Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
14. únor 2012

@kaja73 děkuji, kouknu 🙂

abecedka
18. únor 2012

Holky fakt super dokument dnes v 16.15hod na ČT2, už jsem se na to dívala včera a je to bomba! Dívejte se!

jasekd
18. únor 2012

@abecedka Kouka na to Martin, mel hysterickej zachvat a vyzadal si televizku, tak po ocku taky mrknu a je to fakt zajimavy 🙂

abecedka
18. únor 2012

@jasekd aspon někdo, je to bomba 😵

luthien.k
18. únor 2012

@abecedka no a o čem to bylo, pro nás, co nevlastníme funkční televizi...?

abecedka
18. únor 2012

@luthien.koukni tu, sice to není přesně ono ale jako ukázka stačí. lze stáhnout z uloz to

http://www.csfd.cz/film/253641-domov-aneb-kam-s...

ssassi
23. únor 2012

ahojky. mám takový "problém" a ve fóru jsem se proklikala až sem k vám. snad některá řešila něco podobného a dostane se mi "inspirace".
mám půlročního kluka. snažím se praktikovat kontaktní rodičovství, nosím, bezplenkuju atd. od narození používám hacku. (přes den spí v ní, večer ho v ní uspím a apk přenáším do postýlky) http://www.branakdetem.cz/hacka-pech.htm v ničem jiném mi neusne. jenže má už skoro 10 kilo a hacka už je mu malá. někdy vyloženě vidím, jak se tam vrtí a nemůže se tam napasovat. docela už bych potřebovala, aby začal usínat v postýlce, ale to jaksi nejde. to je najednou čilej jak rybička, otočí se a hurá za zábavou. podařilo se mi to asi jen dvakrát večer, když už v podstatě spal. ale přes den neřešitelný úkol. spí obecně přes den dost málo, nechci, aby nespal vůbec!
máte prosím někdo tip?
děkuji

abecedka
23. únor 2012

@ssassi já usínání řešila, když se podíváš do jakékoliv knížky o spánku, tak tam píší nechat vyplakat. Není na to jiná rada, dle mého názoru.
Já už to praktikovala ve 2m a od té doby mám svatý klid, usíná mi krásně sama. Druhá mi spí sama od začátku, ani houpat nepotřebovala. Ale jedna prostě spát sama nechtěla, potřebovala nosit, houpat apod.

Musíš mu dát možnost, aby se to naučil sám to usínání. A to jedině tak, že ho necháš plakat. Ona mi plakala hodinu a půl a postupně se to zkracovalo.
Kniha co mám se jmenuje: Dětský spánek v otázkách a odpovědích. Mám jich více, tato je nejlepší.

abecedka
23. únor 2012

možná na to bude mít někdo jiný názor, nevím.
Já jsem stanovila čas ukládání a v tuto dobu, se prostě dá do postýlky a spí se. Neexistuje jiná možnost ani řešení.
Já to mám těžší, že nemůžu řešit až tak individuální potřebu jedné, takže musím být tvrdčí a nemůžu se tím zabývat tak jak ty, to bych už byla v blázinci.
Před tím ukládáním proběhne rituál, ten je každý den ve stejnou dobu, nemění se a probíhá vždy ve stejném sledu. Ony už ví co bude následovat, jsou klidné, ví kde mají hranice, co mají čekat. A jsme štastní všichni 😵

estrellita
23. únor 2012

@ssassi ja pro vyplakani nejsem. co se tyce hacky, setkala jsem se s tim uz nekolikrat, ze pak deti nechteji spat, protoze byly houpane. Asi bych zkusila nejdriv naruc - u nas tak usinal nedy od 7 do 10 mesicu, nechtel jina a v postylce vstaval a nechtel lezet. a od toho 10.mesice usina sam v postylce, ale ja musim sedet kousek od ni a do 5 min je tuhej. Podle me ma v hacce pocit bezpeci, je v klubicku a jeste houpanej, zkus to v naruci a pak muzes postupne menit 🙂

abecedka
23. únor 2012

jinak já mám hačku doma také, používám ji někdy přes den, ze začátku hodně. Vleze se do ní už jen jedna, ze začátku i obě.
Ale v noci se spí v postýlce. Od té doby nemám se spaním vůbec problém. Přes den mi spí 6 hodin a v noci 10hod.

10kg dítě bych moc dlouho nosit nechtěla. Máš ale dobrý, že se ti neprobere po položení. Mně se pak i probrala, když jsem ji odložila.
a co třeba fén pustit, to jsi zkoušela?

ssassi
23. únor 2012

@abecedka vyplakání nepřipadá v úvahu 😉 neslučuje se to s mým přístupem :o) hranice stanovuji, jsem důsledná co se týká výchovy čehokoli (děti, klienti v práci, psi, svoje dítě), ale vyplakání opravdu ne. pisálkům podobných příruček bych z plna hrdla řekla něco opravdu ošklivého 😎
@estrellita v náručí mi usínal tak do 5. měsíce. teď chce "svatej pokoj". někdy mi usne při krmení v náručí (bohužel je od narození na flašce), ale teď už nechce.
třeba jen zbytečně vyšiluju, třeba se vrtí proto, že mu rostou zuby (před týdnem vylezl první). jinak je to zlaté dítě, takové spokojené 😀
ale děkuju za reakce

abecedka
23. únor 2012

@ssassi tak nosit, houpat, nechat ušít hačku větší... S mým přístupem se to taky neslučovalo, bohužel jsou věci které si člověk nevybírá a vidím, že jsem se kvůlil tomu zbytečně trápila a řešení bylo snadné. Jsem za ně vděčná a neměnila bych.
At se to tedy zlepší!

estrellita
23. únor 2012

@ssassi na vyplakani mam stejny nazor jako ty 🙂 jinak ja jsem ho jako maleho jeste uspavala v baby vaku od Pecha, coz by mozna pro vas taky bylo, jsem 2x presla pokoj a spal, ted kdyz pres den nechce usnout jinak, tak ho tam taky hodim a jakmile usne, polozim do postele a vak rozepnu. tak co zkusit to? jinak v noci se naucil spat sam tak nejak postupne, zadna krec 🙂

jasekd
23. únor 2012

@ssassi 10 kg na 6,5 mesicich, to se nadres... Mne se osvedcilo, kdyz nechce spat, tak ji vzit, pohoupat, pohrat si, zacvicit na mici, treba 10 min, a dat ji tam znova, a vetsinou usne, no a kdyz ne, tak jeste jednou zopakuju a pak teda houpu v lehatku, vyplakat nenecham, ale nosit se mi taky nechce, udrena jsem i tak 😝 Plus rezim, jak pise
@abecedka , ale mne se teda se dvema detma nedari ho drzet, s jednim to slo dobre, ted nejak nestihame obcas. Jinak kdyz breci, tak pockam, cca 2 -5 minut a dost casto i usne, protoze breci unavou, tohle za vybreceni nepovazuju, neletim k ni hned jak fnukne.

herminka
23. únor 2012

@ssassi Radu nemám, i v roce uspávám u prsa 😒 a vyplakání není můj přístup, musela bych k němu přistoupit, asi až bych byla hodně zoufalá. Ale zkušenost kamarádky - taky chtěla malého takto naučit spát, a on jí potom začal strašně řvát, už když ho převlékala do pyžámka 😖 , takže od toho ustoupila.

abecedka
23. únor 2012

@jasekd 2 děti je úplně jiná liga 😉 a at to nebere nikdo osobně, ale takové rady jako nosit před usnutím 🙂 to prostě nelze.
A s tím režimem, je to tak! Já je mám z jednoho těhu, z jednoho porodu a úplně jiné osobnosti s jinými potřebami a hold se jedna musí přizpůsobovat druhé. Nedá se nic dělat. Jedna spí víc než druhá, vstanou i stejně ale chtějí jít spát v jinou dobu... musí ta čilejší jít taky spát - třeba když někam jedeme, nebo chci jít do lesa...
Já taky byla plná ideálů a realita je jiná.
A těžko radit, každé dítě je jiné. Vedle na dvojčatech, jedno nechaly plakat a od té doby spí krásně a druhé plaká pořád...
Ta knížka mi snad zachránila i manželství, protože předtím to byl masakr doma haha

jasekd
23. únor 2012

@abecedka Ty to mas jednodussi, ze obe budou jist stejna jidla, mit podobne naroky, podobnou zabavu atd. , ale zas ty zacatky se dvema detma , co je potreba vypiplat naraz, to musi byt sila, prece jen nas Martinek uz se ted naji sam, pohraje si, chvili pocka, na doma je bez plinek, v tom je to jednodussi pro me. Ten rezim se mi osvedcoval u Martina, ale ted to nejak nedavam a improvizujem, spat jde ten, co je vic unavenej a prednost ma ten, co vic rve 😀 Mame nejakej ramec, kterym se ridime, ale ne striktne.

herminka
23. únor 2012

@abecedka Myslím, že je každému jasné, že dvojčata jsou úplně něco jiného a člověk nemůže postupovat tak, jako u jednoho dítěte, i kdyby stokrát chtěl. Matky dvojčat mají můj velký obdiv. A matky, co mají děti po roce jako @jasekd taky 😉

ssassi
23. únor 2012

@estrellita babyvak nehrozil nikdy. ani v šátku se mu "kolíbka" nelíbila. mám velká prsa a i když jsem mu hlavu podpírala smotanou plenou, byl tam tak zkroucený, že se mu to nelíbilo. začala jsem brzy s vertikálním úvazem. když jsme někde, kde nemůžu brát hacku sebou, v manduce nebo šátku usne. ale trvá to dlouho. zajímavé, když jdeme ven, jen v manduce tuhej do 10 minut:o)

@jasekd režim dodržujem. ale on je tak aktivní!!!! navíc, co jsme začali s příkrmy, má někdy tužší stolici a to se pak teprv blbě usíná, když není "vykaděn dle představ" :o))) navíc kolikrát, když už už spí, začne se mu ctít čurat, tak jdem čurat a uspává se na novo 😖 přes den je to spaní horor. v noci naštěstí v poho

abecedka
23. únor 2012

Holky ty začátky byly hrozné, fakt. Já jsem silnější povahy, ale ty začátky... manželovi bude 40, je to klidas a děti si moc přál...ale ty začátky, to bylo hrozné fakt. To kojení, kojila jsem jedno hodinu! vůbec jim to nešlo, byly malé a špatně tahaly, z porodnice naučené na flašky... ty první 3 měsíce...kojila/kojím co 2 hodiny i v noci. Manžel vstával a nosil...
Je to hnusné, ale další děti už nechci. Mám z nich radost velkou, ted už jo. Jak se na sebe smějí je krásné. Ale ze začátku jsem si to pořád vyčítala.... a než jsem nakojila jednu tak ta druhá řvala že. Takže pak se jednou uřvala, dvakrát a bylo řešení na světě. Jsme tady lítali po baráku jak blbci a pak je položily a jedna spala a druhá se ihned probrala a řev zas.
Já si to prostě nemůžu vynachválit. Někdo to doporučuje od 6ti týdnů, tady v té knížce od 4m. Já to prostě tak dlouho nevydržela.
Ted třeba položím a někdy některá plaká - hlavně přes den spíš, tak ji vezmu, pochovám a ona usne. Už jí věřím, dokáže to sama.

Jo taky má přednost ta co je hlasitější 😀

jasekd
23. únor 2012

@ssassi a nespi moc? Treba mas nespave dite, mne spi Venynka v noci ted cca 9-10 hodin a bylo to i mene, a pokud se vyspala dyl, tak pak zlobila pres den. Kolem 8. mesice mela obdobi, kdy jsem myslela, ze budem prevadet na jedno denni spani, ted spinka lip, takze zatim stale 2x denne. BKM muze mit tyhle uskali taky, my se snazili o ni s M. a navic ma vadu ledvin a to curani ho taky rusilo. Mne se fakt nejvic u Vendy osvedcilo nenutim ji spat za kazdou cenu a trochu ji unavit na mici, ji se to libi, ma pocit, ze si vydupala jeste chvilku s nami, pohraje si, zjisti, ze na ni nekasle, a pak celkem ochotne usne, vetsinou. Kdyz nechce byt sama, tak v lehatku nebo v korbe od kocarku s nami v obyvaku a pak ji prenesem. Proste ji jakoby vyhovim, ona se uklidni a pak uz jde spat ochotne, protoze ji dojde, ze je fakt unavena 😀 Jenze tohle muze fungiovat na moje dite, a na tvoje treba vubec. Ja jsem ani jedno nenavykla na noseni, ani samotne mi nevyhovuje, takze mam deti kocarkove a smejdici samostatne po zemi, Martin ani nebyl plne kojeny, Vendy ano, takze usinala u prsa, ale ted uz na tom ani netrva, coz jsem se bala, ze problem bude. Fakt, kazde dite je jine...

ssassi
23. únor 2012

@abecedka ano, dvojčata asi boří všechny představy a předsevzetí. jak já jsem ráda, že je viktor jen jeden. být dva, asi bych se zcvokla:o) jsem na všechno v podstatě sama (manžel je věčně v práci a moji rodiče ještě pracují) a nevím, jak bych to dávala. asi bych nemohla dělat všechno to, co si myslím, že je pro děti dobré a pro mě pohodlné, jako je bezplenkování, nošení atd. sice jsem viděla dvojčátka v úvazu, ale to byla malinká. 2 x 9,45kg bych na břiše už neunesla. navíc nevím, jak by se mi tam dva vešli!

jasekd
23. únor 2012

@abecedka Proc hnusne? Kazdy ma tolik deti, kolik zvladne nebo si preje, nekdo jedno, nekdo 4. Moje 6tinedeli s Martinem byl cistej horor, zase z jineho duvodu 😝 No a ted uz treti asi nechci, aby zas nebylo nemocny. Kojeni dvojcat si prave neumim predstavit vubec. Martin se kojil i hodiny a pak s dokrmem treba pul hodiny kojeni a pul hodiny jeste flaska, pak jen na UM pil 150 ml i hodinu... Mit takove jeste jedno, tak nevim...

jasekd
23. únor 2012

@ssassi jedno na bricho, druhy na zada 😀 Ne, proste nosit nejde... jedine kocar. Tohle jsem resila ja, kdyz malej jeste na 20 mesicich nechodil. Jak prenest dve nechodici deti? I ted mam problem, kdyz nechce treba k doktorovi, tak proste nejde, nesu kazdyho v jedny ruce, tasku pres rameno...

ssassi
23. únor 2012

@jasekd já ho spát "nenutím". ale když vidím, že si tře oči, málem padá na hubu a je prostě viditelně unavený, tak ho dávám spát. třeba odpoledne někdy spát nepotřebuje, někdy jo. nechávám tohle na něm. zbytečně sebe ani jeho nestresuju.

abecedka
23. únor 2012

@jasekd Klaudie, ta neví kdy má dost. Furt chce! 😀 no co 6 týdnů jsem jen ležela v posteli a strkala prsa, nic jiného. Mamka mi nosila jídlo....
Zas zdraví je jiná kategorie, to je jasné.

At mi nikdo neříká, že ti co jich mají víc 3 a více, že na to nekašlou, to se jinak nedá přece! 😅

ssassi
23. únor 2012

@jasekd teď už taky chce raději šmejdit po zemi, mně už až tak nepotřebuje:o) ale do těch 5ti měsíců jsem doma hodně nosila. cítila jsem, že to potřebuje. byl v klidu, čučel jak věším prádlo, jak skládám manželovi fusky... a byl spokojenej, že je se mnou. až ho to přestalo bavit, usnul na mě a bylo:o) teď už v šátku doma být skoro vůbec nechce. potřebuje mě mít na dohled, ale tělo na tělo už ho omezuje :o)

jasekd
23. únor 2012

@abecedka zas 3 a vice nemas vsechny miminka 😉
@ssassi Vendy vypada taky tak, a v postylce ozije, tak ji vyndam a cvicime. Martin to same, ziva, mne si oci, lehne a uz jeci, hraje si, hulaka, vstava, hazi dudlikem...

abecedka
23. únor 2012

@jasekd taky pravda.

Já se jednu dobu strašně bála aby tam nebyly 3. Tady v Brně se stalo, že paní jedno přehlídly a pak už to nešlo změnit... bydlí tu kousek má 2 holky a kluka...

Já mám štěstí, že mi celkem hodně spí přes den. A už vstává!