Spolehlivé rodinné auto. Co by ste poradili?

jana.1
23. bře 2008

Ahoj, zakládám téma z trochu jiného soudku..

Potřebujeme větší auto.. říkali jsme si kombíka, větší typy aut už jsou těžší, tak aby to zas moc nežralo... Z toho důvodu chceme i auto v nižší střední třídě.. nesháníme koráb silnic.. Přemýšleli jsme nad japonskými značkami a pak ještě nad Fordem Focusem v benzínu. Obecně bychom asi raději benzínový motor.. Japonci jsou mrňavý a divný, takže většina značek nenabízí kombi v nižší střední třídě.. (pouze Toyota a nově Kia Ceed, ale my chcem ojetinu a dřív kombíka nedělali a navíc s tím není moc zkušeností..). Ale pokud jsou dobré zkušenosti s jinými značkami, tak sem s nimi 😉

Prosím o vaše názory, zkušenosti, kritiku, chválu... nějaká doporučení nebo naopak varování..

Máme Nissana Almeru 1.4, benzín, r.v. 1996. Na auto jsme četli skvělé recence a po 4leté zkušenosti ho také chválíme a to velmi! Kupovali jsme ojeté, už měl 120 000 nalítáno. Ujeli jsme dalších asi 120 000 a auto nemělo dosud poruchu. Měnily se destičky, olej apod. Denně desítky kilometrů po Praze v kolonách, každý víkend 100 km k našim, 100 km zpátky.. to samé na víkendy do školy.. + dovolené. Věčně jsme nestíhali, takže jízda brzda - plyn. Předjíždění, rychlá jízda na dálnicích.. Nešetřili jsme ho.. Máme s tímto autem opravdu bohaté zkušenosti. Jenže je to 3dvéřák a ač má uvnitř hodně prostoru pro cestující i vzadu, kufr nestačí.. Vejde se nám tam jen podvozek, obložíme ho taškama, ale je to fest. Zatím máme jen jedno dítě. Zkrátka potřebujeme větší auto.

Prolítla jsem stránky MK a šla i přes vyhledávání, nic jsem nenašla.. jen něco o tom, jak bezpečně koupit auto v bazaru..

Samozřejmě projíždíme recenze po celém netu, ale je to bída.. Většina z nich je psána po ujetí 2000 km 😕 😒 Máme doma i několik tlustých speciálů o ojetinách, ale potřebovali bychom aktuálnější vydání. A jsme buď prošvihli nebo ještě nevyšlo.. 😖

Není to zrovna levná záležitost, takže budu ráda za každý názor.

bubelko
31. led 2011

@andrejo ok, pozriem. hoci klimu uz mam teraz a deti su ok, a pouzivam ju aj teraz v zime ako kurenie.
ak budem kupovat auto tak nove. nie kvoli mne, ale moj manzel ma fobiu z ojazdenych aut - skratka nevie, kto ho jazdil, ako na tom aute jazdil atd... takze tak 😀 😀 😀

andrejo
31. led 2011

@bubelko no my sme zial par veci v cenniku vtedy prehliadli co by sme teraz dokupili ale inak sme spokojny. Co sme si priplatili bolo len par veci ako komfortne sedadla (rozne nastavenia tvrdosti a podobne), tie zadne el. okna a zasuvku do kufra cize mame 3. To ak by sme mali vzadu chladnicku ale pouzivam ju aj na kompresor ked fukam deckam loptu a podobne. Este sme riesili separatnu pripojku pre iPod (mam skoro 6 rocneho syna s iPodom tkaze to musi byt) a zasuvky pod prednymi sedadlami kam odkladame vacsinou len blbosti, ale mozno sa raz vyuzije aj na nieco normalne.

bubelko
31. led 2011

@andrejo no ipod zatial riesit nemusim, u nas je momentalne dolezity fakt kocik a ten lahko cistitelny interier 😀
ono ja som spokojna s autom - mam toyotu avensis (2003), aj vybava vsetko je ok. lenze uz som menila baterku, teraz mi nenastartovala na dovolenke a musela som volat odtahovku - sviecky. ma 200000km a pomaly budem musiet nechat urobit velku kontrolu podvozku a ine, a po pravde, sa mi do toho moc nechce a hlavne to tu vela stoji. tiez ma dost velku spotrebu v meste. no a ked pride babka alebo nasi, tak musime vsade 2 autami, lebo sa nezmestime, cize zase zdvojnasobujeme spotrebu a parkovne - tiez nie lacna zalezitost. tak preto pozeram nove auto s viac miestami. 🙂
4x4 by sa mi zislo kvoli byvaniu, ale to nie je zakladna podmienka. a hlavne maloktore 4x4 su 7 miestne, takze... no uvidim kazdopadne dik za tipy 😉 nemusim sa ponahlat,mam cas premysliet a vybrat si 🙂

andrejo
31. led 2011

@bubelko ked sa uz rozhodnes pre konkretne auto tak si precitaj poriadne cennik priplatkov a poobzeraj si tie veci v showroome. Dost to pomoze. Keby vtedy napriklad mali panoramu na nasom aute vystavenu v showroome tak ju priobjednam aj napriek cene cca. 1500€.
Inak nam sa oplatilo mnohe veci nekupovat priamo u predajcu auta (podlozku do kufra). To su veci ktore kupim v Tescu za par supov oproti stovkam Eur v MB.

bubelko
31. led 2011

@andrejo jasne, pozriem, a hlavne si pojdem dat testovaciu jazdu, aby som si overila, ci to auto aj tak dobre sedi na ceste ako vyzera 😀 moja skusenost s land roverom discovery - auto vyzera super (teda mne sa paci), ale na ceste som sa necitila v nom dobre - mala som pocit, ze z neho v kazdej zakrute vypadnem aj ked sa drzim volantu 😀 😀 😀

andrejo
31. led 2011

@bubelko no ja som sa v ziadnom SUV necitil dobre. Preto SUV nemame a ani by som si ho nekupoval. Ale to je prave to ze to je moj subjektivny pocit. My mame momentalne MB B triedu. Je to male (teda kratke) ale vnutri ma plno miesta takze nam zatial staci. Ale uvazovali sme aj nad niecim 7 miestnym ale to skor Alhambra/Sharan/Galaxy alebo taky typ.

bubelko
31. led 2011

@andrejo mne sa velmi paci mb r 350 dlha verzia. kebyze su tu troska vacsie parkovacie miesta, tak uz ho davno mame - lenze takto ho nezaparkujem nikde. je to uzasne auto - velke, priestranne, da sa kupit v opcii 6 alebo 7 miest, ma pekny vzhlad, skratka je to moj sen.
dokonca sme mali ponuku ziskat predvadzaci model - za vynikajucu cenu. aj sme ho boli vyskusat - super sa soferuje. perfektne sedi na ceste - no radost ist s nim. ale trcal nam v nasej garazi, a v meste, kym najdem miesto na take auto, tak aj zosediviem 😠 takze si ho vzdy s radostou obzriem v katalogu, alebo na nete, posmutim a pozeram po niecom, co je zaparkovatelne na kazdom mieste 😀

andrejo
1. únor 2011

@bubelko moj vyhliadnuty kus je R350CDI 4 matic dlha verzia (asi 7 miestna) biela perlet s panoramou. Ale pravdu povediac na SK cesty by som ho nekupil. Jednoducho na SK cesty ke skoda auta nad 30tisic Euro. Plne ti rozumiem s tym parkovanim aj s tou garazou. Ja by som tiez musel vykrojit z garazovych dveri aby som ho tam mohol zaparkovat.
No a v meste je to dost narocne to je fakt. Ja si to auto obcas pozrem na nete a poviem si ze aj tak by to bolo zbytocne lebo by som na nom stale musel nieco na SK cestach menit. Znamy ho ma uz dlhsie a rocne do neho dava 2000€. Raz skoro urval cele predne koleso.

bubelko
1. únor 2011

@andrejo to auto je skvele, ze 😉 u nas ma jeden sused v garazi tu kratku verziu - ale ta je zase len 5 miestna, cize by som bola tam kde som. a este ako na potvoru parkovava vzdy pri vychode z garaze, takze ak idem von/dnu a je doma, vzdy ho mam na ociach 😀 😀 😀
tu by som sice na cestach podvozok neutrhla, ale na svk by som nevosla doma ani do dvora bez toho, aby som neosuchala spodok - mame taky blby vjazd, ze uz ta toyota ma problem a chyta spodok 😒
inak sme vcera vdaka tvojmu tipu o vykradani, dostali napad, zeby sme v podstate toyotu nemuseli predavat. skor ju fakt dame doporiadku (novy naraznik) a by som ju prihlasila na svk, pretoze teraz tam mame len malu feliciu. tu by sme potom predali (ak sa este da predat). ale neviem, aky je postup pri prihlasovani aut zo zahranicia, tak to musim vyzistit. 😕

andrejo
1. únor 2011

@bubelko obavam sa ze ak ste ho v CH kupili budete musiet zaplatit dovoz/clo a podobne. treba zvazit ci sa to oplati. No a neriesi to stale tych tvojich 6-7 miest 🙂

bubelko
1. únor 2011

@andrejo na svk mi tych 7 miest nechyba 🙂 to auto mam uz viac 2 roky, tak neviem, ci by som platila clo - myslim, ze sa to na to uz nevztahuje. ci hej? musim si to presne overit ako je to s dovozom vlastneho majetku. ja tych 6-7 potrebujem sem, pretoze ked pridu nasi na navstevu - chodia vlakom alebo lietadlom, chodime vsade ako pakovia 2 autami. ani len zo stanice ich nemozem s detmi odviest domov. na svk maju nasi auto a svokra sa presuva mhd. lenze tu je mhd pre navstevy brutal drahe a ak ideme na vylet vlakom, tak to uz zavana nebeskymi vyskami 😉

andrejo
1. únor 2011

@bubelko viem co myslis robim vo svajc firme ale na sk. Na sluzobke som v ZH platil za mhd. No a 7 miestne mne sa velmi paci aj Viano ale to uz je taka dodavka.

bubelko
1. únor 2011

@andrejo tak presne vies, ako to myslim 🙂 a to si mal vyhodu, ze si nemusel hladat parkovisko alebo platit parkovaci dom na cely den 🙂 viano je tiez pekne - tiez mam katalog doma 😀

bubelko
1. únor 2011

a teraz som si vsimla, ze muz doniesol aj katalog s mb vito 😀

andrejo
1. únor 2011

@bubelko vito nie .. ked ho mas uludstit aby to nebol taky pracovny van tak lacnejsie vyjde Viano. Tak sa rozhodni dobre a drzim palce! potom pripadne daj aj foto 🙂

bubelko
1. únor 2011

@andrejo ked sa rozhodnem, tak dam vediet. a vazne dik za tipy 😉

dominka11
1. únor 2011

@andrejo mne sa najskor toto auto nepáčilo, prišlo mi take asexualne, ale naživo ma prekvapilo 🙂 Momentalne vozievame 2 deti, ale ratam s tým, že ak pribudne dalšie, tak do Toyoty Rav4 sa dozadu moc nepomesia 2 autosedačky + pubertak. A som rada aj za tie 2 sedadla vzadu, aj ked ich využijeme možno 2 krát do roka. A ten kufoooor obrovsky 😵

andrejo
3. únor 2011

@dominka11 asexualne ho vystihuje 🙂 tak vela stastnych km prajem!

dominka11
3. únor 2011

@andrejo dakujeme 😉

andrejo
23. únor 2011

tak u nas je rozhodnute. Nechavame si MB B triedu. Avsak ako som bol v servise tak som sa bol pozriet na nove Viano a to je teda super auto. Je to dodavka takze uz to nemozno povazovat za osobne auto ale pohodlie a vybavenie je perfektne. To bude moje druhe auto ak niekedy bude treba kupovat.
Hej a komu sa pacia SUV tak MB ma prist s novym modelom BLK zalozenym na novej B triede.
No a pre menej narocnych tak Dacia pripravuje MPV takze nieco ako Scenic a podobne.

@dominka11 napis prve dojmy z vasho noveho auticka som celkom zvedavy. Ako vam vyhovuju posuvne dvere a pod.

dominka11
23. únor 2011

@andrejo ešte nan čakame, pride za cca. mesiac.

andrejo
25. únor 2011

@dominka11 kolko nan cakate? my sme objednali auto koncom decmbra a vo februari islo do produkcie a koncom marca sme ho dostali.

dominka11
25. únor 2011

my sme objednali tiež v decembri, na začiatku a do vyroby by malo ist bud. týžden. Takže nejake 3-max.4 mesiace nam povedali.
@andrejo

andrejo
28. únor 2011

@dominka11 no tak to uz koncom marca budete asi jazdit na novom. No som zvedavy ako budes spokojna. Ja casto stretavam novu Alhambru na ceste.

dai
28. únor 2011

ahojte,
tak ludia, uz fakt neviem co kupit ☹ uz som bola nalomena na tie 7-miestne rodinne, ale teraz som pozerala na pro 7 crash testy - neboli to tie klasicke - oni testovali prave auta ktore v klasickych EU testoch dostali 5 hviezdiciek. Hovorili ale ze testy sa robia len na narazy z predu. Auta nadstavili na 7 miest a nasledne robili crash testy narazu zo zadu - v rychlosti 50km/hod... ako nechcem nikoho plasit a ani ja nemam paru co vlastne kupime, ale dopadli strasne tie testy ☹ tie 2 miesta uplne vzadu nemali sancu☹

andrejo
28. únor 2011

@dai tie zadne miesta mali sancu v aute ako je Grand Voyager kde je za poslednymi miestami este asi meter auta. No a cras testy sa robia v NCAP aj z boku a zadu. No a ono je to uplne jedno ake mas auto ked nejaky vol do teba vleti 130-150 tak musis mat hlavne stastie. No a este jedna vec. Na Pro7 by som bral z rezervou reportaze. Preco si myslis ze sa beru rebricky Euro NCAP a nie Pro7? No lebo Euro NCAP su ludia ktori robia v odbore deformacnych zon 20-50 rokov a nie redaktor v komercnej tv co sa rozhodol rozbit par aut.

dai
28. únor 2011

andrejo,
to iste povedali aj oni - ze auta kde zostane 30 cm za tymi zadnymi miestami nemaju sancu, ze urcite by tam malo byt viac ako 50cm... jasne, pri 130 - 150 km/hod je to o stasti, ale pri 50-tke ma to fakt prekvapilo... Aj s tou pro7 mozes mat pravdu - ja som to videla v galileo a tie pokusy tam maju mnohokrat vela do seba 😉

andrejo
28. únor 2011

@dai hlavne sa ukludni. No a mozno teraz rozumies mojim pohnutkam preco som za rodinny van. To auto ma 7 plnohodnotnych sedadiel a za 3tim radom miesto cca. pol metra a viac. Kdezto taka Q7 tam sa skoro sedi na zadnom okne. Napriklad Grand Voyager ma za zadnou lavicou tolko miesta ze tam das v pohode neposkladany kocik. No ale nieje to taka frajerina ako SUV auta Q7, X5 a podobne. MB GL ma cca. 70cm od zadneho sedadla (3ti rad) po koniec auta (naraznik). No ja rodinne auto uz vnimam inymi ocami a bude to Viano. Ale rozumiem ze do mesta je to neprakticke auto. No tam mas za sedadlami aj meter a pri dlhej verzii az 2,5 metra.

dai
28. únor 2011

andrejo,
pozriem ten voyager... ja chcem pekne auto, ale hladame teraz 7-miestne - a to chcem hlavne bezpecne ( hlavne ked na tych poslednych miestach vacsinou sedia deticky 😔 ) - len ja musim aj pozerat ze s tym budem soferovat ja a mala mi chodi do skolky v centre - cize musim aj parkovat a to ked citam tie rozmery 😅 fuh, ja som uz z tohto dost zufala - ako kupit frajerske auto je brnkacka oproti tomuto 🙄

andrejo
1. bře 2011

@dai no je maly predpokad ze najdes bezpecne 7 miestne auto malych rozmerov. Ja viem ze ma do toho nic ale naco potrebujes 7 miestne?