Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nedokážu usnout, i když jsem vyčerpaná. Máte recept?

ajvi
30. lis 2008

ahojky,
mám trochu neobvyklý dotaz, i když možná až tak ne a některá máte podobný problém.
Mám 6m synka, který poslední dobou hodně špatně spí (asi zoubky), noci bývají dost vyčerpávající. Mám možnost se přes den prospat. když malinký spinká dopoledne (tak hodinu až hodinu a půl) nebo mám ochotnou babi s dědou, co rádi vyrazí s kočárkem. Ale já prostě neusnu. Když nejsem tolik unavená tak to ani nezkouším, ale někdy fakt sotva lezu, spala bych až bych brečela. Ležím třeba hodinu, ale nezaberu. Když vstanu, jsem kolikrát ještě víc unavená.
Už porodnici jsem za 5 dní byla schopná usnout přes den jednou jedinkrát (a znáte ty noci v porodnici, buď brečí to vaše nebo jiné okolo).
Nemáte podobný problém a třeba recept jak na to? zkoušela jsem postel, gauč v obýváku, i na zemi, ale nic....

eppik.m
30. lis 2008

ajvi - moc dobře vím co to je. (Já v porodnici nespala ani přes noc nato přes den, asi na třetí den mi tělo řeklo dost a tak mi sestřičky vzali Míšu ať se prospím ale jak píšeš nemohla jsem vůbec zabrat ☹ ) a prášky mi nedali jelikož jsem kojila) Doma se to zlepšilo ale ten náš Míša mi dáva zabrat hlavně v noci, kdy se budí každou hodinu, dnes dokonce jsme si ve dvě ráno hráli protože jsem to už nemohla vydržet jak pořád kňoural 😝 Když jsem hodně utahaná tak si lehnu spolu s Míšou dopoledne do naší postele, takhle vydrží spinkat i 2 hodky. Já sice tu první se pořád převaluji z boka na bok, hlavou se mi honí myšlenky co ještě musím udělat a tak zaberu aspon na tu druhou, medzi tím se ale Míša vzbudí když já teprv zabírám. 😀 Ale jelikož mně vidí vedle sebe tak zavře oči a pokračuje dál se mnou... Myslím že to je o naší psychice a že na tom musíme sami zapracovat. Dát se do klídku, uvařit si třeba medunkový čaj a pak si jít lehnout. Navodit si klidnou atmosféru, třeba zapálit doma vonnou svíčku, já si vypínám i mobil a zamykám dveře a tak. Jinak se poradit s odborníkem a až nakonec bych to řešila práškami.

ajvi
autor
30. lis 2008

Eppik, určitě máš pravdu s tou psychikou, mě taky pořád jdou hlavou myšlenky, dokonce jsem i počítala 🙂 , ale vzdycky nakonec zjistím, že sice pořád počítám, ale už zas na něco myslím. a jak píšeš hodinu se převaluju a když už usnu, tak už se zase Máťa budí...
nemůžu říct, že bych byla nějaká vystreslá, ale stejně, se spaním přes den jsem měla vždycky problém. ještě před těhu jsem byla schopná přes den usnout jen po nějakém hodně dlouhém tahu 🙂 .
Manža mi říká, abych chodila spát v osm s prckem, ale to mě se nechce, vím, že bych se jen převalovala v posteli. spíš mi přijde, že se odreaguju u nějakého seriálu, kde nemusím o ničem přemýšlet 🙂.
práškama taky řešit nechci, stále kojím a vůbec mi to nepřijde správné řešení.
prostě asi ještě nejsem dost unavená 😀 😀
díky za podporu a držím palce ať se to zlepší s tím vaším spaním.

coriven
30. lis 2008

Jé ahoj holky, tak to se přidávám k vám, sem na tom uplně přesně jako ty ajvi... i před těhu jsem měla probém usínat - tak cca 2 hodky mi trvalo než sem zabrala... nejlíp se mi spalo v těhu 😅
Přes den taky neusnu a večer su uplně vyštavená, ale jak jdu spát, tak zase tak min. hodku usínám 😠 , taky volím seriály na odreagování, v osm bych prostě neusnula, nejdřív ve 23 😒 a to je zase brzo ráno budíček a to bych spala a spala, ale to se zase nechce malé 😅 , šak to znáte...
Řekla bych, že žádné problémy nemám - teda ne větší, ale stejně blbě usínám, MM lehne a spí a já jen poslouchám pravidelné oddechování malej a mojého 😅 a nic.... a nic...

Nějakého tipa na dobré usínání taky uvítám 😉

ajvi
autor
30. lis 2008

ahoj coriven,
tak vítej do klubu 🙂
s manžou mám to samé, jednu nohu ještě dole z postele a už spí, to bych tak potřebovala 😀
on s námi nespí, protože ráno brzo vstává a celý den je za volantem, takže bych nerada aby mi někdě skončil ve škarpě (v lepším případě), spí s námi o víkendu a to mě zase "rozčiluje" tím, že hned chrní a já nic 😠
tak hezký večer 🙂

eppik.m
1. pro 2008

ajvi: koukám že i naši manžílkové mají stejná povolání 😀 ten můj taky kroutí volantem od nevidím do nevidím 😝 ale spí s náma já se snažím o to aby ho Míša nebudil takže zatím mu to nevadí spát s náma a navíc jednou když usne tak spí jak zařezaný, a neví co se v noci vedle nej deje 😀 takže v poho. No já sama jsem nespavec už od dětství jsem nesnášela polední spánek ve školce a v těhu jsem nespala přes den jediný jedinkrát!!! Ale v noci ano, pokuď to šlo, pak jsem chodila snáď každou hodku na záchod a všechno mne bolelo tak jsem se převalovala.......... doufám že to nemělo vliv na Míšu, ale jak vidím tak nejspíš ano 😀

eppik.m
1. pro 2008

Popis
Neschopnost usnout nebo neschopnost spát nepřerušovaným spánkem.
Příčiny
Věk
Stres
Psychické choroby: deprese, mánie, schizofrenie
Nadměrné pití kávy, čaje a alkoholu
Vliv prostředí (hluk)
Fyzické potíže a onemocnění
Vedlejší účinek užívání některých léků a drog

Psychosomatická příčina:

strach ze ztráty kontroly
chybějící důvěra v ženský pól
příliš silné zdůrazňování mužského pólu myšlení
přílišná identifikace se svým já (spánek je malou smrtí)
příliš energie v mozku
výzva, aby se člověk probudil v duchovním smyslu
Příznaky a diagnostika
Dlouhotrvající potíže s usnutím
Únava během dne
Podráždění
Záchvaty pláče bez příčiny
Bolesti hlavy
Komplikace
Klasická léčba
Léky na spaní - hypnotika, benzodiazepiny, antihystaminika, popř. antidepresiva a neuroleptika.
Nebezpečí vedlejších účinků a závislosti.
Přírodní a doplňková léčba
Je-li to možné doporučuje se pravidelný životní rytmus a přesný čas ke spánku.

Bylinná léčba.
Sklenice heřmánkového nebo meduňkového čaje před usnutím.
Good-Nights - účinná směs proti nespavosti

Aromaterapie:
Koupel před spaním - přidáme heřmánkový, levandulový nebo geraniový olej.

Homeopatie:
Při přechodných projevech nespavosti můžeme podávat:
Coffea - při zatížení vědomí zlými nebo dobrými zprávami.
Pulsatilla - budí-li se pacient po první fázi spánku vyčerpaný, je mu střídavě zima a teplo a leží s hlavou v dlaních.
Nux vomica - při nespavosti způsobené přepracováním, přejídáním, předávkováním alkoholem či kávou, při poruchách spánku způsobených užíváním prášků na spaní.
Opium - když je pacientovi příliš horko v posteli, při nadměrné citlivosti všech smyslů.

Psychosomatická léčba:
Věci, které zůstaly nevyřízené, vědomě akceptovat jako takové.
Zbavit se perfekcionalismu.
Smířit se s tmavou stránkou skutečnosti.

Další informace naleznete ve speciální kategorii na http://www.001shop.cz/Nespavost.

eppik.m
1. pro 2008

píšu znovu odkaz, ten předchozí je špatný http://www.001shop.cz/Nespavost

eppik.m
1. pro 2008

Snad každý z nás zažil někdy tu situaci, kdy leží v posteli, všude je tma, čas běží a ne a ne usnout. Existuje nějaká možnost jak si v tu chvíli pomoct? Přináším pár rad a jednu speciální techniku usínání na závěr.

Také se stává, že se probudíme uprostřed noci nebo brzy ráno, jsme nevyspalí, máme čas - a spánek nikde. V článku přináším pár dobrých rad, jak znovu usnout a zároveň otvírám diskusi pod článkem na toto téma. Možná že i vy máte nějaký ten svůj způsob, který vám pomáhá usnout…

Potíže s usínáním, přerušovaný spánek či předčasné probouzení mohou být velmi nepříjemné. Celý den se pak cítíme unaveni, těšíme se do postele a když ona vytoužená chvíle opět nastane, s hrůzou někdy zjistíme, že je to stejné jako včera.

Nejprve pár obecných rad, které si neškodí zopakovat, jsme-li právě v takovém nespavém období:

1. Postarejte se, aby v místnosti, kde spíte, nebylo přetopeno a měli jste dost čerstvého vzduchu.
2. Je-li to možné, snažte se o pravidelný spánkový režim - učte své tělo i psychiku, že v určitou dobu je prostě čas jít si lehnout (i když nemůžete hned usnout).
3. Vynechejte spaní přes den - mnozí si jistě řeknou: "co bych za to dal spát alespoň přes den", ale i takových je dost, kteří si jdou po obědě na hodinku schrupnout a večer nezaberou.
4. Nejezte pře spaním (a samozřejmě nepijte kávu nebo silnější čaj). Naopak, přirozeným sedativem je například pivo nebo některé bylinkové čaje.

Někdo je možná zvyklý usínat při tiché hudbě nebo mluveném slovu z rádia. To už je psychologické řešení situace - hudba či mluvené slovo pomáhá odvést pozornost od problémů, které si bereme s sebou do postele, od myšlenek, které nám pořád krouží v hlavě a nedají nám spát.

5. Velmi dobře může pomoci usínání s hudbou, když to ještě doplníte krátkou relaxací.

Přísloví "ráno je moudřejší večera" je před usnutím opravdu velmi užitečné, může nám totiž pomoci odložit starosti na druhý den a v klidu se vyspat. Někdy to nejde tak snadno a pak může pomoci technika "exkurse aneb co jsem dnes zažil". Ta spočívá v tom, že po ulehnutí se ještě ohlédnete za dnešním dnem a to tak, že se pokusíte stručně si vybavit jednotlivé události v opačném sledu. Začnete tedy tím, co se dělo večer a skončíte první ranní vzpomínkou. Důležitá je přitom zásada "žádné vzpomínky dál nerozvádět, u ničeho se nezastavovat, jen si připomenout a jít dál". Zpočátku to nemusí být snadné, máme tendenci u nějakého zážitku setrvat a začít o něm dál přemýšlet. Ale budete-li ukáznění a v ten moment si řeknete, že je třeba jít dál, půjde to. Možná se pak často stane, že nestihnete dojít až na začátek, prostě dřív usnete.

6. Použitím výše popsané techniky "exkurse aneb co jsem dnes zažil" můžete odložit otravné myšlenky, které vám nedají spát.

Poruchy spánky jsou často dobrým barometrem, který vám říká, že něco s vámi po psychické stránce není v pořádku. Tyto poruchy, trvají-li déle, jdou ruku v ruce s depresí či úzkostí z nějakého neřešeného problému. Také stres se umí na našem spánku hodně podepsat. Pak je vhodné se nad sebou zamyslet a poctivě si odpovědět na otázku: "Umím si s touto mojí situací sám poradit?" V případě záporné odpovědi doporučuji vyhledat odbornou konzultaci. Dobrou noc a sladké sny.
Autor: Jan Kulhánek

eppik.m
1. pro 2008

"Vypínací" (L-tryptofanový) horký punč
Jedná se o rychlý a nenákladný způsob, jak dostat do mozku esenciální aminokyselinu L-tryptofan. Tento punč kombinuje L-tryptofan - nacházející se v mléce - a banány, obsahující jednoduché a komplexní sacharidy, s čistým medem.

Inzulín, který se vytváří v reakci na sacharidy, vyloučí všechny konkurenční aminokyseliny z krve a nechá L-tryptofan vstoupit do mozku, kde se z něj syntetizuje serotonin - nervový přenašeč, který se výraznou měrou podílí na spánku.
Jedna sklenka (asi 230 g) mléka neobsahujícího smetanu (sbíraného)
2 polévkové lžíce medu 1 středně velký banán

1. Zahřejte mléko v hrnci do varu, pak přidejte med a zamíchejte.
2. Směs mléka a medu nalejte do mixéru a spolu s banánem rozmixujte.
3. Posypejte muškátem a skořicí a vypijte jednu hodinu před spaním.

zdroj: Robert Haas - Jezte chytře - Myslete chytře

coriven
1. pro 2008

eppikk, dobré rády - tak to vypadá, že si budu dělat horký punč na noc 😅 i když teda včera sem docela rychle usnula, ale předcházela tomu mírná fyzická zátěž 😅 , ale nemám ani tak probém s buzením se v noci či brzkým vstáváním - to asi u mě ani nehrozí, jen to usínání je blbé...
a teď si tak uvědomuju, že než sem se vdala, tak sem ráda před spaním poslouchala rádio a to mi fakt asi pomáhalo, jenže teď už to nejde si ho pouštět 😔
ale kdyby člověk aspoň přemýšlel nad něčím užitečným, ale to sou takové kraviny a stejně ne a ne usnout 😠

ajvi
autor
1. pro 2008

ahoj eppik,
jé to je informací, tak to já budu zkoušet 🙂
a tos mi připomněla, že ve školce jsem taky nechtěla po o. spát 😀 , tak to máme prostě daný. Manža kolikrát lehle v obýváku na zem, že si narovná záda, povídáme si ....no a najednou prostě přestane odpovídat, kouknu a on chrní 😀
v pokojíku spí už od narození malého, zkusil s námi být první noc, ale pak to vzdal a na druhou stranu, já byla ráda, že byl vyspalý a brzo ráno vstal (měl volno dva týdny), vzal si Máťu a já ráno ještě dospávala. jak jsem byla rozespalá, to mi usínání šlo. No a už nějak v tom pokojíku zůstal, já jsem se naučila roztahovat po ranním kojení s prckem po celé posteli 🙂 . Ona teda má drahá polovička většinu mého vstávání k postýlce taky zaspí, ale pak se třeba najednou probudí a rozespalý se mě třeba zeptá "a nemá hlad?" 😠 , čímž mě totálně dorazí. Ráno pak ani většinou neví, že to řekl.....

ajvi
autor
1. pro 2008

ahoj coriven,
no já kupodivu taky včera usnula docela rychle, až na to že mě už za hodinu budilo dítko 😒

coriven
1. pro 2008

ajvi tak je to i nás, včera mě taky brzo dítko vzbudilo, ale teda spíš MM, to se mně snad ještě nestalo, ale asi sem zabrala hodně natvrdo, neboť sem malou neslyšela - a to už se pěkěn vztekala (taky MM v noci neví, kolikrát sme vstávaly, ale občas usnu s malou v naší posteli, tak ho pak asi vzbudí,když se s ním chce hrát 😅 ), tak mně taky MM říká - nemá hlad? 😅

ajvi
autor
1. pro 2008

jo je to sranda s chlapama 😉 , ale hlavně, že nás s prckama mají rádi
eppik, už se večer těším na punč, tyhle mixy já můžu, mňam.. 😀

janulle22
1. pro 2008

ahojky holky...mozna mam to co vy... 😅 kdyz byl malej mimco byla jsem cila ani jsem s nim nijak zvlast nespala jen obcas...ale za to ted?..hruza...prez den musim jit poobede spat s nim jinak bych nevydrzela do vecera a zas vecer nemuzu usnout prevaluju se od 10 treba do pul1...no hruza...zkousela jsem pres den nespat ale to sem sla v 9 spat a spali sme do pul 9 ale stejne sem si musela poobede jit lehnout...nevim jestli uz sem nebyla prespana...malej spinka pekne...max se vzbudi ze nema cumel ale to mu dam dudlika spinka dal...jsem asi vadna...

ajvi
autor
1. pro 2008

Janulle,
já myslím, že to je o zvyku.
Jako když učíš mimčo spát v noci (zrovna teď můj případ), zkus v poledne nespat víc dní po sobě. asi se budeš cítit mizerně, ale třeba se to srovná. Základ je vydržet, nevzdat to!
já když byla těhu, tak jsem chodila spát v deset, v jedenáct a vydržela spát třeba do osmi, do devíti / a přitom když jsem chodila do práce, tak jse byla zvyklá spát tak těch sedm hodin/. Tělo si rychle zvyká
drzím palce !! 😉

andy80
1. pro 2008

Ahoj, tak jsem k vám nakukla, protože mě teda malá spí krásně celé noci od 6ti týdnů, ale já poslední dobou spím mizerně, přes den jsem ospalá, ale pomalu nemám kdy si jít lehnout a v noci jsem pořád vzhůru a asi od čtyř hodin už nespím vůbec. Už jsem zkoušela i meduňkový čaj, co mi pomáhal v těhu. Už jsem z toho docela zoufalá. Taky je to asi o psychice, protože už večer, když si jdu lehnout, tak si řeknu dopředu, že to zas bude noc.