Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

doubek
29. bře 2007

Anddy,a tvuj muz neni Anglican? Muj je Spanel, takze proto bude mit spanelske obcanstvi. A to mas pravdu, ze ten RL trva i pul roku, tady holky to psaly a pred 14 dny jsme byli na amb. v Madridu a taky mi to potvrdili. S tou byrokracii, to je skoda mluvit. Pripada mi to jako pohadka o Kohoutkovi a slepicce.
Teploucko tady vubec nemame. Prsi a je skarede. ☹ Ja bydlim na severu, jestli se mreknes na mapu, je to blizko San Sebastianu. Priroda krasna, hodne zelene, ale horko jak na jihu ne. Ale asi je to lepsi. V tom horku bych zdechla. 😝 Ale snad uz pristi tyden se udela hezky. Na zacatku brezna se uz lidi opalovali na plazi a ted je na zimni bundu.

doubek
29. bře 2007

balsiger: jasne, pridej se k nam. Vitej 🙂

mishita
29. bře 2007

Ahojte holky,Anddy, pokud pojedes v srpnu do Cech tak by mozna bylo nejlepsi si zazadat o RL miminka tam. V Praze na mestskem urade na Vodickove ti na pockani daji jakesi overeni o narodnosti, ikdyz pokud jste oba Cesi tak si nejsem jista jestli ho potrebujes. Nejlepsi by asi bylo si zavolat na zvlastni matriku v Brne kde to vyrizuji a zeptej se tam. Jsou tam moc prijemny pani. Kontakt a telefon najdes urcite na netu. A vetsinou se s nima da domluvit a vyridi vse rychleji nez jim udava zakon. Pres ambasady je to hruza!Ja si az ted zazadala o cesky oddaci list a doufam, ze mi ho stihnou vyridit nez se mala narodi a budu si zadat o ceske prispevky.
Doubku:budes si zadat o prispevky v Cechach? Asi je ale zaplati az po tech 16ti tydnech co je materska tady ne?
JInak v Madridu je ted taky celkem zima, no jo, blizi se Semana Santa.......🙂

doubek
29. bře 2007

Mishita: na me ta pani na tematricev Brnemoc prijemna nebyla. 😠
A ja si taky zadam o oddaci list a musim pockat na oddaci list a teprve pak muzu zadat rodny list. Dost divne, ze? Ale na matrice v Brnemi rekla,ze na ten oddaci list maji 30 dnu a na ambasade me strasila 4 mesici. Tak jsemji rikala, ze to nemuze tak trvat, ze jsem si tam volala a ona mi rekla, ze z praxe vi, ze to tak trva, ze oni v Brne toho maji hodne a ze tech 30 dnu nedodrzuji. A ty rikas, ze jsou jeste rychlejsi. No tak kde je je zakopany pes?

rketka
29. bře 2007

Z me zkusenosti s vyrizovanim rodneho listu mohu potvrdit, ze je to na dlouho. Hlavne jim to trva dlouho v Praze, kde udeluji osvedceni o narodnosti. Na matriku v Brne se mi povedlo zavolat presne v den, kdy to osvedceni dorazilo z Prahy - vice jak po 4 mesicich, snazila jsem se byt zdvorila a pani byla moc sympaticka, vyridila mi to do trech tydnu, ceka se tam zase totiz na vydani rodneho cisla.

doubek
29. bře 2007

To taky vypada trochu komplikovane. Ambasada, Brno, Praha.Ufff

anddy
29. bře 2007

ja bych chtela jet v srpnu do cech ale s miminkem. A nevim jestli mi vydaji pas bez rodneho listu. Je to fakt pakarna.
Doubku, ty si budes vyrizovat pridavky? A napsala bys mi potom, co a jak? Ja mam do listopadu materskou, ale potom bych si zazadala. 😎 😅 Kdyz na to mam narok.. 😀
Jinak muj pritel je cech, takze proto ty komplikace. I kdyz jak to ctu, vyjde to nastejno. Kdyz vidim jake jsou problemy s vyrizenim rodneho listu, tak si edovedu predstavit, ze se jeste vdam. Brrrr... 😲

rketka
29. bře 2007

Anddy, co se tyce porodneho a rodicovskeho prispevku, precti si nekolik predchazejicich stranek, uz jsme to tu vse probiraly 🙂

doubek
29. bře 2007

Tak, tak Anddy, Rketka mi pomohla v hodne otazkach.
Diky Rketko! 🙂
Ja tady materskou mit nebudu, takze nemusim cekat nejakych 16 tydnu.
Pridavky si budu vyrizovat. 😝 Ale kdy, to je...?

paula
29. bře 2007

rketka,tvoje dcera ma moc pekne jmeno 😉

anddy
29. bře 2007

jo, jo holky to vsechno jsem cetla. Ale je to tam vsechno teoreticky. Myslela jsem tim konkretni vyrizeni. Napr. psala jsem tam, dodala jsem tam to a oni mi dali tolik 😀 . Ja si budu urcite vyrizovat porodne, taky nevim kdy 😅 , a pak napisu presne, co jsem potrebovala, jak dlouho to trvalo atd. No takze ten prispevek napisu tak koncem roku 😎 .
No ale mezitim budu psat jine, nebojte

rketka
29. bře 2007

Anddy, tak jak je to tam napsanom tak to i v praxi probiha, ja tim prosla. Vyse porodneho i rodicovskeho prispevku je daná zákonem a nezavisi na platu. Co se tyce pridavku na deti, o tom nic nevim, to mi rekli, ze bychom museli zit v CR a odviji se to od platu manzela.

Paula, ta tvoje taky 😀 😀 😀

doubek
29. bře 2007

Ja jsem to napsala spatne,ale jasne, ze to nebude pridavek, ale prispevek. 🙂

dasha
29. bře 2007

Moje zkusenosti s ceskymi urady: na oddaci list jsem cekala skoro 6 mesicu (reseno pres ambasadu a brali jsme se v zahranici), rodny list jsem dostala okamzite, nebot jsem rodila v Praze. Rodicovsky pridavek vyrizen po dodani papiru od gynekologa (spojila jsem to s vysetrenim v sestinedeli) - nevim na co, nebot jsem asi byla tehotna, kdyz jsem porodila dceru, ze? No, pak se to poslalo do UK, jestli nepobirame prispevky tam, a pak mi prislo rozhodnuti o priznani 7558,-. Porodne bylo lehke, to mi vyplatili hned, 17 500,-, vyplni se jen formular. O rodicovsky prispevek se muze zadat jen tri mesice zpetne, takze pozor. Vyplaci se i za mesic, ve kterem se narodi, treba ja jsem porodila 23.12. a dostala jsem vyplaceno i za mesic prosinec. Pres ambasady to bude asi problem, nebot jako s tim oddacim listem, trva to strasne dlouho. 😠 Ale mozna bude lepsi pozadat a pak dolozit celou vec rodnym listem, abyste neztratili narok kvuli pozdnimu pozadani.

mishita
30. bře 2007

Podle mych informaci je nejlepsi si o rodny list zazadat va CR a to osobne v Praze na Vodickove zazadat o to osvedceni o narodnosti kde pokud mas vsechny potrebny dokumenty tak ti ho daji na pockani. pokud o to zada matrika z Brna muze jim to trvat az pul roku!!! Je to pitomy potvrzeni. Takze je lepsi si zavolat na mestsky urad pro Prahu 1 na Vodickove kde konkretne reknou co je k tomu potreba. Zalezi na zemi kde se mimi narodi, musi mit original tzv. apostilu od mistnich uradu. Napriklad se Spanelskem ma CR dohodu a apostila potreba neni ale napriklad deti narozene v Anglii to potrebuji. Proto je lepsi napred si tam zavolat a 100x se zeptat. Taky k tomu musi byt obcanka a pas vydany pred datem narozeni mimi, protoze jinak by zase museli cosi overovat a nebylo by to na pockani. Pak s tim osvedcenim o narodnosti a ostatnima dokumentama se musi jit na tu matriku v Brne, kde maji podle zakona mam ten pocit az 60 dni na vyrizeni rodnyho listru, ale zalezi asi na stesti na koho tam clovek narazi a jak moc je ukeca. Jedna pani tam slibila me kamosce ze ji to udela pry na pockani tak nevim...A hlavne je dulezity podat zadost o ty prispevky i bez ceskeho rodneho listu protoze ikdyz dodani zbyvajicich veci potrva dyl, plati datum podani zadosti + 3 mesice zpet. Takze ikdyz by to trvalo dele tak to pak vsechno doplati naraz! To jsem se zase rozepsala 🙂. Je videt ze je manzel pryc a ubijim cas u PC 🙂
Me se Amalka narodi zacatkem cervna a do CR pojedu asi v zari tak jen doufam, ze se to vyridi rychle. Navic stejne do zari budu brat materskou tady takze by mi ji v CR nezaplatili tak to snad vsechno stihnu. Hezky Velikonoce!!

kocurek
autor
31. bře 2007

Ahoj holky, jen at nedopadnete, jako ja. BYli jsme menit malemu prijmeni po otci a kdyz jsme se na to telefonicky i osobne ptala cca pred mesicem,rekli mi, ze si prinesseme jenrodne listy vsech tri, obcanku ci pas cizince a ja, jako prekladatelka si to muzu preelozit.....ale kdyz jsme se dostavili na urad, tak me rekli, ze sama, i kdyz mam soudni razitko, tak sobe si nemohu prelozit uredni dokument pro matriku a ze ke vsemu potrebujeme tlumocnika....tak jsem jim tam udelala terno a to jsme se osobne ptala. Ja jsme tlumocnik a abych si jeste shanela nekoho jineho.....
A ke vsemu jsme chteli malemu dat prijmeni po obou uz v CR, ale rekli mi, ze prijmeni zde muze mit jen jedno, zase dalsi vec, kterou jsme mela potvrzenou advokatem, ze pry v CR muze mit dite 2 jmena ci prijmeni. Ale na matrice trvali na svem, ze ne, dokonce vytahli zakon...Takze maly bude mit v Cr 1 prijmeni a ve Spanelsku 2.

Uz jste si vyridily CHEQUE BEBÉ-100 EUR JEDNORAZOVE???? Staci zajit na seguridad social, vyzvednout formular, vyplnit (po narozeni ditete). Je to pro cele Spain. Dale jsou davky, ale zalezi, kde bydlite... 🙂

rketka
1. dub 2007

Ahoj Kocurku, to je teda sila, no vzdyt vis, jakou mam zkusenost s ceskymi uredniky ja. Nase mala ma taky ve spanelsku dve prijmeni a v CR jedno, po otci. Takto jsme to ale v CR chteli, prece jen mit dve prijmeni od narozeni je u nas jeste zvlastni, ale to je jen muj nazor.

O cheque bebe jsem nikdy neslysela, muzes mi o tom napsat neco vic mailickem?

Hezky si uzivej maleho Erika, to je fajn, ze tak hezky roste 🙂 a dela ti radost.

kocurek
autor
3. dub 2007

Ahojky, o cheque bebe ti hned napisu v mailiku,papa 😉

kocurek
autor
3. dub 2007

Dve prijmeni: jde o to, ze zde v CR, pokud se dite narodi, muze mit pouze jen jedno prijmeni, ale pokud se narodi v cizine a pak jej prihlasis zde ama 2 prijmeni, tak to ovsem jde!!!! To je ten problem, takze i ve Spaenelsku budu chtit, aby mel jedno prijmeni a ne 2, aby to byla jedna a tataz osoba a je 2 prijmeni ve Spain a jedno zde..... ☹

rketka
3. dub 2007

Ve Spain bude muset mit dve prijmeni, je to dany zakonem. My jsme chteli, aby mala mela jen jedno a rekli nam, ze bohuzel, ze pokud ma byt spanelka, musi mit dve. Jen z me zkusenosti tady ve Spain... I kdyz me napada, ze mozna na Tvuj pripad budou pohlizet jinak, pokud se Erik narodil pro ne v cizine, tak mozna to jedno povoli. Tak dej vedet.

anddy
4. dub 2007

Ahoj holky, tak mi napsala pani s ambasady, ze vyrizeni ceskeho RL opravdu muze trvat az 5 mesicu 😠 , ale muzou vydat pro dite zvlastni cestovni doklad, na ktery s prckem muzu letet domu driv. No a jelikoz beru materskou a budu ji brat jeste pul roku po narozeni miminka, tak nez zacnu vyrizovat davky, tak mi snad prijde. 😀

kristynaw
4. dub 2007

holky,tak doubek uz ma miminko,holcicku,Amalii🙂

anddy
5. dub 2007

jee, ta se ma, ze uz to ma za sebou 🙂
Doubku, moc gratuluji a preji Vam obema moc moc zdravicka a pohodicky 😅

rketka
5. dub 2007

Take Doubku moooc gratuluji k Amalce, myslela jsem si, ze se neco deje, nejak dlouho jsi tu nebyla 🙂

kristynaw
5. dub 2007

jojo,ja ji mam na icq a najednou mi nekdo odepsal spanelsky😀tak jsem to prelozila s pomoci slovniku a jeji manzel nemluvi anglicky,ale napsat baby Amalia,3.330 zvladl🙂

kocurek
autor
5. dub 2007

Když jarní květy září a slunce náhle plá ,
tak příroda svou náruč každému otvírá.
Krásné VELIKONOCE a radost z každého
prožitého dne přeje Karin a Eriček. 🙂 🙂 🙂 🙂

mishita
6. dub 2007

Rketka: neletela jsi nahodou s malou 1.3.2007 z Prahy do Madridu se spolecnosti Smartwings- Aireuropa? Jak se tak divam na tu fotku co tu mas tak si vzpominam ze tam byla holka s mimi co se jmenovala Laura a vsichni Spanele z ni byli hotovi 🙂 Byla by to dobra nahoda 🙂
Doubek: take ti moc gratuluji k narozeni male, sranda je ze jste si vybrali stejne jmeno co mame vybrano my pro nasi malou princeznu 🙂 Alespon bude cesko-spanelskych Amalek vic. Ja si ale jeste musim 2 mesice pockat. Hezky Velikonoce vsem holky.

rketka
6. dub 2007

Mishita: tak to je teda opravdu nahoda, jo jo, byla jsem to ja. 😀 A dalsi nahoda me potkala na tomto letu, jsem z Granady a seznamila jsem se na tomto letu s holcinou - ceskou taky z Granady, (myslela jsem, ze tu snad zadni cesi nejsou) to byla ta druha mamca s miminkem, jestli jsi si ji teda vsimla, sedela uplne v prvni rade a pak si ke me prisla sednout. A kde jsi sedela Ty, ze jsi se taky nepridala 🙂

mishita
6. dub 2007

Rketka:Tak to je fakt dobry!!!Jo, vsimla jsem si vas a sedela jsem hned v rade za tebou u okna. Ta holcina co za tebou prisla byla v 1. tride a ty hned v 1. rade economy class ze? Kdyz jsme pak byly konecne v tom autobusu co nas vezl na terminal tak jsem stala naproti tobe a taky se culila na tvou malou. Pak jsem o ni vykladala manzelovi jak byla uplne stejna jako ty a modrooka a jak z ni Spanele ucuravali 🙂 V Granade na univerzite ucila jedna moje byvala profka z vejsky a pry se tam i vdala, ale nevim jestli tam dal zije nebo bydli nekde jinde. jeste se vratim k tematu prispevku z CR. Ty uz to mas vyrizeny?

mishita
6. dub 2007

Rketka: Kamoska mi totiz rikala ze pry po ni chteji kopii pracovni smlouvy manzela a ukoncenou jeji, coz se mi zda teda pekne divny, zvlast kdyz to na vysi prijmu nezalezi!A taky ten formular E411 kde se vyrizuje.Je to proste zmatek a pokazde reknou neco jinyho. Mala se mi ma taky narodit v cervnu jako tvoje Laura 🙂