Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

luthien.k
3. lis 2010

@butt, hlavně si to nevyčítej, s kloboučkama ses určitě snažila, někdo s nima kojí i do roka, ale co se dá dělat, hubnout ji přece nenecháš 😉 Mimochodem, Ty máš alergie, viď? Určitě bych nasadila nějakou HA formuli.

blovitc120
3. lis 2010

@butt presne ako hovorí luthien, nerob si z toho starosti. Ja som sa takto na hrane pohybovala celý čas kojenia, moje kojenie bola jedna veľká takmer 12-mesačná laktačná kríza. Nerozumiem, ako niektoré ženy mrazia plné mrazničky mlieka, ja som nikdy nezamrazila nič, maximálne som odsala manželovi keď som niekam šla, ale jednu dávku som odsávala celý deň... (niekedy som za hodinu odsala 10 ml) Neviem, čo sú to naliate prsia, teda okrem prvých dní v pôrodnici. Od 5 mesiacov som občas večer dala Bebu HA, keď som tam nemala nič ničové. Neboj, vôbec to nemusí znamenať koniec kojenia, držím palce, nech ešte potiahnete, aj keď za pomoci UM. Mimochodom my žiadne alergie nemáme, ale pre istotu som dávala do 15 m tiež HA, už som to spomínala

erinka83
3. lis 2010

@butt a nemůže to být spurt?

butt
3. lis 2010

@luthien.k
@blovitc120 diky holky jste mily 😉 abych rekla pravdu, tak ze vseho nejvic si vycitam, ze jsem malou trapila tak hlady a neuvedomila jsem si to driv 😔 a poridili jsme bebu HA, i doktorka mi to tak doporucila...jinak @blovitc120 jako bych to psala ja 😀 u nas je (bylo) to kojeni v blede modrym 🙂 blby ted je, ze ona mi z prsa skoro nechce pit a jen se vzteka, ze to tece pomalu a uz vi, ze se nemusi snazit, pze za chvilku bude flaska..pritom driv flasku dostavala..ale bylo to bud jenom prso a nebo jenom flaska, takze vedela, ze kdyz ma prso, tak snazit musi, ted tu motivaci nema 😒 doufam, ze jeste cjvilku vydrzime 🙂
no ale nechcu vas tady prehnane zahlcovat myma starostma 😉

butt
3. lis 2010

@erinka83 pokud vim, tak deti u spurtu pijou hodne casto, tvari se hladove, ale pribiraji hodne.u nas jaksi chybi to pribirani...pred 18 dny vazila 4750 a v pondeli 4730..i dr rikala, ze uz vypada spatne ☹

luthien.k
3. lis 2010

@butt, kojení je sice super, ale když to nejde, tak to prostě nejde, naštěstí už dneska nemusíš shánět kojnou nebo krmit mlíkem od kraviček 😀 A myslím, že UM je už indikováno správně, spurt trvá třeba týden a jak píšeš, přibírá se, jen se víc pije... Tak uvidíš, jak si udržíš laktaci, snad jo, aspoň do toho půl roku 😉

erinka83
3. lis 2010

@butt hmhm,to jo ☹

butt
3. lis 2010

@luthien.k tak tak 😀 a do tech sesti mesicu bych male moc rada jeste svoje mlicko davala..tak snad 🙂
ale holky smeju se sama sobe.planovala jsem si prirozenej porod a kojeni do dvou let 😀 nejak mi to nevychazi 😀

luthien.k
3. lis 2010

@butt, s dětma snad nikdy nevyjde, co si naplánuješ, já si plánovala klidnou a hodnou holčičku a mám kluka totálního draka 😀

ikarkulka
3. lis 2010

@butt plánovala jsem to stejně, nakonec jsem musela na císaře a kojení se moc nerozjelo 😀 v šestinedělí to bylo těžký, pořád jsem si obojí vyčítala, stresovala jsem všechny okolo, spojovala s tím spoustu dalších věcí... ale teď už dobrý. prostě je na UM, co se dá dělat. hlavně že mu šmakuje.

jinak jsem dnes zkusila koupit to bio, jen neměli hipp, tak jsem vzala to babylove. nemá to sice certifikát, ale je to kontrolováno v německu, já němcům tak nějak věřím. tak uvidíme. a stejná gramáž je o polovinu levnější než beba 😅
na bebě píšou, že přechod na jiné UM jen po poradě s dr., na babylove se uvádí, že přechod je možný kdykoli z jakéhokoli UM. tak z toho mám pocit, že je to zase jen marketing...

butt
3. lis 2010

@luthien.k uz jsem to pochopila 😀 no aspon se clovek s tema detma nenudi, ze 😀

@ikarkulka taky jsem po cisari 😀 a s tim jsem se hodne blbe smirovala... ale co uz, aspon jsem dole porad jako za mlada 😀

luthien.k
3. lis 2010

@butt, ta poznámka pro ikarkulku 😀 😀 😀

ikarkulka
3. lis 2010

@butt 😀 😀 přiznám, že bych radši oželela to spodní mládí 😀
a to jsem poctivě cvičila s epinem a vůbec si celý porod užívala, i když jsem měla dva dny lehké bolesti, a od příjmu v porodnici do přípravy na císaře uplynulo 16 hodin. a na tlačení jsem se vyloženě těšila. no jo no. třeba při druhém to půjde líp 🙂

butt
3. lis 2010

tak neco pozitivniho na tom blbym cisari videt musim, ne? 😀

@ikarkulka ja se musim priznat, ze si podruhe uz skoro preju cisare 😔 je to blby, ale uz to znam a vim co a jak.a ja teda byla z mych bolesti strasne unavena, znechucena, vycerpana, nedokazala jsem si predstavit, ze bych mohla miminko pak vytlacit..tak se bojim, ze by se to opakovalo 😔

juju
3. lis 2010

butt, tak nech Vam to do toho pol roka nejako vydrzi, ale vobec sa netrap, ja som tiez planovala prirodzeny porod a kojenie aspon do roka a nic z toho 😖 no a ja som pre zmenu planovala usmievave kludne neplaclive babatko ktore prespi 12 hodin v noci, tak ako ja - aspon mi to o mne mamka stale tvrdila a doma mam loptosa, ktory nechce nikdy spat a stale sa budi ale aspon sa stale usmieva ked neplace, ach jaj, tie nase plany 😀 asi sme boli dost naivne 😎

k tomu UM, preco sa na SK/CZ tak strasne preferuje BEBA? ja som akurat dnes vyhadzovala do smeti 400g neotvorenej BEBY kedze Emilkovi nechuti; a to musi lekar odsuhalsit ake mlieko dam po ukonceni kojenia? ved hadam vsetky by mali byt kvalitne kedze su schvalovane EU - inak u nas sa HA formula neosvedcila, nechuti, ale pre zmenu ma Emco uchylku na BIO mliecka 😵

juju
3. lis 2010

butt a z klobucikov si nerob tazku hlavu, ja by som tiez ostala na nich kojit, kedze to bolo spociatku jediny sposob ako sa Emco chytal ale potom ma kamoska vydesila, ze stratim mlieko a tak sme sa trapili aj bez; ona totiz stratila tak mliecko; moja reumatologicka alergologicka tvrdi, ze najdolezitejsie na kojeni su prve tri mesiace a to mate uz za sebou 😉 dalsie su tiez fajn, ale ked sa neda, tak sa predsa neodstrelime, nie? 😎 ale podla mna sa da dost dlho udrzat kojenie s prikrmovanim, tak drzim palce 😉

ikarkulka
3. lis 2010

@juju co jsem slyšela, tak ty HA jsou víc hořké než ty normální. možná proto mu nechutnala 🙂

butt
3. lis 2010

@juju poucena uz z planovani, tak ted mam plan vydrzet kojit do jejich 4 mesicu, pak se uvidi 😀 (radsi mensi plany 😀 )no pul roku by bylo fajn...snazim se odstrikavat, abych mohla dokrmovat i MM, ale uz mi zas z toho praskla bradavka 🙄 ale na cviceni chodim s pani, ktera dokrmuje od tri tydnu, ma pulrocniho chlapecka a svoje mlicko si porad drzi!u tech kloboucku si myslim, ze j sm to podcenila, ze jsm mela byt vytvralejsi v jejich odbouravani..ale co uz 🙂
jinak jsme rada, ze jsem nebyla sama naivni 😀 i kdyz bych radeji vsem prala, aby ty plany vysly 😀
a co se tyce te beby...mam pocit, ze nejvetsi hysterie je kolem nutrilonu, jakoze je nej....a beba je hned na druhym miste...asi to je podle ceny, aby lidi ukazali, ze na to maji 😀 ne fakt nevim.v porodnici dokrmovali malou nutrilonem, s jednou setrickou jsem se o dokrmech bavila a ona rikala, ze nechape tak velkou preferenci nutrilonu a ze beba je stejne dobra...takze pod jejim vlivem jsme po ceste z porodky koupili bebu a kdyz jsem to mela resit ted, tak jsem sahla zas po ni...

blovitc120
3. lis 2010

HA mlieka sú naozaj trochu viac horké, asi preto to malý nechcel, Hipp je určite sladší a najsladšie je asi Hami. Mne nechutilo ani jedno. Čo je zlé na Bebe? Nemám pocit, že na SK/CZ sa preferuje Beba, skôr mám pocit, že tu sa preferuje Nutrilon, hoci je najdrahší, teda čo počúvam v okolí, Bebu som dávala asi len ja, ostatní všetci Nutrilon prípadne Hami, ale Nutrilon úplne vedie. Moja pediatrička povedala, že z Beby menej detí máva zápchu ako z Nutrilonu, ale či je to pravda, to neviem. Mimochodom kamoška v Dánsku mi povedala, že práve tam sa preferuje Beba (u nich Nan), že ona zase v okolí mala len samé Nan deti. Ale či je to pravidlo, neviem. Možno len v ich meste. Mojej dcére je našťastie jedno, čo pije, nikdy nebola vyberavá, ona by pila asi aj pivo. Vždy mi jedla všetko, čo som jej dala, akurát mala nemrkvové a nezemiakové obdobie, ale prešlo, jediné čo nezje sú zapekané veci, z tých ju naťahuje na zvracanie len sa na to pozrie, asi je jedák po MM, ten zje snáď aj chlpatú húsenicu 😝.
Ja som optimista, pri druhom dieťati plánujem bezproblémový pôrod (tento bol kliešťový) a bezproblémové kojenie (hoci som rok bojovala s nedostatkom mlieka 😀). Možno to kojenie celé len zle začalo, dcéra bola 2 týždne na JIS v inkubátore s modrým svetlom a ja som chodila len na kŕmenie, ten zlý štart možno bol príčina, že som mala vždy len nadoraz mlieka a aj to s trápením a strašne častým prikladaním...

olina.s
4. lis 2010

Dobré ráno, holky, nejdřív se vám omlouvám, že vás sem vpadávám. Nakukuju častěji, ale nestíhám se třeba zapojit, tak snad vám nevadí, když sem tam zasáhnu do vaší rozjeté diskuze.

Chtěla jsem poprosit o radu: Kájinka má kašel - vlhký - a nechce se mi používat nějaké chemické sirupy, tak jestli nevíte o něčem přírodním na rozpouštění hlenů?

Jinak s kojením jsem bojovala u dcery - tedy dle Dr. nepřibírala tabulkově 😠 a prý jsem měla málo mléka, tak jsem nakonec pod nátlakem každotýenního vážení dávala nějakou dobu večer na dokrmení trochu Nutrilonu - obyčejného, přitom mm do 6 let zvracel mlíko - to vše dr. věděla, přesto trvala na tomto. Zašli jsme s malou k homeopatovi a ten mi sdělil, že má žízeň, že jí mám dávat vodu nebo čaj, že se nemám bát, že se mi neodstaví, že dítě není zjištné a vezme si jen tolik, kolik potřebuje. Takže malá měla od 1,5m flašku s vodou a kojení a odstavila se až ve 13m 😉 Neříkám, že je to případ @butt ,ale nevzdávejte to 😉 Bohužel se malé vysypal atop. ekzém, což přičítám právě tomu Nutrilonu nebo očkování 😢

@butt mně pomohly na tvorbu mléka homeopatika Ricinus communic 5CH 😉

Jinak ta HA mléka mají naštěpenou bílkovinu, aby byly lépe stravitelné, proto jsou hořčí.

luthien.k
4. lis 2010

@olina.s, určitě vyzkoušel sirup Hedelix (obsahuje výtažek z břečťanu) nebo jitrocelový sirup, oboje přírodní a nám pomáhaly. Co si můžeš udělat doma, je sirup cibulový - do uzavíratelné sklenice nakrájet cibuli a prosypat buď přírodním cukrem a pokud dítě není alergické, tak medem a nechat v teple, než cibule pustí šťávu. Pak dát do lednice a užívat po lžičkách několikrát denně.

UM - preference podle mě vychází z toho, které má lépe zvládnutý marketing 😉

Koukám, co jste si s kojením vytrpěly ☹ Já kromě ragády to měla jakž takž bez problémů, až se tomu divím, když to tak čtu...

blovitc120
4. lis 2010

@olina.s tiez hlasujem za Hedelix alebo skorocelovy sirup, mne ako dospelej to pomohlo. Na cibulu nemam odvahu, lebo mi ju netravi, tak ju vobec nepouzivam, hoci by isto pomohla.

Luthen, veru moje kojenie bolo boj, prvych 5 mesiacov po hodine a tvorba mlieka sa mi nezvysila, nerozumiem tomu, na podporu som jedla a pila vsetko mozne. Mozno to bolo z unavy, ked dcera neustale plakala a ja som bola zrela na psychiatriu, ja neviem. Ale ona naozaj intenzivne pila kazdu hodinu, nebolo to len cuckanie, brada aj sanka pracovali a videla som, ako sa snazi vytiahnut nieco. Len po 2-3 minutach uz tahala naprazdno a musela cakat kym sa nieco vytvori a po hodine hlad. A takto dookola. Kamaratka po kojeni odsala este 140 ml, ja nic, max. 10 ml a jej syn bol tiez hlados ako moja dcera, jedol kazdu 1,5 hod. Strasne som jej to mlieko zavidela.

juju
4. lis 2010

blovitc 😀 😀
tiez som pocula o cibuli, ze perfektne rozpusta hlieny, ale zatial som nevyskusala
chcem sa opytat na chudnutie, kolko vam trvalo prist na povodnu vahu? ja mam este stale 6kg navyse 😠 a vobec sa neprejedam, len s malym nemam cas sportovat, len pri nom stale sedim a hram sa s nim a aj ked som nevyspata a vecerpana od vecnej pozornosti voci nemu, mam pocit za vacsinou sedim 😖

juju
4. lis 2010

butt, ja ako som zacala dokrmovat, tak som nemala skoro ziadne mlieko a nic mi nepomahalo, tak som zacal brat motilium 3x3 a to ma opatovne naplnilo, ale nebolo toho navyse na odstriekanie, len aby sa maly napapal a za 2 hodky opat bol hladny; mozno skus to 😅

ikarkulka
4. lis 2010

ještě k té bebě... eliáše dokrmovali už v porodnici, protože jsem ze začátku neměla mlíko vůbec a po 2 dnech už měl hlad. když jsem odcházela, tak jsem se šla sestřiček zeptat, kterou tu bebu mu dávali, abych věděla, jakou koupit na doma, abych mu to neměnila.
a sestřička mi na to řekla, že mu dávali HA, ale že pro něj stačí klasická, a že když mu koupím něco úplně jiného, tak je to taky jedno. že ty UM jsou dneska v podstatě nastejno, a že oni sami dávají dětem to, co zrovna dostanou - jednou bebu, podruhé nutrilon.
takže asi tak. podle mého je to opravdu o penězích, výrobci se snaží vydělat.
od včerejška dávám eliášovi to babylove a absolutně se nad tím nepozastavil. myslela jsem, že první nasátí se bude šklebit, že se třeba zarazí, ale vůbec nic.
takže na drahou bebu už kašlu. on je totiž dost žravec, vypije mi klidně i 180 ml (ráno i víc, protože spí celou noc), takže jendo balení (600 g) nám vydrží tak 4 dny.

juju
4. lis 2010

baby som tak rozmyslala nad tym Konceptom kontinuita a chcem sa vas opytat na vas nazor: plakanie znamena ze dieta dava signal matke, ze nieco nie je ok. Ja mam vsak strasny stres a nie radost kazdy den zo starostlivosti o moje dieta. Ide o to, ze sa nemozem od neho pohnut inak place. Ale nie je to plac, ze ho nieco boli, alebo ze je hladny, ale taky stazovaci, take mrnkanie a ked na to nereagujem, tak zacne plakat ale tak zlostne ujukat a toto iste robi ked nevie zaspat (on totiz to musi byt stimulovany aby zaspal) ale vtedy som pri nom ale ani to nepomaha; mam z tohto strasny stres a neviem si dat radu, lebo netusim, ci je to ok alebo niekde robim chybu ze stale mrnka. a zaroven je to pre mna strasne obmedzujuce, lebo nemozem ist ani na WC bez toho aby neplakal. no a bojim sa co bude v jaslickach, lebo tam mu nikto nebude nonstop k dospozicii ☹ a v satke ho vlacit bohuzial nemozem, lebo mam obrovske bolesti chrbta a pokial ho amm v satke zo 2 hodky denne, tak na druhy den ho nevladzem ani zodvihnut od bolesti. 😔

butt
4. lis 2010

@olina.s znovu opakuju, ze je neco jinyho, kdyz decko nepribira podle tabule (coz mala teda taky nikdy tak nepribirala..) a kdyz nepribira vubec 😀 to uz proste podle me neni okamzik, kdy by mel clovek tvrdosijne odmitam UM 🙂 o tech homeomatikach vim, diky 🙂

@juju motilium?to je co? 😕 s tim plakanim emilka neporadim, mam v tomhle stesti na hodny dite.takze kdyz beci, tak se ju snazim utisit.ale nemusim byt u ni 24 hodin denne, to je asi nad lidsky sily a nevim, jak bych to delala... ☹

juju
4. lis 2010

butt, to je medikament co sa volnepredava v lekarnach a utisuje bolesti zaludka a napomaha traveniu (jedla som z toho odusu 😀 ) a jeho side-efect je stimulacia laktacie a pouziva sa 4x4 denne sa pouziva pri mamickach ktore si adoptovali dieta a chcu ho kojit - poradila mi to annag - fakt to funguje, len je to dost drahe a na SK a asi aj v CZ to ma iny nazov a musi sa to objednat, ale napis annag a ta ti viacej poradi 😉 ja som asi aj zo stresu a unavy nemala ziadne mliecko kem mal Emilko 4 mesiace a za 2 dni mi nabehlo mlieko spat 😵

inak asi pojdem s Emilkom ku osteopatovi, kedze sme mali tazky porod - mate s tym niekto skusenosti? mne to poradila jedna maserka - kozmeticka, ktora tu ma Bio salon, je skvela a povedala mi, ze moze byt uplackany z toho ze ho boli hlavka kvoli porodu

blovitc120, vy ste tiez mali tazky porod - aka bola tvoja malicka ako babatko? 😕 tiez uplackana a narocna?

ikarkulka
4. lis 2010

@juju kdykoli se od něj vzdálíš, tak pláče? nedokáže se třeba ani na chvíli sám zabavit?

eliáš taky občas brečí. když si odskočím na záchod, když se chystáme ven a já musím připravit kočárek, psa, dát si něco do tašky.... ale jsou to minuty. nestresuju se tím (už ne), nedělám to úmyslně a holt nemám u zadku vrtuli.
možná emilko z tebe cítí ten stres, obavy... už dopředu víš, že teď, když se zvedneš, tak bude zase plakat, a přenášíš to na něj.
možná je to i něco jiného, ale děti vycítí, když maminka není v pohodě.
eliášovi je dva a půl měsíce, emilko je přeci jen už větší, tak nevím.

blovitc120
4. lis 2010

@juju k tvojmu prispevku o 13:52 a aj k tomuto poslednemu, ako keby si hovorila o nas. Moja dcera bola strasne uplakana a narocna, v podstate som ju prvy rok nezlozila z ruk. Nerozumiem ako a preco, ale ja som nebola unavena z toho, ze ju musim mat na rukach, ze nic neurobim, ze ju vsade nosim, mna absolutne nic nebolelo ale mna uplne vycerpaval ten plac, teda rev. Ona neplakala, ona vrieskala a mna z toho skoro svihlo, nic nepomahalo a ten zvuk mi normalne v mozgu spustal kladivo, ktore mi islo rozhodit hlavu (obrazne povedane). Nevadilo mi nosit dceru na rukach, v manduce, ani byt cele dni vonku, aj na hlave by som stala a drzala ju, len keby preboha bola ticho aspon pol dna... Ale nebola, proste som to len musela vydrzat. Od asi 9 mesiacov sa to pomaly zacalo zlepsovat, ale fakt pomaly. Ja by som ju do jasli urcite nebola mohla dat, neurologicka to neodporucila, ze by mohla mat psychicke nasledky, ani skolku nemame odporucenu zatial do 3 rokov, lebo ona mala este novorodenecky stres zo samoty (ked bola 2 tyzdne sama na JIS a dodnes sa s tym nevyrovnala, naozaj taky pojem existuje a mnohe deti, ktore nie su pri matke po narodeni, sa s tym niekedy mozu vyrovnavat az do 5 rokov, dufam, ze u nas to tak nebude). So spankom mala tiez velke problemy, cely den mi nevedela spat, budila sa po 5 minutach, ale nastastie aspon v noci spinkala, asi bola chudatko uplne vycerpana. Potesim ta, ze aj denny spanok sa zacal upravovat cca od tych 9 mesiacov, naucila sa spat aj 2 hodiny vkuse a teraz-zaklopem, je uzasna, v noci spi od 8 vecer do 8-9 rano a este 1,5-2 hodiny spi cez obed. Hovorim, ze dospava utle detstvo. Nikdy ju nebudim, stale si hovorim, nech spinka, lebo isto ma este deficit od babatka. Aj preto som rada, ze nejde este do skolky, nech si pospi, vsak cely zivot bude musiet vstavat 🙂.
K porodu, ty si mala vakuum extraktor, vsak? Ja zase klieste, ale to je jedno, aj v jednom aj v druhom pripade moze deticky boliet hlavka. Moja dcera ju navyse mala vstupenu v porodnych cestach asi 12 tyzdnov, takze ked sa narodila, vyzerala ako mimozemstan lebkoun a obvod mala len 31 cm, mala tie kosti totalne stlacene, cize jej hned brali krv na genetiku, lebo mohla mat postihnutie (nepamatam si uz nazov, bola som z toho dost vydesena, ale vysledky dopadli dobre, hoci sa na ne caka 8!!! tyzdnov, tak si vies predstavit tie nervy). Mne niekto radil toho osteopata, ale najblizsi bol asi 400 km od nas v Rakusku. Skoda. Na tvojom mieste ak mas moznost, by som ho urcite skusila, vraj to dost velmi pomoze a budem rada, ak sa podelis o skusenosti. Isto tam chodte. Ja si teraz vycitam, ze sme u neho neboli, ale naozaj som nemala na to silu, navyse viem slusne po anglicky, ale po nemecky bieda, tak som si nevedela predstavit, ako sa trepeme do AT a budeme sa s nimi bavit.