Sledujete dokument Paterčata?
Sledujete dokument na ČT1 o paterčatech? Jak ta rodinka na Vás působí? Já jsem jim hrozně fandil a těšila se na ten pořad, ale z dalších a dalších dílů jsem fakt zklamaná. Přijde mi, že se pořád jen na někoho zlobí. Že jim nikdo nesponzoruje pleny, že ošetřovatelky jsou špatné, že museli všechny darované věci samy prát a žehlit, proč nedávají peníze mamce, když jí pomáhá atd..... Proč by měli platit mamince, když je stejně nezaměstnaná? Tak jí přece má čas pomáhat i bez peněz. Kdyby měla zaměstnání, ze kterého by kvůli dceři odešla, tak to pochopím. Přijde mi, že si vůbec neváží (nebo to alespoň není patrné), že jim tolik lidí chce pomoct. V dnešní době a rozpočtové krizi bych čekala, že se na ně každý vyprdne. A tatínek se chová jak celebrita a předvádí se, jak kdyby to celé bylo o něm.
Stručné shrnutí
- Dokument „Paterčata“ na ČT1 spustil veřejnou debatu o tom, jakým způsobem se zabezpečuje péče o vícerčata, včetně materiálních darů (kočárky, postýlky, pleny, sunar, monitory dechu) a poskytování bytu s nájmem 14 000 Kč.
- V diskusi se opakovaně zmiňovalo, že možnost provedení redukce plodů je časově omezena (v diskuzi uváděno do 12. týdne těhotenství) a že údajné zjištění pátého plodu kolem 20. týdne by redukci vylučovalo.
- V diskuzi se navrhovala legislativní a sociální řešení jako zvýšení rodičovského příspěvku pro vícerčata a možnost zaměstnání příbuzných (např. babičky) jako placené pečovatelky; tyto návrhy v diskuzi sloužily jako konkrétní odpovědi na chybějící systémovou podporu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké materiální dary rodina paterčat reálně obdržela?
A: V diskusi bylo uvedeno, že rodina obdržela kočárky, postýlky, monitory dechu, pleny (včetně látkových), odsávačku, ohřívačku, sterilizátor, sušičku, autosedačky, oblečení a UM (sunar) na rok.
Q: Do kdy je podle diskuse možná redukce plodů v těhotenství?
A: V řadě příspěvků bylo uvedeno, že redukce plodů je možná maximálně do 12. týdne těhotenství; v diskusi zaznělo, že pátý plod u této rodiny byl údajně zjištěn až kolem 20. týdne, což by podle těchto příspěvků redukci vylučovalo.
Q: Může být prarodič zaměstnán jako placená pečovatelka místo externí pečovatelky?
A: V diskusi se objevily dvě varianty: někteří diskutující navrhovali zaměstnání babičky přes Úřad práce, pokud by měla rekvalifikaci, jiní upozorňovali, že legislativa a požadavky na kvalifikaci pečovatelek (v diskuzi přirovnáno k práci v domově důchodců) toto neumožňují automaticky.
Q: Proč veřejnost rodinu kritizuje a je v tom prvek rasismu?
A: V diskusi byly zastoupeny dvě hlavní pozice: část veřejnosti rodinu kritizuje jako nevděčnou či exhibicionistickou, zatímco jiní v diskusi upozorňovali na předsudky a rasistické útoky směrem k romské rodině a varovali před zobecňováním.
Q: Jaké finanční dávky a výhody se v diskusi zmiňovaly pro rodiny s vícerčaty?
A: Diskuze zmiňovala rodičovský příspěvek a sociální dávky obecně, kritizovala, že rodičovský příspěvek není úměrně zvýšen pro vícerčata, a upozorňovala na hoax o „220 000 Kč“ jako nesprávné zjednodušení.
Q: Kde rodina získala veřejnou podporu a sbírky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že mediální vystoupení (dokument na ČT1, vystoupení v pořadu Sama Doma) a veřejné sbírky vedly k darům a peněžním příspěvkům; v jednom příspěvku byla zmíněna sbírka zhruba 150 000 Kč.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodina s paterčaty čelí mimořádně náročné péči a potřebuje dlouhodobou podporu.
- V diskuzi panuje konsenzus, že materiální dary (kočárky, postýlky, pleny, oblečení) výrazně pomohly v počáteční fázi.
- Většina diskutujících považuje existující nastavení rodičovských dávek za nedostatečné vůči vícerčatům.
Sporné názory
- Pečovatelky: jedni tvrdí, že externí pečovatelky nebyly dostatečně schopné a rodina by raději zaměstnala babičku; druzí poukazují, že pečovatelky musí mít odbornou kvalifikaci a že legislativa to omezuje.
- Redukce plodů: někteří diskutují, že redukce by byla odpovědná v případě nemožnosti uživit děti, jiní zdůrazňují, že u této těhotné ženy byly plody zjištěny pozdě a redukce tak nebyla možná či eticky komplikovaná.
- Vnímání veřejnosti: část lidí interpretuje stížnosti rodiny jako nevděčnost, jiní vidí v kritice především rasové předsudky a nenávist.
Otevřené otázky
- Lze legislativně a administrativně upravit dávky tak, aby rodičovský příspěvek odpovídal počtu dětí v jedné porodnosti?
- Jak systémálně umožnit zaměstnání příbuzných jako placené pečovatelky bez narušení pravidel o kvalifikaci a sociálních dávkách?
- Jak dlouhodobě financovat péči o vícerčata poté, co počáteční mediální a dobrovolnická pomoc pomine?
- Do jaké míry ovlivňuje etnický původ rodiny ochotu veřejnosti k pomoci a mediální zpracování tématu?
Zmíněné značky a firmy
ČT1, Sama Doma, BILLA, iDNES.cz, Úřad práce
Zmíněné produkty a metody
kočárky, postýlky, pleny, látkové pleny, monitory dechu, odsávačka, sterilizátor, ohřívačka, sušička, autosedačky, sunar (UM), rodičovský příspěvek, redukce plodů, pečovatelská služba, veřejná sbírka
Místa a osoby
Saša, Tonda, Milovice, Podolí, Praha, Zbraslavice (u Kutné Hory)
Ten Tonda je strašně super chlap. Včera mě úplně dostalo, jak měli jít na nějaké to vystoupení a Olga říkala, že on je tmavý, že na něm poznají, že je Rom, ale na Sašence ne. Ona je z té své dcery naprosto poprděná 😀
zensky, a nehnulo vam zluci spis to, ze ma deti krasne zajisteny, obleceny, plno hracek, krasnej byt, zarizeni... ? Tento dil prece nebyl k nastvani, ne? To ty dily predtim byly spis vyvolavajici nejake hodnoceni. Ale tento? Nevidela jsem uplny zacatek a uplny konec, ale jinak cele a mam to bez zvuku s titulkama.
@dokument Ja novej nevidela, tak neposoudim, ale naprosto chspu, kdyz s nima lidi nemaji soucit. Kolikrat makas jak pako a stejne si takovy veci neporidis. Opravdu si zijou nad pomery. Me treba doslova flaklo do oci, kdyz jsem si vsimla, ze jejich deti maji silkie. Takova smudlaci hadyrka. Kdyz jsme to kupovali synovi, tak jsme to objednali z Londyna (tady za to eshopy chteli brutalni prachy) a mela jsem pocit, ze fakt vyhazuju za blbosti, ktery chci, ale nutny nejsou. Mozna to dostali jako darek, ale koupit tohle petkrat, to si nedovedu ani predstavit. Fakt hospodarnost nula.
včera bylo po prvé krásně vidět, že i Saša je u dětí! 😀 zní to blbě, ale do té doby byli záběry, že je pořád někde pryč nebo v kuchyni... to mě trochu potěšilo, ale zrovna říkám, že by mě asi šiblo, když tam všici řvou 😀 mě stačí ty mý 2 a když spustí najednou, je to konec ..
Tonda se ukazuje jako moc usper chlap, i když myslím, že je v něm taky pořád kus chlapečka, který by si rád jen hrál, ale to není nic na škodu, když se s tím umí zacházet.
Babičku bych rychle vyprovodila z domu, ale chápu, že i když nemusí souhlasit se všemi jejími názorami, jsou štastni, že mají ruku na pomoc
ovšem dle tohoto dílu si babička našla něco, proč by mohla být doma opět jen tak, protože bude mít úraz (ta ruka)
No po včerejším dílu bych Sašinu mámu normálně picla a někam hoooodně hluboko zahrabala. Takhle se chová babička od dětí. Furt kecá, jak v tom svojí dceru nenechá, jak jí pomůže a já nevím co a za chvíli řekne, že už jí bolí ruka, že už nemůže a je to už naposled .... Ona si prostě do té svojí nevymáchané pusy nevidí. Měla by přes ní dostat
@dokument nejdřív bych dokoukala ten konec...tu hádku s Klárou dali právě na ten konec, který jsi neviděla...jinak to, že jsou dětičky zaopatřené, je naprosto v pořádku...Horší by bylo, kdyby dětičky zaopatřené nebyly 😉 to by po nich skočila sociálka...
@nov777
@tak2014
Holky ale ona to přece nedělá pro sebe! A s tou ministryní mi přišlo ze se zná uz předtím...chce z toho vytřískat co nejvíc pro další vícerčata! Co by z toho ona sama měla. Je jasný, že když půjde do tv a všude možně tak bude víc vidět na její aktivity, co je potřeba udělat! Sama tam zmínila, že peníze schání kde může, dokonce do sama musela zaplatit 30000 (zřejmě na tu babičku, na kterou mělo peníze přislíbené a nedostala), ale pro sebe snad? Jako jsou věci, který mi tam na ní taky vaděj a dokonce to vypadá, že v příśtím díle už se s nima bude zase kamarádit (a to mě vadí), ale že by to dělala pro svůj osobní prospěch? To určitě ne!
Kdyby byl každej tak aktivní jako ona, tak se máme všichni krásně a každej by dělal věci pro ostatní! Myslíte že Saša a její rodina někdy pro někoho něco udělali?? Pravda je že bez Kláry by byli v jeste větších sra.....
A ano, hospodařit s penezma neumí, člověk tam vůbec nevidím takový ty klasický věci, jako že nakupovat ve větším v akcich. Jogurty nenakupují jako ta paní z Brna ve velkých kyblících. Mléko kupujou v lékárně, pořád zapnutá tv. Pořád říká jak šiděj Tonyho a že to jinak nejde a včera řikala že mě Tony ve školce výlet a nejel, protože to bylo drahý, tak jsem si zase vzpomněla na těch 6000 utracených za oblečení paterčat na křes! Tohle mě děsně štve, že neumí absolutně racionálně uvažovat...nikdy nepochopím, že jí je důležitější nově ohozený děti na jednu příležitost než aktivity syna, který je potřebuje!
@morgan Tak ono asi zalezi, jak to chces videt. Chapu to tak, ze castecne pracuje na socialce a castecne v klubu vicercat. Ani jedno nedela zdarma. A co ma z te medializace? Hraje si na matku Terezu a dela to dobre jeji jesitnosti. Ja moc na nezistne obetovani se druhym neverim a u ni to ani nevidim. Ona vyslovene chce byt videt.
@nov777 no jsou prostě některý lidi aktivnější než jiní,ale tak to je vcelku jedno, vidíme to jinak 😉
Nevim jak to myslís že peníze má vlastně každý, někdo je nemá, spadne do dluhů atd., čte to člověk každou chvíli...tady vidím že zřejmě pořád je z čeho brát,ale úsporný režim nastavenej nemají 🙂
Můj názor...paní maminka Saša jen naříká,tatínek paterčat je sympaťák..to že je jeden rodičák na 5 dětí je katastrofa a ty přídavky na dítě 500,- je směšné..ale přece jen to byla jejich volba že do těch paterčat půjdou a museli si to rozmyslet dřív jestli to budou zvládat jak technicky tak finančně. Nemůžou počítat s tím že jim někdo bude neustále pomáhat a spoléhat se v tomhle na stát... 😀 😀 😀 Věděli do čeho jdou. Já osobně by jsem takový risk asi neudělala,nezvládla by jsem to a řešit jestli máme vůbec na jídlo a základní věci..takhle se žít nedá.
@p1983k no ale ona je má přece přirozeně ty paterčata..., postupně jí lékaři říkali, že jich tam je víc
@barunka1985 Postupně? Tak to mi nějak uniklo,to se omlouvám,myslela jsem že se dozvěděla že čeká paterčata hned na začátku těhotenství...
@p1983k já mám právě pocit že jo, že věděla že dvě a pak jí říkali, že jich je víc, je to vidět v tom prvním díle
@takarazestinusakur ja vim co na tom konci bylo, bavili jsme se o tom doma, ale nevidela jsem to cele. No nevim, mne to nijak nepoburovalo tento dil. Na konci bylo to, co v minulych dilech, zadna novinka. Videla jsem pak jak ta Klara odchazi a jak ta mlada ma kecy.
@nov777 no musim rict, ze muj kluk takhle hezky oblecenej doma nechodi 😅 To maji asi vsechno z tech daru, psala to zrovna ta Klara na chatu v Sama doma. Divala jsem se na fb co jim tam lidi pisou (Patercatum) a nekdo tam vlozil link na tech chat. Maji se myslim opravdu dobre, ze jo. Tech ruznych hracek pro deti,vselijaky vecicky (i zbytecny a nekdy i ne prilis prospesny - choditka..., neustale je davaji do tech lehatek...), lozni, decky, vsechno pekne. Nabytek i krasnej byt. Urcite netrou bidu s nouzi. Myslim, ze to budou asi vetsinou dary, nabytek dostali taky darem. Taky tam v tom chatu pise, o jaky davky zadaji. Prispevek na bydleni a doplatek do zivotniho minima (mam dojem). Ja taky dostala vetsinu veci od rodiny "darem", protoze mame v rodine 5 dalsich kluku a to vsechno mame po nich. Myslim, ze si toho vsima i dost lidi, kteri jim to muzou zavidet. Na druhou stranu, kdyby ta mlada nebyla takova drzka, treba by tolik veci neziskali. Vlastne je to dobra strategie jak tu rodinu zajistit. A ze ta mlada se namaluje a nevypada vycerpane, to urcite taky hodne lidi stve, nejradeji by ji videli strhanou.

@beatrice.h Vztah babicky k Tondovi se mi taky nelibi. Porad s nim mluvi jaksi povysene, neprokazuje mu respekt, dava mu najevo, ze ma byt vdecny atd. Proste ho nevnima jako rovnocenneho partnera a to by mela, protoze on je frajer. Kolik chlapu by to vubec dalo a navic v jeho veku.