První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
@aknel72 aha, já myslela ten mamograf, zrovna v týdnu o tom bylo ve zprávách jak málo ženských na to chodí. Já určitě půjdu. I Karolínku nechám očkovat na rakovinu děložního čípku. Už mám letáčky, tak budu pročítat.
@dada074 taky jsme počítali, no až budou na rodičáku říkat, že má mladou babičku, tak se aspoň zasmějeme. 😀
Já měla v 38 třetí a ve 40 čtvrté a nic bych zpátky nebrala. Jsem šťastná, že je mám. Prodlouží nám mládí.
@dada074 Ahoj, já tenhle problém řeším taky, už je mi sladkých 40 😉 , mám dvě lentilky, ale na další dítko (v našem případě určitě zase holčičku, tatínek nechce měnit repertoár, protože prý holčička může dělat všechno jako kluk a ještě jí kouká zpod přilby culík... 🙂 ) se pořád ještě cítím. Zkoušíme přirozenou cestu a doufáme, že to vyjde. Věk není ta největší překážka, některé pětadvacítky mi příjdou starší než já... Můj gynekolog mě neodrazuje, takže to necháme přírodě a uvidíme.
Přeju hodně štěstí, ať se daří!!!
@dada074 Někdo provětrá taťkův účet a někdo něco jiného ...... 😀 to si necháte až se zadaří. 😉
@jarmyko Minule mi Domča říká ,že se na ni usmíval nějakej 30letej tak si říkám ,že mít zetě jen o 11let mladšího by bylo fakt divný ,ale pořád lepší než kdyby byl o 20let starší to bych mu asi musela vykat. 😒
@maybe72 Tak směle do další holčičky . 🙂
@jarmyko Ono asi tak nejde o to ,jak je máš velký,ale jestli nemáš problém se zádama .Tak to zkus přes jinýho dr. Přešně jak píše aaa. 😉 Já bych zase potřebovala zmenšit prsa na zádech ,ale to mi nikdo neudělá. 😀 A Matýsek se od včerejška otáčí na břicho hlavně ,když ho rozbalím ani pod něj nestihnu dát plínu. 😅
Ahoj holky.
Naše princezna se zatím otočí jenom na bok, ale pamatuju si jak to bylo s Vašíkem. Taky jsem nestíhala dát plínu.
Jinak my jsme zase nachlazení. A to máme jít ve středu k zubaři. Vašíkovi se k rýmě přidal kašel. Malá už má taky ucpanej nos, začala jsem jim oběma kapat mateřský mlíko. Uvidíme jestli to pomůže i Vendovi, jestli už na to není velký. Když mu bylo půl roku, tak mi to doporučila dětská dr. a pomohlo.
Mě začalo škrábat v krku v sobotu a hned se mi spustila taky rýma, za to mě přestala bolet ta krční páteř.
S těma prsama bych šla asi k neurologovi, ale jsem stydlivý člověk. 😝 😀 Ta představa, že bych se musela někde ukazovat, brrr......
@aaa jak to "asi"? To na kožním nepoznali? Naše děcka to mají taky. Kristýnka zatím ne. Vašíkovi se objevil teď po dvou letech, vždycky mu to vyvolala rýma. ☹ V půl roce to měl úplně všude i v očích, ve vláskách. Žádný kapky proti svědění nepomáhaly. Až jsem na netu našla spasapleti.cz, koupila mastičku a konečně se toho zbavil i ten starší. Ten to má pořád v loketních jamkách, když nemaže, tak to rozškrabe až do krve.
@aknel72 čoveče, u toho porodu mi bylo vcelku jedno co všechno vidí. 😀 😀 😀 To bych dokázala i sprostě zařvat, jinak jsem strašnej slušňák, že se mnou každej zamete.
Třeba letos v lednu - šla jsem reklamovat Karolínčiny zimní boty. Stály 990,- Kč a po třech měsících měla rozlepený špice i paty, cvoky na tkaničky upadaly už po týdnu. Jenomže to jsem za pár dní rodila a neřešila jsem to. No, kdybyste viděly jak na mě vedoucí řvala. Prý si mám přečíst reklamační řád, a že jsou to dost opotřebovaný boty, že se to mělo přijít reklamovat hned jak upadly ty cvoky, no já čuměla jak puk. Kdyby babě nebylo snad 100, tak jsem jí poslala do pr.... Oponovala jsem tím, že mi je doporučila její prodavačka, že mají vydržet dýl než tři měsíce a přece je dcera nebude nosit jenom ve středu, aby nebyly opotřebovaný. A ještě cosi kdesi. Nakonec mi po více než měsíci vrátily peníze.
@jarmyko Kubík to má zatím jen na tvářích a kožní říkala, že by se to mohlo rozjet jako atopický ekzém. Promazávám ho lipobase a ještě nám míchají nějakou zinkovou mast v lékárně, bude hotová zítra.Na kontrolu jdeme koncem příštího týdne a uvidíme, co bude. Nesvědí ho to, tak doufám, že to AE nebude 😅 . Co je to za mastičku, ty stránky vůbec neznám 🙂
@aknel72 možná by to šlo, vždyť nejste tak daleko 😀 Děckám to asi pomohlo, dneska už dobrý.
Včera jsme byli u toho zubaře, tak Kájíkovi vytrhla zbytek mlíčňáku a Vašík měl, prosím pěkně, dva kazy. Ale byl statečnej, krásně otvíral pusinku a při vrtání ani nemukl. Já jdu za týden na to čištění kanálků. Je zle už teď, bojím bojím. ☹
Karču mám doma, je taky nachcípaná a to mají jet na víkendový tábor, no brečí tu jak blecha, protože jí nechci pustit. 😖
@jarmyko To je jak na potvoru,těm děckám je to pak líto.My jsme asi včera hodně odsáli ,dnes už jen trošku tak ještě počkám do zítřka a šla bych k dr. 😒 Chudáček Vašík ,tak brzy mít kaz ,my už u zubaře byli ,chtěl mi trhat 8 ,ale po rentgenu řekl ,že je dobrá tak mám čím kousat 😉 zuby mám naštěstí dobrý a děcka to zdědily a hlavně jsem je honila do čištění a pravidelné prohlídky ,ale holt někdy to nepomůže 😒 Se Štěpou jsem byla včera na očním ,nosí od 5let brýle nejdřív proto,že šilhal teď začal hůř vidět potřebuje trošku silnější tak jdem vyměnit skla ,obroučky má rok a já si koupím poporodní vložky dostala jsem ms podruhé a ráno to byl mazec ,naštěstí to odneslo jen pyžamo 😀 takhle jsem to neměla ani po porodu 😒




@jarmyko A ještě k těm obědům ,Štěpa začal chodit až letos ,nevěděla jsem ,kdy se vrátím z porodnice a taky jak to budu zvládat dřív jsem děckám vařila každý den najedly se ,když přišly ze školy no a synáček příjde po obědě domů a začne šmejdit co by tak snědl takže má 2 obědy 😀