První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
Tak jsme tu šťatnou novinku ohlásili rodince. Dcera (11,5) prohlásila, že doufá, že to nebude zase kluk. Syn (10) "Už zase?" Moje máti šla do mdlob, tchýně je super ta se usmívala - sama porodila 4 děti. A tchán řekl, že už bysme měli končit. Pak prohlásil, že máme šikovný sousedy.
Tak teď začne ten kolotoč, jak se to všude roznese.
@jarmyko Tak u nás to bylo trochu lepší děti byly nadšené ,ale to bude tím že jsou starší ,našim jsme to řekli před měsícem a to bylo taky na infarkt což jsem tušila ,mysleli nejdřív že si dělám srandu.Víš co je mi to úplně jedno co si kdo myslí.Dnes jsem to řekla konečně v práci a vzali to úžasně 🙂
@aknel72 no, děcka jsou ovlivněny Vašíkem. Teď mu budou 2 roky, takže jim všude vleze, všechno vykramaří, ještě po sobě neuklízí. Tak při představě, že tady bude další takovej vlezlej mrňous, moc nadšení nebyly. 😉
Dneska jsme byli v Brně na tom NT screeningu a všechno je OK. Před chvilkou mi i volali, že z krve je taky všechno vpořádku na můj věk. A vypadá to na holčičku. Juchů 😅
Hlavně aby byla mimča zdravá. Vašíkovi při porodu natáhla porodní asistentka ramenní nerv. Museli jsme cvičit Vojtovku, jinak by ochrnul na pravou ruku.
Tak nám pomrzlo všechno na zahradě i na poli. Ovoce, zelenina, hroznové víno, kytky. Poprvé bysme měli třešně a švestky. Je po nich. Já se na to vybodnu. ☹
Haló, kde jste všechny ostatní?????????
Aspoň napiště jestli jste vpořádku!!!!!!!
Kájík už týden leží s hnisavou angínou a dneska už má teplotu i ten nejmenší. A víkend před náma. Vždycky je mi jich tolik líto. ☹
@jarmyko Já jsem tady,ale ostatní nevím ,dnes jsem přišla z práce a na levé tváři se mi udělala vyrážka,trochu mi to připomíná oheň nikdy jsem nic takového neměla jestli je to od sluníčka? 😒 Dětí je mi líto ,hlavně abys to taky nechytla.Jen se tě ještě zeptám ta porodnice v Bohunicíhc je ve které budově já chodím do X to je hned u parkoviště a kdy stačí se tam hlásit před porodem ,když do poradny chodíš jinam?Mně MUDr, řekla tak 2 měsíce před.Díky za odpověď. 🙂
@aknel72 jejda, nevím jak to popsat. Porodnice je přilepená k hlavní budově příjmů.
http://www.fnbrno.cz/nemocnice-bohunice-jihlavs...
Na obrázku je to ta nižší budova kolmo k té nejvyšší.
Nevím, jestli se něco nezměnilo, ale v r. 2010 mi dr. řekla, že ten 9. měsíc už se chodí na ko do porodnice. Tak jsem tam zavolala a oni si mě objednali asi 3 týdny před termínem. To jsem tam jezdila po týdnu, a protože jsem 8 dní přenášela, tak pak už každý druhý den.
Já mám z vyrážek úplnou hrůzu. Děcka mají atop.ekzem, takže se každého pupínku děsím, že se to vrací. Ale to můžeš mít reakci na sluníčko. Snad to brzo zmizí a nebude to nic vážného.
Ahoj holky, hlásím se po třech týdnech, tak jsem nejdřív dočítala, abych byla alespoň trochu v obraze. 🙂 Finišujeme se svatbou, je to mazec, ale už máme všechno. Teď už jen "dovalit" sudy s pivem a nakoupit papání. Bereme se 9.6., snad nám počasí bude přát. Vedro být nemusí, ale hlavně ať neprší a není zima. Máme to totiž venku u nás na chatě.
Jinak vše ostatní je o.k. Jen mě trápí čím dál víc záda, skoro nespím a začaly mě neskutečně brnět ruce. Ty už skoro necítím a dost to bolí. Vyfoukat si vlasy a nebo něco napsat už je docela problém. Taky jste to některá měla?
Hlavně, že malička je v pořádku. Na ko jdu 31.5., tak už se těším. Den předtím jedeme pro kočárek. Bude béžový s kytkama, zkusím dát do fotoalba fotku.
Tak kočárek už je v albu, mrkněte. 🙂 Jééééžiš mě ty ruce teda štvou (původně to bylo se....). To se nedá. A vrací se mi nevolnosti. A všichni mě uklidňují, že bude hůř!!!! 😀 Ale to neva, hlavní je prdelinka, ta si asi lebedí. Břicho mám jak týden před porodem, alespoň má malá dost místa. 🙂
Mějte se krásně a krásnou neděličku přeju!
@micali777 my už jsme s aknel myslely, že tu zůstaneme samy dvě.
Já měla brnění v rukou taky, nemohla jsem udržet ani lžičku. Ráda pletu, ale stihla jsem tak tak bačkorky, pak už se to nedalo. Skončilo hned po porodu.
Břicho? Mám pocit, že už teď mám břicho jako minule před porodem. Vždycky jsem kojením všechno (i víc) shodila, tentokrát už mi to asi zůstane. Hrůza, už budu muset nosit těhu kalhoty, protože se do normálních nedostanu.
😝
záda mě taky pobolívají, ale mám velká prsa a teď jsou těžší, tak asi proto. Ale já měla vždycky spíš otlačená žebra a to nepomohla žádná poloha, to se prostě muselo vydržet.
Hlavně, že jsou mimísci OK. Taky jdu na ko 31.5.
Vašík má už 5. den horečky, ale jinak žádné jiné příznaky, budu muse zase k dr. V pátek nic nenašla.
9.6.2012 na Vás budu myslet a držet pěsti, ať vyjde počasí.
Holky, byly jste některá na té genetice? Prý je to po 35. roce zdarma. Mě teď někdy čekají triply, ale když mi NT screening vyšel dobře, tak asi nic jinýho nebudu podnikat.
vůbec se netěším na cukrovku. Posledně jsem měla problém vypít tu sladkou vodu. Naštěstí tam čekala další těhulka a v laborce měli jenom jeden hrnek, tak jsem to nemusela dopíjet. 😀
Ahoj holky, jak se máte,my máme zítra 5 týdnů,kolotoč kolem domácnosti je hrozný..... dnes jsme krmili v noci jen 2krát a vstávali o půl 10.............
@jarmyko No jo, měla jsem a pořád mám docela frmol. 🙂 Doufám, že mě ty ruce tolik bolet nebudou, ale je fakt, že nadepsat 50 obálek s adresama už byl docela problém. Na kočárek se, bohužel, nepodíváš. Musela jsem to smazat, protože byl na fotkách vodotisk a tady se to nesmí. Adminy mi blokly album, už je sice odblokované, ale je bez kočárku. Poslat odkaz, doufám, můžu, tak se mrkni tam.
Cukrovou vodu jsem docela zvládla, spíš mě ničilo to čekání, už jsem z toho měla placatý zadek. 🙂
Co Vašík? Pořád má tak vysoké teploty?
@jarmyko http://www.batolatko.cz/-kocarek-firkon-vario-s...
tak snad to půjde takhle.

@jarmyko děkuju, no to léto ti nezávidím, to je fakt 😉
@aknel72 no.... těšili se, ted se občas pomuchlujou a mizí 😀, nejstarší chce od září bydlet sama, tak uvidíme.