Snažíme se o první dítko, podzim 2015
Ahoj, zakládám nové téma. Příjde mi že do většiny podobných témat píšou už vysloužilé maminky. Já chci pokecat spíš s úplnýma nováčkama...
Já se s manželem snažím od června, zatím neúspěšně. Příští týden by měla dorazit ,,teta,,.
Je tu někdo podobný?
Stručné shrnutí
- Návrat plodnosti po vysazení hormonální antikoncepce je v diskusi popisován jako vysoce individuální; příspěvky zmiňují otěhotnění během 1. měsíce i až po 5–6 měsících a lékaři v diskuzi zmiňovali období „pročištění“ 3–6 měsíců až rok.
- Pro vyšetření a podporu plodnosti se v diskusi doporučovaly konkrétní testy a postupy: spermiogram, stanovení AMH, vyšetření štítné žlázy, kontrola ovulace a případné konzultace v reprodukčních centrech.
- V diskuzi byly často užívány doplňky a bylinky jako Femibion, nosifol, Inofolic, kyselina listová, zinek, vitamin C, vitamin E, železo, kontryhelový a maliníkový čaj, přičemž psychika a snížení stresu byly opakovaně uváděny jako faktor ovlivňující úspěch.
Nejčastější otázky
Q: Kdy zajít na gynekologii nebo do poradny pro neplodnost?
A: V diskuzi gynekolog doporučil klasicky počkat rok neúspěšného snažení před komplexním vyšetřením, ale jiní lékaři v diskusi doporučili vyhledat poradnu dříve, pokud je věk pacientky nebo jiné časové omezení.
Q: Jaká vyšetření mohou pomoci zjistit příčinu neplodnosti?
A: V diskusi se uvádějí spermiogram, stanovení AMH, vyšetření štítné žlázy, kontrola ovulace (ovulační testy nebo vyšetření ovulace u gynekologa) a při potratech revize dělohy a následné kontroly u gynekologa.
Q: Jaké léky a doplňky byly v diskuzi zmiňovány pro podporu početí?
A: Zmiňovány byly Femibion, nosifol, FEMI+ (Femi+), Inofolic, „clostík“ (Clostilbegyt/Clostil), Duphaston, kyselina listová (listovka), zinek, vitamin C, vitamin E, železo a doplňky jako MACU/MACA; také byl častý kontryhelový a maliníkový čaj.
Q: Jak dlouho může trvat návrat normálního cyklu po vysazení antikoncepce?
A: V diskuzi se uváděly intervaly od několika týdnů do 3 měsíců podle jedné skupiny i až půl roku podle jiných zmínek; konkrétní příklady zahrnovaly první menstruaci po 43 dnech a otěhotnění po 5 měsících u některých žen.
Q: Co dělat po potratu, než znovu začít snažit se o dítě?
A: Po zamlklém těhotenství byla zmíněna revize dělohy a kontrolní návštěva u gynekologa; jedna zmínka v diskuzi uváděla doporučení počkat tři cykly před dalším snažením.
Q: Pomáhají ovulační testy a měření bazální teploty?
A: V diskuzi byly obě metody zmiňovány jako používané, ale názory se lišily: některé ženy ovulační testy a měření bazální teploty používaly, jiné je vynechávaly, protože jim způsobovaly stres a zvyšovaly úzkost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Návrat plodnosti po vysazení HA je individuální a může trvat od několika týdnů do půl roku i déle.
- Doporučená vyšetření zahrnují spermiogram, AMH a kontrolu štítné žlázy.
- Psychika a omezení stresu jsou vnímány jako významný faktor při snažení.
Sporné názory
- Některá doporučení: vyčkat rok před vyšetřením vs. vyhledat poradnu dříve při časovém tlaku nebo věku.
- Po potratu: čekat doporučené tři cykly vs. začít snažení dříve podle individuálního rozhodnutí.
- Používat ovulační testy a měření bazální teploty pro přesnější načasování vs. vyhnout se jim kvůli nárůstu stresu.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně trvá „pročištění“ organismu po dlouhodobém užívání HA u různých žen?
- Jak účinné jsou bylinky jako kontryhel a maliník pro podporu otěhotnění v porovnání s lékařskými postupy?
- Kdy je optimální provést spermiogram vs. jiné vyšetření partnera v počátcích snažení?
Zmíněné značky a firmy
Femibion, nosifol, FEMI+, REPROFIT, Inofolic, Gynex
Zmíněné produkty a metody
Femibion, nosifol, FEMI+, Clostil (clostík), Duphaston, Inofolic, kyselina listová (listovka), zinek, vitamin C, vitamin E, železo, MACU/MACA, kontryhelový čaj, maliníkový čaj, ovulační testy, měření bazální teploty, spermiogram, AMH, vyšetření štítné žlázy, revize dělohy
Místa a osoby
Brno, Řečkovice, Orlí, REPROFIT
Ahoj holky, tak od neděle mám šílené bolesti v podbříšku na levé straně a občas tlak přechází do středu podbříku. Je to takové rýpání a tlak a jsem taková celá bolavá a nafouklá. Nevím, jak to popsat. Měla jste některá taky něco takového? Že by to bylo čištění těla a hormony? Těhotná nebudu, to by bylo moc velké štěstí. Menstruaci mám dostat až za cca. 8 dní, to mi příjde na PMS moc brzy. Ten pociťuju tak 2- 3 dny předem. Dost to cítím, ale zas nechci volat hned na gyndu, tam mi beztak řeknou, že musím vydržet do menstruace a nebo že to jsou zaražené větry. 😀 😀
@aaddeellaa já něco podobného mám teď taky, ale nevím.. Ms bych mela mít za 10 dní, ale bolesti přímo nemám jen tlak a občas mravenčení a je to různě z jedné strany na druhou, občas pod pupíkem...
@aaddeellaa @vejik85 tak tohle mám zhruba taky, ale já tedy doufám, že JSEM těhotná 🙂
Ahoj holky, rády bych se k vám přidala 🙂 Snažíme se o naše první miminko od května 2015, mě je 23 chlapovi 29. Beru kyselinu listovou, piju kontryhel, chlap bere vitamín e a dohromady baštíme MACU. Tenhle měsíc jsem poprvé testovala ovu. Teď bych měla být 12dpo a žádně zvlástní příznaky nemám :( Tak moc bych si přála aby to vyšlo. Mrcha by měla přijít v pátek cca.....
@aaddeellaa já jsem to měla min. měsíc a nic z toho nebylo. Spíš se asi tělo čistí. Měla jsem i tak silné bolesti že ani stát ani chodit sem v tu chvilku nemohla, ale pak zničeho nic zase to odeznělo.
tak ja se taky hlasim - s pritelem se jakoby snazime od druhe pulky rijna. Mam ted 4 dny zpozdenou menstruaci. Ja uz jednou tehu byla, tenkrat mi to testy ukazaly az v 7 tt, takze vím, že na mě testy nefunguji. Bohuzel to tehu nakonec nedopadlo (už je tomu cca 10 let).
Tak jsem zvedava. Test jsem delala dva dny pred ocekavanou MS a to byl negativni s mini dušikem..(fakt mini) a od te doby jsem netestovala. Proste jsem si rekla, ze pockam do nedele a pak to zacnu resit. (taky se trochu bojim, ze to bude jak posledne - bude to negativni a negativni, pak vyvolavacka a pak prekvapeni, ze jsem v druhem mesici..
Narocne je byti zenou.. 😖
ahoj holky, tak první MS bez HA měla dorazit včera a ještě nepřišla...a tt byl dnes ráno negativní. Jsem zvědavá kdy přijde, jestli přijde 🙂
Ahoj holky, budu za histerku, protože od té doby, co se snažíme, ze mě histerka je. A to jen proto, že zas nic. Opět jsem to dostala. Snažíme se od začátku září. Vím, že je to krátká doba, to si řekne každý a i já bych si to normálně řekla. Ale všem v mém okolí se to povedlo hned a nebo na podruhé. A já si připadám hrozně. Je mi to líto... Proč někomu, kdo bral stejně dlouho antikoncepci a nebo i déle než já, se to zadaří hned a mně ne. Vím, každý jsme jiný, ale i tak. To je tak nespravedlivé... Dokonce se mi o tom i zdá. A hlavně jak mám na to nemyslet, když všichni kolem se chlubí, jak jsou těhotní a jak se jim to hned povedlo a jak hned zaseli... 😠 To je děs.. Omlouvám se za svůj výlev, ale už mi z toho asi houká... Najde se taky někdo tak postižený jako já??? 😀 😀
@aaddeellaa Ahoj tak já jsem na tom podobně 🙂 My jsme tomu nechali volný průběh od října .. beru na podporu různé vitamíny, zatím teda hlavně přírodní... šílím z toho že mám nepravidelný cyklus a že u mně nějaké testování je fakt náročný... přítel mi na mé hysterické výlevy vždycky jen řekne: "Nemysli na to, však třeba se to už povedlo"...MS má přijít pozítří a já nevím co si myslet...bazállní teplota vůbec neklesá, mám jí pořád kolem 37,4 °C, v podbřišku mně pobolívá, ale nic víc..je pravda že jsem hodně náladová poslední asi 2 týdny, ale jako těhu příznaky mi to přijde strašně málo :(
@515ka Já to měla taky teď tak, že mě pobolívalo v podbříšku, měla jsem nateklá prsa takovým způsobem, že mi přetékaly z podprsenek a můj chlap mi říkal, že jsem jakási kozatá. 😀 Do toho když jsem něco ucítila, bylo mi blivno, tak jsem si myslela, že už, ale zase ne. To si asi namlouváme, nebo já nevím. Každopádně já mám cykly pravidelné, 28-29 dní,takže všechno šlape. Po sexu už hned neběžím do sprchy, ale čekám.. Ovulační dny jsem si zatím počítala jen na netu a každý měsíc jsme se trefili a stejně nic. Takže teď zkusím ovu testy a pak se uvidí.


@gajuska86 tak ať se ti brzo zadaří a brzo si ukazeme krasne tehotenske testy 🙂