Rozhodla jste se některá nemít dítě?
Zajímá mě, jestli se tu najde žena, která se rozhodla nemít nikdy dítě, případně by mě zajímalo proč. Také uvažuji o tom, že bych z určitých důvodů děti prostě neměla...
Stručné shrnutí
- Ženy zvažují dobrovolnou bezdětnost z důvodů zdravotních (např. přenašečství hemofilie s uváděným rizikem přenosu 25 %), ekonomických a kvůli partnerově nechtění; v diskusi byly zmíněny lékařské alternativy jako IVF a selektivní IVF s výběrem pohlaví nebo prenatální testy a možnost interrupce do 16. týdne těhotenství.
- IVF je v diskusi popsáno dvojími zkušenostmi: někteří jej označili za „hrozný nápor na organismus“ a psychiku, zatímco jiní uváděli, že u nich se podařilo otěhotnět během cca 3 cyklů a děti z IVF byly zdravé.
- Praktické řešení rodičovství bez úplného „obětování sebe sama“ uváděné v diskusi zahrnovalo partnerovu pomoc, zapojení prarodičů, placenou hlídací osobu, práci na zkrácený úvazek (příklady: 6 hodin denně) a použití nosiče Manduca místo kočárku.
Nejčastější otázky
Q: Co mohu udělat, když já chci děti, ale partner je proti?
A: Možnosti v diskusi zahrnovaly dohodu o bezdětném životě, pokračování vztahu s rizikem pozdější nespokojenosti, rozchod nebo počkat, protože někteří muži později změnili názor (v jednom příkladu muž ve 35 letech měl dítě s novou partnerkou po rozvodu).
Q: Jaké jsou lékařské možnosti, pokud jsem přenašečka nemoci jako hemofilie?
A: V diskusi bylo uvedeno riziko přenosu přibližně 25 %; zmíněné možnosti zahrnovaly selektivní IVF s výběrem pohlaví, prenatální testy a jako volbu také interrupci do 16. týdne těhotenství, přičemž interrupce byla autorkou považována za psychicky obtížnou.
Q: Je IVF opravdu tak náročné, jak se říká?
A: V diskusi se objevily protichůdné zkušenosti: někteří uživatelé popisovali IVF jako „hrozný nápor na organismus“ a psychiku, zatímco jiní uváděli, že se jim zadařilo během cca 3 cyklů a výsledné děti byly zdravé.
Q: Jak skloubit mateřství se zachováním vlastních zájmů a práce?
A: Uživatelky uváděly řešení typu částečný návrat do práce (příklad: 6 hodin denně), pravidelné hlídání (soukromá předškolka 2 dopoledne týdně), zapojení prarodičů a využití nosiče Manduca pro mobilitu místo setrvávání s kočárkem.
Q: Hrozí mi pozdější lítost, když se rozhodnu nemít děti?
A: Diskuse přinesla oba případy: některé ženy v diskusi byly dobrovolně bezdětné a spokojené (příklad 31letá dobrovolně bezdětná), jiné uvedly pozdější lítost nebo obavy z osamění v pokročilejším věku; neexistuje v diskuzi jednotné pravidlo.
Q: Jak silný je společenský tlak na to mít děti?
A: V diskusi byl opakovaně zmiňován silný společenský tlak v podobě poznámek typu „do roka budete mít taky“ nebo očekávání rodiny, a také posměšky vůči dobrovolně bezdětným, takže tlak byl popsán jako reálný prvek rozhodování.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rozhodnutí mít nebo nemít děti je osobní volba, která nemá jednotný „správný“ vzor.
- Partnerův postoj výrazně ovlivňuje rozhodování o rodičovství a může vést k přehodnocení vztahu či plánů.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že mateřský pud je vrozený a časem přichází, zatímco jiní argumentují, že „ne každá žena se rodí matkou“ a dobrovolné bezdětné ženy mohou být dlouhodobě spokojené.
- IVF je pro některé ženy nepřijatelně zatěžující, zatímco pro jiné je efektivní a „funguje během několika cyklů“.
Otevřené otázky
- Zda bude partner v budoucnu ochoten změnit názor na děti, nelze spolehlivě předvídat.
- Jak velké je reálné dlouhodobé riziko a životní dopad přenosu genetické vady (konkrétně hemofilie) pro konkrétní rodiny, zůstává záležitostí individuální lékařské konzultace.
- Jaké psychické následky bude mít přijetí nebo odmítnutí rodičovství za 10–20 let, není v diskuzi sjednoceno.
Zmíněné značky a firmy
manduca, ikarkulka, Koník
Zmíněné produkty a metody
IVF, selektivní IVF s výběrem pohlaví, potrat v 16. týdnu, prenatální testy, adopce (poradna pro náhradní rodinnou péči), Manduca (nosítko)
Místa a osoby
Vinohrady, Podkarpatská Ukrajina, Kalousek, Sobotka, Babiš, Zeman
Zajímají mě i názory maminek, co před otěhotněním třeba taky něco podobného řešily 🙂
souhlasím s tak2014...toto je server vyloženě pro maminky, těhule a ženy plánující dítě...nějak nevím, co by tu dělaly ženy, které být matkami prostě z nějakého důvodu nechtějí. ty jistě vysedávají na jiných stránkách a nestudují pro ně zbytečné informace o kojení, příkrmech, porodech, plínkách... 😀 já znám jen jednu takovou, která se dobrovolně rozhodně, že mít rodinu prostě nechce. jinak všichni mají, chtějí nebo pokud ne, tak to z nějakého důvodu nejde, ale rozhodně ne, že by sami nechtěli...to fakt jen ta jedna.
@mikhael jo táááák, před otěhotněním...tak to jo...do nějakých 26 jsem taky tvrdila, že děti nechci a mít nebudu 😀
@mikhael myslím že na těchto stránkách tolik lidí nenajdeš... Já sice dvě děti mám, ale dobrovolně bezdětné páry nebo i lidi znám... Co je k tomu vedlo? Buď prostě nenašli vhodného partnera a dítě v pozdním věku nechtěli, nebo měli problém otěhotnět a když to nešlo, tak se smířili... Znám i takové, kteří jsou na tom ekonomicky špatně (špatná práce nebo je dohnala minulost) a nechtějí do takového světa přivést děti... Vlastně jich kolem mně mám hodně, ale jedna věc spojuje kompletně všechny - sice říkají, jak děti nechtějí a bez nich jim je líp, ale ve společnosti mých dcer jsou neustále s nimi, hrají si, blbnou a v očích je jim vidět smutek, že vlastní nemají...
@blahova_andrea @mikhael Souhlasím, do 24 jsem též tvrdila, že jen blázen do dnešního světa přivede dítě a dneska jsem šťastná, protože čekáme s přítelem miminko a hrozně se na něj těšíme.
no jako on svět není hezký a bezpečný místo a finanční situaci nemá dobrou spousta lidí...ale kdybychom to všichni brali takto poctivě do detailu a zodpovědně, tak jsme dávno vymřeli 😅
@blahova_andrea Díky za názor 🙂 Zajímají mě i příběhy maminek, které samy děti nechtěly, ale kvůli parnerovi/tlaku rodiny a okolí se nakonec rozhodly...
@mikhael asi je dulezite si sama v sobe ujasnit presne NAKOLIK to dite opravdu nechci. Mam ted v nasi rodine pripad, kdy zena porodila dvojcatka ve 49. letech...prvni deti, IVF, uz po menopauze...je z nich uplne hin a nemluvi o nicem jinem, nez o tom, ze to mela udelat davno a proc ji to nikdo nikdy nerekl, ze je materstvi tak skvele...jeste si pujdou pro tretiho mrazacka (tedy nejspis). Cely zivot hlasala naprosty nezajem o deti, nikdo nepochyboval, ze je s tim smirena...no nebyla...akorat ji hodiny zacaly tikat dost pozde. Takze bych vzala v uvahu vsechny aspekty, nejen momentalni pocit.
Ja treba cekam treti dite, z miminek opravdu nejsem nijak nadsena a pokud bych mohla, porodim si triletaka. Ale vim, ze chci velkou rodinu a ten konejecky a batoleci vek je nakonec relativne kratky, dite se osamostatnuje velice rychle a bez toho to proste nejde. Takze si v sobe urovnej nejen to, ze se ti z kocarku a batolat jezi vlasy hruzou na hlave, ale i to, zda opravdu nechces deti v jejich dospivani a dospelosti treba....nejen to urvane miminko, ale toho cloveka po dalsich x desitek let...
@mikhael a kolik je manzelovi? Jake prognozy ti davaji lekari na prenos? Neslo by to eliminovat za pomoci selektivniho IVF s vyberem pohlavi?
Tohle je strasne tezke...nutit se do neceho je zhruba tak stejne demoralizujici, jako neceho pak litovat. Nastesti mas jeste dost casu...neuzavirala bych to v sobe.
@nonnni Manželovi je 27, takže ještě má čas změnit názor, ale zatím tedy trvá na tom, že děti nikdy nechce. Bavili jsme se o tom už před svatbou, že by kvůli tomu nechtěl ničit náš vztah a že by případně do toho šel, ale neumím si představit, jaký by byl otec... Navíc ani nemůžu počítat s tím, že by mi s dítětem nějak pomáhal. On děti, když to řeknu na plno, nesnáší, nemá rád jejich společnost, vadí mu už jen to, když si děti hrají před naším domem nebo křičí apod. U té hemofilie je riziko asi 25 %.
@mikhael tak u mě to nebylo tlakem partnera nebo rodiny, spíš jsem k tomu tak nějak dospěla a dozrála. parnter už děti měl, tak jsem si říkala, že když mít nebudu, neva...budou aspoň nějaké občas a já budu mít dál svůj klid 😅 jenže pak mi asi začaly tikat hodiny, začala jsem si říkat, že by se mi taky líbilo, kdyby mi nějaké mrně říkalo mami a ne jen teto... 🙂 ale měla jsem nějaké zdravotní problémy, myslela jsem si, že možná mít děti ani nebudu moct a nebyla jsem ten typ, co by to právě řešil přes doktory, umělé oplodnění a jiné "mučení" těla i psychiky. podotýkám, že přítel nebyl rozvedený a dluhy měl kam se podíval, takže peníze mi fakt nepřijdou jako důvod nemít děti. jako ano...s minimální mzdou muže a bez vlastního domku si lidé těžko pořídí pět dětí, ale jinak...když zavelí hormony, srdce...jde toho zvládnout fakt hodně 😉
Nejdřív jsme děti chtěla, brzy, hodně. Ale nedařilo se, přišlo dlouholeté srovnávání se. Nakonec mne myšlenka na to, že život je naplněný a radostný jenom v souvislosti s vlastním potomkem, zlobila. Už jsem děti prostě nechtěla...sama sebe jsem se musela přesvědčit. A v té době jsem otěhotněla. A musela jsem se srovnávat zase s tím, že dítě mít budu 😀
@mikhael
@mikhael U mě je to tak, že pokud dítě někdy mít budu, tak to bude s největší pravděpodobností rozhodnutí z čistě pragmatické, abych někdy něčeho nelitovala...Je to asi hloupé, ale je mi přs 30 a stále nemám mateřské instinkty, k dětem jsem odjakživa odtažitá, pokud si je představím, tak spíše to, že by mi převrátily život vzhůru nohama a já jsem s tím svým prostě spokojená. Dovedu si představit, že děti mít nebudu a v současnosti tomu i věřím. Samozřejmě nevylučuju, že se mi za dva roky splaší hormony nebo se ve mně něco otočí, to asi neví nikdo, ale jelikož mám stejný postoj prakticky odjakživa, tak by mě to hodně překvapilo...Děti kamáradek nebo neteř si ráda poňuchám, pohraju si, vyblbnu si, někdo možná v ten moment vidí smutek v mých očích 🙂, ale já mileráda po dvou hodinách odevzdávám zpět rodičům 😀
Myslím, že ne každá žena se rodí matkou.
@mikhael tak ty máš dobré důvody, proč takto uvažovat. ale jsi ještě mladá. ona spousta rodičů má nějaké zdravotní problémy, pro které se bojí být rodiči a rodičovství odkládají, ale tím se situace jen horší a pokud to dítě budeš chtít později, tak klidně od chlapa odejdeš a budeš ho mít s jiným, jen budeš starší a těch rizik bude přibývat ☹ musíš si to fakt urovnat v hlavě i srdci. ale vím, že je to těžké. ono dneska si řekneš...chlapa miluju, chci být s ním i bez dětí, možnost přenosu nemoci tě v tom utvrdí, ale za pár let...vše může být jinak.
@mikhael no jako jestli tě to uklidní, tak já jekot dětí taky nesnáším a řečma o tom, že u tvých to bude jinak se nenech zmást 😀 takových řečí jsem slyšela, jak jsem přísná, jak si myslím to a to nebo mi vadí to a to a počkej až budeš mít svoje, jak změkneš, jak ti to vadit nebude a bla bla bla...u mě se tak teda nestalo. jsem přísná i na vlastní dítě až kolikrát okolí nestačí zírat, stále si stojím skoro za vším co jsem si myslela i jako bezdětná a je mi jedno jestli ječí cizí dítě nebo moje...trhá mi to uši 😀
@fallingstars souhlasím. ne každá žena je předurčena být matkou, nebo spíše dobrou matkou. a u některých je opravdu to nejlepší a nejzodpovědnější rozhodnutí to, že mít děti nebudou. ale myslím, že je jich stále menšina, i když se to procento asi s dobrou zvedá 😅
@blahova_andrea Život v nejbližších letech bez dětí si umím představit. Zatím po nich zas až tak netoužím, je mi s manželem dobře, máme spoustu aktivit, hodně cestujeme a vyhovuje nám to. Ale do budoucna se bojím samoty. Zase ale na druhou stranu si myslím by bylo sobecké přivést na svět dítě s hemofilií jen proto, že já chci mít dítě a chlapeček tím bude celý život trpět. Je možnost potratu ještě v 16 tt, pokud by testy hemofilii odhalily, ale to pro mě také myslím bylo nemyslitelné, když už bych měla malého v bříšku, jít na potrat.
Já jsem po dětech nijak šíleně netoužila, neměla jsem vhodného partnera, zároveň jsem měla hezkou práci. Ale pak jsem poznala svého manžela, prožili jsme spolu pár komplikovaných měsíců, kdy se staral o svého bratra nemocného rakovinou a můj bratr mi pro změnu oznámil, že nemůžou mít se ženou děti, byli z toho opravdu moc smutní. Tak jsme si s mým drahým řekli, že dítě potěší nejen nás dva, ale vnese radost do celé naší rodiny, a tak nás za tři týdny čeká porod naší holčičky.
Je právem každé ženy se rozhodnout, zda děti mít bude nebo nebude a vždycky mě rozesmívá argument, že nemít děti je sobecké vůči společnosti. Copak on někdo děti má, protože mu záleží na tom, aby měl náš stát v budoucnu dostatek daňových poplatníků? Houby, lidi se rozmnožují, protože chtějí, žádný vyšší úmysl ani altruismus v tom není. Problém je v tom, že žena má omezený čas, do kdy se musí rozhodnout, a pokud si to bude v budoucnu vyčítat, nikdo ji nepolituje.
@mikhael chápu, ale 25% mi nepřijde tak strašné riziko, navíc to pořád může být i holčička. ale je fakt, že jiná situace je, když po dítku touží oba partneři a prostě to chtějí risknout a jiná, když jeden nechce, druhý zatím nechce...s tím potratem to chápu. já si to taky neumím moc představit, že bych měla půlku skoro za sebou a pak by mi někdo dal vybrat...porucha, nemoc, vada, postižení...cokoli...a rozhodni se během pár hodin jestli do toho jdeš nebo jdeš do špitálu a konec ☹ proto vás taky nikdo nemůže soudit ani vám radit 😉
@jamia to jsi fakt někde slyšela? nezodpovědnost vůči společnosti? 😀 tak to by mě fakt jako argument nenapadlo ani ve snu 😀 jako nedávno mi známej řekl, že plánují dvě děti, aby udrželi populaci. jedno za něj a jedno za manželku, až tu oni dva nebudou 😀 přišlo mi to logické i vtipné zároveň 😀 ale vzhledem k tomu jak stát funguje nefunguje...to je fakt ten poslední důvod, proč bych si pořizovala dítě. on ho kalousek nosit nebude, sobotka nebude zvracet, babiš ho neporodí, zeman ho nebude kojit atd atd... 😀
Po dětech jsem netoužila, cizí děti nechovala nehrála jsem si nikdy s panenkama a pak najednou přišla chvíle kdy jsem nic jiného než miminko nechtěla 😀
Dobrovolně bezdětnou ženu ve svém okolí nemám, ale mám v rodině a okolí pár žen který děti mít nemůžou a nikdy se s stím 100% nesmířily, zatím.
@mikhael S tím přenosem hemofilie tvé uvažování chápu. Sice je 75 % šance na zdravé dítě, chápu, že to člověka hlodá. Na druhou stranu mám kamarádku se synkem - hemofilikem a je to brouček. Do budoucna to nebudou mít jednoduché, pomocí léků se dá nemoc relativně držet pod kontrolou. Jinak ve svém okolí mám pár lidí, kteří děti vůbec nechtějí. U některých je to skutečně jejich rozhodnutí z racionálních důvodů, u některých je to jen póza na venek

@mikhael by me zajímalo,co by taková žena dělala na těchto stránkách... 🙂