Potíže se psem. Jak se můžu bránit?

holkaokomodra
26. led 2021

Holky já jsem nešťastná, máme psa. Jako malé štěně ho někdo vyhodil v chatové oblasti, vedle které bydlíme. Ten pes se tam živil odpadky a kočičími granulemi, které tam leží snad u každé chaty. Podotýkám na neoploceném území, kde ani není jasné kde začíná a končí, navazuje na les.
Psa jsme se ujali, vyléčili, vykastrovali, je cvičený, socializovaný, inteligentní. Většinu dne je s námi buď doma nebo na zahradě nebo na procházce. Už takto fungujeme dva roky, se sousedy v blízkém okolí není problém, pomazlí se, pozdraví se nikomu neublizuje ani on ani my. Nicméně teď po dvou letech se ve zmíněné chatové oblasti zjevili noví majitelé.
Zatím jsem je viděla pouze dvakrát. Poprvé měli velký problém s tím, že psa vencime v okolí na volno, aniž by jim cokoliv udělal tvrdili cosi o napadení a pan vyhrožoval, že mu ublíží. Pořídí si nůž či jinou zbraň a pod. Podruhé jsem je viděla nedávno, kdy bohužel chybou nasi psisko vyrazilo na obchuzku zkontrolovat misky. To přišli s holí až k nám a vyhrožoval peprakem. Vím, že je hloupé, že ten pes občas zajde za svým lákadlem, ale proboha mám si i přes omluvy nechat líbit výhrůžky a osocovani z nepravd? Jak se můžu bránit? Mě totiž přijde že pan si vylze cokoliv si zamane a my už se bojíme chodit se psem ven...

hezz17
26. led 2021

A z druhe strany... maji si oni nechat libit, ze jim tam beha pes na volno? Jako uprimne já absolutně nesnasim, kdyz mi nekdo rekne Ale on je hodny, on nic nedela, on ma deti rad.... otisky nohou mam na kalhotech, starší dite v naruci a stojím mezi psem a kocarem...

knuffel
26. led 2021

Takhle je to černobílé. Pes bez majitele na volno je prostě problém. Pes nemá běhat nikde sám. Zamezte volnému pobíhání psa a máte po problému. Těm lidem by patřila spíš omluva než vykecávání tady o tom, jaký je zlatý a oni zlí.

amazonkajanik
26. led 2021

@holkaokomodra zavolala bych policii a vysvětlila vše,tak jak jste popsala. Tady se jedná o výhrůžky a pak může dojít k týrání psa. Škoda že už nemáme toho našeho experta (i když bába by asi taky vysvětlila). Peprak mám taky a ne slabý, plus nějaký ten nůž. Evidentně se jedná o lidi,co nesnáší psy (nebo mají fobii),ale vše má své hranice

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@hezz17 z druhé strany, pes tam proběhl jednou bez dozoru jinak vždy s panem, kdy poslechl na první dobrou, v tom mám svědomí čisté a lidi si nevšímá...

neomenia
26. led 2021

Vy myslíte, že je pes hodný a nic neudělá, ale sousedé mohou mít špatné zkušenosti a bojí se. A ruku na srdce, pes není stroj a fo hlavy mu nevidíte, taly nemám z volně probíhajících psů dobrý pocit. Myslím, že byste měli mít psa u sebe, takových případů už bylo a nedopadlo to dobře.

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@amazonkajanik to si říkám taky já pro ně pochopení mám a nevzdává se odpovědnosti za všeho psa, ale na druhé straně i jejich chování by mělo mít jistě meze. Neznamená že když je chyba na naší straně, kterou navíc uznávám, že si mám toto nechat líbit. Příště tu policii asi zavolám, ráda zaplatím i případnou pokutu. Pan je totiž opravdu manipulátor první kategorie až mi mrazí.

hezz17
26. led 2021

@holkaokomodra ja ti rikam svuj uhel pohledu. Pro me je i jednou moc. A pokud je na volno-ale s panem-to taky nepovažuju za ideal. Protoze i perfektne vycvicenemu psovi muze rupnout v bedne. Proste ne.... tohle nesnasim a nemám pro to pochopení.

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@neomenia máte pravdu měla, leč pes je bytost vykutalena a příležitost si najde... Nevím skusenosti se psí mám hodně, ale jak odnaučit psa který byl podvyziveny přestat chodit žrát někam kde si živil dřív, je prostě oříšek. Omluvy zde nestačí, bohužel.

any2any
26. led 2021

Koukni se na mistni vyhlasku. Pokud je ve vyhlasce, ze na danem uzemi musi mit pes nahubek ci musi byt na voditku, nic s tim nenadelas a musis (mela bys) tuto vyhlasku respektovat...

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@hezz17 ok chápu.

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@any2any vyhláška zde není... Bydlíme na okraji lesa, psi zde chodí na volno běžně.

madbetka
26. led 2021

Nesnáším psy na volno, takže se jim nedivím. Výhrůžky v pořádku samozřejmě nejsou, ale já teda na majitele psů, jejichž pes jde víc jak dva metry od nich a není na vodítku, jsem občas nepříjemná taky. Už mi takhle "strašně hodný a zlatý pejsek" porazil dítě. Pes patří na vodítko, na volno ať si běhá kdekoli, kde nejsou lidé.

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@madbetka jj to je právě to, že tu ty lidi nepotkás. Kor ne tam kam chodíme. Leč na nějakém území které pan označuje za svoje není poznat hranice mezi lesem a soukromým pozemkem, musela jsem na katastr abych objevila ameriku. Ostatní chalupari co tam jezdí jsou normální, psa pohladí znají ho už od toho štěněte, jen tenhle pan se jal řešit... No a řeší, řeší tak, že se ho bojíme my víc než on našeho psa.

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@knuffel omluva zazněla hned a opakovaně. Leč vyhruky neprestali

madbetka
26. led 2021

@holkaokomodra Pokud tam nejsou lidé, tak bych to neřešila, to zase chápu, že pes se potřebuje proběhnout. Vyhrožovat vám určitě nemůže, ale asi bych pro klid začala venčit tak, abyste nevystupovali na pozemek toho dotyčného, no. Jinde na vás nemůže 😉

My jsme ve městě a každý druhý důchodce tu venčí psa na volno, nechá ho běhat po dětském hřišti a ještě po nich nesbírají, takže já už jsem na to fakt vysazená. Sama se psů docela bojím, takže pak reaguju hodně nepříjemně. A když jednou pán odepnul psa z vodítka pár metrů od nás a ten okamžitě zamířil k tehdy asi rok a půl staré dceři, tak toho jsem tenkrát fakt sjela 🙈

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@holkaokomodra jo a víte jak, já jsem člověk, kterej se vždy za svou chybu omluví, dokonce jsem chtěla udělat vstřícný krok, koupit kytku bonbonieru nebo cokoli, za něco co se vůbec nestalo. Aby byl klid, jednat v klidu, ale na druhou stranu, proč já mam ze sebe dělat blbce, když pan tvrdí cosi o napadení, které nenastalo. Taky nejsem ten co si nechá kajdit na hlavu no... Ale jako jo holky máte pravdu pes má být pod dozorem a 360 dní v roce skutečně je... Bože chyba se stane, nevím co dělat víc, prostě patová situace.

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@madbetka vůbec se nedivím, příběhu s pesjkari je hodně a já dokonce chápu, že třeba pan jedna ze špatně zkušenosti s nějakým psem kdysi. Preventivně dělá peklo a ohání se kolem sebe, aby se nemusel bát. Chápu, všechno chápu, ale mluvit se s ním nedá, tak nevím, nějak se asi potřebuji z toho vypsat, možná poradit jak situaci řešit. Protože i když vím, že základ problému je u nás, taky proti tomu existuje adekvátní obrana, která ovšem už překročila že strany pana hranici. Víte že by mi bylo milejší kdyby zavolal policii?

barulina
26. led 2021

@amazonkajanik taky se jedna zrejme o prestupek, ze jim pes volne pobiha.

barulina
26. led 2021

@holkaokomodra a co udelas. Ja jsem policistka. Mate tam nejakou obecbi vyhlasku? Ja tedy na miste sepisu prestupek nejaky proti obcanskemu souziti, ale i plus ten ze nemate radne zabezpeceno zvire. A budem na zacatku, potrestani budete vsichni. Zabezpec si psa, na volno nemaj co delat a uz vubec ne na cizim pozemku

madbetka
26. led 2021

@holkaokomodra Já ti rozumím, zvlášť když doteď nebyl nikdy s nikým problém. Asi bych teď holt aspoň chvíli zkusila opravdu dávat na pejska pozor, vodit na vodítku a pouštět jen fakt daleko od lidí a mimo cizí pozemek. A třeba se pán uklidní 😉

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@barulina myslela jsme si, že pan by po zavolání policii třeba dal pokoj protože by měl pocit že dosáhl svého víš jak, pokutu uhradím když je to má chyba že se vydal spacir o tom žádná, lepší než čekat za bukem pana s nožem nebo peprakem

amazonkajanik
26. led 2021

@holkaokomodra jestliže doposud bylo chování psa tolerováno,resp starousedlici krmili,vy se ho se vším všudy ujali,je chování nově příchozích mimo standard komuny,kterou jste si tam jistě vytvořili. To je jakoby najednou naše cuba začala vadit nově nastehovanym sousedům,že je očicha,jelikož je zvyklá,že jí soused pokaždé dá nějakou mlsku. V klidu vysvětlím a přijít mi výhrůžky typu nůž a peprak,no tak to prrr. Mám psy tvrdě vycvičené a slevím jen u někoho a nenechám si je zmrzacit(pro hnidopichy,sama jsem byla jako dítě ošklivě pokousana ) cuba je dnes bába stará,pes nám v létě umřel. Ale oba hlídači každým coulem,nikoho bezdůvodně neomezí (nepíšu nenapadnou,jelikož to nikdy neudělali,ale dali jasně najevo,že ten člověk je špatný). A věřím víc psovi,než člověku! Protože u psa,mohu předvídat,očekávat,mít předpoklad,predtuchu,číst pohyby...kdežto člověk je mistrem manipulace

maaaadlaaaaa
26. led 2021

Na jednu stranu, oni si mají pozemek oplotit a měli by klid, na druhou bych to tak nehrotila, vzala bych ho na vodítko a šla druhou stranou nebo ho pustila až někde na louce daleko od nich. Ještě Vám je schopen ho jednoho krásného dne otrávit. Ignorovala bych ho a kolem jeho pozemku bych si psa víc hlídala.

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@madbetka tak tak, to už děláme, to víš že jsme hned naše chování přizpůsobili a přemýšlíme co dělat víc než děláme... Nejsme negramoti 😉 bohužel po dvouměsíční pauze, co jsme pana neviděli se stalo že syn zapomněl zavřít bránu a když stipal dříví pes šel na misky no a pan zrovna rekreoval... Je to zákon schválnosti no, ale opět naše chyba vím... Jen mě štve jak to pan hrozí ad absurdum

bbarshaa
26. led 2021

@holkaokomodra Nenechte si vyhrožovat, to je rozhodně protiprávní jednání. Ano, byla chyba, že vám pejsek utekl na cizí pozemek, ale všichni jsou jen lidé, omluvila jste se a pokud se to nebude opakovat nevidím důvod proč by se k vám měli chovat takto. A nezlobte se tu na mě, ale pokud jim vadí zvířata, fakt nechápu proč vůbec chtějí být někde v přírodě na okraji lesa... Ať si zůstanou v paneláku a tam můžou ostatní šikanovat.
Každopádně se nedejte 😉. A tady ty paní co tady píšou, že jim vadí zvířata, nebo volně probíhající psi tak to se dá pochopit, ale také někde ve městě, kde to upravuje vyhláška...

holkaokomodra
autor
26. led 2021

@bbarshaa děkuju za podporu, vystihla jste to, ano omluva zazněla atd jak jsem psala výše. Prostě s nekterymi lidmi je jakákoliv rozmluva téměř nemožná. Nicméně i tak se naše chování přizpůsobili jejich přání, snad se rozboureny vody uklidní.

amazonkajanik
26. led 2021

@barulina ale jistě,jen nezačnu s tím,že na psa použijí peprak,nebo nůž. U nás sousedům utekla na pozemek nově nastěhováným a pustila se do bitky s jejich cubou(teprve dělali plot). Když je chtěla paní odtrhnout,byla pokousana. Vyřešilo se domluvou. Ta,co útočila je fakt magor,včetně té druhé,co ještě mají. Čekám,kdy vlítne do naší,jelikož psa už nemáme a u něj si držely odstup,on svojí holku prostě nedal. Jsem schopna je nakopnout i přes riziko pokousani. Moje holka chodí téměř vždy na volno,vodítko má jen kolem silnice a když se jezdí vlakem,jinak jde max 3m ode mě (je stará a líná). Pes měl náhubek a lonz.

barulina
26. led 2021

@holkaokomodra co je tohke za mysleni. Oni si maj pozemek oplotit.... Ne to ped nema utikat, zakon toto jasne rika. To je jak kdybys rekla v obchode prodavacce, ze je jejich chyba, ze zbozi nemeli zamknuti. Neee, spatne je ze zlodej ukradl, spatne je, ze pes beha na volno.

bbarshaa
26. led 2021

@holkaokomodra Je to tak. Budu držet palce, ať to nejsou “chorobni proudici”, to je pak nekonečný příběh... Budou si pořad něco vymýšlet.
Jinak jste hodna, že jste se pejska ujala a vzali si ho 🙂. Určitě mate tisíckrát lepší srdce než ti noví “sousedé”.

madbetka
26. led 2021

@bbarshaa Hele, tady ty paní se chtějí občas projít i jinde, než ve městě, a cizí pes je nesmí ohrožovat nikde. To zase jako prrr. Chápu, že pes se potřebuje proběhnout, že se může stát, že uteče, že cokoli. Ale tvrdit, že kdo se bojí psů, se jich může bát jen ve městě a nebo nikam jinam nelézt, je trochu přehnané.
Pes je zvíře a jeho majitel je za něj zodpovědný.