Školka. Srovnaly se Vaše děti s jídlem?

miba10
21. kvě 2020

Ahoj holky, zajímají mě vaše zkušenosti.... Rozhodla jsem se že dám dcerku (teď 2,5r) od září do žabicek. Myslím, že školka ji dá víc než já doma. Hlavně co se týče kolektivu, mluvení atd. S dcerou od malička bojuju s jídlem. Je strašně vybirava. Podotýkám, že sladké vůbec nejí. Nechutná ji to. Ale když ji udělám ráno třeba k snídani toustik se šunkou a sýrem, tak si vezme, když ji namazu chlebik a dám na něj šunku tak už to nechce. (to jen příklad) O šunku si řekne, ale musí být opravdu libova, jak je třeba Pražská, která má takový ten "tučný" okraj, tak už to nechce.
Zajímá mě, jestli máte některá zkušenost, že by se prcek s jídlem srovnal....
Diky

alcar
21. kvě 2020

Ve skolce ji nic jineho nezbude. 😃 Vetsinou ji decka ve skolce veci, kterych se doma ani nedotknou. Bude pokukovat po jinyh deckach a bude to proste jist. A nebo ne, ale hlady urcite neumre. Hlavu bych si z toho nedelala.

miba10
autor
21. kvě 2020

@alcar no teď když nad tím tak přemýšlím, tak máš asi pravdu, ale urcute obavy samozřejmě mám. Ale školku potřebuje 😁

shaun40
21. kvě 2020

Já mám už velke kluky 11a13 let ale když nastoupili do školky tak přestali jíst spoustu jídla pro to že si to navzájem zošklivili.Ale školka je dobra volba .Je tam legrace to mu máma nenahradí. No a teť ten starší sní i poličky v lednici 😂 .Tak jsem o nic nepřišla.

petrasipkova1
21. kvě 2020

Vždyť je to normální , taky mi nechutna všechno a dělám si jidlo podle sebe aby mi chutnalo. A dětem tak aby chutnalo jim. A jinak, to ze dá školka dítěti víc v tomhle věku považuji za nesmysl, ty mas na starosti jedno dítě, paní učitelka 20 😅🤣 jasne, naučí se stadove chování, ale to se taky muže naučit později.

cilkat
21. kvě 2020

Syn jedl vždycky velmi mizerně. Po nástupu do školky začal jíst aspoň trochu (aspoň ochutnává, už neříká "ne" rovnou) .

shaun40
21. kvě 2020

@petrasipkova1 Ano ale většinou má žena dopoledne práci nákup, něco poklidit ,pračku pověsit, nachystat něco k obědu tak to dopoledne je takové hekticke a paní učitelka s nimi ráno cvičí, pak si hrají společné pak svačinka a většinou jdou na procházku. A je oběd. Někdo nechává spinkat někdo bere po O .Ale jsou děti že doma neusnou a v kolektivu ano.Já jsem za školku.

miba10
autor
21. kvě 2020

@petrasipkova1 a kdo říká že mám na starosti jedno dítě? Navíc jde do školky kde není 20 děti. Ale díky

miba10
autor
21. kvě 2020

@shaun40 o to mi jde. Tam se vyřádí a třeba i v něčem rozvine nebo se něco naučí. Děkuji

miba10
autor
21. kvě 2020

@shaun40 to je přesné. Navíc já nemám na starosti jen jedno dítě. Neříkám, že se chci dcery zbavit. Bude chodit jen 2x týdně. Pokud se jí tam bude líbit, tak bude pak chodit častěji, ale to nechám už pak na ní.
Jen si říkám, že ten program atd., já doma prostě nevymyslim 🤷‍♀️😔

shaun40
21. kvě 2020

@miba10 Určite.Kamarády v stejném věku ji nikdo nenahradí. Líbit se ji tam bude na sto procent. Paní učitelka nemá na starosti domácí práce a věnuje se jenom dětem. Já jsem dávala taky kluky a nebylo im ani tři roky. Nejdříve jenom na dopoledne a pak tam chtěli i spát. Jsou s nich společenský kluci v kolektivu oblíbeny.Stadove chování im prospělo 😂.

miba10
autor
21. kvě 2020

@shaun40 dceři v te době budou už skoro 3 😁

janedv
21. kvě 2020

@miba10 nase byla v jidle asi jako ta tva. Ve skolce ji jak co, ale vesmes ji. A urcite vic, nez doma. Ctu si predem jidelni listek (maji vsude vyveseny) a odhadnu dny, kdy ji to nesedne a udelam program tak, ze hned ze skolky se jde jist (domu nebo pred karantenou do restaurace) anebo ji neco vezmu co vim, ze sni. Ale ji tam mnohem vic nez doma.
Ja mam doma jeste mimino a nestiham se starsi venovat podle mych predstav. Takze urcite skolka dobra volba. Chodi jenom dopo.

veronikav31
21. kvě 2020

@petrasipkova1 nemáte pravdu. Máme zhruba stejně staré děti, starší dcerka šla do školky ve 2r a 8m, syn půjde ve 2,5 letech. Vidím co ve školce dělají, že se všichni na všem podílejí-například pohádka, básničky, cvičení, něco vytváří. doma se buď musím věnovat jednomu nebo druhého a pomáhat mu.Ve školce se musí učit půjčovat si věci, doma byť vysvětlujeme tak se hádají. A stádové chování teda u nás není a to dcerka chodí už 2 rokem,má svou hlavu i co se týká jídla a všeho

alcar
21. kvě 2020

Tak ja bych to taky nenazyvala stadnim chovanim. Deti se v kolektivu uci ohleduplnosti, trpelivosti (napr. nez na ne dojde rada), discipline (na prochazkach vidi, ze si nemuzou litat kde chteji a musi jit v rade), kolektivni hry jen samotna matka nenahradi, hodne veci se nauci odkoukanim (coz je treba vyhoda zrovna u jedinacku, kteri nemaji doma podle koho kopirovat) azd. Je toho spoustu, co se deti doma samy s matkou nenauci nebo nepochytaji. Za me skolka taky klidne od 2,5 let. 🙂

ivis_b
21. kvě 2020

Nastesti ho skolka co se jidla tyce “nenaucila”. Mam vzorneho jedlika, vychovaneho na zdrave strave. Dost jsem se bala, ze mi ho skolka ve stravovani zkazi, ale nastesti mi doma ji porad zdrave. Ale muj syn je takovej individualista, nema potrebu jit se stadem, delat to co ostatni (coz by se teda nekdy hodilo 😀), takze asi je to dost tim, jinak verim, ze by mu deti “vysvetlily”, ze cocka a brokolice jsou fuj. Naopak co se nejedliku tyce, tak dost casto ve skolce prave jist zacnou, co vim, takze toho bych se nebala. Casem pochopi, ze jine jidlo neni, takze bud sni, co je, nebo bude o hladu.

eviicka
21. kvě 2020

@miba10 u syna s jídlem školka celkem pomohla, hlavně v takové té soustředěnosti, ale i tam bylo chvilku období, že jíst nechtěl.
Když jsem byla ale ve školce já sama, tak se nic nezměnilo, mlsná jsem dodnes, a to jsem chodila do školky v dobách "budeš tu sedět, dokud to nesníš" no nezmohli se mnou nic.

petrasipkova1
21. kvě 2020

😂😂ahaa, takže se má jen souhlasit, já zapomněla, a po dlouhé době nakoukla, sorry 😂

veruuu_kubesovic
21. kvě 2020

a co se tak 2,5leté dítě naučí víc ve školce než doma s maminkou? bude jedno ve stádu...
v dnešní době už není školka jen o hraní, ale že i to nejmenší dítko v kolektivu se musí přizpůsobit tomu školkovému "stádečku" a nesmí prostě vyčnívat...takže možná že bude víc jíst, možná že ne...

eviicka
21. kvě 2020

@veruuu_kubesovic tak stádo nemusí mít jen špatný vliv (náš syn třeba ve školce pěkně "tvořil" doma s maminkou ho žádná taková aktivita nebavila), a dítěti budou tou dobou téměř tři roky. A jak jsem pochopila, zakladatelka nebude dávat do klasické školky.

miba10
autor
22. kvě 2020

@veruuu_kubesovic já psala, že ji je teď 2,5 ne že ji v té době bude 2,5.
Nechápu co máte se stadovym chováním. To bych pak děti nemohla dát ani do školy. A jídlo není jediný aspekt. Je pro mě nejvíce strasici

ivis_b
22. kvě 2020

@veruuu_kubesovic asi jsi nikdy dítě v soukromé školce neměla, že? Já jo, kolektiv tak 5-12 dětí, dvě učitelky + jeden nepedagogický pracovník. Žádné stádo, v takovém počtu mají učitelky dost času na každé dítě, rozhodně tam nesedí u kafe a nenechávají děti svému osudu. Syn nemá sourozence, ani tu nemáme žádné známé s dětmi, sice jsme chodili na hřiště, na cvičení atd., ale tam si stejně hrál sám, nebo se mnou. Takže tu interakci s ostatními dětmi mu prostě nejsem schopna doma zajistit. Neříkám, že každé dítě je ve dvou letech zralé na školičku, to si každý musí posoudit sám. Ale pokud dítě to krátkodobé odloučení zvládá, je školka jedině přínosem. Ve školce jsou zase jiné hračky, povídá se o jiných věcech, od starších může okoukat nějaké návyky a hlavně se učí, jak se chovat v kolektivu. Že není jediné dítě na světě, že musíme brát ohled na ostatní, že všechny hračky nejsou jeho. Syn hodně dospěl, posunulo ho to. Paušálně odsoudit dvouleté dítě ve školce je blbost.

veronikav31
22. kvě 2020

@veruuu_kubesovic a vy nedavate děti do školky,že mluvíte o stádu?jde i o chování k ostatním a třeba i k poznávání květin a zvířat.kolikrat se dost divím co učitelky s dětmi vymyslí a děti tvoří,malujou.a škola je taky podle vás stádo? O stádu mluvím o dobytku a ne o dětech.sorry,ale jste totálně mimo realitu

eithelwing
22. kvě 2020

@miba10 My jsme začínali s dcerou v mikrojeslích, tam chodila dvakrát týdně. Je to prostě záhada, ale v jesličkách (kolektiv 4 dětí) šlo všechno - hezky jedla, spolupracovala, usínala. Prostě to "lepší" si nechává na doma. 😂
Jinak co se týká té vybíravosti - doma razíme u stolu pravidlo, že pokud to dceři nechutná, jíst nemusí. Ale musí si počkat do dalšího jídla, nic náhradou není. Zatím se to vyplácí. Opravdu někdy raději hladoví, nebo si vyždibe, co má ráda, ale především se naučila ochutnávat a leckdy zjistila, že je to vlastně dobré. 🙂

miba10
autor
22. kvě 2020

@eithelwing no tímhle heslem se řídím taky, ale tatínek na to nemá nervy 😂

takyjedna
22. kvě 2020

Co to je zase za modni vlnu, ze davat dite do skolky = podporovat ho ve stadovym chovani🙄 Uz jsem na diskuzích pro matky videla ledaccos, ale tohle jsem jeste vazne nezrala... Za to pestovat v takovy sebestredny, sebevedomy individualismus je pro dite ta lepsi cesta👍 A az dite prijde do skoly a pak do prace, kde bude muset vyjit s kolektivem, tak si z neho vsichni sednou na p.del..

miba10
autor
23. kvě 2020

Všem vám moc děkuji. Přihlášku jsme podali, tak uvidíme jak to vše bude probíhat. Na jednu stranu se těším na druhou už to nebude ta moje malá holčička 🤗ale to je asi normální 😁