Nájemníci, vstup do bytu - dotaz pro pronajímatele. Máte zkušenost?

6. bře 2021

Dobrý den,
Pronajímám byt, mám v něm nájemníky. Už dostali výpověď z bytu, protože byt musím dát co nejdříve do prodeje z finančních důvodů. Dle zákona mi musí umožnit vstup do bytu za účelem prohlídek. Jako majitel mám práv poměrně málo, ale na toto právo rozhodně mám a zákon je na mé straně. Už měsíc je žádám o termín kvůli prohlídce, ale pořád se mi vymlouvaji. Jednou nejsou doma, pak jsou nemocní, pak prostě týden vůbec nezareagují. Ráda bych se zeptala, zda tu někdo řešil podobný problém a případně jak. Právník říkal, že je možné je žalovat o náhradu škody, nicméně pokud mě do bytu nepustí, tak ani s doprovodem policie se tam nemůže jen vstoupit. Máte s tímto někdo zkušenosti?

piskoteka
6. bře 2021

Radu sice nemám, ale děkuji za sdílení problému. Momentálně přemýšlíme jestli náš byt prodat nebo pronajmout. A toto je další případ který nám pomůže s rozhodováním. Jak vidím, tak jsou s tím opravdu jen a jen starosti.

autor
6. bře 2021

@piskoteka ano jsou. V dnešní době právo opravdu nádržuje neplatičům a majitelé mají minimum práv.

crejzy
6. bře 2021

To vůbec nevím, ze nemám právo vstoupit do bytu pokud “po dobrém” se nelze domluvit 😳 je to snad můj byt dle katastru, to jako kdyby zavolali oni policii tak vykažou mě? Mam teda nájemníky v pohodě, zatím žádný problém, ale tohle by mě vůbec nenapadlo....

zuzkasim
6. bře 2021

Zatím naštěstí takovou zkušenost nemám, ale stalo by se něco, kdybys jim úmysl vstoupit do bytu oznámila dostatečně dopředu (např. týden) a jednouduše tam pak přišla? Klíče přece máš.

amazonkajanik
6. bře 2021

@zuzkasim no ze slušnosti by klíče mít neměla
Jinak k tazatelce...je blbé,že se vykrucují a to říkám z pohledu nájemníka. Náš bývalý pronajímatel naopak nedodržel zákonné postupy a jednou jsme přišli domů a netekla teplá voda a nešla elektřina (oboje bylo ve vedlejším bytě a sousedka byla už v soudním řízení)

zuzkasim
6. bře 2021

@amazonkajanik Neměla? Mám za to, že majitel bytu má klíče vždy, pro jakoukoliv nenadálou událost (např. když tam praskne voda a nájemce bude na dovolené, zodpovědnost má přece pronajímatel).

autor
6. bře 2021

@crejzy no vstup do bytu bez domluvy absolutně nedoporučuji, máte pravdu ze i když jste majitelka, mohou na vás zavolat policii a vy můžete jít k soudu

autor
6. bře 2021

@zuzkasim bez jejich svolení nemůžu, dopustila bych se trestného činu

autor
6. bře 2021

Jak jsem psala, jako majitel bytu máte minimální práva.

amazonkajanik
6. bře 2021

@zuzkasim no,tak u nás tomu tak nebylo. Jelikož byl byt před lety rozdělen na dva, tak pojistky byly vedle. Sousedka odjela na dovcu a jak na potvoru prdla žárovka v koupelně (což bylo dost často). Naštěstí, část bytu byla vedena na hlavní pojistky v chodbě , takže zásuvky fungovaly, světla ne. Tak jsme týden jeli přes stojaci lampu, kterou jsme dle potřeby přenášeli po bytě

qistyna
6. bře 2021

Mam zkusenost. 3 roky jsem se soudila o vystehovani, ktere jsem nakonec samozrejme vyhrala, ale i kdyz to logika nebere, bydlici v Tvem byte neplati ani korunu po celou dobu (nebo jakykoliv jiny duvod) nesmis tam vstoupit bez soudniho rozhodnuti. I proti jakekoliv logice je to zasah do jeho soukromi a v dnesni dobe ty soudy trvaji tak dlouho; protoze jde o bydleni a nechtej delat bezdomovce. Musela jsem se soudit i o nahradu skody za ty tri roky, taky vyhrala, exekutor vymaha a je to zatukam, docela uspesne. Ale at je to jakkoliv doporucuji byt pronajmout osobe co veris, na tu mit najemni smlouvu a podnajemni s lidma, ktere tam chces mit (tu pak ma ten najemce a podnajemnik). Tam jsou ty prava uplne jinak a to tam pak jako majitel muzes. To uz Tobe nepomuze, ale do budoucna nebo pro ostatni takova rada..

jako_mala_holka
6. bře 2021

@amazonkajanik určitě by měla mít jako pronajímatel klíče... Z praktických důvodů... My jsme v pronájmu už x let a majitel bytu má normálně klíče, ani by mě nenapadlo, že by neměl mít 🙂

dandaa
6. bře 2021

Jde to, ale musíš je upozornit písemně předem.Klice máš ?Smlouvu měli na určito ?

j.a.n.i
6. bře 2021

No, ono je otazka, zda ta výpověď byla v souladu se zakonem, aby ses jeste nedivil, az se ti neostehujou.

amazonkajanik
6. bře 2021

@jako_mala_holka mno, my zřejmě normálního i morálního pronajímatele neměli a jsem zpětně ráda, že ty klíče neměl. Věděl, že máme psa, byli seznámení, ale stejně, vlézt tam, bez naší přítomnosti, byl by průser ...A možná taky ne, on bránil hlavně když jsme byli doma ale bez naší přítomnosti by možná přinesl i bačkory 😊

barussska1
6. bře 2021

Byty pronajimam a nastesti jsem nemusela nikdy resit extremni situaci. Dvakrat sem mela neplatice a nastesti se vystehovali sami. Oznamila bch termin dopredu a pak tam normalne sla. Mam to i ve smlouve, ze 5 dnu predem oznamim prohlidku a musi se prizpusobit. Asi to neni uplne pravne spravne, ale spoleham na slusne chovani obou stran.

autor
7. bře 2021

@barussska1 kamarádka měla v bytě neplatiče, když je dala k soudu, zmizeli a nikdy z nich dluh nedostala plus ji prý dost ten byt ponicili