Může rodič odmítnou zachraňování života dítěte narozeného po 24. týdnu těhotenství?

dancingzero
12. pro 2022

Ahoj všichni.

Prosím Vás, určitě tu nechci rozvířit debatu zda je nebo není správné zachraňovat životy dětí, které se narodily takto předčasně. Jen mě čistě informativně zajímá, zda má rodič případně právo to odmítnout a nebo od určitého týdne a gramů novorozence (nevím přesně, kde je ta hranice, ale to není podstatné) se musí lékaři pokusit o jejich záchranu nehledě na přání rodičů? Ať už by to bylo z důvodu, že třeba nejsou schopni zajistit finančně či časově neustálou péči pro dítě s postižením, nebo i klidně "jen" z důvodu, že si pro své dítě takový život prostě nepřejí (a tedy by pak nesouhlasili ani s tím, dát dítě k adopci)?

Vím, že na klasický potrat " bez udání důvodu" můžete do 12. týdne a myslím do 20. nebo 22. týdne v případě, že se zjistí, že dítě je postižené, je to tak? Ale co když se nic nezjistí, a jen se prostě něco během těhotenství zvrtne a narodí se vám takto strašně moc nedonošené miminko, u kterého bude jasné, že bude potřebovat neustálou péči, bude třeba trávit většinu života po nemocnicích a tak podobně. Může rodič chtít, aby lékaři neudržovali jejich dítě při životě za každou cenu? Nějak jsme doma narazili na toto téma a zjistili jsme, že vlastně nikdo nevíme, jak to je.

Děkuji
Gábina

hezz17
15. pro 2022

U tech deti hrozne zmeni prognozu, jestli je to predcasny porod raz na raz nebo piplane tehotenstvi, kdy se stihnout dat kortikoidy na dozrani plic.

halasovci007
15. pro 2022

@dancingzero prožila jsem v lednu potrat ve 25tt, který mi lékaři doporučili z důvodu vývojové vady u syna. Měl prakticky nefunkční močový měchýř a ledviny. Je to klasicky vyvolávány porod.

merope
16. pro 2022

@hezz17 To je právě asi nějaká novinka, ještě pár let zpátky bylo zachraňování pod 24+0 trošku "načerno", právě vím, že opravdu životaschopná "mlasší" miminka nabízeli zkusit zachránit, ale vlastně to nebylo dle předpisů.

hezz17
16. pro 2022

@merope je to minimalne 10 let stara definice.

lennus
17. pro 2022

@hezz17 Ty kortikoidy ti stihnout dát tak jako tak, rodila jsem 33+1 a ve 23.t. Mudel by to být překotný porod.

hezz17
17. pro 2022

@lennus kortikoidy, aby mely uvinek jako maji mit se davaji dve davky po 24h. A ne vzdycky se podari porod oddalit az o tech 24h.

hezz17
17. pro 2022

@lennus predcasny se nerovna vzdy prekotny.

merope
17. pro 2022

@hezz17 Tak ono to je několik dávek a ideál pak ještě další čas čekat. Mě dali první dávku v pondělí večer a říkali, že ideál by byl porod až v pátek. Nakonec jsem rodila už ve čtvrtek, protože zase už to začalo být rizikové pro malého a bezpečnější bylo, aby byl venku.

lennus
17. pro 2022

@hezz17 Ano, to jsou dva rozdílné pojmy samozřejmě

hezz17
17. pro 2022

@merope to ja vim

sangina
18. pro 2022

@hezz17 učinek kortikoidů nastupuje 12h od podání..kulminuje 24 hodin po podání 1 dávky

merope
18. pro 2022

@sangina Mně dávali po 24 hodinách (tuším) více dávek. První v pondělí, určitě druhou v úterý, porod pak čtvrtek ráno a přemýšleli i o pátku.

sangina
3. led 2023

@merope jsou i jiné typy léků..ty se dávkují jinak..tuším ..jedny co 12h..dva dny..a ty druhé co den tak jedna dávka..dvakrát