První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
ježíš, já už mám plodovku i místo mozku. Píšu sama sobě, mělo to být pro Tebe Leni.
Dneska v noci mě popadla nějaká hysterie. Polévalo mě horko, pak zimnice, menstruační bolesti, na zvracení, malá se mlela jak nikdy. Normálně jsem se začala bát, že budu rodit a přitom ještě nemám sbaleno a nakoupeno do porodky. Plíny, vložky prostě nic. Tak se do toho dneska musím dát, i když bych si šla nejradši zase lehnout. A to mě ještě čeká vaření, žehlení. Zítra je rodičák, ve čt monitory v Brně, v pátek s Karčou na chirurgii. Prostě rodit ještě nemůžu.
@jarmyko ahojky,omlouvám se ,ale nějak teď nestíhám na počítač trápí nás prdíky a to fest málo kdy usne na delší dobu tak jsem ráda že stihnu něco málo udělat už druhou noc spí Matěj s náma v posteli,alespoň tam se uklidní a já se moc nevyspím ☹ byla jsem nejdřív v 7patře tam jsou pokoje po 3 a wc a sprcha je na chodbičce pro dva pokoje po porodu jsem byla v 6patře,je to stejné jen pokoje jsou po 2.O socialce mi ani nemluv taky mě minulé pondělí pěkně vytočili nemužou říct hned ,že je změna když si tam jdeš pro žádost 😠 Musíš ještě chvíli vydržet pak ti začne ještě větší kolotoč doufám že se to v Brně trochu uklidnilo ať tam taky nečekáš 4hod upřimně jsem ráda že už to mám za sebou 😉 Pak dej vědět jak jsi dopadla 🙂
@aknel72 Leni, vůbec nečekám, že budeš okamžitě reagovat. Vždycky když mě něco napadne, tak písnu. Vím jak to s tím časem je.
Na monitorech ukázkové hodnoty, čípek beze změn, ko za týden. Ale časově jsme to zvládli úžasně, za hoďku jsem byla vyřízená. Dokonce dr. měla víc času než sestra na monitorech a ta byla teda pěkně protivná. Asi jsme je přechválily.
@aknel72 hodina byla fakt super čas. Při přenášení každý druhý den, brrrr.
Nejvíc, kromě mě, se těší Karolínka. Venda se k ní chová dost hnusně, nevím vůbec proč. Pořád jí bije, nechce jí chytit ani za ruku - to hned ječí. Tak se těší na hodné mimi.
Malá nebude žádnej cvalík, teď naměřily 3,20 kg, takže bude akorát.
Ahoj holky, my jsme pořád 2v1.
Jezdíme pořád na monitory, strávíme tam půl dne a nic. Překvapilo mě, že se jako hlavní termín počítá ten z utz a ne podle MS. Tím pádem už přenáším třetí den a pokud do neděle neporodím, tak mi dají termín na vyvolání. Podle utz z úterka má malá cca 3500 g. Jsem zvědavá jak moc jim to vyjde.
Porodní cesty, všechno je nachystaný, ale děloha nechce pracovat. Dneska mi dr. zkontrolovala plodovou vodu, naštěstí je čistá. To jsem teda taky ještě neslyšela, že se to dá takhle zkontrolovat. Hamiltona prý u 4-tého těhu nedělají, protože bych mohla porodit už na odchodu, sex taky nedoporučují, tak nevím, asi budu běhat do schodů s Vašíkem na hřbetě.
Mějte se krásně, pěkný víkend. V neděli jedeme znova na monitory, pak se ozvu. Ahoj
Ahoj, tak se konečně hlásím. Malá se nakonec rozhoupala sama 26.11. mi ráno praskla voda, už byla zakalená. Nicmémě mě nechali trápit až do odpoledne, kdy rozhodli, že je mimi na mě moc velké, a že za 8 hodin porod nepostoupil, tak mě hnali na císař. Kristýnka má 3700 g a 51 cm. Je krásná, zdravá, uřvaná, naše. Mějte se, ahoj.
@jarmyko Gratuluju!!Jste šikovné holky!! Snad i na mě se ještě štěstí usměje... 🙂 😉
Ahoj, je mi 40 let a čekám miminko 16tt. Je tu ještě nějaká těhulka, nebo už samé maminky 🙂 ?
Ahoj holky, omlouvám se, že sem lezu, ale svým způsobem sem patřím 🙂 . Je mi skoro 40 a mám první dítě 🙂 . Je tu někdo z Prahy? 🙂
@rattata12
@aaa
ahoj všechny Vás tu vítám 😀 a přeji pohodové těhulkování 😀 ,znám jednu prvorodičku,ta měla holčičku ve 43 letech,všechno bylo v počádku,jen raději rodila císařským řezem,a holčička už bude mít tři roky,tak se toho nebojte,i v tomto věku je ještě přirozené mít dítě,dříve se rodilo do 45 běžně
😀
@rattata12 Tak já si jako exot připadala jen částečně, mám pár bezdětných kamarádek v mém věku. Jen jsem se bála, že kvůli věku mne gynekolog bude honit po různých testech a nakonec jsem nemusela absolvovat nic navíc, všechno šlo tak hladce, až jsem se tomu sama divila a počítala jsem s tím, že si to "vyžeru" při porodu. A ani to se nestalo, rodila jsem v Krči a vždycky na to budu ráda vzpomínat. Bydlím na Opatově 🙂
@rattata12 Tak mi jsme se v listopadu sešly dvě ve stejném věku, jinak samé mladší holky. Nevím, jak reagují lidí v tvém okolí, já měla štěstí, nesetkala jsem se s negativní reakcí, naopak. A určitě jsou i starší maminky 😉 . Já jsem na žádný odběr nemusela, všechny testy vyšly dobře. Takže si užívej těhotenství a věk neřeš 🙂 , strašně rychle to uteče. Já si živě vybavuju svůj šok nad pozitivním testem a ani jsem se nenadála a výsledek mi tady bručí v košíku 🙂 🙂 😵 😵
@aaa vůbec se neomlouvej, to se stane 😉 . Mě všechny testy vyšly dobře, ale jak je porovnali s věkem, tak se výsledky zhoršily. Neva, mám to za sebou. Já jsem na 2 čárky čekala 2 roky, jsme oba v pořádku, ale stejně to nešlo 😒 . Tak jsme šli na IVF a je tu prďolka malej 😉 ,... a já jsem nejšťastnější 🙂 .


@jarmyko představ si co mi řekla ženská na sociálce. Přišel mi nějakej papír ohledně trvalého bydliště. Tak jsem to tam nesla a rovnou se zeptala co musím ještě vyplnit, když nastupuji další MD. Dala mi papíry o změně a povídá mi : "kdybyste přišla dřív, tak jste mohla zažádat o změnu a zvýšit rodič.přísp. ze 7600 Kč na 11400 Kč, protože to na Vašíka nevyčerpáte." Prý je to změna od letošního ledna. Vůbec jsem to nevěděla, tak jsem jí řekla ať už mi nic neříká nebo jí porodím na místě. Já byla tak vzteklá, že jsem z toho v noci vůbec nemohla spát. 😠