Tampón nebo vložka, co používáte?
Holky používáte vložky nebo tampóny a proč?Malá statistika...
Stručné shrnutí
- Tampony a vložky jsou v praxi nejčastější volby pro menstruaci; tampony jsou často preferované kvůli pohodlí při sportu a na cestách, vložky se běžně používají během šestinedělí a při silném krvácení.
- Menstruační kalíšek a menstruační kalhotky se v diskusi uvádějí jako reálné alternativy k tamponům a vložkám; menstruační kalíšek má podle příspěvků typickou "nálevnost" okolo 30 ml.
- V diskusi se objevily protichůdné zdravotní rady: někteří lékaři kalíšek nedoporučují kvůli údajné zadržované krvi, zatímco další argumenty tvrdošíjně uvádějí, že kalíšek nezvyšuje riziko množení bakterií ve srovnání s tamponem.
Nejčastější otázky
Q: Jaká je kapacita menstruačního kalíšku a jak často ho musím vyprazdňovat?
A: V diskusi je uvedeno, že menstruační kalíšek má nálevnost okolo 30 ml; při běžně slabé až střední menstruaci se podle zkušeností uživatelek obvykle stačí kalíšek vylít ráno a večer.
Q: Které značky tamponů a vložek byly v diskuzi zmíněny?
A: V příspěvcích byly jmenovány značky Tampax, o.b., Kotex, Allways (psáno jako "Allwaysce") a starší Lydie.
Q: Jsou menstruační kalíšky hygienické podle názorů z diskuse?
A: Názory se liší: v diskusi je citován lékař (MUDR. O. Bauer), který kalíšek nedoporučuje s argumentem, že tělo se "nevyčistí" a krev se zadržuje, zatímco jiní diskutující a zkušené uživatelky tvrdí, že kalíšek nezpůsobuje zvýšení bakterií, protože krev v kalíšku je stejná jako děložní a zvenčí se bakterie do kalíšku těžko dostanou.
Q: Jak kalíšek hygienicky čistit mimo domov?
A: Užívající doporučují vylít obsah a opláchnout vodou; konkrétně se zmiňuje použití láhve s vodou nebo intimních ubrousků jako alternativa pro veřejné toalety.
Q: Kdy po porodu je běžné vrátit se k tamponům nebo používat vložky?
A: V diskusi uvádějí ženy používání vložek během období očistek a šestinedělí (příspěvky zmiňují "6 nedělí" nebo "8 nedělí") a postupný návrat k tamponům po zahojení.
Q: Jaké alternativy k běžným tamponům a vložkám byly navrženy?
A: Jako alternativy jsou v diskusi uváděny menstruační kalíšek, menstruační kalhotky a látkové vložky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Tampony jsou v diskusi často preferované pro pocit pohodlí a používání při sportu nebo na cestách.
- Menstruační kalíšek i menstruační kalhotky jsou uváděny jako fungující alternativy k tamponům a vložkám.
- V době pooperačních očistek/sextinedělí se obvykle doporučuje a používají vložky.
Sporné názory
- Někteří lékaři (v diskuzi jmenován MUDR. O. Bauer) kalíšek nedoporučují s tvrzením o zadržování krve; jiní diskutující tvrdí, že kalíšek nezpůsobuje množení bakterií a je hygieničtější než tampon.
- Někteří gynekologové doporučují vložky kvůli "vyčištění těla", zatímco mnohé ženy preferují tampony kvůli pohodlí a mobilitě.
Otevřené otázky
- Jaká je nejlepší praxe čištění a manipulace s kalíškem na veřejných toaletách bez přístupu k vodě?
- Jak dlouho po porodu je bezpečné začít opět používat tampony u konkrétní pacientky?
- Jaký je reálný dopad používání kalíšku na riziko infekcí ve srovnání s tampony, podle studií a gynekologických doporučení?
Zmíněné značky a firmy
Tampax, o.b., Kotex, Allways, Lydie, Kalisek.cz
Zmíněné produkty a metody
menstruační kalíšek, menstruační kalhotky, tampony, vložky s křidélky, látkové vložky, intimní ubrousky, vyplachování kalíšku, nálevnost 30 ml, očistky (postpartum lochia)
Místa a osoby
Radim Uzel, MUDR. O. Bauer
téééda... teď jsem koukala na ten kalíšek protože jsem tady četla že docela dost o něm uvažuje ale když jsem to viděla tak mi naskočila husí kůže 😀 Vypadá to šíleně ale věřím že to může být fajn ale používat to ve škole je pro mě hooooodně nepraktické 😖
majina: já jsem o něm taky uvažovala, ale co beru HA..tak skoro ani nevim, že to mám..takže kalíšek mi přijde bezpředmětnej, navíc to vylívání a vymejvání mi přijde fakt nepraktický někde jinde, než doma 😝
No právě! Nedokážu si to představit... tak vylévání jo ale potom to oplachování a opět nasadit 😕 Jako doma OK ale někde kde jsou společné toalety nééé.... 😅
jinak vložky jsem měla pouze v 6-nedělí( u mě 8-nedělí) 😒 a potom měsíční MS...užila jsem si toho dost..zlatej tampon 😅
Taková hodně alternativní metoda ... pro mě ... jsem radši pro takový to pohodlí doma i někde venku 😉
A odpaďák většinou na každým hajzlíku kdekoliv v hyper,super, školách a všude je 🙂
Ahojky je bez tamponu si to neumím představit.A po porodu to byly kruché chvíle mít vložku ale naštěstí jsem měla dva císaře tak jsem se k tamponu vratila dost brzy.Ale pamatuji taky moje začatky ve 12 letech byl to teda děs .
A teprve ted jsem se dozvěděla z tohoto tématu o kalíšku a vypadá to supr budu o tom uvažovat že bych si to teda vyskoušela .
On má kalíšek "nálevnost" okolo 30ml, kdo nemá extrémně silnou MS, tak mu stačí vylít ráno při odchodu do školy nebo do práce a zas odpo když se vrátí🙂
Mně vždy vyhovovaly tampony, poslední tři měsíce kvůli nějakému zlobení tam dole používám ale vložky 😝 a snažím se skamarádit právě s kalíškem. Zatím v pohodlí a jednoduchosti opravdu vedou ty tampony, fakt je, že nemám silnou MS.
tak já tedy jedině tampony, nepřipadám si s nimi tak "špinavá" jako když mám vlojdu, i když na noc si ji občas vezmu a po porodu mě vložky lezly snad i ušima 😝 - strašně dlouho jsem krvácela, snad 2 měsíce a tamponu jsem se bála, jelikož v tu dobu sex ještě veškerý žádný 😅 Ale teď už v pohodě, jsem zase na tamponech 😉
jo a moje kámoška dělá distributorku těch MS kalíšků, jak jste tu o nich psaly, tak kdybyste některá chtěla, dám vám na ni kontakt (mě teda ale neukecala 😀 - jak už tu někdo psal o hygieně mimo domov, tak asi taky tak 😉 )
majina, pokiaľ nemáš fakt silnú ms, tak ti stačí bohato vyliať len ráno a večer, ak máš silnejšiu, stačí po príchode z roboty. Ale po čase by si určite zvládla aj s flašou vody na verejnom záchode, keby bolo treba 😉 Ale ak napriek tomu váhaš, tak aj tak sa oplatí ho mať len na noc alebo na víkendy, alebo keď prídež zo roboty a nemusíš mať vložku 24h/denne.
Ja jednoznačne kalíštek, predtým som kombinovala vložku a tampón. Neviem ako ostaný, ale ja som tampon mala nejak divne, že keď som sa šúlala smiechom, tak som si ucvrkávala 😀
nejdem vas ukecavat na kalich - ale ak je jediny problem ta flaska vody, tak ta sa da nahradit aj intimnymi obruskami 😉 ja na tom frcim uz vyse 2 rokov a neviem si vynachvalit
Používám oboje ale kvůli endometrioze vážně zvažuji, že s tampony skončím, Kalíšek jsem zatím nezkoušela.
Menstruační kalíšek a menstruační kalhotky a zpět k tamponům a vložkám bych se vracela nerada
Hlavně tampon, ale pro sichr mam téměř pořád vložku. Tím že je téměř pořád sucha mi nijak nevadí 🙂

Už 2 měsíce kalíšek a nedám na něj dopustit.Dříve vložky i tampony.