První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
Ahoj, tak jak dopadly kontroly?
U nás mimi OK, jenom mi ve stěrech z minula našli candidu, tak mám čípky a taky jsem byla na triplech. Tak jsem teda zvědavá jak dopadnou. další ko 21.6.
Říkala sestřička, že mají za květen 13 nových těhulek, normálně prý mají tak 5-6.
A co jména už máte vybráno? My jsme nejdéle váhali u třetího, jinak to bylo celkem rychle.
U prvního jsme totiž nevěděli co se narodí a manžel rozhodl, že kluk bude po něm (Karel). Na holčičku jsme nějak nic nevybrali. Když se nám narodila dceruška, řekla jsem, že už víckrát rodit nebudu a že se teda musí jmenovat po svém otci. Tak máme Karolínku. Za rok už jsme věděli, že to bude kluk, takže jasně Kájík. Třetího jsem chtěla taky na K..., ale žádný návrh neprošel. Nakonec manžel rozhodl, že se bude jmenovat po mém bráchovi, takže Václav. A teď rozhodla Karolínka, že holčička bude Kristýnka (nebo Kristínka, nevím).
Spokojený se svým jménem určitě stejně nebudou.
Karča je naštvaná, že se nejmenuje po mě, když je Kájík po tátovi. Kájikovi říkají Kájo - stejně jako Karolínce a posmívají se mu, že má holčičí jméno. Podle něj samozřejmě debilní.
Tipuju, že Vašík bude nešťastnej, že taky není na K. A Kristýnka? To mě ještě něco napadne.
😅 😝
Já se snad budu muset odstěhovat na polikliniku. Když už Vašíka přešly ty křeče z nadýmání (netušila jsem, že je to tak bolestivé), tak se Kájíkovi vrátila asi ta angína. Od pátku má vysoké horečky až 39°C a bolí ho hlava a v krku.
@aknel72 a co pohyby? Ani ses nepochlubila, už bys je měla cítit, ne? Ve 20.tt to jsi měla ten velkej NT screening, viď. Nám to vychází na první prázdninovej týden, tak vezmu děcka s sebou. je to zase v tom Prenatalu v Brně a zároveň tam zkontrolujou i srdíčko. Dřív jsme taky jezdili ještě na spešl ko kardio, teď už je to všechno při jednom.
Chtěla bych si to nechat nahrát na CD, naše mamka totiž snad nikdy neviděla ultrazvuk. 😀
@jarmyko ahoj 🙂 ...jj ten ročník je správně 🙂 a moc gratuluji ke čtvtému dětátku 🙂 .U nás to bude taky stejný počet.Ty máš termín v listopadu,vid?Tak to ti tiše závidím,já měla mít termín 1.11.2012 ,čekala jsem dvojčátka,ale bohužel jsem spontánně potratila v osmém týdnu.Tak ted to poprvé od SP zase zkoušíme 🙂 ,tak jsem napjatá jak kšandy 🙂
@jarmyko Ahojky,ten velký NT screening mi dělala moje doktorka i srdíčko kontrolovala ,ale raději posílá ještě na kardio po 20tt ,jinak v pátek jedu taky do Brna s výsledky odběrů ,tak doufám ,že jsou dobré musela jsem hodně začít přidávat inzulín ,ale to je normální.Pohyby cítím tak od půlky května teď už je to každý den.V pátek měla dcera slavnostní vyřazení v zadní Sinagoze (maturovala na státním gymnaziu) tak když se tleskalo tak malej se přidal 🙂 a já brečela 😢 prostě hormony.Mrzí mě ,že ti děti tolik marodí ,snad to bude lepší a užijou si prázdniny.
Čau holky, tak Kájoš má další širokospektrá antibiotika. Vypadá to na zánět dutin. Do té školy už toho moc nenachodí. Doufám, že taky nelehnu.
Hormony jsou potvory - já nemůžu vidět filmy nebo zprávy, kde se ubližuje dětem v normálním stavu, natož teď. Ty ženský co pohoději mimi do příkopu atp. , no prostě nevím co hroznýho bych jim udělala. To jsem nasr.... a brečím zároveň.
@aknel72 gratuluji dceři k maturitě, ani nevím jestli jsi psala jestli jde někam na vejšku?
@tanka72 u nás je taky hnus. Dneska jsem se pustila do úklidu skříní na chodbě. Byly tam staré hračky, tak se malej zabavil.
Děcka tam vždycky donesou malé oblečení. Bylo tam toho asi za 4 roky, děs a hrůza, ale je to hotovo a narvané v nástavcích.
Včera jsme předělávali Kájíkův pokoj. Od července bych chtěla Vašíka naučit spát v pokojíku ve velké posteli. Zatím je s náma v ložnici v postýlce, nerada bych ho stěhovala až po porodu, aby nežárlil na malou. Ale už teď je mi při té představě smutno. Vždycky mě ještě před spaním hladil a pusinkoval.
@jarmyko ahoj...tedy to jsi pracovitá 🙂 ,jinak náš malej spí už od roku ve svém pokojíčku,neb je hrozně háklivej na hluk a ani nám v ložnici není smutno 🙂 .Dnes lilo celý den a já jela s malým vlakem na oční,začal trochu šilhat,takže bude nosit brýlečky,jsem z toho trochu smutná,ale když to není nic horšího.
Určitě doporučuji ho dát spát do pokojíku dřív,než se malé narodí,my to udělali tak tři měsíce před porodem,a malé byly dva roky a nebyl s tím problém,ona je ale hodná celkově 🙂
@jarmyko to jsi mě docela potěšila,no snad to nebude mít věčně ty brýle 🙂 ,taky doufám,že se to srovná.
Navíc jsem s ním dnes musela jít píchat ucho,a dnes ho to pořád docela bolí ☹ ,musím ho pořád chovat a nosit a jsem z něj úplně ko.Snad bude zítra líp.Do toho dělám jízdy a už budu končit,tak mám pěknej vítr z těch závěrečných zkoušek.
aknel72 tedy já mám moc ráda praní oblečků 😀 ,snad se ještě dočkám..... 😀
@aknel72 no zvykl je silné slovo 🙂 ,on si žije svůj život 🙂 ,jo jako bydlí u nás,tak pohlídá,nebo vyzvedne ze školky,ale to je tak vše,no kdyby byl holka,tak ho zapřáhnu daleko více,no co už nadělám,že.... 🙂 On hlavně vidí.jaký je to zápřah a snad ty děcka fungují jako antiko....doufám...nechci ještě být babička.... 🙂 Ale je moc fajn.A ty máš taky velké děcka...sama uvidíš,že je to v pohodě......jen si užívej,děti v tomhle věku si užívám teda moc.... 😀
Ahoj holky! Jsem ve vašem věku 🙂
Moc vám fandím maminy v tomhle věku. Já mám 21-letou dceru.
Je úplně super, jaké jsou nyní možnosti, než tomu bylo dřív. Jen Vám chci napsat, abyste na sebe nezapomínaly a hýčkaly se.
Ke svým čtyřicetinám jsem dostala dárek – focení u profesionála. Měla jsem opravdu velké obavy, protože mé tělesné proporce se ani trošku nepřibližují modelkám. Paní fotografka Věrka Zlevorová BabyPhoto Brno a vizážistka Martina Greber jsou naprosto super. Hodně fotí miminka sama, ale i celou rodinu. Její fotky jsou nádherné a já mám i krásné svůdné sexy fotky. 😉

@micali777
@jarmyko Ahoj holky,to brnění jsem měla tak před rokem ,ale jen 3prsty na pravé ruce je to zůžení karpálního tunelu hůř se prokrvuje ruka a to je to brnění v těhotenství jsem to naštěstí neměla ,doufám že to teď nezakřiknu!!! Pomohlo mi magneto a léky ,ale to vy teď nemůžete 😒 Taky jdu 31.5. na kontrolu ,snad už se dozvíme co to bude ,buď velká holka ,nebo stydlivý kluk 😉