Na co rádi vzpomínáte z dětství?

daasqua
18. led 2022

Ahojte, mám poslední dobou takovou vzpomínací náladu, vzpomínám na devadesátky a tak podobně, jak se nám žilo, co jsme dělali, co nás bavilo a co nám lezlo krkem... Co se třeba vybaví vám, když se řekne rok 1990, 1995, 2000...? Co vás bavilo, jak jste žili, co jste poslouchali za muziku, co jste četli...? Klidně pište romány, ráda si počtu a také zavzpomínám 🙂

mishka87
19. led 2022

@petrasipkova1 k babičce na vesnici jezdila pojízdná masna. Taková velká skříňová Avie, která vždy na začátku vesnice začala troubit. Místní babči, včetně té mojí, byly připraveny na návsi dopředu a čekali na to zatroubení. Pak udělali poctivě frontu. Pamatuju si tu vůni, když pán otevřel boční dveře 😋. Nedávno jsem zjistila, že babičky vesnice byla za první republiky turistické místo a činžák kde bydleli byl kdysi hotel. Po válce byl Němcům zabaven a vlastní ho do dnes České dráhy. Děda dělal u dráhy, tak ho od nich dostal k pronájmu za pár korun

michaela666
19. led 2022

Já ( ročník 92) nejraději vzpomínám na víkendy a prázdniny u babičky na statku. Před 6 ráno jsem v pyžamu a gumákách utíkala na tajňáka za dědou do chléva krmit zvířata. Jezdila mu na klíně a "řídila" traktor. 😃 Koupala se na zahradě v plechových neckách. Chodili jsme s konvičkou do kravína pro mléko a na kakau byl vždycky škraloup 🤢😃. Jako puberťačka jsem se válela na seně a četla romány od Lanczové, poslouchala Lunetic a nosila šátky a kšiltovky.
Po smrti dědečka šla babi bydlet na bytovku a tam začala se sousedkama typickou vesnickou drbárnu. Když jsem šla po vsi s bratrancem, tak už jí kámošky co mě dlouho neviděly volaly, že se tahá s nějakou holkou a ať z ní není brzo prabába. 😃

martulka88
19. led 2022

Jsem r.88, sbírání pocahontas placiček (už ani nevím, jak se jim říkalo:D), milovala jsem si hrát s pokladničkou, poslouchala Lunetic - na těch jsme byli v Pardubicích, Kelly Family, dělaly jsme si se ségrou kreslené hračky - nakreslili jsme si Ariel + ostatní postavy, strojení panenek - od Barbie po klasické panenky. Děda nám udělal dům pro Barbie a s tím jsme si neskutečně vyhrály. Hráli jsme si na policajty a zloděje, byli jsme velká parta děcek ze sídliště 🙂 Doma jsme se nahrávaly na kazeťák, jak zpíváme :D Učili jsme se tančit podle S Club 7, který jsme neskutečně hltaly. A pak seriály - z těch pro starší - Dallas (u toho nám exla tv:D), Divoký anděl, Esmeralda. Sledovaly jsme každý víkend Eso a ráno pohádky :D Já hrozně ráda vzpomínám na dětství 🙂

petralp
19. led 2022

@daasqua já nejvíce vzpomínám na léto které jsem většinou trávila u dědy a babičky ve vedlejší dědině. Bylo to super! Babička už v té době špatně chodila takže o domácnost se staral hlavně děda. Nejvíc jsem milovala když uvařil kynuté pirohy plněné povidly a na to oprazenou strouhanku 👌👌 a ráno ke snídani rohlík s máslem a bílá káva 🤣😉 odpoledne jsme chodili k rybníku, hráli karty atd. Na dvoře měl starou trnku strom a já jsem si nahoře udělala takový jakože bunkr 🤣a viděla přímo do kuchyně. Když zavřu oči tak pořád cítím vůní něčeho dobrého a vybavim si přesně co kde bylo,jakou mělo barvu apod.Teď to bude rok co už děda není 😕ale dožil se krásných 90 let a do poslední chvíle soběstačný... kéž by se to dalo občas prožít znova

eviicka
19. led 2022

90. léta pro mě bylo už dospívání, z módy body a elasťáky (ne najednou 😀), pak kostkované košile, kalhoty do zvonu a riflové bundy.
Filmy Top gun a Hříšný tanec. V hudbě pro mě Bon Jovi, Roxette, Kabát, a pak spousta skupin s jedním hitem ale extra nostalgickým 🙂. A v televizi BH 902 10 a Eso. Jo a četla jsem Stanislava Rudolfa (minulý týden zemřel ☹).

orisek56
19. led 2022

@petrasipkova1 hele já se na Esmeraldu občas kouknu na Relaxu u teď 🤣 telenovely jsme hltali to je fakt

orisek56
19. led 2022

@michaela666 jo plechovou vanu, to jsem v létě na zahradě u babičky milovala.

michaela666
19. led 2022

@orisek56 Vždycky se táta smál proč si beru k babičce tolik oblečení a na co proboha troje plavky. 😃 Ještě teď si pamatuju jak mi říkal "Ty fifleno, hlavně nezapomeň šminky k babice na hnůj." Ležela jsem v neckách s volkmenem, studenou meltou a připadala si jak slečna. 😃

lachtanice86
19. led 2022

Byt venku bez mobilu.jakmile jsem mela jít domů, taťka pisknul z okna a celé sídliště vědělo, že má jít Martincova domů 🤣

izz76
19. led 2022

Roky 90-95 moje mládí, konec ZŠ, střední, první lásky, bláznivá porevolucni diskotekova doba.. Mám pocit, že jsme se jen a jen bavili 😃🥳

orisek56
19. led 2022

No a na co si ještě pamatuju ? Na úplne zatmění slunce, to byla taky událost. Do slunce jsem nekouká, ale pamatuju si to divné přítmí

felixfelicis
19. led 2022

Jak jsme cela skola behem vyucovani koukali na hokej v Naganu🙈❤

michaela666
19. led 2022

@lachtanice86 Přesně, u nás ještě bylo Mami hoď mi z okna rohlík se sýrem. Počítání kolikrát zazvoní zvon na kostele, abychom věděli kolik je hodin. Kdo chodil domů AŽ se rozsvítily lampy byl borec. 😃

konidana
19. led 2022

@michaela666 ano , domů jsem chodila až se rozsvítily lampy. Nebo mamka měla takový zvonec, asi jako pěst, a tím zvonila z otevřeného okna. To byl také signál, že mám jít domů. Většinou jsem byla zalezlá někde vysoko v koruně stromu v parku a četla si. Na doslech, ale neviditelná pro všechny.

daasqua
autor
19. led 2022

@orisek56 To si taky pamatuji, to jsem z toho dostala úplně poprvé krámy 😀 Tak mi bylo špatně, ani nevím z čeho z těchto dvou možností 😀

mon_88017
19. led 2022

Rok 2000? Moje maturita 😀 A hlavně maturitní ples 11.2. 2000, nedávno na mě vypadla šerpa. Ale to už neni dětství.
Tak zabrousíme do roku 1990, eště v září 1989 říkal člověk "soudružko učitelko" a pak z toho najednou byla paní učitelka 😅

daasqua
autor
19. led 2022

@sigyn Rychlé šípy jsem taky milovala a vůbec Foglara, přečetla jsem od něj úplně všechno a začala asi v 12r chodit do skauta. To bylo asi spíš jen takový klub, nedělaly jsme skautský slib a čekala jsem, že o přírodě a dalších věcech se toho naučíme teda víc. když nám ukazovali uzly, já jsem jich uměla víc, poslepu a bleskově za zlomek sekundy, tak čuměly 😀 Ale výletování bylo fajn, klubovnu jsme měli napřed u Ipáku, potom v Karlíně pod Vítkovem, tak jsem poznala i nové okolí.

daasqua
autor
19. led 2022

@drakenn Jo, s kamarádkou jsme si psaly každý den SmsBezMezer 😀 Ona měla první mobil ve třídě a já druhá, asi rok 2000. Nebo jsme se prozváněly a podle toho to bylo třeba ano/ne. Nebo v SMS se daly udělat takové ty hýbající obrázky ze znamínek a interpunkce 😀

daasqua
autor
19. led 2022

@katule1990 Jo, tak jsem četla dívčí časopisy, celkem brzo mi to otec začal kupovat, mě to zpočátku nebralo (bylo mi možná tak 11), pak jsem to hltala... ty fotopříběhy nebo třeba proměny slečen, to mě hodně bavilo. O sexu ani moc ne, to jsem četla spíš jako "učivo", aby člověk byl informovaný 😀 A telenovely, no jo, první jsem viděla Manuelu (to mi bylo asi 8 let, to je prastaré), potom samozřejmě Esmeraldu, po ní Kassandru, trochu Thalii a samozřejmě Divoký anděl, to milovaly kámošky ze střední.

mishka87
19. led 2022

@felixfelicis no jo, na Nagano jsem úplně zapomněla. A pak po celém Ústí jezdili auta s vlajkami a troubili. Táta nás vzal i na večeři do nově otevřené restaurace.

daasqua
autor
19. led 2022

Tamagoči jsem taky měla, asi tak šest, včetně nejdražšího originálního 😀 Měla jsem ho na řemínku kolem krku a pod trikem, abych ho mohla často kontrolovat 😀
Taky ráda vzpomínám na mléčný bar, který byl u nás na Smíchově. Dělali tam třeba úžasnou točenou zmrzlinu, banánovou a jahodovou, takovou jsem nikdy od té doby nejedla. Byla asi napůl vodová a napůl smetanová, nevím, prostě velmi zvláštní, v těch třech letech (1990) jsem ji milovala. A taky jsme kupovali takové ty barevné limonády (zálohované), šunkové závitky (ty jsou doteď), čokoládu s vystřihovací panenkou nebo se samolepkami. Mlíko byl v sáčcích 😀

intonace
19. led 2022

Pamatujete si na sladkosti zvané fialky prodávané na pouti?? Já je milovala. Někdy před dvěma lety v létě na pouti jsem si je koupila 🙈 Buď jsem jako malá měla jinou chuť nebo jsou teď pěkně ble🙈

mon_88017
20. led 2022

@intonace byly hnusný už tehdá 😀 😀 😀 A taky sem je milovala 😅

ferda90
20. led 2022

@daasqua Ahoj v roce 1990 jsem se narodila, za mě super krásné období. Ráda vzpomínám na stanování před barákem,na hraní fotbalu s klukama. Na to, jak sousedky (tety) sedavaly před barákem kolikrát do večera a my dětská jsme mohli lítat dlouho po venku, hrát na schovku nebo lést po stromech 🙂 Byli jsme venku od rána do večera, zadne telefony, zadne herní konzole, ta doba byla úžasná a ráda na ni vzpomínám. Znám pár děti, které neumí lést na strom (kluci) nebo neumí pořádně kopnout do balónu. Poslouchala jsem Ozone, Lunetic, Holki. Achjoo, docela mě mrzí, že takové dětství plné srandy venku s detma, stanování, fotbalu a mávání z okna do okna souseda, který se mi strašně líbil, můj syn asi nezažije. Na jednu stranu mě štve, v jaké době teď žijeme, na druhou stranu je fajn, co všechno teď je atd, ale budu chtít aby syn aspoň trochu poznal to co jsem znala jak jako dítě, takže sním podnikneme až bude větší nějakou stanovačku (příští měsíc mu bude rok❤️), budeme spolu hrát fotbal, pouštět draka atd.

neomenia
20. led 2022

@ferda90 souhlasím. Ale i dneska se najde hodně lidí, kteří jedou outdoor- dceru jsem právě kvůli stanování, výletům a pobytu venku za každého počasí prihlasila do skauta. Tam se přirozeně pěstuje vše, co popisujes👍🙂 ohynky, kytara, taboraky, vaření nad ohněm....je to super.

mary.jane
20. led 2022

Jsem rocnik 83. Revoluci mum spojenou s tim, jak rikam ucitelce ve skolce, ze ted uz ji budu rikat pani a ne soudruzko. Jestli si to nepletu, tak snad v roce 1990 mela byt puvodne spartakiada, a my se skolkou meli chodit nacvicovat a i porevoluci jsme chodili do telocvicny "na tajnaka" delat si, co chceme 😂. Pak jsem az v dospelosti zjistila, ze jsem si mylne myslela, ze tata se ucastnil listopadovych protestu, ale to nebylo ono - ucastnil se tady u nas protestu proti popilkovisti (ktere tu po revoluci fakt nevzniklo, i kdyz kvuli nemu bylo srovnano se zemi par vesnic). Z detstvi si tu u nas v Krusnych horach pamatuji mrtve lesy a oranzove inverze, kdy byl zakaz vetrani, telocviku i chozeni ven s kocarkem.
Pak, jak uz tu zaznelo - Nagano, pomerancovy Tang, boom sojoveho masa a surimmi tycinek 😂, prvni dovolena ve Spanelsku autobusem. Smrt Diany posledni den prazdnin, o ktere jsem slysela z radia (a pozdeji pad dvojcat, taktez u radia...). Tajne koukani na Emanuelu. Porizeni prvni hi-fi veze, ktera umela prehravat CD 😂. Windows 3.11 a pozdeji vytacene pripojeni, kdy se cekalo na vecer, az to bude levnejsi a v ten okamzik byla hlucha linka... Nizke bokovky a siroke zvonace... Prvni parfem Chanson d'Eau a reklama na nej...

klokanka31
20. led 2022

Já vzpomínám když jsme začali jezdit do supermarketu Terno, bylo to pro nás skoro jak scifi, byl to pro nás svátek tam jet na velký nákup 😄 Nezapomenu jak se všude psalo že bude konec světa (nevím přesně rok) a já z toho měla paniku...🤔 první tamagochi k narozkám, v televizi jsme sledovali Dallas 🙂 nejhezčí vzpomínky mám ale na Vánoce v 90.letech. Vždycky sníh, s bráchou jsme stavěli sněhuláky, za barákem jsme hráli hokej s hokejkou a tenisákem, když se šlo kamkoliv do města nebo k dědovi, táta nás vezl na sáňkách. A nejradši vzpomínám když jsme chodívali těsně před Štědrým dnem s bráchou do města na nákupy dárků, a vždycky jsme si zašli i do malinkýho obchůdku se sušeným ovocem. Člověk se tam nemohl skoro ani otočit, ale měli tam spoustu druhů sušeného ovoce, a jak to tam krásně vonělo...

mon_88017
20. led 2022

@mary.jane jsi mi připomněla s tim vytáčením přes linku eště větší pravěk: počítač Didaktik M a hry nahrávaný přes kazeťák. 5 minut pekelnýho skřípění a dyž měl čovek kliku, tak se mu ta hra nahrála a mohl pařit 😀 😀 😀

mary.jane
20. led 2022

@mon_88017 jo, to ma takhle manzel v maliku veskerou herni historii. Mne to v detstvi uplne minulo, byt muj tata byl ajtak a prvni pocitac jsme doma meli driv, nez kdo jiny...

mon_88017
20. led 2022

@mary.jane mě hry taky nějak moc nechytly, ale u Tetrisu a Lemmingů sem nějakou tu hodinku zkejsla 😅