Při dálkovém studiu na VŠ člověk nedostane titul?
Holky, blbej dotaz, ale taky dotaz. Doteď jsem si myslela, že i při dálkovém studium VŠ člověk dostane titul? Teď jsem četla na stránkách jedné VŠ, že při dálkovém studiu člověk akademický titul nedostane? To se mi nezdá...
Stručné shrnutí
- Akreditované dálkové neboli kombinované studium na VŠ je zakončené státními zkouškami a písemnou prací a po úspěšném ukončení student získá akademický titul (Bc., Mgr., Ing.).
- Programy celoživotního vzdělávání (CŽV) obvykle titul nedávají; jde o kurzy a přednášky, které lze někdy nechat uznat nebo z nich za splnění povinností požádat o přestup do řádného studia.
- Absolvent VOŠ získá titul DiS. a VOŠ se obvykle studuje tři roky; některé obory se dálkově studovat vůbec nedají a volba mezi VOŠ a VŠ ovlivňuje poměr praxe a teorie.
Nejčastější otázky
Q: Dostanu titul při dálkovém studiu na VŠ?
A: Ano, akreditované dálkové (kombinované) programy na VŠ jsou zakončeny státními zkouškami a závěrečnou písemnou prací (bakalářka, diplomka) a po úspěšném ukončení se uděluje titul Bc., Mgr. nebo Ing.
Q: Co je celoživotní vzdělávání (CŽV) a vede k titulu?
A: CŽV jsou placené kurzy a přednášky bez přímého udělení akademického titulu; některé CŽV programy umožňují po splnění povinností požádat o přestup do řádného dálkového studia a dál pokračovat k titulu, přičemž často není nutné dělat přijímačky.
Q: Získám titul při studiu na VOŠ a jak dlouho to trvá?
A: Ano, absolvent VOŠ obvykle získá titul DiS. a délka studia na VOŠ je typicky tři roky.
Q: Lze kombinované/dálkové studium stihnout během mateřské dovolené?
A: Ano, mnoho rodičů studuje dálkově při mateřské, ale jde o výrazně náročnější režim, který často vyžaduje silnou rodinnou podporu partnera nebo prarodičů a záleží na náročnosti konkrétní školy a požadované praxi.
Q: Jak se liší VŠ a VOŠ v praxi a v teorii?
A: VOŠ bývá více zaměřená na praxi a konkrétní dovednosti, zatímco VŠ je obecně teoretičtější; v některých oborech zaměstnavatelé preferují praktičtější absolventy VOŠ, v jiných je vyžadován titul z VŠ.
Q: Jak probíhá přestup z CŽV do řádného studia?
A: Některé školy umožňují po zvládnutí studijních povinností v programu CŽV zažádat o přestup do řádného dálkového studia a pokračovat ve studiu bez opakovaných přijímaček, ale podmínky se liší podle konkrétní školy.
Q: Nabízejí univerzity kombinované formy studia?
A: Ano, některé univerzity (např. MU) uvádějí prezenční i kombinované/dálkové formy studia v rámci akreditovaných programů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Akreditované dálkové (kombinované) studium na VŠ vede k udělení titulu za splnění závěrečných požadavků.
- Programy celoživotního vzdělávání (CŽV) zpravidla titul nedávají.
- Studovat dálkově při mateřské je možné, ale je to náročné a často vyžaduje rodinnou podporu.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že titul z dálkového studia má stejnou hodnotu jako z denního studia; jiní poukazují na rozdíly v kvalitě výuky a uplatnitelnosti absolventů (VŠ více teorie vs. VOŠ více praxe).
Otevřené otázky
- Které konkrétní obory a školy umožňují studium v dálkové/kombinované formě?
- Jaké jsou přesné podmínky přestupu z CŽV do řádného studia na jednotlivých univerzitách?
Zmíněné značky a firmy
MU, VŠ, VOŠ
Zmíněné produkty a metody
dálkové studium, kombinované studium, denní studium, celoživotní vzdělávání (CŽV), státnice, bakalářská práce (bakalářka), diplomová práce (diplomka), pedagogické minimum, přestup do řádného studia, přijímačky, titul Bc., titul Mgr., titul Ing., titul DiS.
Místa a osoby
Brno
To se nejspíše jednalo o VOŠ a né VŠ, někdy si zkratku zkrátí, aby vypadali lépe, ale na běžné VŠ studované dálkově samozřejmě titul dostaneš 😉.
@tulikiss no určitě, ale dis je dnes titul, který moc nikde neuznávají, když rozdíl ve studiu oproti Bc. je jeden rok, tak z toho už je taková celkem zbytečnost, navíc dis. už se dnes pokud vím v mnoha oborech získat nedá, práva a ekonomie určitě, ale jak říkám, to už si raději udělat na té ekonomce Bc. spíše...kdysi to bylo jiné, když Bc. titul neexistoval, tak Dis. byl vlastně něco jakoby podobného, teta si třeba musela loni dodělávat Bc. protože měla jen Dis. a už to nestačilo, takže 2 roky zahozené a musela dělat znovu další 3 ve stejném oboru, tak nevím no, jestli se to dneska ještě vyplatí...
Absolvent VŠ získá titul po splnění všech podmínek v případě denního, ale samozřejmě i dálkového studia - Bc., Mgr., Ing.... Po absolvování VOŠ absolvent získává titul DiS.
Pokud titul na VŠ chybí, jedná se zřejmě o formu celoživotního vzdělávání.
@lucyanek bez titulů jede snad akorát systém celoživotního vzdělávání, který většina univerzit nabízí veřejnosti - to jsou přednášky a kurzy pro starší a pokročilé nebo po studiu lačnící mladé a neklidné 🙂 plus třeba pedagogický minimum, co zmiňuje Tulikiss, to se dá většinou odchodit/studovat souběžně s hlavním studijním oborem, titul z toho nemáš, ale ve finále můžeš učit specializované předměty související s tím hlavním oborem.
Jinak běžné dálkové studium (většina škol mu ofiko říká "kombinované") je zakončené stejně jako denní - tj. státnice, písemná práce (bakalářka, diplomka) a na závěr získáš diplom a titul.
@lucyanek Při akreditovaném studiu MŠ titul dostaneš i na dálkovém studiu, pokud studuješ některý z bakalářských, magisterských, inženýrských nebo doktorský studií (možná jsou i další, toto jsou ty, které znám já). Škola ale může pořádat i nějaké kurzy, které nejsou pod zmíněnými programy.
@maki73 Titul dostaneš i při dálkovém studiu na VOŠ 😉
@llluckaaa přesně, já dělám pedagogiku pro Mš, teď se rozhodli, že tedy učitelky musí mít akreditaci přímo pro předškolní vzdělávání, což si myslím, že je naprosto v pořádku, ale do budoucna se chystá, že by měly mít Bc. titul, dokonce někteří ředitelé už teď přijímají jen Bc. učitele, aby se později vyhnuli dalším personálním změnám, až si to ti nahoře zase rozmyslí, ok takže většina mladých holek hned jak to slyšely, tak se preventivně přihlásily na VŠ a dodělávají si titul, jenže to je přesně ono, za chvíli u nás bude potřebovat ekonomickou vš i prodavačka, já v Mš si budu muset udělat Mgr...no totální degradace vysokoškolského vzdělání a hlavně co je podstatné, tak v mém oboru se většina těch holek, co vš studují prakticky skoro nedá použít, nevím, jak je to v jiných oborech, ale u nás to jsou profesionální teoretičky, teoreticky přesně ví, jak se kdy zachovat, jak vyplnit všechny papíry, projekty...ale prakticky s trochou nadsázky dítěti nedokáží ani utřít zadek...já bych své děti svěřila z celé studijní skupiny možná tak 5 lidem...když si představím, že jich budou mít na starost 28...potěš koště
@maki73 Je v tom hrozný bordel 😝 Ono se jednu dobu mluvilo o tom, že se VOŠ zruší, minimálně ty zdravotnické. A třeba můj obor se dal denně dělat na VOŠ i VŠ a kdybych si mohla vybrat, tak jdu na na VŠ. Jenže program není úplně stejný, na VŠ je mnohem víc teoretičtější s omáčkou okolo, kdežto na VOŠ je to hodně zaměřené na praxi. Když jsem pak byla v nemocnici na praxi, tak mi říkali, že absolventi z VŠ jsou pro ně z počátku nepoužitelní a pacienta by jim taky nesvěřili 😒
Jj, s tou ekonomkou máš bohužel pravdu 😅 Navíc je diametrální rozdíl v kvalitě škol a výuky (má vlastní zkušenost) 😝
Tak to jsem se do toho zamotala... Ano, hledala jsem celoživotní vzdělávání z důvodu, že jsem na mateřské a přemýšlím o VŠ 😉 @jitavrtule Takže v tom případě se mohu koukat na kombinované studium.
O VOŠ jsem taky přemýšlela, ale opravdu když srovnám délku studia, tak je (pro mě tedy) lepší si udělat Bc. Sice to má teď fakt hodně lidí, ale maturitu má dnes už taky snad každej. A na některá místa už čím dál více chtějí VŠ. Souhlasím s tím, že mnoho absolventů VŠ jsou spíš teoterici, jenže pokud bych chtěla slušnou práci (navíc v mém oboru), dostanu ji s VŠ....
Holky, je tu někdo, kdo studoval dálkově VŠ při mateřské? Dá se to? Případně jestli jste některá studovala přímo v Brně... Moc díky 🙂
@lucyanek To je těžký říct, jestli se to dá. Já jsem na mateřské dostudovala a ještě dělala z domova svoji původní práci na poloviční úvazek. ALE měla jsem obrovskou pomoc v rodině, hlavně u tchýně, která mi třeba před státnicemi hlídala dceru dva týdny téměř celý den a ještě mi vařila 🙂 A taky záleží na škole, já jsem dělala soukromou a můžu říct z vlastní zkušenosti, že opravdu ta náročnost studia není tak velká jako na státní VŠ.
Ahojky, tak já mám VOŠ i VŠ, ale pouze bc.obor, ten jsem studovala dálkově při mateřské, ale né v Brně a dalo se to..teď mám v plánu Mgr.obor, ale je to pouze denní studium..ale půjdu to zkusit a uvidíme, jak to dám.
Být tebou vyzkouším, za to nic nedáš!
Jsou i programy celoživotního vzdělávání, kde když zvládneš všechny studijní povinnosti, tak si můžeš zažádat o přestup do řádného studia (v dálkové formě) a ukončit tak s titulem. Akorát za program cžv se často platí. Ale většinou nemusíš dělat přijímačky🙂
@lucyanek Já vystudovala v Brně VOŠ při dvou malých dětech a byl to záhul 😒 Kdybych na začátku věděla, jak moc náročné to bude, tak bych se do toho asi nepustila. Proti tomu bylo denní studium Bc. úplná brnkačka 😅 Záleží na škole a studijním programu, já musela dělat i hodně praxe a často dojíždět do školy, takže to bylo náročné ☹
Když se studuje na celoživotním, tak titul není. Studují se totiž pouze některé předměty a ty si pak v dálkovém nebo denním studiu musíš nechat uznat. Ale při klasickém dálkovém neboli kombinovaném studiu normálně titul dostaneš.
to mi prijde take hloupost....mam tedy denni studium,ale 5 jsem dodelavala dalkove, neb uz jsem mela dceru..... a titul mam🙂
@lucyanek Ahoj, já začala studovat dálkově když malý byl 1 rok a po prváku se mi narodil druhý prcek a zvládám to s obouma a teď i s prací na poloviční úvazek a to pokračuji na Ing. Nebudu říkat, že to je v pohodě, protože je to teda dost záhul, ale takový ten nárazový. V klidu se plácám 3 měsíce a pak se intenzivně učím třeba měsíc a 14 dní o zkouškovém. Ale díky podpoře rodiny to jde. 🙂

@lucyanek To je hloupost. Samozřejmě titul dostaneš. Jaká to byla škola ?