Rady od zkušené maminky těm nastávajícím
Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:
1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.
2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.
3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)
3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.
4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.
MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!
....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉
Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂
Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉
Stručné shrnutí
- Doporučuje se prát dětské prádlo tekutým práškem LOVELA na 30 stupňů bez aviváže a používat šetrné programy (EKO, VLNA), protože podle zkušeností prádlo zůstane měkké a svěží.
- Nosítka jsou popsaná jako praktická alternativa ke kočárku: šátek stojí cca 1 500–3 500 Kč, babyvak do ~1 000 Kč a některé klokaneky (např. RED CASTLE CARRIER) nabízejí více poloh; krosničky jsou označeny vhodnými od cca 9–36 měsíců.
- Do porodnice se doporučují PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg) a PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem; na doma jsou běžné a levné pleny z ROSSMANA nebo BILLY, na noc a cestování PAMPERSy.
Nejčastější otázky
Q: Jak prát dětské prádlo?
A: Používejte tekutý prášek LOVELA, perte na 30 stupňů na šetrný program (EKO nebo VLNA) a neavivážovat; autorka uvádí, že takto vyprané věci zůstávají měkké a bez výrazné umělé vůně.
Q: Mám doma používat lehátko, autosedačku „vajíčko“ nebo nosítko?
A: V diskusi lékařka doporučila nevkládat miminko do autosedačky vajíčko mimo auto; lehátko s polohováním bylo používáno do půl roku a nosítka (šátek, babyvak, klokanka) jsou doporučena jako alternativa doma i venku.
Q: Jak vybrat kočárek?
A: Při výběru zvažte cenu, typ (hluboký, kombinace, golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, polohování opěrky, brzdy, velikost košíku, skladnost, rozměry a možnost reklamace; v diskusi byly zmíněné modely PEG PEREGO PLIKO P3 a HOCO BIG FOOT a varování před podvodnými e-shopy (generace babypro, pram24.com).
Q: Kdy po vysazení antikoncepce začít snažení o těhotenství?
A: Názory se liší: někteří lékaři v diskuzi doporučili počkat 1 měsíc, jiní uvádějí, že tělo se „vyčistí“ za dny a otěhotnění může nastat okamžitě (v jedné zkušenosti do 14 dnů); zdroj na webu rodina doporučuje očkování až po porodu, ale v otázce čekání po vysazení HA v diskuzi panuje rozpor.
Q: Jaké plenky a ubrousky mít do porodnice a na doma?
A: Do porodnice je zmiňováno balení PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), následně balení PAMPERS 3–6 kg pro domácí použití; ubrousky doporučené „PAMPERS bílé s heřmánkem“ a na doma levnější pleny z ROSSMANA nebo BILLY; v diskuzi byly zmíněny i značky Euroshopper, hoggies, baby love, Tesco fialové a Helen Harper.
Q: Má smysl kupovat přebalovací pult nebo stačí přebalovat na posteli?
A: Názory se liší: někteří rodiče doporučují přebalovací komodu nebo pult (uvedená cena přebalováku z Ikei okolo 5 000 Kč, příklady: přebalovací komoda Scarlett buk), jiní přebalovali pohodlně na posteli s přebalovací podložkou a pult považují za zbytečný kus nábytku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nejvíce pro dítě podle diskuse znamená rodičova náruč a teplo; fyzická přítomnost rodiče je opakovaně zdůrazněná.
- Při výběru kočárku je nutné zvážit cenu, typ (hluboký/kombinace/golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, skladnost, rozměry a možnost reklamace.
- Pro citlivou dětskou pokožku doporučují uživatelé neparfémované ubrousky s heřmánkem a šetrné praní prádla.
Sporné názory
- Přebalovací pult: někteří tvrdí, že je zbytečný a pohodlnější je přebalovat na posteli s podložkou; jiní považují přebalovák (např. komoda s přebalovacím nástavcem nebo řemeslně vyrobený pult) za užitečnou investici (zmíněna cena ~5 000 Kč).
- Koupání: někteří doporučují ihned koupání ve velké vaně a ponoření uší jako „jako v bříšku“, jiní preferují vaničku nebo lehátko pro bezpečnost a komfort; varianty se liší i podle miminka.
- Monitor dechu a chůvičky: část účastníků označila chůvičky a monitor dechu za „k nezaplacení“, jiní upozorňovali na plané poplachy (vybíjení baterií).
Otevřené otázky
- Jak dlouho po vysazení antikoncepce je optimální čekat, než aktivně začít snažení o početí?
- Jaký typ matrace (molitan, kokos, kombinace) je nejvhodnější pro novorozence z hlediska podpory páteře?
- Stojí za to kupovat elektrickou odsávačku mléka dopředu, nebo raději až podle nutnosti a zkušenosti s kojením?
Zmíněné značky a firmy
LOVELA, PAMPERS, ROSSMANA, BILLY, HYPERNOVA, PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, Chicco, RED CASTLE CARRIER, Patron Bohemia, Trend line, generace babypro, pram24.com, Mimibazar, BVV, Mobitex, IKEA, AVENT, Euroshopper, baby love, hoggies, TESCO, Helen Harper, Scarlett (přebalovací komoda), Studio-Lodicka, Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz, babyvaltečkacezet, sanamitečkacezet, rodina (web)
Zmíněné produkty a metody
tekutý prášek LOVELA, praní na 30 stupňů, program EKO, program VLNA, neavivážovat, lehátko s polohami, krmící židlička s polohami a kolečky, PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), PAMPERS 3–6 kg, PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem, levné pleny z ROSSMANA/BILLY, přebalovací pult/komoda, přebalovací podložky, vanička IKEA, koupání ve velké vaně, monitor dechu, chůvičky, babyvak, šátek (ŠaNaMi zmíněn jako levnější varianta), klokanka, RED CASTLE CARRIER, krosnička, šátek (nosítko), PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, odsávačka mléka (Avent zmíněn), kojící polštář, pláštěnka, nánožník, molitanová matrace, kokosová matrace, kombinace kokos-molitan, polohování zádové opěrky, pásy 3- nebo 5-bodové
Místa a osoby
Brno, Zlín, Polsko, BVV (Brno), Mobitex, IKEA, Studio-Lodicka (web), rodina (web), Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz
ještě k těm zbytečnostem... hodně lidí si chválí košíky na dítě. My jsme taky měli košík. A to bylo snad ještě horší, než komoda s přebalovákem. Velkem zbytečnej krám. Malá se narodila velká a po pár týdnech, když se začala víc hýbat, tak se tam nevešla. Bývala by se tam umlátila o okraje 😠. Ale hodně čtu, že s ním jsou maminy spokojené, takže je to asi zase subjektivní...
toho seba medu stejne nespotrebujes hodne!staci kapku vseho tak to vydrzi pomerne dlouho i ted ame sampon na pul roku!a umyvam ji myslem babylove nebo nivea a mastim bud nivea klasickym kremem nebo nekdy indulonou nebo excipialem trosku to stridam at si nevytvori treba rezistenci,ale nejvic mi voni nivea 😀
tak na Toba bych potřebovala loďák a né košík 😀 Je mu 7 týdnů a v kočárku mu zbává 15cm 😅 😖
ygreen, no právě. A košík je drahá věc. Nebo alespoň my jsme kupovali nový s nějakým saténovým povlečením, tak to vyšlo draho jako kočárek 😖
No ten kočárek je další věc... Malá se do hluboké korbičky (jané) už snad v pěti měsících nevešla...
holky a co predporodni kurzy a cviceni? cohdily jste nebo jaky na to mate nazor?
my máme i coo platon 8 a korba má 83cm. Ale sporťák lze dát do lehu a do něj vložnou tašku. Když mě se ty kočárky bez pevný kormy nelíběj 😅
Chodila jsem na 10 hodin 60 minut cvičení a 60 minut povídání s PA a bylo to super. A hlavně je super chodit s tatínky 😉
beru, já myslím, že cvičení je super. Udrží Tě v kondici a třeba přijdeš do styku s těhulkama v okolí, seznámíš se... ale třeba u nás v Říčanech stojí hodina 350,-- tak to si radši zacvičím doma. A jinam jsem jezdit nemohla. Nemám hlídání pro dceru, a ta je navíc pořád nemocná 😒
luci tak to je sila:( a donutila jsi se doma cvicit,podle nejakyho DVD? ja jsem si prave rikala ze si nejake DVD se cvicenim koupim a predporodni kurzy uz jsem tak nejak lstrovala na netu. U nas v Neratovicich prave zadne cviceni neni takze bych musela d Prahy a to je hodinka cestovani ☹
a co plavani? u nas je ted pres leto bazen zavreny ale od rijna bych chtella vyrazit.akorat se trochu bojim infekce.
ja jsem nechodila na nic,sem mela cviceni u nas na zahrade a kolem zarizovani bytu 😝
tak jsem tu. Korba mě taky děsí, mám sporťák po mamce, korba do něj je široká jen 29 cm... Tak to zkusíme, a když tak budeme na půl roku shánět nějaký jetý větší
Bydlím přímo v Říčanech 😉. Já jsem se donutila. Večer u telky protáhnutí a zahopsání na míči. Člověku to udělá dobře, až budeš dýl těhu, tak uvidíš 😉 . Člověk má míň pohybu než normálně a je stuhlej klouby začínají bolet... A ono nic moc jinýho než to roztáhnutí, nebo plavání dělat nejde.
+ celkem nam pomohl balon na hopsani jak me tak male ,kocarek sem mela Tako Julia a celkem v pohode,kupodivu zadna zavad ajak mnoho pise..ale dalsi kocar beru uz jen houpaci nejlepe inglesina vitoria nebo roan marita a budu houpat pac ginglani ze strany na stranu ..ee..a nejlepe inglesina classica ..to je mazec ten kocar!ale s tim bych se bala jit ven 😀
cvičení bych neřešila, spíš ten kurz je super.
29 neni tak hrozný - většina pevnejch korbiček má 33. My taky a v tom problém není, novorozenci mají stejně rády stísněnější prostor. Spíš délka.
Beru: raději nechoď plavat ať nechytneš nějakej bordel. V těhu nejsme dole chráněny tak jako normálně - ta mikroflóra je jiná a jsme náchylnější k infekcím. A rýma nebo chřipka v těhu taky nic moc.
vrana: u toho naseho vbraneho kocarku je vnitrni rozmer korbicky 37cm myslim,tak snad se nam tam prdola vejde. bude na zimu,takze musime pocitat jestte s fusakem nebo necim takovym.
Já doma DVD mám a zatím vesele odpočívá mezi ostatníma 😅 Tak snad u porodu fyzicky nezkolabuju.
ygreen: prave to jsemresila u toho plavani,trpela jsem na zanety i driv takze ted by to mohlo byt jeste horsi vid?
Ap. ten kocik co mam v albu je klasicky houpaci a je super,i v realu uz jsem ho videla.a je za lepsi cenu nez Inglesina kdyz porovnas ze je to trojkombinace s kolebkou a plnou vybavou. a to houpani jsem taky chtela od zacatku. bala bych se ze ho z toho nehopaci ho vyklopim kdyz s nim budu drncat do stran 😀
apon: náš houpe, ale čuměla jsem na kamarádky Xlandera, že rukojeťí houpeš jako divá, ale korba se ani nehne. A souhlasím, že tady je fakt chytřejší ustoupit velikosti, pevnejm zádům, dobrýmu pérování a houpání před krásou 😉 Ten náš má vše a i sporťák po i proti směru jízdy,a le malej má v 7 týdnech 6300g. V korbě mu zbývá max. 15 čísela, autosedačku 0-13, jsme už museli dát do skříně, protože mu z toho čouhaj haxničky a naštěstí nám půjčila švagrová větší a více položenou autosedajdu.
Taky jsem chtěla chodit plavat, nikdy jsem na záněty netrpěla. Ale pak jsem se jednou vykoupala a zánět byl tu, takže na plavání kašlu. Bobule až do porodu fakt nepotřebuju.
Ygreen: délka je 78, tak do půl roku snad vystačí, i přes zimu...pak půjde do sporťáku, má polohovací lůžko
beru: pokud jsi trpěla na záněty tak se na to raději vybodni. A máte moc hezkej kočík 🙂
Mám tohle https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... viděla jsem ho přesně 1x, vypadá dobře, ale chodím ještě do práce a lenost po příchodu prostě vždycky zvítězí nad cvičením
jj kukam do alb,ale ygreen nemate vy trojkolku?no prave ty holky vetsinou co znam a maji takove ginglaci kocarky si pak stezuji na konstrukce a neuvedomuji si ,ze si to i delaji sami tim nesetrnim zachazenim..ja uz to dlabu ja proste chci naf.kola abych projela v zime v lese a po chodniku a zaroven at krasne houpe .,jeste je hezkej bebecar stylo..ale nemam zadne zkusenosti s nim ani nikdo kolem me kdezto s inglesinou hodne lidi je spokojeno
vrana: ideální je aby byl v hluboké korbě 8 měsíců (dle lékařů) určitě ne méně než 6 měsíců. Nám se tam do 6 určitě evejde, tak koupíme vložnou tašku a položíme sporťák, naštěstí to jde. Ale doufej, že nebude tuhá zima a vleze se ti tam i ve fusaku a třeba kombinézce 😉
ygreen. dekuju za pochvalu kocarku 😉 nejdrive jsme chteli t svetlejsi variantu ale po tom co jsem videla tu s tou tmavsi kombinaci asi vyhraje ten.bude praktictejsi na cisteni. a korba ma tech cca 37cm vnitrni rozmer takze to snad bude v pohode.po narzeni se tam s fusakem v zime snad vlezeme a pak uz budem jen odstrojovat kdyz bude tepleji. 😀
no nic, jdu chrupat. Malá se zas nějak roztahuje a tlačí, tak ji potřebuju sklepat jinam 😉 Tak dobrou a zase zítra.

sebamed je docela drahej, hlavně ty ubrousky na prdelku - cca 170 kč jedno balení, ale ty jsem měla jen jedny, pak jsem zjistila, že se malej neosypává po ničema kupuju pampers sensitive - zase nekupuju ty moc levné, tomu moc nevěřim 😅