne spolu začneme bydlet v novém bytečku a já bych byla nešťastnější kdyby jsme se začali snažit o miminko, přítel by mimiska chtěl ale ne teď až tak příští rok nebo nejlépe za dva, někdy má takové chvilky že mi řekne ať přestanu brát antikoncepci, to ho ale záhy hned přejde 😠 já bych miminko moc chtěla, několikrát mě napadlo že přetanu brát antikoncepci tajně ale příjde mi to nefér vůči němu, chci aby jsme se na všem domlouvali společně, tak nevím, poraďte jak šetrně ho k tomu dostrkat??? 😅 Už se totiž miminka nemůžu dočkat,příjde mi ideální začít na miminku pracovat už teď nejvíc mě děsí že bych mohla mít s otěhotněním nějaké problémy potom v pozdějším věku...
lil povedz mu ze ti lekar robil pecenove testy a musis prestat brat tabletky lebo mas zle vysledky, sice to asi nebude pravda ale to on vediet nemusi a ty uspokojis svoju tuzbu po babatku, ked som ostala tehotna som bola najstastnejsia baba na svete a to mi hrozilo mimomaternicove tehotenstvo ☹ , nastastie ale bolo vsetko OK
mimi109 - to bych nedelala. pak by mela lil spatne svedomi, ze mu lhala. a taky neni dobre malovat certa na zed. at je rada, ze je zdrava a neprivolava si zdravotni problemy.
lil: promluv si s nim o svych pocitech. jestli te miluje, pochopi to. a nebo Te utesi a budete se tesit spolecne na nejake obdobi,ktere si naplanujete uz jako snazilkovani 😵 preji hodne stesticka.
Ahojte, tiež by som v žiadnom prípade neklamala. Najlepšie je vyčkať, kým sa na to cíti aj partner a potom je tá radosť ozajstná. Samozrejme,treba o tom veľa hovoriť,často mu svoju túžbu propomínať, aby sa čo najskôr začal vžívať do úlohy otca. Ja som momentálne v 16 tt. a viem, o čom hovorím. Veľmi sa tešíme.
Tak držím palce,aby to lil a každému,kto si to praje vyšlo čo najskôr. 🙂
ked tak nad tym uvazujem mate pravdu 😅 to co som napisala je hrozna somarina tak beriem nazad 😔
ked som ostala tehotna moj teraz uz manzel ostal viac dolakany ako prekvapeny 😀
ahoj.je mi 19 a taky se s přítelem snažíme o miminko.Jestli se to podaří tak to bude super. 🙂 🙂
Ahojte zienky, som tu nova, velmi sa mi paci tato stranka, tak sem skusam nieco napisnemkovat aj ja 🙂. ja som s priatelom 5 rok a tiez by sme chceli babatko, na buduci rok budem 3cka na VS a chceme si ho dat ako darcek k mojim promociam, takze ece chvilku pockame, ale uz sa nan velmi tesime 😉
ajoj,nada mi reagovat pretoze mam momentalne 19 rokov a som v 20tt 🙂 v maji ma este dokonca caka maturita...a presne na koniec maja mam aj termin. Malinke tym padom nebolo planovane ale stalo sa a my s priatelom sme i tak stastni. Takze si osobne myslim ze ked je na to clovek pripraveny tak to bud velmi citi alebo to pride samo 🙂
pipi1211 aj ja som maturovala s bruskom bola som vtedy v 6.mesiaci 😀
tak drzim palce aby si vsetko v pohode zvladla 😉
dakujem mimi 🙂 a ked nie v maji tak na druhy termin v septembri,svet sa nezruti 🙂
ahoj mandy20, ja som na tom podobne ako ty 🙂 buduci rok som tretiacka a planujeme ten rok aj svadbu a hned po nej pride narad babo, aj ked najradsej by som hned, aj priatel (teda snubenec 😉 ) by chcel babo ale vravi ze este chce pre neho zariadit aj pekne byvanie (on je tak krasne zodpovedny 😀 ) tak sa na tom pracuje a ked uz bude byvanicko poriadne tak sup nababatkovanie a mlada tehulka urcite budem. 😀 juj jak sa tesim
Baby poradte mi ako otehotniet .Nejaku polohu alebo caj alebo nejake lieky.Prosiiiiiiiiim
jeee ahoj holky ted sem vas obevila muzu se pridat??je mi 19 a po mimisku primo prahnuuuu...dnes jsem si delala test a byl pozitivni tak musim zajit k doktorovi..uz jsem o jedno prisla tak mam docela strach...
ahojcek droby, tak to sme na tom rovnako, priatel na jar zacne stavat domcek,aj my by sme chceli mimi uz do svojho, ale ak sa nestihne postavit, mame kde byt,na mimi sa tesime a mame aj mena my sme este neni zasnubeni, ale hadam to coskoro pride 😀 , len sa obavam reakcie rodicov, no uvidime...
danousku tak to gratulujem 🙂 ja mam tiez 19 🙂 a uz ho mam v brusku 😀 a sue podla toho ako myslis... vydata nie som no mam priatela takze som slobodna no len tak na polovicu...
jeee to je parada doufam ze uz ho tam mam taky mrouse...musim zatim letet paa kocky
jee mandy, tak to mame dost podobnu situaciu 🙂 nam by nevadilo mimi aj ked vlastne byvanie este nemame, byt mame kde, ale ten moj je tak zodpovedny, ze by chcel dietatku pripravit vsetko dopredu a co najlepsie, ale ked sa pritrafi velmi sa potesi, len rodicia by to este najprv ofrflali, ale vcera bola u nas kamaratka (Lucka002) a nasi boli s jej malej uplne namako, tak verim ze sa potesia, to len tak hrozia ze skolu treba dokoncit. no ja uz viem ze skor bude babo jak skola dokoncena 😀
a mena tie sme davno vyberali a uz ked sa naozaj citime ze by mohlo prist tak sme si vybrali,ale sme vela menili mien 😀
ja mam v mojom okoli vela kamaratok (rovesnicok aj mladsie) inak ja budem mat koncom januara 21 ,ktore uz mimi davno maju, ked si niektore mimi poziciam a pridem s nim k nam tiez neverim vlastnym ociam ako sa k nemu nasi spravaju, hlavne mamina 🙂 , aj ja to stale pocuvam ze skolu treba dokoncit, no myslim si ze ten Bc zatim staci, a potom uvidime, no nie? ja len dufam ze sa mi do toho tretieho rocnika podari dojst 😀
jo aj ja dufam ze sa dostanem do tretieho a mozno dokazem aj BC spravit a to by aj stacilo skoly, potom hor sa babatkovat a skola sa da aj neskor dokoncit...a ked som vcera videla nasich jak im ocka ziaria a tie reci ze uz sa tesia na vnucatka...som im povedala ze mne nemusia dvakrat hovorit. inak aj drahy sa zdraha babatka kvoli reakcii mojich rodicov (jeho su uz zvyknuti) sa boji buducich svokrovcov 😀 ja verim ze coskoro sa nam vyriesi byvanie a zo svadobnej noci si odnesieme maly zazrak 😉
droby, drzim vam palcek 🙂 , my si mozeme ruky podat, priatelovi rodicia by veeeeelmi chceli vnucatko, ece nemaju, moj priatel je odo mna o 10 rokov starsi, jeho mamina si uz zabookovala varovanie 😀 , len uvidime co s nasimi, ozaj a aku skolu studujes?
aj vam drzim secky palce 😉 svokrovci(my už im tak hovoríme) uz maju 2rocnu vnucku od ich dcery v mojom veku. ta zostala v 18tehotna-rozruch na celu dedinu a povedali ze tak skoro dalsie nechcu, ale uz ich to preslo a vypytuju sa kedy bude 🙂 ja studujem pedagogiku, este aj tam mam blizko k detom 🙂 a ty?
ja masmedialnu komunikaciu, vidis a to je ten problem, ze ti vasi svokrovci sa neobavali o ich dceru ale o to co bude o tom hovorit cela dedina, este ze mi byvame v meste, ale clovek nikdy nevie a vies ako sa hovori clovek mieni zivot meni, takze aj nam keby sa podarilo skor tak budem najstastnejsi tvor na svete 😀, mame v plane, ze na statniciach budem uz s veeelkyyym bruskom, ja furt o tych statniciach , ach uz aby to bolo 🙂
my sme tiez z mesta, chvalabohu sa sem prestahoval a budeme zit tu... ja sa skor obavam ze sa k tej statnici ani nedostanem, momentalne vaham ci prejdem semestrom 😒 drahemu vravim ze skola ma aj tak nebavi, co tam budem ze radsej mu budem doma vyvarat a starat sa o nase mimi a on moze zarabat a mat pocit financnej istoty (ked to ten chlap tak potrebuje 😀 ) a svadbicku nechystate? planujeme vsetko poporiadku ale ono to tak vizera ze svadba bude aj skor, bo po tom babu uz moooc tuzim 😀
samozrejme, rozpravame sa o tom vsetkom s priatelom a tiez to chceme vsetko pekne po poriadku, ja sa necham prekvapit, pride to vtedy ked to budem najmenej cakat 😀 , priatelova mamina hovori ze jej to mimi ani nachvilku nedam, pozna ma a vie ako som zblaznena do deti 🙂

Já už nějaký zkušenosti s dětma mám, kže to snad zvládnu. Mně jde spíš o ten porod, ale to taky určitě zvládnem.