Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

nela82
31. pro 2011

@aliza nie..mne je luto deti tu u nas...poznam vela deti odtialto s takymi menami-zrejme si nepochopila..nevadi.. 😉 Teraz je to take boom s tymi menami 😀 Pomaly kazda druha tehotna zena rozmysla a hlada nejake zvlastne meno pre svoje dieta...moj nazor

aliza
31. pro 2011

@nela82 ja som reagovala na tvoj prispevok, kde si reagovala na prispevok od @aly, ktora pisala o iranskych menach, nepisala o tom, ze tieto mena dala rodina na SK a to je rozdiel. A vobec, je to kazdeho osobna vec, ake da meno svojmu dietatu, to len u nas na SK su stale predsudky a odsudzuje sa vsetko, co je ine. Nechcem byt utocna v tento den, ale tebe nema byt preco luto inych deti len kvoli ich menu, to je dost obmedzeny nazor, nemyslis?

nela82
31. pro 2011

@aliza tak to,ze sa to tykalo mien-cudzincov som nevedela..a to,ze ako pises ze kazdeho osobna vec....jasne,ved ja ti na matriku nepojdem prepisat meno 😀 pre mna-za mna daj aj Seherezada-aj tak ich je tu uz dost 😀 No mne staci,ze poznam z blizkeho okolia deti s takymi menami-a su na posmech..lebo to znie hrozne..a este v skole kym sa tie svoje mena naucili pisat a pochopili,ze pise sa tak a cita tak...no zacarovany kruh 😕 😕 😕 Ano sme tu na SK ludia s predsudkami-no na slovensku po slovensky 😅 No my slovaci sa chceme silou mocou citit ako americania..potom to tak vyzera-to je moj nazor a za tym si stojim.Sťastný nový rok prajem 😉

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 a co je divného na tom že každá druhá těhotná hledá pro své dítě zvláštní jméno? Pro mne je moje dcera to nejcennější co můžu mít (asi tak jako pro každou jinou mámu) a jméno jsme jí vybrali "zvláštní" protože pro nás zvláštní je! Ať se to někomu líbí nebo ne (čekala jsem horší reakce ale rodina neměla možnost nějak remcat jelikož to že se dítě jmenuje Sofie Charlotta zjistili až po porodu - první šok výběr jmen, druhý šok- dvě jména- třetí šok dcera je narozena v den kdy sem se narodila já (lépe řečeno když mě máti čekala měla TP 12.12 a já se narodila v úterý 1.12 když sem čekala Chár měla sem termín 12.12 ale narodila se v úterý 1.12 takže pro všechny naprostá senzace 😝 - zvlášť po 2letech snažení o dítě )
už na UTZ jsem věděla že je výjimečná a dokonalá a tak jsme ji nechtěli odbýt jménem Alena 😝 😝 😝 😝 prostě si zaloužila významné jméno tak jak je významná ona 🙂
Takže nad tím že někdo dá "zvláštní" jméno se dá polemizovat pač každý tu zvláštnost má jinde a předsudky tipu "proč jste nedali české jméno" mě fakt vytáčí pač 90% jmen co jsou v čr nejsou původem vůbec česká!!!! ale jelikož zde již několik desítek let jsou tak jsou zajetá a cokoliv nového je zvláštní a kdesi cosi 😝 za pár let třeba budou Melanie a Liliany a Mie uplně normální "česká jména" a bude se tu polemizovat nad jinými zvláštními jmény

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 promiň ale pokud je někomu nějaké jméno pro posměch jak píšeš tak je to spíš omezenost toho kdo se směje a ne jména 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

blanblan
31. pro 2011

mile zienky, ako nositelka pomerne netradicneho mena by som vam mohla rozpravat ako som tym trpela az po moj odchod do zahranicia, kde to az tak netradicne neznie ako u nas, takze nazor ze "chuda dieta" nie je obmedzeny ale celkom realisticky. Samozrejme ze ma kazdy pravo dat si meno ake sa mu paci ale aj by sme v zaujme dietata mali poriadne prehodnotit vyber 😉

aguaverde
31. pro 2011

@blanblan no ono před 30lety byly ty předsudky ještě větší než dnes takže věřím že sis užila ale v dnešní době to opravdu nechápu 😠 mmch můžu vědět tvoje jméno?? klidně do Ip nebo pokud nechceš neříkej vůbec

nela82
31. pro 2011

@blanblan presne to som myslela... 😉 Tie deti co maju zahranicne mena-americka...su u nas naozaj na posmech-v skole chodi s mojim synom do triedy dievcatko-Scarlett-Sophia-Mia.....aj ucitelia sa pri kazdej prilezitosti usmeju 😀 A celkovo..ja si pisem svoj nazor a za tym si stojim-a pre mna za mna daj aj ty Seherezadu-mne je to fuk 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝

nela82
31. pro 2011

@blanblan ten zvysok patril
@aguaverde

irriss
31. pro 2011

@blanblan
verim, chapu a ztotoznuju se se Tvym prispevkem... 😉

Snaha "zapusobit a zaujmout" vyjimecnosti je nekdy spatna - neuvazena volba..

Ja se potykam denodenne s problemem spojenym s mym jmenem, jedna se o banalni jmeno, pouzivane na celem svete, jen zde v Italii je to jmeno chlapecke a dokonce jsem na letisti povazovana za "transessuala.." 😠

Kdysi jsem kvuli tomu plakala,"dnes" uz se jen smeju 😀

blanblan
31. pro 2011

@aguaverde ano aj ja si myslim ze dnes je sirsi vyber mien a tym mozno aj menej predsudkov. Alebo som len odisla z detskeho kolektivu a preto sa s tym uz nestretavam...Inak taky paradox ze ja som bola rozhodnuta ze mojmu dietatu dam to najobycajnejsie meno - zuzana (80te roky 😉 ) no a tu vo franzuzku je to teda dost netradicne - chuda moje 😀

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 víš co ...mne hlavně mrzí že v důsledku se dopídíme toho že ty děti se nad tím ani nepozastaví ale slyší doma že se rodiče tomu jménu smáli a už to jede ☹ a už se smějí taky protože chtějí být "důležití" pač přece máma s tátou se tomu jménu smáli :-P

blanblan
31. pro 2011

@irriss no to je sranda u mna je to presne opacne, odkedy som vo france mam pokoj 🙂 🙂

nela82
31. pro 2011

@aguaverde je jasne,ze kazda matka chce pre svoje dieta to nejlepsie..a pre kazdu matku je jej dieta nejdokonalejsie...no casto sa prave kvoli vlastnemu menu citi dieta ako...no,ako som pisala...no zijeme v dobe,kedy si dieta po dovrseni plnoletosti moze zmenit meno ..

aguaverde
31. pro 2011

@blanblan já teda musím zaklepat že v okolí se nad jmény dcery nikdo nepozastaví ale nad tím že má dvě ano 😕 přitom zrovna dříve byly dvě jména naprosto normální 😕 no sem ráda za jméno jaké má pač časem uvažujeme o odchodu do zahraničí a o to to bude mít jednodušší než kdyby byla třeba Jarmilka 😀

@irriss my se teda vůbec nesnažili zaujmout 😝 jména jsou vybraná jen a jen pro ni.... (mmch Sofie - protože prababička kterou sem milovala se jmenovala Žofie což je odvozené ze Sofie že 😝 a Charlotta kvůli Charlottě Garrigue-Masarykové 😉 😉 + významy jmen proto je má ne jen aby byla "jiná" což vlastně jiná je je zvláštní každý ji miluje hned si každého omotá kolem prstu 😀

blanblan
31. pro 2011

tomu dietatu ktoremu sa smeju je uplne jedno preco sa mu smeju, dolezite je to ze ho to ubera na sebavedomi a vysvetlit mu ze ti ostatni su blbi, je dost tazke, zavisi od jeho povahy, vsetkym exotickym menam zelam silnu povahu

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 nevidím důvod (pokud mu ho někdo nedá) proč by se dítě mělo cítit blbě kvůli svému jménu.

nela82
31. pro 2011

ved prave pre ten vysmech...to si myslim je jediny dovod-a nie len deti,ale aj dospely to dokazu dat velmi pocitit..

aguaverde
31. pro 2011

@blanblan no já doufám že už to nebude v budoucnu tak horké téma a že lidi se nad tím přestanou pozastavovat a že jakékoliv jméno bude pro okolí normální....a pokud se mému dítěti bude někdo smát za jméno tak za a) si došlápnu na jeho rodiče pač tam to začíná a za b) už od malinka budu Chár učit že její jméno je normální jen ti co se smějí normální nejsou 😝 ale jak říkám nad jmény zatím nikdo nic nenamítal všem se líbí

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 proto píšu že to začíná u rodičů - pokud budou rodiče doma říkat že ta a ta má směšné jméno tak to pak bude to dítě co to doma slyší používat taky že 😝 těm dětem je to uplně jedno jak se sousedovic holčička jmenuje dokud u rodičů neslyší "hahaha to je chudáš ta Hatatitla haha ha hehehe hihihi " 😝

nela82
31. pro 2011

@aguaverde ja som svoj nazor uz napisala-deti nie su sproste...ci si myslis,ze deti nemaju svoj nazor?

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 neříkám že nemají svůj názor ale je hlavně ovlivněný názory rodičů... zvlášť v tom mladším věku 😝

nela82
31. pro 2011

mysli si co chces a davaj si mena ake chces...mne je to uplne jedno ...dokonca este aj tie smajle su smiesne a detinske.... 😀

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 více dětinské mi přijde smání se jménům jen protože tobě se nelíbí tak jsou prostě směšné a chudák dítě 😝 😝
jména si samozřejmě dávat budu jaká chci a to že se jim někdo směje mě teda fakt neirituje 😀 😀 😀 😀 😀

irriss
31. pro 2011

@aguaverde

nenarazela jsem vubec osobne na Tebe 😉
mluvila jsem vseobecne...a nepokladam prave Tvoje jmena Tvych deti za "vystredni" 😉 (a nez jsi je ted nena

Ziju uz 20 let v Italii a muzu Ti rict, ze "predsudky" tu pretrvavaji a tudiz si myslim, ze nejde o predsudky, ale lidske citeni...proste neco se prici s prirodou at uz dusevni ci fyzickou 😉
Jsou tu neustale kritizovane herecky, ktere zvoli napr. ostrovni jmena pro holcicku a v prekladu znamena jeji jmeno "Princezna"...je tu dost kritizovana i Seredova...a tak bych mohla pokracovat..
Jen si to vezmete opacne
takovy Ales nebo Dobromil, Jaroslav,...k prijmeni Gibbson nebo Clooney ...no nevim, nejen to "nezvoni ale i nevoni" 😉
Musim rict, ze moje deti se setkavaji ve skole s mnoha cizinci a jsou to prave oni, co dodrzuji tradice - zachovani tradic volbou tradicniho jmenam jejich zeme - vyjadri tim svoji uctu k zemi a nalezitost k dane zemi - rodne zemi...

nela82
31. pro 2011

nie som jedina...to mi mozes verit 😅 😅 😅

aguaverde
31. pro 2011

@nela82 no právě to je to co mi přijde smutné...že stejný názor jako ty má spoustu lidí 😒

nela82
31. pro 2011

@irriss ja si myslim,ze dieta ma mat take meno v akej krajine zije..aby prilis nevytrcalo z davu...Preco si cudzinci nedaju nase mena???Ja mam pocit,ze len my sa potrebujeme na niekoho "hrat"...No to je jedno-hlavne je,aby sa detom neposmievali v kolektivoch..Moje deti maju slovenske mena-nie uplne tie typicke..no su to mena za ktore sa nikdy nebudu musiet hanbit a nadavat,preco sme im vybrali prave taketo mena-predsa len-meno je meno

nela82
31. pro 2011

@aguaverde vies,podla mna kazdy by mal byt hrdy na to svoje meno...a hrdy na to,ze ho ma typicke pre krajinu v ktorej zije-z ktorej pochadza..

irriss
31. pro 2011

@nela82

chapu jakykoliv zdroj jmena.... 😉 Ja jsem prvni jmeno vybrala podle Vaculika... 😉 velka Laska z pasaze...

2. jsem vybrala podle americkych serialu, z obdobi kdy nase TV byla doslova "postizena" americkymi serialy a ukazkami dokonaleho kapitalismu... 😉 kde vzdy toto devce hralo pozitivni postavu a bylo velmi krasne...mam krasnou "cokoladovou panenku" jmenem Jessica.
Toto jmeno bylo v rodine meho muze velmi "negativne pronasledovano" - protoze muj muz, kdyz mu bylo 13 let - udajne slibil sve mamince, ze az jednou bude mit dceru, ze se bude jmenovat po mamince...Tchyne s tim tak pocitala, ze snad rok nemohla dcerky jmeno Jessica nejen prodychat, ale ani vyslovit... 😢..bylo mi to lito, chtela jsem ji alespon nechat pokrtit po babicce..ale to tchyne odmitla, ... 😖

3. jmeno pro jedno z trojcatek jsem "musela" zvolit podle rodu meho manzela (po Sicilskem dedovi) - narodila se holcicka, proto nese toto jmeno v holcicim provedeni - Francesca...Rodila jsem v Praze a cela porodnice vyhlasila "slavu", ze po 25ti letech se narodila opet holcicka jmenem Frantiska - vubec se nikdo nepozastoval nad originalem - automaticky byla Francesca prelozena do cestiny...

4. jmeno jsem nechala vybrat prostrednictvim me dcerky a syna..volba padla na jmeno Veronica..

5. vybrane jmeno pro trojcatko jsme nestacily "zverejnit" a uz navzdy si ho poneseme jako poklad a tajemstvi v nasich srdcich... 😢 😢 😢