icon

Rady od zkušené maminky těm nastávajícím

avatar
marki
2. únor 2006

Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:

1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.

2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.

3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)

3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.

4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.

MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!

....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉

Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂

Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 785 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Doporučuje se prát dětské prádlo tekutým práškem LOVELA na 30 stupňů bez aviváže a používat šetrné programy (EKO, VLNA), protože podle zkušeností prádlo zůstane měkké a svěží.
  • Nosítka jsou popsaná jako praktická alternativa ke kočárku: šátek stojí cca 1 500–3 500 Kč, babyvak do ~1 000 Kč a některé klokaneky (např. RED CASTLE CARRIER) nabízejí více poloh; krosničky jsou označeny vhodnými od cca 9–36 měsíců.
  • Do porodnice se doporučují PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg) a PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem; na doma jsou běžné a levné pleny z ROSSMANA nebo BILLY, na noc a cestování PAMPERSy.


Nejčastější otázky

Q: Jak prát dětské prádlo?
A: Používejte tekutý prášek LOVELA, perte na 30 stupňů na šetrný program (EKO nebo VLNA) a neavivážovat; autorka uvádí, že takto vyprané věci zůstávají měkké a bez výrazné umělé vůně.

Q: Mám doma používat lehátko, autosedačku „vajíčko“ nebo nosítko?
A: V diskusi lékařka doporučila nevkládat miminko do autosedačky vajíčko mimo auto; lehátko s polohováním bylo používáno do půl roku a nosítka (šátek, babyvak, klokanka) jsou doporučena jako alternativa doma i venku.

Q: Jak vybrat kočárek?
A: Při výběru zvažte cenu, typ (hluboký, kombinace, golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, polohování opěrky, brzdy, velikost košíku, skladnost, rozměry a možnost reklamace; v diskusi byly zmíněné modely PEG PEREGO PLIKO P3 a HOCO BIG FOOT a varování před podvodnými e-shopy (generace babypro, pram24.com).

Q: Kdy po vysazení antikoncepce začít snažení o těhotenství?
A: Názory se liší: někteří lékaři v diskuzi doporučili počkat 1 měsíc, jiní uvádějí, že tělo se „vyčistí“ za dny a otěhotnění může nastat okamžitě (v jedné zkušenosti do 14 dnů); zdroj na webu rodina doporučuje očkování až po porodu, ale v otázce čekání po vysazení HA v diskuzi panuje rozpor.

Q: Jaké plenky a ubrousky mít do porodnice a na doma?
A: Do porodnice je zmiňováno balení PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), následně balení PAMPERS 3–6 kg pro domácí použití; ubrousky doporučené „PAMPERS bílé s heřmánkem“ a na doma levnější pleny z ROSSMANA nebo BILLY; v diskuzi byly zmíněny i značky Euroshopper, hoggies, baby love, Tesco fialové a Helen Harper.

Q: Má smysl kupovat přebalovací pult nebo stačí přebalovat na posteli?
A: Názory se liší: někteří rodiče doporučují přebalovací komodu nebo pult (uvedená cena přebalováku z Ikei okolo 5 000 Kč, příklady: přebalovací komoda Scarlett buk), jiní přebalovali pohodlně na posteli s přebalovací podložkou a pult považují za zbytečný kus nábytku.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Nejvíce pro dítě podle diskuse znamená rodičova náruč a teplo; fyzická přítomnost rodiče je opakovaně zdůrazněná.
  • Při výběru kočárku je nutné zvážit cenu, typ (hluboký/kombinace/golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, skladnost, rozměry a možnost reklamace.
  • Pro citlivou dětskou pokožku doporučují uživatelé neparfémované ubrousky s heřmánkem a šetrné praní prádla.


Sporné názory

  • Přebalovací pult: někteří tvrdí, že je zbytečný a pohodlnější je přebalovat na posteli s podložkou; jiní považují přebalovák (např. komoda s přebalovacím nástavcem nebo řemeslně vyrobený pult) za užitečnou investici (zmíněna cena ~5 000 Kč).
  • Koupání: někteří doporučují ihned koupání ve velké vaně a ponoření uší jako „jako v bříšku“, jiní preferují vaničku nebo lehátko pro bezpečnost a komfort; varianty se liší i podle miminka.
  • Monitor dechu a chůvičky: část účastníků označila chůvičky a monitor dechu za „k nezaplacení“, jiní upozorňovali na plané poplachy (vybíjení baterií).


Otevřené otázky

  • Jak dlouho po vysazení antikoncepce je optimální čekat, než aktivně začít snažení o početí?
  • Jaký typ matrace (molitan, kokos, kombinace) je nejvhodnější pro novorozence z hlediska podpory páteře?
  • Stojí za to kupovat elektrickou odsávačku mléka dopředu, nebo raději až podle nutnosti a zkušenosti s kojením?


Zmíněné značky a firmy

LOVELA, PAMPERS, ROSSMANA, BILLY, HYPERNOVA, PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, Chicco, RED CASTLE CARRIER, Patron Bohemia, Trend line, generace babypro, pram24.com, Mimibazar, BVV, Mobitex, IKEA, AVENT, Euroshopper, baby love, hoggies, TESCO, Helen Harper, Scarlett (přebalovací komoda), Studio-Lodicka, Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz, babyvaltečkacezet, sanamitečkacezet, rodina (web)

Zmíněné produkty a metody

tekutý prášek LOVELA, praní na 30 stupňů, program EKO, program VLNA, neavivážovat, lehátko s polohami, krmící židlička s polohami a kolečky, PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), PAMPERS 3–6 kg, PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem, levné pleny z ROSSMANA/BILLY, přebalovací pult/komoda, přebalovací podložky, vanička IKEA, koupání ve velké vaně, monitor dechu, chůvičky, babyvak, šátek (ŠaNaMi zmíněn jako levnější varianta), klokanka, RED CASTLE CARRIER, krosnička, šátek (nosítko), PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, odsávačka mléka (Avent zmíněn), kojící polštář, pláštěnka, nánožník, molitanová matrace, kokosová matrace, kombinace kokos-molitan, polohování zádové opěrky, pásy 3- nebo 5-bodové

Místa a osoby

Brno, Zlín, Polsko, BVV (Brno), Mobitex, IKEA, Studio-Lodicka (web), rodina (web), Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz

avatar
lukin
11. srp 2008

misa: 34-38 stupňů

avatar
luucia
11. srp 2008

Já teda teplotu vody neměřím teploměrem a ani sem jí nikdy neměřila. Prostě tak akorát, aby mě ani nepálila a nebyla ani moc studená 😉

avatar
kacka.va
12. srp 2008

miso: uvidíš, co se bude mimísovi líbit, u nás záleží taky na tom jaká je teplota vzduchu, když jsem dala vodu asi 35 stupňů, tak se to malé vůbec nelíbilo, bylo to na ní moc teplé. A v 38 by mi z toho asi vyskočila, ani já se tak teplou vodou nesprchuju. Teď dáváme myslím tak okolo 31-32 stupňů. Neměřím to, vždycky odzkouším, že dám do vody celé předloktí a když je mi to příjemné, tak v tom koupu.

avatar
gabka.d
12. srp 2008

Ahoj, no stím chrápáním jsem se docela pobavila... máte to holky těžké 😔 , přítel naštěstí chrápe jen někdy, ale když začne stojí to za to.. jenže jemu stačí šťouchanec a je klid...

S tou teplotou vody je to logické, sice jsem koupila teploměr, ale jak to tak vidím asi zbytečně 😅 , každý snese něco jiného.. a pak maminky říkají '' ten náš brouček tak nerad vodu'', třeba by stačilo dopustit trochu teplé/studené a hned by se dítko cachtalo ostošest 😀

avatar
berunka
13. srp 2008

holky kolik jstee si do zacatku kupovali baleni plenek tech uplne nejmensich a pak tech dvojek?

avatar
kristi
13. srp 2008

berunka, jedny uplne ty nejmensi a pak jsem prikoupila. Radsi s tim neblazni, dokoupit to muzes vzdy. Ted maji akci v Tescu na Pampers 2+1 balik zdarma, to uz je fajn cena.

avatar
berunka
13. srp 2008

ty v te akci jsou jaka velikost?ta nejmensi?

avatar
kristi
13. srp 2008

v akci jsou vsechyn velikosti....kup si treba ty 4-8 kg

avatar
berunka
13. srp 2008

a ty jsi s Pamperskama spokojena?zadne problemy s protecenim nebo opruzeninama? ja jsem narazila na Pampersky ten Giant Pack, 100ks za 299,-

avatar
kristi
13. srp 2008

ja jsem spokojena, od Tescovek jsem presla na Pampersky a vyhovuji nam nejlepe. Mame ty active baby s pruznyma paskama, neprotekly nam nikdy, opruzena taky nebyla.

avatar
berunka
13. srp 2008

a prosim te na kolik vyjdou ty v te akci 2+1? nemam zatim prehled o cenach 😀

avatar
luucia
13. srp 2008

jj, Pampers active baby taky doporučuju ze všech plen nejvíc 😉

avatar
gabka.d
13. srp 2008

Ahoj, mě by zajímalo v kterém týdnu jste která porodila???díky za odpovědi

avatar
luucia
13. srp 2008

gabka.d - já sem porodila v 40+5 😝 😝 a to mi ještě udělali CS, podle dr bych sama neporodila nikdy 😝

avatar
kacka.va
13. srp 2008

já měla asi jen 2 balení těch nejmenších plínek a pak jsme přikupovali podle toho, kolik malá vážila.

avatar
kristi
13. srp 2008

barunka, 2+1 baleni v letaku napsano celkem za 838 Kč, u tech malych plin to bude tak 3,8-4 Kc/plina

gabka: 37+2tt, spontanne

avatar
berunka
13. srp 2008

holky ted trochu z jineho soudku nedostala jste nektera antibiotika na infekci v tehu? me delala doktorka minuly tyden stery a jsou bohuzel pozitivni ☹

avatar
luucia
13. srp 2008

beru, jj, já sem ATB měla a v pohodě 😉 dr ví, co ti může předepsat, neboj 😉

avatar
berunka
13. srp 2008

a rekli ti luci na co to primo bylo?

avatar
luucia
13. srp 2008

beru, asi řekli, ale už si nepametám 😅

avatar
gabka.d
13. srp 2008

Holky,
ATB- nemám zkušenost...
plíny mají teď i v Intersparu, nebo jak se to píše, za 269kč taky všechny velikosti, to potom vyjde ta nejmenší 3,45/kus.
Jinak díky za týdny porodu, chtěla jsem vědět jaký je asi tak průměr..strašně se bojím předčasného porodu.

avatar
berunka
14. srp 2008

holky zkusene maminky mate nektera zkusenost s plenkami Fixies?

avatar
kacka.va
15. srp 2008

beru: mně přijdou Fixies dobré, nám vyhovovaly, ale fialové Tesco plenky jsou Fixieskám dost podobné, ale levnější, takže teď používáme tesco. Jediné co je, že ty Tesco jsou při počůrání obecně o něco těžší než ty Fixiesky

avatar
berunka
17. srp 2008

holky nemate tip na nejakou opravdu dobrou knizku o peci o miminko?vsude doporucuji knihy o tehu ale jaka je dobra knizka o peci o novorozence atd?

avatar
melliska
17. srp 2008

berunka, mě se nejvíce osvědčilo si hledat rady na konkrétní věci přímo na netu nebo si pročítat netové poradny pediatra na www.porodnice.cz 🙂

avatar
berunka
17. srp 2008

to co je na porodnice.cz je i v knizce,kterou mam prave doma 😉 ale myslela jsem vylozene knihu zamerenou na peci o dite - jak napr.prebalovat,krmit,nejcastejsi problemy atd postupne vyvoj miminka atd.

avatar
kacka.va
18. srp 2008

já mám Dítě a já a je to pěkně napsaná knížka. je to cca do 5ti let dítěte. Ale jdu tam hledat jen občas, spíš se řídím selským rozumem.

avatar
andy21
18. srp 2008

Ahoj zkušené mamči....mám na vás otázku, má cenu kupovat zimní zavinovačku do autosedačky? Termín mám 8.12. a bydlíme na horách, takže bychom ji využili dlouho, ale nevím, jestli by nestačilo mimi zabalit do deky.....máte zkušenosti??

avatar
meleri
18. srp 2008

Holky mam jeste dotaz ohledne toho prebalovani...neni lepsi prebalovat v koupelne kde je voda (na umyti zadku) nez nekde v pokoji?
fakt nevim!

Andy my chceme koupit takovou tu hrubou prosivanou kombinezku do auta a pak deku...tak nevim, zas v aute neni takova zima..

avatar
lukin
18. srp 2008

andy: Já jsem nekupovala zavinovačku do auta. Přikryla jsem ji vždy dekou a zababulala ji tam.

meleri: Já používám na zadek perlan a vždy před kakanci ho namočím, takže nikde běhat nemusím 🙂

Strana