Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

lynks
11. zář 2012

@tikasi fuj, dělá se mi z toho hnusně. Jesli nemáš možnost změnit školku, tak to bude náročné.Pro všechny 3 zúčastněné osoby a osůbky 🙂

lu777
11. zář 2012

@tikasi to je strašné.... hlavně to strašení psem, vždyť by z toho mohlo být dítě trauma 😖
okoukla bych si tu mladší učitelku, pokud by se Ti ani ta nezdála, tak bych radši změnila školku .....
a té starší bych to asi řekla, sice bych měla obavu, když to je ředitelka, ale já zas jak jde o děti tak se neznám 🤐 😔

bonaquaba
16. zář 2012

zenicky klobuk dole pred vami citaam vas tu a skvele zvladate vychovu,aspon sa snazite,ja sa tiez snazim,ale je to tazke a uz lyhavaam,potrebujem nejaku novu motivaciu, nejaku dobru knihu,RABR ma nedostlo,tak k mmate dobre knihy ku vychove, tak vam budem vdacna

tikasi
20. zář 2012

Taaak,uz nestaci zly pes,uz k tomu pridali certa,ktory klope na dvere a berie neposlusne deti do mecha,toto mi rozpravala po ceste zo skolky a vecer pri zaspavani,s placom,ze sa boji v skolke certa. Takze dnes bola debata,nepriamo sa pani riaditelka priznala a s usmevom slubila,ze sa to nebude opakovat. Ale nakoniec debata skoncila tym,ze dieta neprimerane obliekam (dnes som jej dala "len" podkolienky,ktore som jej v skolke prezliekla za normalne ponozky a poprosila ucitelku,nech jej ich da,ked pojdu von),ze ona ma s detmi dlhorocne skusenosti a pancuchy musi mat (aj v skolke). Dnes bolo vonku 12 stupnov,fukalo,mala hackovanu ciapku,tielko,hrubsiu trigovicku a bundicku,podkolienky a frote teplacky. Ona je taky typ,ze sa jej hned spoti chrbatik,ked jej je teplo. Ale aby to bolo kompletne,tie pancuchy koli tomu,ze tam nechce chodit s nimi cikat a ked sa sama ohlasi,kym dobehnu,je neskoro. A to ze je koli mne,lebo nema pacuchy,no vrrrr,som penila. Ja som si totiz naivne predstavovala,ze tam budu mat normalne rezim na cikanie tito malicki,kym si zvyknu. Ach,tych predstav bolo vela a sklamanie je teraz o to vacsie ☹
S manzelom sa tam chystame buduci tyzden na debatu a pokial sa veci nezmenia,necham si ju este doma,alebo pojde do susednej dediny.

Prepacte za litanie,ale musela som to niekam napisat,nech sa mi ulavi ...

pelmisek
20. zář 2012

@tikasi teda to je fakt děs a aby mi ještě někdo mluvil do toho jak oblékám svoje dítě tak to by si teda mohl zkusit. Je přece tvůj problém jak svoje dítě oblékneš a pak je taky tvůj problém jestli třeba nastydne a bude nemocné a ne té učitelky/ředitelky. Podle mého názoru ti chtěla jen "vrátit" tvojí vítku ohledně čertů a psů a nevěděla jak a nebo se jí prostě nechtělo oblékat ty podkolenky na ven. punčocháče se špatně svlíkají i starším dětem natož pak 2,5 letým. Tohle je fakt na změnu školky!!! UF!

blandik
20. zář 2012

@tikasi - taky se mi to vůbec nelíbí, jestli dobře chápu to s tím čůráním - tak oni chodí čůrat všichni na povel? Že děti, jdeme se vyčůrat teď všichni? Ufff, No měla bych s tím taky problém, ona ta ředitelka asi nezmění názor a přístup jen proto, že se to jedněm rodičům nelíbí..

reruna
22. zář 2012

@tikasi no kdyby to podala nějak jinak o tom oblíkání, tak bych řekla, že má docela i pravdu, ale nemusela říkat, že ty ji špatně oblíkáš, ale třeba že když už je takto zima, tak by bylo vhodnější obléct jí do školky punčocháčky, že tak oblékají i ostatní maminky - například já jsem teda ten minulý týden dávala klukům ještě normální ponožky, ve školce měli tepláky a na ven šusťáky, ale jeden den byla už zima, takže ty punčocháčky klidně mohli mít - taky jsou teď nastydlí z toho, jak se smolili v té mokré a studené trávě☹, když mají punčocháčky, tak si pak vyslečou jen ty tepláky nebo šusťáky na ven a ve třídě jsou v punčocháčkách a když je zima, tak mají na těch punčocháčkách ještě tepláčky, oni se tam hodně válí po zemi, sice mají koberec, ale i tak.....možná teda malá prochladla a tak se počurá, když nestihne doběhnout na WC, Luki se minulý týden počural 2X, jak nastydl....
Jinak co se týká toho hromadného čurání - tak u nás mají režim - jdou se vyčurat všichni před svačinkou, zároveň umýt ruce před jídlem, pak se vyčurají, než jdou ven, pak když přijdou, pak po obědě před spaním, po spaní atd. @blandik tak se to dělá ve většině školek a je to podle mě v pořádku, protože například ani Míša ani Luki ve 3 letech ještě 100% nehlásili a mokré kolečko ve slipech bylo poměrně hodně časté, takže tím, že ve školce chodí pravidelně, eliminují případné nehody, samozřejmě pokud se někomu chce, tak může jít na WC kdykoli

reruna
22. zář 2012

@pelmisek ono spíš jde o to, jak to podala - jako kritiku, že ji špatně obléká, kdyby to podala jako radu, tak je to v pořádku - já jsem někdy celkem bezradná v tom, jak je oblíct do školky, protože ráno je 5 stupňů, dopoledne je 12 a když jdeme odpoledne domů, tak je 20-23 😝 takže se ráda o tom, jak oblíkat vlastní dítě poradím s ostatními maminkami v šatně i s učitelkama, které zas ví, jak je ve třídě, jestli už topí nebo ne atd......

tikasi
23. zář 2012

@pelmisek
@blandik
@reruna
S tym cikanim by som praveze uvitala,keby chodia,tak ako pise reruna,pretoze ona kym povie a kym ju niekto zaregistruje,uz ma to spominane kolecko na nohavickach.
S tym obliekanim: ja malu vdy obliekam,tak ako seba,ano pancusky jej budem davat,ale tak ako pises ty,od cca 5 stupnov,v den den bolo rano 12 a okolo jedenastej 16 stupnov,sice fukalo,ale svietilo slniecko.Ona je velmi aktivna a ked je velmi oblecena,spoti sa a to je vdy horsie,ako ked jej je troska chladnejsie. A presne,ide o to ako to povedala. Nikdy mi do toho nikto nehovoril,ani moja mama,ani svokra,lebo je poznaju,ze je neustale v pohybe. Nemozu predsa vsetky deti hadzat do jedneho mecha,len preto,lebo to robia dlhe roky,praveze,by to uz mohli na tych detickach poznat,ze kazde je ine.

zelmirka1
24. zář 2012

ahojte, dlho som neprispievala, ale občas čítam čo píšete....tak dnes prispejem...
Idem sa pochváliť, lebo maly nastúpil do školky a úplne bez problemov, žiadny plač ani stres. Síce som jediná mamina, ktorá si vynútila adpatačný proces, že som ho nechala prvý týždeň len na doobeda a tiež som jediná, ktorá sa stále pýta keď pre neho prídem aký bol a leziem do triedy aby som videla ako sa hrá 😀 no hruza so mnou 😀 Zvykol si dobre, povedal, že učiteľky sú výborné tak mu verím a teším sa, len má problém so spánkom, lebo on už dlho nespí poobede a v školke musia ležať dve hodiny. Chápem, že majú režim a je fajn keď si oddýchnu, len je to fakt dlho keď nezaspí ležať, ako je to v iných škôlach, napíšte mi skúsenosti ? A celkove aj u Vás a striktne dodržiava režim ? Lebo som zistila, že v našej triede chodia deti neskor až okolo 8 hodiny a voľnú hru majú len do 8.30, potom už idú spoločné edukačné aktivity, von, jesť atď...tak sa nestihnú zahrať lebo voľný čas na hranie majú až keď sa vyspinkajú. Vraj majú taký režím lebo školka je od 6.30 hod. a musia všetko stihnúť. Tak neviem, sa mi zdá, že by to mohli prispôsobiť trochu, ale keď ja počujem slovo nedá sa...tak len predýchavam.
Čo sa týka obliekania, to je dilema aj pre mňa, zatiaľ pančušky nedávam a pýtam sa malého či mu nebola zima. Má ich v skrinke tak snáď keď povie, že je mu zima tak mu ich oblečú. Som zvedavá ako to bude v zime, lebo to si viem predstaviť 25 detí skontrolovať, prípadne im pomôcť musí byť náročné.
Inak Miško zatiaľ nejaké divné vety domov nedoniesol, ale spomínal strašidlá, čo sa u nás doma nikdy nepoužíva, u nás sa bojíme len zlých ľudí lebo strašidlá neexistujú, tak dúfam, že to nemá od učiteľky, skôr sa mi zdá že od inýcgh detí. A perlička: "Už ani muk, pri jedle sa nerozpráva" mi povedal ráno pri raňajkách keď sme s mužom veselo debatovali...

blumka
24. zář 2012

@zelmirka, v skolke kde chodi Terezka je to nejak podobne ako pises. Vsetky deti musia ist do postele a ak nevedia spat tak musia tisko lezat 2 hodiny. Terezka s tym mala prvy rok dost problem, skolku zvladala uplne v pohode, bez placu ale problem bol so spankom, takze bola do maja len na 4 hodiny a potom si sama povedala ze uz tam chce aj spat. Niekedy zaspala a ked nezaspala tak ticho lezala. Teraz uz ale nespi a ucitelka sa vyjadrila ze ona ju uz ani nepresviedca, jej postel si dala ku svojmu stolu a ked uz sa velmi vrti tak jej ucitelka robi spolocnost alebo jej da nejaku knihu atd. Co sa tyka tych ostatnych cinnosti neviem, ale mam pocit, ze v nasej skolke je viac ta volna hra ako nejake edukacne cinnosti...resp. bolo minule 2 roky, teraz uz je TT pri pripravkaroch, tak nevie ako to bude teraz.
A tema obliekania: moja dcera neznasa pancuchy, takze v chladnom pocasi ma leginy a na vrch teplaky alebo oteplovaky, ked uz mrzne, v skolke vrch zhodi, a beha len v leginach alebo si da na vrch suknu 😅 A teda este mi nikto nehovoril do obliekania 😕

m.i.r.i
24. zář 2012

@zelmirka1 u nas tiez skusaju dat lezkat ticho deticky co nespia, ale ak ani to nie, tak maju kutik pre nespiace deticky, ale musia sa tam velmu tichucko hrat..nas ale spi ako dudok, takze my toto neriesime, ale prihliadala som aj na toto ked som vyberala skolku, lebo sa mi nepacia tie uplne strikne nariadenia
aj ked rezim samozrejme schvalujem..my sme mali tiez velmi podobny doma, maly nema problem s nicim v skolke potom..este aj casovo spavame doma a papame priblizne ako v skolke, takze ziaden problem..
a aktivity asi ako ty pises..nasa skolka je od 6:00, ale vacsina deti chodi okolo 8-8:30 a ostavaju dlhsie pooobede..a ja som s tym takto spokojna, lebo aj ja pracujem do 18:00 a teraz vacsina zemestnani je do 17:00 minimalne, tak radsej nech zacnu neskor a dlhsie ostanu..takze u nas je tiez doobeda skor edukacna aktivita, desiata, obed, spanok atd..a poobede je to volnejsie, idu vonku, alebo do telocvicne, spievaju a tak...

betelgeuzz
24. zář 2012

@zelmirka1 jak se u nás řeší spaní nevím, malá tam nespí, ale s hraním je to podobně. Některé děti chodí už na 6.30, já vodím až na 8, do 8 tam mají děti být, pak je svačina, nějaký program, pak jsou venku a oběd. Volné hraní je do těch 8 a pak po spaní. Mně to tak vyhovuje, školka není herna, učitelky musí mít nějaké vzdělávací plány, vykazovat, co s dětma dělaly, venku mají taky čas na volné hraní.

reruna
24. zář 2012

@zelmirka1 ten režim je asi tak všude, dopoledne je to více organizované, po spaní už je volná zábava, protože děti odcházejí v různý čas, takže na náplň jejich výchovně vzdělávacího plánu jim zbývá ten čas od 8do 12 a do toho musí stihnou svačinu, procházku a oběd, takže nějak moc času na vyrábění, zpívání, cvičení, básničky atd. taky moc není, většinou mají každý týden nějaký plán, co by měli s dětmi probrat za témata, co k tomu vyrobí, nakreslí, zazpívají, zatancují, ale u nás teda aspoň nenutí, Míša ten první rok se moc nezapojoval a jen se třeba díval....co se týká spaní, tak všichni si musí lehnout a být aspoň 30 minut v klidu, pak můžou předškoláci vstát a potichučku si kreslit ve třídě. Lukášek taky doma nespí, ale ve školce někdy i usne, asi jde o to zvyknout si na režim, někde ve školkách mají třeba třídu pro děti, které nespí a jinou pro dětí, které spí... mě teda ten režim nevadí, ani to, že to učitelky vyžadují, představte si, že máte na starosti 25 malých dětí a každému vyhovuje něco jiného, nemůžete vyhovět všem, to prostě nejde, to jedna učitelka nemůže fyzicky zvládnout, stačí, že i tak polovina dětí na lehátku spinká, druhá polovina sebou šije, budí ty spící, někdo chce čurat, někdo pláče a ještě aby pak hlídal některé děti, které nespí a vedle si hrají - jedno možná bude potichu si hodinu kreslit, ale více dětí pohromadě nebude potichu ani náhodou, takže zkus se vžít do té situace a pokud tě napadne, jak bys to ty jako učitelka řešila, tak to můžeš u vás ve školce navrhnout. Já bych tedy to dělala asi jako u nás - všichni si jít lehnout a vydržet chvíli v klidu, až malošci usnou, tak větší můžou vstát dřív a jít si hrát v herně, pro nespící třeba pustit potichoučku uklidńující hudbu, ona jim ta chvíle klidu neuškodí a učitelky aspoń můžou udělat papírování, kterého mají určitě hodně

zelmirka1
24. zář 2012

ďakujem za skúsenosti...ja chápem že režim musí byť inak by sa to nezvládlo s toľkými deťmi, ale v tej školke kde malý chodí musia ležať povinne všetci a to dve hodiny, čo sa mi zdá dosť, chápem, že nemôžu nechať niekoho nespať, ale napr. po hodine odpočinku by mohli tie deti ktoré nespia vstať a v tichosti sa hrať, ale to závisi do tej ktorej školky ako som zistila.Malý sa mi sťažuje, že je mu dlho, neplače ani nerobí krik, len sa ma často pýta či aj dnes sa bude v školke ležať. No neva, veď uvidíme časom.

blandik
25. zář 2012

@zelmirka1 - u nás to bylo taky podobné, jak tady píšou - edukativní program od těch 8:30, školka otevřená od 6:30, s tím, že kolem sedmé býval Miška jedno z prvních dětí (no stejně jsme se loučili do půl osmé a to už tam jich bylo hodně)...spaní po obědě - všichni museli ležet cca tu hodinu a půl...taky mi to příjde velmi, velmi dlouho na ty malé děti..asi to je o dobré vůli té oné školky, v naší byly dvě třídy a se "spícími" dětmi byla jedna učitelka, takže zbývající měly v podstatě pauzu, ale technicky do toho až tak nevidím, určitě mají i další práci..nicméně bych si taky přála školku, kde spaní je dobrovolné.

klementina
26. zář 2012

@zelmirka1 my mame tiez novu skolku, prestupila z montessori do statnej (z financnych dovodov) -ja som mala z toho velke stresy, ale mala je na moje prekvapenie nadcsena, ze maju hracky, aj hovori, ze sa jej paci nova skolka.
len mame tiez problem so spanim, ona je od mala velky nespac, aj minuly rok toho moc nenaspala, len v MT mali samozrejme iny pristup, mohla si citat, alebo byt v inej miestnosti. teraz su z nej ucitelky dost vytocene, vcera mi povedala, ze ked lezi a nechce sa jej spat, musi byt potichu, ale pocula ako sa vedla v miestnosti (nemaju tam dvere) rozpravaju ucitelky, tak isla za nimi, ze sa s nimi porozprava 😀 dnes ucitelka muzovi povedala, ze ju dala spat k stene (asi aby zas za nimi nesla) a olupala celu omietku zo steny .... tak to chcem ist zajtra poriesit, ci by ju nemohli nechat v herni, (maju to predelene na spalnu a hernu) nech si cita. lebo aj ked ju donutia spat, potom ide vecer spat az po desiatej.
chapem, ze to maju tie ucitelky tazke s tolkymi detmi, ale cez obed su tam dve, tak by mohli skusit nechat tie nespiace deti sa v tichosti hrat. inak v montessori skolke deti od styroch rokov uz nespia vobec. je to podla mna zbytocne, hlavne ked teraz vacsina deti chodi na osmu, a uz o dvanastej po nich chcu aby spali.

zelmirka1
27. zář 2012

@klementina ďakujem za prispevok. Zaujima ma ako si bola spokojna v tej montessori školke ? Mne sa ten system veľmi páči, chodila som aj na kurzy, ale v Žiline je len jedna školka montessori a to je anglická Helen Doron a je fakt drahá. Som presvedčená že malému by to vyhovovalo, ale nedá sa.
Ja som dnes riešila spánok, stále mi opakuju že ho nemôžu nechať sa hrať lebo je to jedna miestnosť, predelená len takým zasúvacím závesom a určite to nikde ani inde nejde.... Ale včera mi povedal, že sa musel otočiť na ľavý bok, nie pravý, takže som učiteľke povedala, že keď už musí ležať a je mu dlho nech ho nechajú ležať ako chce a mrviť sa ako chce. Hneď mala argument, že asi vyrušoval ostatné deti, pritom sme zistili že keď je na ľavom boku je otočenený k deťom, takže vraj sa Miško pomýlil. No tak to predýcham a pôjdem si pokecať s riaditeľkou. Mrzí ma to, lebo nechcem stále niečo riešiť, ale ono to je zložité lebo štátne školky majú svoj systém roky a zmeniť ho nechcú.

blumka
27. zář 2012

@zelmirka1 @klementina vidim, ze mame podobny "problem". Ja som vcera predychavala zamraceneho smajlika na skrinke mojej dcery, za to, ze nechcela spat a ze vyrusovala ostatne deti 🙄 Absolutne sa mi nepaci napad davania zlych bodov a uz vobec nie ked je na ociach celej skolky...A to spanie a vyrusovanie je kapitola sama o sebe. Ucitelka sa saa vyjadrila ze uz vacsina deti v ich triede nespi ale ze lezat musia. Terezka vydrzi byt ticho ak je s jedno ucitelkou, ale ak je tam druha (nova) tak vystraja. Vcera vraj nascvhal padala z postele a ostatni sa na nej smiali a rusili tych spiacich. Tak neviem, ako to riesit, oni totiz maju spalnu v inej izbe ako je herna, takze ak su tam dve tak nevidim dovod preco by jedna nevzala deti a nepustila im hoc nejaku rozpravku alebo nedala do ruk knizky...Ona je v triede uz s predskolakmi takze mi je aj cudne ze 5 rocne deti musia lezat v klude...ci by predsa pre tie skolky nebolo lepsie najst nejaku alternativu pre tie nespiace deti

lynks
27. zář 2012

@blumka a že prečo im aspoň nečítajú rozprávky, spacie deti by zaspali a nespacie by si vypočuli pekný príbeh.

blumka
27. zář 2012

@lynks oni im vraj pustaju CD, lenze problem je potom, ked uz CD nehra. ja sa inak tym detom nespiacim necudujem, ved vyddrzat lezat 2 hodiny ticho je pre nich dost, ale viem, ze napr. moja dcera sa snazi velmi vydrzat no sem tam, cca raz za 2 tyzdne ma taky den, ze trosku povystraja...no a hned ma za to zly bod... 😖

zelmirka1
27. zář 2012

no pekne, vidím, že v školách sa toho veľa od čias minulých nezmenilo, alebo sme tu v tejto teme maminy, ktoré proste rešpektuju svoje deti.
U maleho v školke im čítajú rozprávku, to je fajn, ale potom niektoré spia a iné musia ležať tiež, a je fakt že dve hodiny pre také malé dieťa je dosť. A zlé body to je desný nápad, to by sa ani mne @blumka nepáčilo. Asi by som skúsila povedať učiteľke že si to neželám, lebo to je výchovný nezmysel.

blumka
27. zář 2012

@zelmirka1 urcite sa ozvem 😉 ja sama som ucitelka 1.-4. a v zivote mi nenapadlo bodovat deti 🙄 . Inak rano som manzelovi nakazala ze ak to tam este stale bude na skrinke zalepene nech to da dolu...ale vraj nebolo. Som zvedava co bude dnes, ak to tam bude, tak mu znova poviem, nech to zlepi, ved on ako rodic to videl a ostatni nemusia...BUduci tyzden budem chodit pre Terezku ja, takze si urcite podebatujem s ucitelkami 😉

hamma
27. zář 2012

Jej, já si vůbec nedovedu představit, co bych dělala, kdyby po mě někdo chtěl, abych dvě hodiny ležela v klidu, když se mi zrovna nechce spát - to je děs. Asi bych taky "vystrájala" 🙂. Chápu půlhodinku odpočinku po obědě, ale dvě hodiny!!!

blumka
27. zář 2012

@hamma ja si to viem predstavit, ja by som spala v momente 😀 😀 😀 neviem po kom to moje dieta je 😀

m.i.r.i
27. zář 2012

ja som tiez v skolke nechcela spavat a pamatam sa aka to bola pre mna nocna mora, ze som musela..davali ma tiez spat kade tade do kuta a k stene, lebo som vyrusovala ostatne deti..a ja si to normalne pamatam, ze ucitelka s papeckou pri mne chodila, lebo ani ruku som nemohla spustit dole, alebo nohu a tak..ja som sa nudila ako pes a neznasala som spanie v skolke..par krat ma hodili aj na izolacku ( tu izbu pre chorych) lebo deti kvoli mne nemohli spat...a tam som to nakoniec mala rada, bola som tam sice sama a bola tam postel na ktorej som mala lezat, ale bol to aj sklad hraciek, tak som tam robila somariny..a olupovanie omietky k tomu tiez patrilo 😉 bola som kvietok ale tym chcem povedat len to, ze to bolo komunisticke zaobchadzanie a bolo by stacilo ma vtedy niecim inym zamestnanat ale nenutit 2 hodiny lezat a cusat..v dnesnej dobe vacsina uz modernejsie zmyslajucich ucieteliek umoznuje detom co nespia iny druh kludoveho rezimu, tak take to nutenie sa mi zda riadne za opicami a len pre pohodlie uciteliek, aby 2 hodiny mohli kavickovat a vykecavat..

blumka
27. zář 2012

no baby, dalsia novinka zo skolky 🙄 Dnes na skrinkach neboli ziadne body, a vraj dnes boli deticky poslusne...takze mne z toho vyplyva,ze ak budu vystrajat tak ich oboduju a ak nie tak si to ani nikto nevsimne, no ale nie to som chcela. Terezka mi vravi akoze medzi recou, dnes som dostala na zadok 😕 Kukam na nu, ze porozpravaj mi o tom..Tak vraj, ked sa zobudili tak saskovali so Sarkou a nechceli sa obliekat, ze pani ucitelka ich upozornila ale ze vystrajali dalej, tak ze potom im dala na zadok, ale ze aj tak vystrajali dalej a ze sa potom rychlo obliekla, lebo uz vsetci odchadzali zo spalne tak sa bala aby jej neusli. Hovorila mi to so smiechom, zrejme to nebola silna na zadok ale princip je ze bola...a toto teda sa mi nepaci vobec 🙄 🙄 🙄 Doma ju neotlkam, stari rodicia toleruju nasu vychovu tak preco by ju mala v skolke otlkat ucitelka, ktora je s nou len 3 tyzdne 🙄 🙄

klementina
27. zář 2012

@zelmirka1 ta skolka bola super, aspon ja som s nou bola spokojna. aj ked mala mi teraz tvrdi, ze sa jej tato statna skolka paci, lebo tam maju hracky. myslela som, ze to bude velmi tazko znasat, ale berie to narozdiel odo mna uplne v pohode 🙂 inak dnes som sa bavila s uckami o tom spani a nejde to, nespat. ze uz "prerobili" aj vacsich nespacov, tak zvladnu aj ju, ze nemusim sa bat 😝
a co sa tyka toho oblecka som ti chcela napisat, ze minuly rok sme to mali tak, ze v zime zostali deti v pancuskach a dievcata mali sukne a chlapci kratase miesto teplakov, tak ked isli von mali to jednoduche

reruna
27. zář 2012

rozhovor s Naomi Aldort http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/radikal... většina toho, co tam říká se mi líbí, dokonce mě vyvedla z omylu, myslela jsem si, že je pro příliš volnou výchovu, ale ona to popírá a právě před tím varuje, tak to je mi sympatické, sice se mi moc nezdá to, jak hodnotí školku a školu, ale tak v něčem má jistě pravdu

reruna
27. zář 2012

@blumka body? 😲 to by se mi teda taky nelíbilo