První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
poraďte něco na zmizení otoku DKK,mám to 2 měsíce a teď sotva pajdám, v porodnici mi řekli....měsíc a ledujte odpočívejte-------------
@lola72 je mi líto,že máš problémy a nervy!!Plodovka určitě dopadne dobře,prostě jsme starší,tak to vychází blbě,ale jsou to jen tabulky.
Já v pohodě,vše v pořádku,tak chci,aby to vydrželo.Nemám ani cukrovku,tak jsem přešťastná!
Rodit se ještě nechystám,jsem v 28tt 😉
@micali777 jak se vede,jsem ti psala na IP,tak nevím,jestli ti to došlo?
@jitulik4 gratujuju k zdravé holčičce
Ahojky,tak mám dnes další kontrolu za sebou vše je OK mimčo váží 175g takže velikost normální mám strach abych ho moc nevykrmila 🙂 Pohlaví stále nevíme vystrčilo na nás zadek prý ať si trhnem bude nás ještě měsíc napínat.Jinak se teď cítím skvěle všechen stres je za mnou prozatím doufám že jste na tom stejně.
Jasně dáme vědět,jen aby se nestyděl až do porodu .Svým výrokem si pobavila i mého 15letého syna 🙂
Ahoj, tak prvně velikánská gratulace @jitulik4 - hlavně ať jste vpořádku
a vítám @zzazicko.
My byli týden bez PC, ale už to bude dobrý, odešel HD, oprava stála skoro 3000,- hrůza.
My chtěli 1.5. rodině oznámit tu šťastnou novinu, jenomže jsem ráno začala krvácet, tak jsme byli zticha. Ale včera jsem byla na ko a vše je OK.
Kolem 20.5. bych měla jít na ten nepovinnej první screening do Brna, prý to stojí cca 1500,- Kč. Nemám s tím zkušenosti, je to opravdu dobré, co u takhle malého plodu zjistí?
Dr. říkala, že se od odběru plodovky už ustupuje, na triply jdu 31.5.
minule jsem psala příspěvěk o kočárcích, ale ten podělan... PC už to nestihnul odeslat. Takže :
tady mají maminy hodně černých kočárků, je to jakoby jeli na pohřeb. My máme světle šedivej s kočičkama, už 12 let starý a doufám, že odvozí i to čtvrté. Taky je pořádně velkej. A pod kočár dám bez problémů nákup nebo krásně dvě aktovky, když jdu děckám naproti do školy.
@jarmyko Já už mám screening za sebou,platila jsem 1000kč a dělal mi ho můj gynekolog.Vezmou ti krev na lačno v 11tt a v 13tt ultrazvuk to ti všechno vysvětlí,když budou výsledky dobré nemusíš na plodovku já ji včera odmítla.Bydlíš někde v okolí Brna?Já tam jezdím na diabetologii a chystám se tam i rodit.Jak máš staré děti že pro ně chodíš do školy?
@aknel72 já jsem z Velké Bíteše. Na NT jedu na Veveří Centrum prenatální diagnostiky nebo tak nějak se to jmenuje.
Rodila jsem všechny tři děti v Bohunicích, snad to vyjde i teď. Hodně ženských si na ně stěžuje, ale já nejsem náročná, mě tam nic nevadilo. Snad nebudou mít stop stav, sousedka rodila teď v únoru a říkala, že už jí tam nevzali ani do poradny, ale na porod zase jo. Času ještě fúra.
Děti mám ve věku 11,5 holka, 10 kluk a 2 kluk. Ze školy je vyzvedávat kvůli věku už nemusím, ale holce vozím 2x týdně kufr s klarinetem, aby ho nemusela opatrovávat ve třídě. Další den má volejbal, tak jí beru aktovku, protože to mají kilometr domu. A stejně musím nakoupit a to je po cestě. Takže to bereme vycházkou nebo autem.
Krev mi brali v 8tt na rh a milion dalších věcí. Na tom NT musím být mezi 12-14 tt, na lačno být nemusím i když mi budou brát i krev + ultrazvuk.
Ještě nevím jestli si to nahrát na CD, stojí to tam 500,- Ale mohli by se mrknout i naši i tchánovci. Jsem jediná kdo jim rodí vnoučata, proto tolik 😅 No, ještě švagrová má syna ale už je mu 22 let. Takže rodičové utz ještě nikdy neviděli. Děcka by to možná taky zajímalo.
Já rodila 2x na Obilňáku v 93 a 97roce a byla jsem taky spokojená hlavně lepší péče.Teď budu v Bohunicích.Budu mít porod plánovaný takže tam půjdu tak o týden dřív jak jsem psala jsem diabetik.Ve čtvrtek jsem byla na kontrole,dcera šla se mnou,protože chtěla vidět mimčo na ultrazvuku tak se jí to líbilo,má teď svaťák tak nemusí do školy.A do poradny chodíš v Bíteši?Kdybys jezdila do Brna tak tě určitě vezmou,já chodím v Třebíči,ale v srpnu přejdu do Brna ať se mnou počítají,stejně tam jezdím každých 5týdnů.
@aknel72 do Třebíče jsem chodila, tenkrát ještě na SEŠ.
Taky jsem chtěla vzít děcka s sebou, ale naše dr. nás těhule posílá ještě na vyšetření srdíčka do Brna (je to pod dětskou nemocnicí dr. Jelínek) a tam je to mnohem menší a příjemnější prostředí, tak je vezmu asi tam.
Nejsem zrovna moc dobrej šofér, takže do Brna musí vždycky řídit manžel. Proto jsem ráda, že můžu chodit do poradny tady. U třetího těhu jsem 8 dní přenášela, sestřička v těch Bohunicích už si mě pamatovala, protože jsme tam jezdili každý druhý den. Bylo to ubíjející a já byla jako ekzot.
@jarmyko Já na základě dobrých výsledků screeningu tu plodovku odmítla , řekla mi že rozhodnutí je na mě a že je větší pravděpodobnost že po tom vyšetření potratím než že se mi narodí postižené dítě.V Třebíči bydlím necelé 4 roky takže kde byla SEŠ nevím tohle je už mé 4 bydliště.Ještě řekni , že ses narodila ve Vel. Meziříčí na zámku to jsme se tam možná potkaly jako mimina 😀 Stejně si dobrá já už bych se v tomhle věku do dalšího netroufla 😒
Ahoj kočky, mě je 40 😨 😵 a mám v rukách sviště co chrní, zítra půl roku ale dvě děti před 18 a 11 let 😉
@ivigirl vítám Tě Ivi. Závidím, že máš malýho už u sebe. Nejradši bych to těhu v letním období přeskočila.
@aknel72 Já měla ty samý pochybnosti, že až budu ve 40 honit malýho kolem baráku, že ho už nikdy nehoženu nebo mě klepne. Ale zatím to jde. Na odrážedle není tak rychlý a na kolo je ještě malý. Horší to bude v létě s bříškem.
Ostatní maminky na nás kašlou ,nic musím do práce vůbec se mi nechce hlaně do konce tohoto týdne jim musím říci že jim brzy uteču na mateřskou ti budou mít radost nastoupila jsem vloni v červenci a s tímhle u mě nepočítali a já v tu dobu taky ne. 😉

@jitulik4 VELIKÁNSKÁ GRATULACE!!!!!!!!!!!
Ale zároveň, prosím nestraš porodem, ikdyž to muselo být.........no radši nemyslet. Až to říjde, tak děj se vůle Boží. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví.