Těhulky v zahraničí. Podělte se o zážitky

kocurek
22. lis 2006

Ahoj tehulky, jste nektera mimo CESKOU CI CLOVENSKOU REPUBLIKU???? Pokud ano a chcete se podelit se svymi zazitky....ozvetese. Zdravim ze Spanelska.papa

rketka
28. zář 2007

vubec jsem netusila, ze je tu povinna skolni dochazka od 3 let 😲 To je jako uz colegio nebo porad guarderia, no nazdar teda. Taky to budeme muset jednou resit v CR se skolou, protoze prece deti nas vsech tady maji i ceske obcanstvi tudiz povinnou skolni dochazku i v CR. Nekde jsem cetla, ze deti jezdi vzdy na konci pololeti do CR na prezkouseni a pak dostanou i ceske vysvedceni. Taky jsem ale cetla, ze se proste nekde nahlasi, ze chodi do skoly v jine zemi a hotovo. No vubec nevim, jak to budu resit jednou ja, neni spatne mit vysvedceni ze dvou zemi, taky by mala mela i cestinu ok, tzn, gramatiku a tak, to ji ale muzu ucit i doma. Uvidime, treba uz tou dobou bude chodit do cesky skoly, ojala!!!

markeeta
28. zář 2007

Ahojky, ja ziju na Islandu. Jak jste se bavili o letenkach pro mimco. Jen tak pro zajimavost, letenka do Keflaviku (ze Spain jedinne z Alicante) pres nizkonakladovku pro mimi od 0-2let je zadarma. Ma to tu nevyhodu, ze se musi platit za jeho zavazadla, jako za extra kg. Vetsinou to mimi ma vice nez dospelak, ze? Uz jen kvuli kocarku.

kocurku: boli vas hodne zoubky?

rketka: rekni mi neco vice o ziskani ceskeho vysvedceni, kdyz bude chodit do skoly v cizine? To ji budu muset ucit doma sama a potom priletime na prezkouseni? Jak se to da zaridit?
Trilete deti si maji hrat, na PSD maji jeste cas. V anglii uz chodi od 5 let do pripravky a uci se tam hlavne vyslovnost.

mishita
28. zář 2007

Pokud ja vim tak ve Sp. je to v roce co ma 3 roky tak povinne do colegia. A pomalu se uz zacinaji ucit cist atd.. To o te ceske povinne dochazce me teda vubec nenapadlo a prijde mi dost narocny pro decko, aby delalo jeste pak v CR zkousky. Asi by to ale v ramci EU melo byt uz jedno kam chodi do skoly. Doufam, ze uz brzo uzakonni platnost vzdelani na celem uzemi EU, aby se nemuselo zadat o homologace a podobny blbiny. Ja si o to moje porad nezazadala, nejak se mi nechce do vyplnovani papiru, ale jsem blba a sama proti sobe, ze uz jsem si to davno nevyridila, navic kdyz to tak dlouho trva.
Jeste mam dotaz, jak mam docilit, aby mala v noci vydrzela dyl spat bez jidla? Obcas mi uz vydrzivala 6-7 hodin, ale to jen par dni a ted je to maximalne zase 4, nekdy ani to ne. Naji se sice a spi dal, ale i tak by mohla spat dyl 😅. Nemate nejakej trik?

mishita
28. zář 2007

Daji se kupovat letenky primo u CSA pres internet? Me to vzdycky rika, ze se to sice da zaplatit pres net, ale letenku si musis jit vyzvednout do jejich kancelare. Koupila jsem totiz u nich autobus Brno - Praha letiste za 260 Kc, kdyz ale zadam misto prodeje Spanelsko tak uz to stoji 40 eur!! Jsou to ale hajzlici.....Nedelaji jeste elektronicke letenky???

rketka
28. zář 2007

ahoj markeeto, nic moc o tom nevim, v podstate jen to, co jsem psala, ale verim tomu, ze to neni povinne, jen asi musis nekam nahlasit, ze dite chodi do skoly v jinem state.

Mishito, Laura se mi pravidelne do roka budila po trech hodinach na kojeni, vubec jsem nevedela, jak ji to odnaucit, bylo mi jasny, ze je to ze zvyku a ne z hladu, jedine reseni bylo, ze si k ni do pokojicku (mame tam i normalni jednoluzko) lehnul JC a vzdy kdyz se probudila, tak ji capnul za ruku a tak usnula, z kraje to bylo narocny, ale po tydnu ok. Necitila z nej mliko, jako ze me a tak se to odnaucila. Nicmene s ni musi spat porad, stale se tak 2x vzbudi, on ji da dudlika, capne za ruku a hned zase usne, coz je ok, ale uz bych taky rada, aby spala uplne celou noc sama. Jinak existuje tzv. metoda dr. Estivila, coz je Katalanec, kniha vysla i u nas, pujcila mi ji kamaradka v Praze, je to docela drasticky, spociva v podstate v tom, ze dite ulozis, vlidne, ale nekompromisne mu reknes, ze ho hrozne milujes, ale uz je cas spat a s tim odejdes, vracis ze za nim cca po 5 minutach, pokud do pul hodiny neusne, tak po 10 minutach a vzdy mu zopakujes to samy, dokud neusne. Pry to funguje a po nekolika dnech dite bez problemu spi. Ja na to teda nemela nervy, zkusili jsme to 2 noci za sebou, nakonec usnula, ale snad po trech hodinach kriku. Kamaradka to ale zkusila a v pohode, pry to zafungovalo perfektne a za tri dny bylo po problemu. Je to ale doporucovane az po 6. mesici veku. Tusim, ze se to jmenovalo Spanek ditete a ve spanelstine Duerme nino, ale nejsem si tim uplne jista, mrkni na internet, urcite to najdes.

mishita
29. zář 2007

Rketka: Mala nema problem s usinanim, jde jen o to, ze se pak budi, ani neplace, ale porad se krouti a hejbe a dokud nedostane prso a nenaji se tak dal nespi v klidu. Davam dudlik, hladim po hlave a obcas to zabere ale ted uz ani to ne. Spi zatim s nama a nechce se mi ji davat do vedlejsiho pokoje. Stejne ted v CR to nejde a v Madridu pak budu jen mesic a pul a pojedeme zase zpatky tak to ani nema cenu. Zkusim si aspon lehnout na druhou stranu postele aby vedle ni lezel J. a uvidime jaky bude efekt. Asi ale ten, ze on se ani nevzbudi a ja jo a na malou nedosahnu 😉
JInak o te knizce jsem slysela, ale zatim ji necetla. Jak rikam, s usinanim problem neni, dam ji do postylky a hned spi.

kocurek
autor
29. zář 2007

markeeta Uz zubecky neboli, asi ted na nejakou dobu mame pokoj, mame jich 7 a snad chvili bude klid.

mishita rika se, ze pokud kojis, tak dite nevydzi dlouho spat v noci, ze je mlicko nezasyti tolik, jako kase, ale na to je jeste cas. Ja osobne radeji kojim, i kdyz jsme uz kasi zkusila, maly se mi probudil jen 1x v noci na kojeni, ale i tak se budil, protoze nemohl spinkat.

Usina vam mimi samo? Me maly sam usinal, ale posledni 2 mesice jej musim vzdy zabalit do zavinovacky, ukolebam jej a pak az usne, teprev dam do postylky a v noci ke me do postele....ale sam neusne. Kdyz jsme mela chripku, rekla jsme si, at place, at se vyrve a usne, nemela jsme silu se s nim natahovat a on po 40 min rvani neusnul, tak jsme jej vzala a ukolebala.....

Jinak, co se tyce skoly, tak u nas jsou jesle, jako ve Spain, ale od 3 let uz se to jmenuje skola, i kdyz si tam deti hraji, ale zaroven je uz i uci, asi na takove urovni, jako v CR v poslednim roce nez jdou do skoly. Ptala jsme se, zda je to povinne a bylo me receno, aspon tak to je v mAdridu, ze pokud maleho do skolky, teda skoly od 3 let nedam, ze nebude mit narok na to vybrat si skolu, coz se mi zdalo kravina, kdyz si vezmu, kolik je v MAdridu cizincu, uprchliku a deti chodi do skoly uplne v pohode. 🙂

mishita
30. zář 2007

Budu to muset zjistit jak to je. Chceme totiz, aby mala chodila u nas ve Valdemoru do jednoho konkretniho colegia a tak se musim zeptat kdy tam povinne musi nastoupit. Ani by mi nevadilo kdyz by od 3 let chodila, prijde mi to idealni vek a deti uz potrebuji mit kontakt s ostatnima atd...jen by me stvalo, kdyby mi nepovolovali ji brat do Cech mimo prazdniny. Ale vsak na to je jeste cas, ma teprve 4 mesice.
Jo holky, prave ted svagrova rodi, takze se Amalce dere na svet bratranek Alejandro 🙂

rketka
30. zář 2007

Mishita, tojak pises, ze se mala budi a krouti, dokud ji nenakojis, tak to bylo uplne stejny i u nas, taky bez problemu usnula, ale pak se takto budila. No, nechci te strasit, ale to jen tak neskonci, jak uz jsem psala, u nas to bylo do roka.

Doubek, doufam, ze dnesni krtiny hezky probehly, urcite posli fotky.

My dnes v noci jedeme na tyden smer Cantabria a Asturias, uz se moc tesim, tak pak poreferuju.

kocurek
autor
1. říj 2007

rketka
Hezky zazitek. 🙂

mishita My seš taky budime asi od.mesice, kdy nam zacaly rust zoubky.

🙂

mishita
1. říj 2007

Nam zatim zoubky nerostou, teda aspon se jeste zadnej nevyklubal, ale muze to byt kazdym dnem. Ikdyz doufam, ze to bude co nejpozdeji, protoze pak uz se zubama budou jen a jen problemy 😠 Pokud je teda bude mit po mne. Ale treba bude mit stesti a zdedila je po tatinkovi kterej nema ani jeden kaz!!
Tady mame zase slunicko a jdem na masaze a J. na cestinu.

kocurek
autor
1. říj 2007

mishita 🙂 Četla jsme i pediatriča říkala, že zoubek než se vyklube, trvá to 2-3 měsíce.....Nejhorší je, když se dere ven. Máme 7 zoubků a vypadá to, že budeme mít teď na chvíli pokoj.
Hezký den.je opravdu nádherně, máme 27st dnes. 😀

kocurek
autor
1. říj 2007

JInak holky, blíží se nám odlet ☹ , zatím ještě nemám letenku, ale už to klepe na dveře. Příští týden začnu tratamiento a po něm budu moci odlětět do Madridu. Takže během 14-ti dnů jsem ve Spain.

Kámoška(češka), která dělá letušku u Iberie mi řekla, že budou lety do Prahy s Iberií. Smartwings se spojil s Air Europa, proto můžete někdy najít letylevnější. 😀

mishita
1. říj 2007

No prave, od te doby co se Smartwings spojil s Aireuropou, jsou lety o dost drazsi a skoro nemozny je koupit za tu nejlevnejsi cenu, ikdyz je to hodne dopredu. Nastvali me ti Click4sky, ze nemaji ty miminka zdarma. Protoze ta zpatecni letenka za 4000 Kc by byla suprova. Tak snad bude alespon pro tatinka kdyz bude litat sam, ale urcite pri nasem stesti bude vzdy potrebny termin vyprodany.
Mala se vcera naucila cucat si spodni ret a strasne u toho mlaska 😝 No sranda.Ted uz spi tak uvidime jak dlouho. Vcera vydrzela skoro 5 hodin.Tak uvidime dnes.

doubek
1. říj 2007

Ahoj holky,
tak uz mame krtiny za sebou. Krtili jsme Amalku i mne. Prijel vikario od obispo(nevim, zda to mam dobre napsane)ze San Sebastianu, takze jsme meli tri farare. Na ceste do kostela jsme potkali samozvanou madrinu. No sranda. Meli jsme jen padrino(svagr)a babka se pta,kdo ze je ,madrina, no a uz to bylo. Narychlo se prevlekla a padila do kostela. Druhy den jsem ji sla pozvat na obed, a pak v restauraci do mne hucela, ze nam udela favor. 😕
Meli jsem krtiny az vecer v sed,. takze jsme nesli veceret, ale druhy den obedvat. Jidlo bylo vyborne, Amalka se nudila,takze jsme se stridali v noseni.
Kocourek-uz se tesim, ze konecne zavitas do Sp.
Mishita- jak dlouho vy se zdrzite v CR?
Nam se asi klube zkoubek, je citit, ale neni videt, zatim, jen bile dasne.
Pocasi dnes -dest.

doubek
1. říj 2007

Zitra jdeme na 3. hexavakcinu a mame zitra pul roku.

kocurek
autor
2. říj 2007

Ahoj holky, tak ohledne te skolky - povinna neni, az od 6 let jako v CR,
ale je zvykem, ze deti chodi do skolky - skoly uz od 3 let. I sami
Spanele si vetsinou mysli, ze je povinna od 3 let.

Hezky den 🙂

mishita
2. říj 2007

Tak to jsou dobre zpravy, jen nevim, jestli v kazde skole kde berou od 3 tak pak taky vezmou od 6. No musim se poptat.
Doubek:Letim do Sp. 15.10. tak uz se mi to tu taky krati. Ale brzo se vratime, Uz zacatkem prosince.
Jinak uz se nam narodil spanelsky bratranek Alejandro, tak uz se tesim az ho pozname. Museli ale uzit kleste na vytazeni, ale pry je vse ok.
My budeme krtit az v cervnu, to uz snad tchan bude doma ze spitalu a bude se moct aspon trochu hybat. A dame male jmeno Amalia Hana po me sestre 😔 .Tak se stane oficialne jejim andelickem straznickem, to kdyby se z toho nahodou chtela nejak vyvliknout 😉

kocurek
autor
2. říj 2007

mishita To je opravdu moc pekne, ze ji date jmeno po sestre.....

doubek
2. říj 2007

MISHITA- A JAK to chcete udelat s tim jmenem, kdyz uz urcite jiz mate Libro de fam. a tam ji mate pouze jako Amalii?

doubek
2. říj 2007

S tou skolkou to mas Kocourek pravdu, ze Spanele si mysli, ze je to povinne. Nechapu. Hledala jsem to internetu a bylo tam, ze 98% deti ve veku od tri let tu skolu navstevuje.
Hexavakcina, muy bien- ani jedna slza. Ted jeste doufam, ze nebude zadna reakce. Vaha- 8600, mira- 68 cm. Hlava 43 cm.
Zitra jdeme plavat, prihlasila jsem Amalku do kursu pro deti od sesti mesicu.2x tydne pul hodiny. Jsem rada. Zitra uvidime, jake to bylo.
Dnes se udelalo moc hezky, je horko.
Mishita- tak to manzel nebude moc dlouho chodit do skoly. To byl takovy kratky kursik? Holky, mne to neprijde, ze na malou mluvim cesky a Clemen, ze nerozumi, protoze on bude rozumet, ja rikam vestsinou jednoduche vety a tem uz rozumi. Rekla jsem, ze jestlize mi rozumi a bude rozumet Amalka, ze tatinek musi taky rozumet. Tak ted ucim oba dva. 😀

mishita
2. říj 2007

Amalku jen v krestnim liste pojmenujeme Amalia Hana. V registru zustane jen Amalia, jen aby to proste bylo v te dusevni sfere.
Juanjo mel lektorku na soukromy hodiny a neco se naucil a hlavne ze to je zajimavy a bavi ho to.

doubek
2. říj 2007

Nemuze s tim potom mit problemy? Protoze Clementovi se stalo,ze mel jine jmeno na krestnim liste, podobne, ale ne stejne jako ma na DNI a musel to farar predelavat, ten krestni list,aby byl shodny se jmenem, ktere ma.,

kocurek
autor
3. říj 2007

doubek
Problémy by s tím neměly být, jelikož jak píše mishita, je to jen v křestním listě a rodiče, pokud nechtějí, nejsou povinni to dát do rodného listu. Informovala jsme se na to na matrice a jsou už to normy EU. 🙂

A s tím mluvením, taky zatím říkám jen jednoduché věty, což Rubén rozumí velice dobře.

Tak to už máš co nosit, i když já si myslím, že Eriček taky váží tak. V půl roce měl 8100g a když se jej snažím uspat, někdy i hodinu houpu, neboť jinak neusne, ani v poledne, pak jen ňurčí, pláče, tak to se pak opravdu pronese, každý mi říká, jak to vadržím, teda mé tělo.... 🙂 Poraďte, jak jej odnaučit usínat kolébáním. Je pravda, že kdysi sám usnul hladce, ale když mu začaly růst zoubky, tak jen na rukou. ☹

mishita
3. říj 2007

Kocurek:tak to ja ti bohuzel neporadim, zatim mala usina v pohode sama.A uz mas letenku?
Dnes se mala poprve sama otocila ze zad na brisko. Zpatky to jeste neumi a je sranda jak zuri, ze ji to nejde. No cela maminka 😉 Kdy se vam zacaly miminka otacet?
Ted jsem prisla od zubare a nastesti to ani moc nebolelo, je jeden zub mam na rozpadnuti a tak mi ho jeste bude pristi tyden davat do kupy. Snad to zvladne a neprijdu o nej.

markeeta
3. říj 2007

mishita: Natasa spinka 7-9 hodin od 3 tydnu. Davam ji spat kolem 21h.

MAM DOTAZ ohledne LETANI: tedka me moje rodina prileti navstivit a leti Praha-Kodan-Keflavik s dvema ruznyma spolecnostma. Jak docilit toho, aby jim v Kodani prendali zavazadla do dalsiho letadla a nemusi si je vyzvedavat a zase odbavovat? Vim, kdyz se koupi letenky od jedne spolecnosti ci agentury, tak se o to postaraji automaticky, ale jak zkorigovat dve ruzne, je to mozne?

markeeta
3. říj 2007

rketka: tu knihu jsem necetla, ale nejak to takhle praktikujeme.
Ja s ni jdu mezi 8-9h do loznice (podle toho, jak je unavena), kde ji nakojim. Necham chvili na rameni a potom ji prendam do postylky.
Mezi 2.-6.tydnem to byl boj. Prvni pokus byl vzdycky neuspesny, takze chodila spat az tak kolem 22h. Po sestinedeli se to nejak zlomilo a usinala celkem v pohode.
Take ji nechavam chvilinku vybrecet. Behem sestinedeli rvala hodne. Nemam sice na to nervy, ale ona se z toho breku unavi a potom, kdyz k ni prijdu a pochovam, tak se uklidni a zase ji muzu dat do postylky.
Po sestinedeli jsme zacali davat dudlika, je mozne, ze to taky hodne pomaha se uklidnit a z toho tahu usnout.

kocurek
autor
4. říj 2007

markeeta Pokud poleti se dvemi spolecnostmi, musi si zavazadla vyzvednout a zase se odbavit, ruzne letecke spolecnosti se o to nepostaraji. ☹ Hezky den vsem

doubek
4. říj 2007

nevim co ten konik dela, ale pisu tady pul hodiny a neodeslo to 😠

kocurek
autor
4. říj 2007

doubek taky se mi to stava, radeji si to vzdy kopiruji .... 😕