První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
@jarmyko opravdu se vám povedla je moc hezká 🙂 včera jsem šla s Matějem na procházku a potkala jsem známou,je jí 22let a je taky těhotná kouká na mě a ptá se koho to vozíš?Říkám svýho nejmladšího a ona na to ty už si babička?odpověděla jsem na babičku jsem ještě mladá 😎 a jak to zvládáš musí to teď být náročný.
@aaavětšina známých,možná v tom byla trocha závisti 😒ale, nejvíc mě to mrzelo od rodičů,ale ti už měli připomínky u druhého a pak MUDr.na diabetologii ta mě strašila postiženym miminkem jsem už 22let na inzulínu a k tomu se přidala štítná,ale přesto jsem to riskla musela jsem se hodně hlídat ,ale výsledek je úžasný 🙂 samozřejmě jako ty předešlé 😉
@aknel72 Ahoj, tak pokud malá bude spavá jako teď, tak to půjde. Vašík je úplně úžasnej, měli jsme strach, že bude žárlit, ale pořád jí pusinkuje a hladí. Pomáhá mi při přebalování, no jen aby mu to zůstalo. Ti starší jdou radši za Vašíkem, protože je s ním větší sranda.
Jinak k tomu věku - já měla asi teda štěstí, v porodnici ani poznámka, že jsem starší rodička. Těžko to poznám, ale na monitorech byly i starší, aspoň od pohledu. Ale je fakt, že mě 40 nikdo nehádá.
No, nic, jedeme k dr. Malá měla dost velkej úbytek na váze, tak nás chce dr vidět už teď. Minulý týden měla dovolenou, tak nám půjčila váhu abysme mohli vážit. Zkoušela jsem před a po kojení, ale jak s sebou malá vrtěla, tak jsem naměřila kraviny. Pak už jsem jenom jednou denně kontrolovala jestli jdeme s váhou nahoru. Taky nás čeká očkování na TBC v Brně, protože jsme jí měli v rodině, tak to budeme mít zadarmo. Nevím proč zrovna tohle očkování zrušili, když té tubery přibývá.
Tak se mějte, zase se ozvu. Ahoj
@aaa dneska jsem zrovna volala na tu kalmetizaci. Jedeme ve čtvrtek do Brna, to bude malé 17 dní. Chtějí dotazník o TBC z porodnice, propouštěcí zprávu z porodnice a zprávu od dětské dr., že je mimi zdravé a může být očkováno, kartičku zdr.poj. a očkovací průkaz.
Do porodní váhy nám chybí 90 g, takže za týden musíme znova na převážení. Jinak je vše OK.
@jarmyko tak jsme dnes byli taky na kontrole vážíme 5 920g a máme první očkování Hexavakcíny na to TBC se taky chystáme,protože manžel jezdí do zahranicí,ale nám ji naočkuje prý až v 6měsících po té Hexavakcíně tak tomu nerozumím 😒 také mi nabídla ten Prevenal 13 tak se chci zeptat jestli jsi dala na něj Vašíka očkovat ?
@aaa TBC se přestalo plošně očkovat v listopadu loˇˇnského roku. V indikovaných případech se očkuje do 40 dní po narození = tedy do 6 týdnů...dále bylo TBC zařazeno mezi nepovinná/hrazená očkování v době po první vlně očkování,především Hexavakcíny.
Lze to naočkovat hned,ale Dětský lékař by si to musel nějak zdůvodnit.
@jabluncanka Děkuju. Já si tak nějak vybavuju, že naše pediatrička při první návštěvě u nás doma říkala, že ona TBC doporučuje, pokud jsou rodiče to ochotní zaplatit a taky myslím říkala, že až po ukončeném očkování. Riziková skupina nejsme, takže těch 700 zaplatím, nedá se nic dělat. Prý se už ve státech, kde tohle očkování zrušili dříve, tahle nemoc vrací a objevuje.
@aaa myslím,že nejen to...jsme "tranzitní země",takže těch lidí naší republikou projde/projede spousta cizinců,především z východu a tam jsou promoření parádně.
@jarmyko Já to napsala špatně,je to Prevenar ,podle očkovacího kalenáře se dává celkem 4x 2měsíc ,3měsíc ,4měsíc a 11 - 15 měsíc ,takže za každou vakcínu 400kč ?malej mi spal teď 2x po sobě celou noc to je paráda se vyspat zato ve dne spí jen v kočáře a ten se musí pohybovat 🙂 teď nám padá sníh tak je to docela posilovna.
@aaa Tak jsem se na to očkování proti TBC ptala erudovaných a dozvěděla jsem se následující...bude spousta pediatrů,kteří dítě nebudou ochotní naočkovat ani později,protože probíhá studie o neočkovaných proti TBC = takže vakcinologická společnost potřebuje velký vzorek populace,která nebyla/a nebude očkovaná proti TBC...takže...když se očkujeme je to špatně,když se neočkujeme jsme taky pokusní králící... 😒 🙄
@jabluncanka To je teda báječný.... 😠 😠 . Naše pediatrička to neočkuje, ale říkala, že nás na to pošle tam, kde to dělají. Já jsem někde i četla, že to může tlumit rozvoj alergií v pozdějším věku.
@aaa
@aknel72 Abychom si správně porozuměly = dítě Vám na TBC nenaočkuje NIKDO!! Ani plicní ambulance,ani kalmetizace,ani žádné vakcinolgické středisko...to se jen tak píše.Vakcinologická společnost potřebuje vzorek neočkované populace na TBC v rozmezí 10 let,aby měli srovnání.
Tudíž žádnému lékaři,pokud tam nebude indikace,že je dítě TBC ohroženo,nebude uvolněna vakcína...
@jabluncanka V tom případě nechápu, proč mi pediatrička říkala, že pokud budeme ochotní si to zaplatit, není to problém. Možná to myslela tak, že napíše doporučení. Protože to stejné řekli další dva pediatři kamarádkám, které mají listopadové miminka.
@aknel72 Já se v očkování neorientuju vůbec, budu muset něco načíst 😅
@jabluncanka já rozumím psala jsem o očkování,které se týkalo mých starších to bylo povinné ,teď jsme v rizikové skupině tak proto budem očkovat
Taky mám v očkování zmatek. Nechávám to na naší dětské dr. Vždycky informuje co má pojišťovna za akci a jaké jsou možnosti. U Vašíka jsme měli Synflorix, kde jsou nějaké základní typy pneumokoků, tak říkala, že je ten Prevenar zbytečný. Teď nám ho nabídla, protože je to výhodné.
TBC nám píchly, za dva měsíce tam jedeme znova na ko a do té doby nesmí být očkovaná, takže se nám to všechno posune. Doufám, že to stihneme do třech měsíců, jinak to budeme muset zaplatit celé sami.

@rattata12 Tak to musí být obrovská radost po takovém čekání 🙂 🙂 🙂 . U nás to šlo na první ostrý pokus, v šoku jsme byli oba i gynekolog, když to slyšel 🙂 . Strašně obdivuju všechny holky tady, které to nezvdají a mimčo si vybojují. Proč jsi vybrala zrovna Apolináře?