Starší generace. Jaké máte zážitky?
Jelikož se nám pěkně rozbíhá téma o důchodcích, a jsme trošku mimo téma Přednost v autobuse..zakládám nové téma na pobavení a odreagování..pište zážitky 😀
Stručné shrnutí
- Starší lidé často vykazují zapomnětlivost a záměny (příklady ze sdílených historek: vzorek stolice v 5l láhvi, mylné pojmenování produktů, spolknutí vaginálních globulí nebo rozkousání čípku), což rodinám i zdravotníkům způsobuje praktické komplikace.
- Důchodci jsou častým cílem předváděcích prodejců a prodejních akcí; ve vláknu je konkrétně zmíněn „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ prodávaný za 15 000 Kč jako ukázka nadhodnoceného zboží.
- V případě konfliktů v obchodech nebo podezření na podvod pomohla v příspěvcích komunikace s ochrankou a kontrola záznamu z kamer; zdravotnický zásah a rodinná asistence jsou v diskutovaných situacích opakovaně uváděné jako praktická řešení.
Nejčastější otázky
Q: Jak poznám, že jde o predátorský prodej pro seniory?
A: Ve vláknu je uvedeno, že předváděcí zájezdy cílí na důchodce a nabízejí přístroje a potřeby za nadsazené ceny; konkrétním příkladem je „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč, který byl popisován jako ukázka, že zboží bývá výrazně dražší než běžná nabídka v obchodech.
Q: Co udělat, když senior v obchodě tvrdí, že mu chybí položka a nemá doklad?
A: V jednom příspěvku se řešení uplatnilo voláním ochranky a kontrolou záznamu z kamer, které spor vyřešily; diskuze tedy zmiňuje ochranku a kamery jako prostředek ověření nákupu.
Q: Jak postupovat, když senior užije lék nebo přípravek nesprávně (např. polkne vaginální globuli)?
A: V diskuzi zdravotnická zkušenost uvádí případ, kdy starší pacientka rozkousala a snědla čípek; v takových situacích diskuze implicitně doporučuje konzultaci se zdravotníkem či lékařkou na gynekologii nebo s personálem lékárny.
Q: Co dělat, když senior v dopravním prostředku blokuje průchod nebo nevychází vstříc těhotným a matkám s kočárkem?
A: Ve vláknu jsou popsané konfliktní situace v MHD (důchodci obsadí sedadla, zdržují nástup); konkrétní doporučení v diskuzi chybí, ale příklady zmiňují automaty na označování jízdenek a nouzová tlačítka jako místa, kde se situace objevují.
Q: Jsou v diskuzi uvedené konkrétní produkty, které senioři často kupují na předváděčkách?
A: Ano, diskutující uvádějí přístroje jako „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ (cena 15 000 Kč), perličkové přístroje do koupele a různé domácí spotřebiče prodané na předváděcích akcích.
Q: Jak řešit, že senior hromadí a nevyhazuje staré věci (hoarding)?
A: Diskuze popisuje případy šetření a hromadění (staré spotřebiče, oblečení, potraviny); konkrétní praktické řešení v tématu nebylo jednotně uvedeno, rodinná asistence a odborná intervence jsou zmiňovány jako běžné kroky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Starší generace často dělá humorné i nepraktické chyby, které rodině a okolí způsobují každodenní komplikace.
- Důchodci bývají cílem předváděcích prodejců a nabídek s nadsazenými cenami (v příkladech padá konkrétní „KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ“ za 15 000 Kč).
- V obchodních sporech pomáhá zapojení ochranné služby a kontrola záznamu z kamer.
Sporné názory
- Někteří diskutující považují spořivost a šetrnost starších lidí za ctnost a ekologické chování.
- Jiní diskutující považují extrémní skrouhlení (hoarding, odmítání výměny neúsporných spotřebičů) za problém a upozorňují, že někdy je ekologičtější koupit úspornou lednici než trpět starým „žroutem“ energie.
Otevřené otázky
- Jak optimálně vybalancovat respekt k úsporám seniorů s doporučením na výměnu neefektivních a nebezpečných spotřebičů?
- Jak postupovat systematicky při opakovaných zdravotních či bezpečnostních potížích seniora, které rodině přesahují síly?
Zmíněné značky a firmy
Nivea, Lux, Hermelín, KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, Kaufland, Lidl, Tesco, Nutrilon, Sunar, Mattonka, Adidas
Zmíněné produkty a metody
KYSLÍKOVÝ PŘÍSTROJ, perličková koupel, digitální tonometr, vaginální globule/čípky, tavený sýr se žampiony (omyl na potkaní trus), test plodnosti, označovač jízdenek MHD, nouzová brzda, roční jízdenka, kompostování obsahu záchodu (švédský záchod), perličkový přístroj na nohy, Heru, Mattonky, gelové nehty
Místa a osoby
Brno, Praha, Plzeň, Ostrava, Poruba, Petřžalka, Lamač, Dublin, Jihlava, Polsko, Těšín, Esmeralda, TATU
haluskacz: no to jsem ráda, že s tím někdo souhlasí, trochu jsem se lekla 😨 Na svojí babičce především obdivuju skromnost vyžít s málem a obrovskou vůli být na sebe tvrdá. Možná založím brzo téma Ekologické těhotenství a rodičovství 🙂
anzo, já si tedy myslím že je dalako ekologičtější koupit si novou úspornou lednici, než si nechat starou, co sežere elektriky jak dvě nový 😉
o kousek níž je téma ekomaminky 😉
a jinak taky nemám nic proti šetření, ale to, co předvádí třeba naše babi je skrblení nejvyšší kategorie 😉
a pak jsou tu temata blizka a pribuzna: attachment parenting a dalsi alternativnosti a bezplenkova metoda 😉
schnek, souhlas.....myslim,ze 37 let starej cukr a hajzlpapir s kterym si poskrabu prdel je fakt uz moc
schnek: No, právě že to není tak jistý, musí se započítat právě ta stará jako odpad a energie a zdroje na výrobu tý nový, náklady na dorpavu atp. atp. Zkusím ti najít ty údaje, který říkaj, že je ekologičtější nechat si starýho žrouta energie, dokud nedoslouží... A lednička je jenom vrcholek ledovce, mánie nových lesklých věcí se přece týká všeho kolem - oblečky, nábytek, atp. Mám z toho malinko fóbii, protože se mi zdá, že to nikoho nea¨zajímá. Ale to sem moc nepatří, do starý generace 🙂
kristi: Jo, jestli jste si to přečetly, nemluvím o extrémech (např poškrábaná prdel 😀) , ale o zbytečným plýtvání. Tak ok, jdu obhlídnout ekomaminky. Ale já se vrátím!
anza: v pohode..kazdej to vidime trosku jinak, v podstate i s tebou v nekterych bodech souhlasim..
zacituju hlasku z jinyho fora, ktera me dostala: nasi predkove nam tu nechali krasne stavby a pamatky, my tu budoucim generacim nechame hromady odpadku a bordel...
haluska: krom toho, že máš krásný chutný nick, máš taky krásné názory 😉 kde jsou kruciš ty biomatky? 😠
Baby super tema.
To mne ked sa narodila mala tak sa pytali deda ze ako sa vola.A on ze Agnesa(mala je Vanesa) 😀
Baba chodi nakupovat do Lidi(lidl) a ked som este byvala doma a isla som na diskoteku tak vravela zas ides do toho drizlingu(wrestling)
anzo, to bys musela chodit v medvědí kůži a vařit na ohýnku, pak by to bylo pravý eko 😉 😀
Tak ráno jsem byla ve městě a mám čerstvé zkušenosti, takže sice jsme malé město, ale v obchodech samej důchodce, oni totiž nemaj v týdnu čas 😉 Já jo, tak jsem jen procházela kolem výloh a nestačila se divit, sice maj i na štědrý den otevřeno do 11h a večerka do 19 atd... dokonce i lékárna má otevřeno v neděli, ale to co se dělo, nejsou přípravy na vánoce, ale snad na třetí světovou a zásoby do krytu 😖 Navíc, jedu s kočárem a před kočárem se šouraj dvě 70 letý tety a "milá paní to je hrůza že...... atd...... "říkám z dovolením" "nic, holky si povídaj dál" Takže sjíždím z chodníku a pokračuju dál, takhle jsem to za 1,5 ve městě udělala několikrát jelikož choděj jak ovce 😠 V lékárně, já blbej Sunar a fronta čekám nakukuju přes výlohu na kočár , a přede mnou opět stařešiny, co zkupujou všechno co jde a kupa receptů. "jelikož milá paní, víte po tom novým roce atd.................................. 😀 Hlavu jsem měla za 10 minut jak pátrací balon
schnek: Tyhle poznámky mi přijdou dost mimo, asi obě (a všichni) víme, že záleží na rozumný míře. Uskromnit se teď, abychom nakonec na tom ohýnku vařit nemusely, to fakt není můj cíl. Otázka není, jestli džíny nebo medvědí kůži, otázka je, jestli každej půlrok nový gatě, nebo jestli mi ty jedny pár let vydržej, žejo...
no já mám na to šetření trochu jiný názor. Manžel říká, že jsme na tomhle světě jen na návštěvě, že nevíme kdy zas odejdem, tak proč si nedopřát to nejlepší, škudlit celý život , odepírat si to co by se mi líbilo a pak mě někde srazí auto? to neeeeeee
Anza: prosim tě tohle má být téma na pobavení a srandu a ty tady hned házíš chytrý řeči, pokud máš nějaký příspěvek veselej tak ho sem hoď a nerozebírej tu nějaký eko téma, mimochodem vždycky si každej dělal srandu ze starší generace a až my budeme tahat hole nebude tomu jinak 😵
zuzka: hele necenzuruj, od toho jsou tu jiný, reaguju na to, co mě zaujalo a co se mi zas tak nezdálo, připadá mi to docela důležitý. Nic veselýho teď s gerontama nemám.
Pražský důchodci jsou jeden děs, to víme 🙂 Po tom všem s nima už se jenom bavím, když jich je v tram tolik, že už by musel pouštět stoletej devadesátiletýho 🙂 Sama pouštím jenom těhule a starouše, co vypadaj fakt nad hrobem. Neurazím přece tu zmalovanou rachejtli (ročník tak odhadem 1900) v mini tím, že bych ji pouštěla sednout 🙂
blacklucka: já si dopřávám to nejlepší 🙂
Tak moje babička je děsnej hypochondr, je jí teda 75 a furt chodí do práce, ale má všechny nemoci na světě! 😅 když jí řeknu, že mě bolí v krku, tk ona mi vždycky odpoví, že jí taky a mnohem víc než mě!! 😅 Ale jednou mě dodělala, protože sem se ptala jak jí je? a ona mi vyjmenovala všechny nemoci, co má a pak mi říká, ale co je nejhorší, že mě pořád bolí ta prostata!!! 😀 😅
A protože sem zdr. sestra, tam mi jednou vážně řekla, jestli bych jí v nemocnici nesehnala nový nohy a ty její starý jí tam neuřízli, že jí děsně bolej!! 😅
anza: záleží, já si strašně ráda kupuju miliony nových věcí na sebe, chodím na gelový nehty..kupuju si mrtě kosmetiky..a vytvářim hodně odpadu 😔 a je mi to jaksi fuk 😅 každej máme jinej pohled na svět 😅
anzo, samozřejmě nejsem pro plýtvání, ale zase nejsem pro naprostý šetření 😉 jsem na světě jenom jednou a tak si to tu chci hezky užívat 🙂 taky ráda kupuju nový věci a mám nehty a barvím si vlasy,jezdím autem.... prostě klasickej konzumní styl. Je na každým, jak žije 😉 a konec s dohadováním, tohle téma je o trochu jiném stylu šetření 😉
tak když umřela moje babička tak jsem počítala s tím, že tam budou plné skříně věcí asi z roku 1970 v původních obalech ani jednou použité, ale že tam budou i potraviny z padesátých let a neotevřené (kafe, čaj) tak s tím jsem nepočítala
ale nejdrsnější bylo, že jsem našla odsávačku na mateřské mléko a to její poslední dítě (tatík) slavil loni na silvestra 50 😀

Zajímavý téma! Co my, teda hlavně mamka, máme teď s naší babi, a vlastně s oběma babi, je fakt děsný, a musím říct, že to bohužel poslední dobou už není srandovní... Jinak musím říct, že vaše (sice jistě láskyplně míněná) kritika spořivosti starých lidí mi připadá dost přehnaná - jasně, oni to taky často přehánějí, ale mít všechno za každou cenu nový je hovadina, protože je to neekologický, a otázka "co bysme s tou starou ledničkou dělali?" je docela namístě. Vy si řeknete, vyhodí se to, ale ono to na tý skládce nebo kam se to vůbec vozí zahnívá docela dlouho. Dokud to slouží, nechat to bejt. Myslím, že by se lidi zrovna šetření a skromnosti u starejch lidí měli učit - a šetřením a skromností nemyslím rvačky v obchoďáku o máslo, to se učit rozhodně nebudu 🙂