Umíte vařit v papiňáku? Vysvětlíte mi jak na to?
ahoj holky...jsem sama ze sebe nestastna..mam super papinak a neumim snim zachazet ☹ .Abych pravdu rekla,hodne se ho bojim...dokazal by mi to nekdo takhle na dalku vysvetlit?dik simona
Stručné shrnutí
- Tlakový hrnec zkracuje dobu vaření výrazně (u masa a polévek se v diskuzi uvádělo typicky 20–60 minut místo hodin) a zajišťuje šťavnatější maso a koncentrovanější vývary.
- Bezpečnostní postupy v diskuzi zahrnovaly plnění maximálně do dvou třetin, kontrolu ventilů před použitím a vždy postupné uvolnění páry před otevřením; u novějších modelů se zmiňují víceúrovňové pojistky.
- Konkrétní kuchařské postupy doporučené v diskuzi zahrnují předvaření vody v rychlovarné konvici pro rychlejší natlakování, zahušťování až po otevření (nebo použití chleba/solamylu/instatní jíšky) a přidávání křehčích surovin až po částečném dovaření.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho vařit různé druhy masa a polévky v papiňáku?
A: V diskuzi byly zmíněny orientační časy: vepřové 30–45 minut, hovězí 45–60 minut, kuřecí/porce slepice 15–20 minut; polévky: česnečka 1–2 min., zeleninová 4–5 min., nudlová 3–5 min., špagety 4–5 min., květák 4–6 min., čočka 15 min. (zdroje z diskuse).
Q: Jak bezpečně otevřít tlakový hrnec po vaření?
A: Většina uživatelek doporučuje nejprve pustit páru ventilkem nebo nechat hrnec samovolně ztratit tlak a až potom odklopit víko; několik účastnic chladí víko proudem studené vody pro zrychlení uvolnění tlaku, což v diskuzi vyvolalo rozpor.
Q: Je vhodné prudce chladit papiňák proudem studené vody?
A: V diskuzi část uživatelek uváděla, že prudké ochlazení vodou zkrátí dobu čekání a výrobci některých modelů (uvedeno v návodu) tento postup povolují; jiní varovali, že prudké ochlazení může způsobit materiálové napětí a teoreticky poškození nebo aktivaci nouzového selhání.
Q: Jak řešit suroviny s rozdílnou dobou vaření (např. maso a zelenina)?
A: Doporučené postupy z diskuse: tužší suroviny (maso, houby) dávat hned, křehčí zeleninu (např. zelí u segedýnu) přidat až po otevření a dovařit bez tlaku, nebo suroviny vařit zvlášť a spojit až na závěr.
Q: Lze v papiňáku vařit luštěniny bez namáčení?
A: V diskuzi zazněla rada, že luštěniny lze v tlakovém hrnci vařit bez namáčení a orientačně zkrátit běžný var dělením třemi (uvedený interval pro cizrnu/čočku cca 35–45 minut v několika příspěvcích), ale byla také zmíněna opatrnost vůči pění a možnosti ucpání ventilu u starších modelů.
Q: Které značky a objemy se v diskusi doporučovaly?
A: V diskusi byly doporučeny značky Tescoma (Prominent, Magnum 5 l), Tefal (Clipso 8 l), Orion (model Orion Prof), zmíněny byly i no‑name a Comfort Line 7 l; pro větší domácnost se často zmiňoval model kolem 6–8 litrů.
Q: Jak zahustit jídlo uvařené v papiňáku?
A: Uvedené metody: zahustit po otevření moukou nebo solamylem, použít rozvařený chleba položený navrchu při uzavírání pro přirozené zahoustnutí, nebo použít instantní jíšku/granule; několik uživatelek varovalo před zakládáním jíšky při vaření pod tlakem kvůli kypění.
Q: Co zkontrolovat před prvním použitím papiňáku?
A: V diskusi bylo doporučeno zkontrolovat stav těsnění a ventilu, seznámit se s nápisy v návodu k maximálnímu plnění (obecně do dvou třetin), zjistit typ pojistných systémů a vyzkoušet u dvouventilových modelů volnost ventilů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Tlakový hrnec výrazně zkracuje dobu vaření a zlepšuje šťavnatost masa.
- Před otevřením je nutné nejprve uvolnit páru a odstranit tlak.
- Plnit hrnec maximálně do dvou třetin u potravin, které pění nebo zvětšují objem.
Sporné názory
- Některé účastnice doporučují chlazení víka proudem studené vody pro rychlé uvolnění tlaku; jiné účastnice a varování v diskusi uvádějí možnost poškození materiálu nebo riziko, že prudké ochlazení zhorší bezpečnost (oba názory jako možné varianty).
Otevřené otázky
- Do jaké míry je pravidlo „dělím klasický čas třemi“ univerzálně použitelné pro všechny potraviny a moderní typy varných desek (plyn vs indukce)?
- Jaký je dlouhodobý vliv opakovaného prudkého chlazení proudem studené vody na těsnění a plášť moderních nerezových tlakových hrnců?
Zmíněné značky a firmy
Tescoma, Tefal, Zepter, Orion, Bionaire, Globus, Eva.cz, etescoma.cz, tefal-clipso.cz
Zmíněné produkty a metody
Tescoma Prominent 4.0 l, Tescoma Magnum 5 l, Tefal Clipso (P4101450) 8 l, tlakový hrnec Comfort Line 7 l, Orion Prof, Solamyl, Masox (vývarová kostka), instantní jíška, pařák/naparovač, rychlovarná konvice (předvaření vody), zchlazení proudem studené vody, plnění do dvou třetin, zahušťování moukou/chlebem/solamylem, dělení doby varu třetinou, pomalý hrnec
Místa a osoby
Česko, Globus, Křimické
Ještě jsem to v papiňáku nevařila, nějak bych z toho měla strach, ale mělo by se to den předem namočit, aby to bylo rychleji 😉
halka: tuším, že je to kolem 45 min - zatím jsem tam dělala jsen cizrnu a je mnohem lepší - taková krémovější než když ji člověk vaří normálně
jo tak teď jsem v jedné moudré knize dočetla že 35-40 min - tak to jsem se až tak moc nesekla 😉
Čaves, tak jsem po dlouhé době vytáhla papinův hrnec a výsledek tohoto receptu byl pohádka:
http://recepty.atlas.cz/recept.asp?id_receptu=J...
Až na to, že hrnec jsem jen naplnila a opět hlídal manžel 😀
Mám starý hliníkový papiňák a nedám na něho dopustit.Vařím v něm veškeré maso a když není čas,tak i brambory,ty jsou asi za 5 minut.Svíčková,segedín,guláše,španělské ptáčky všechno z papiňáku.Bála bych se v něm vařit jen luštěniny.Tchýně vařila hrách a ty slupky z něho ji nějak ucpaly ten syčák a bouchlo ji to.Naštěstí jsem to neviděla 😀
Jé tak na papiňák nedám dopustit,je to takový můj malej miláček,dělám v něm úplně všechno 😀 .Jen přítel jse ho bojí tak když v něm vařím tak ani nechodí do kuchyně poseroutka jeden 😅 ,Jinak ty luštěniny bych si asi netroufla v tom vařit.
Jo,tak já taky vařím v papiňáku a to skoro všechno, i luštěniny i rýží. jen jsem tam ještě nedělala těstoviny. Potřebovala bych ještě jeden, páč když vařím třeba maso,tak bych si mohla zapnout už i brambory a bylo by to zároven, tak musím ten papinák umýt a pak do něj na 5 min píchnu brambory... Je to supr, ušetří to spoustu práce a hlavně času.
Nejlepší jsou v papiňáku vývary,v žádném hrnci nikdy neudělám tak žůžovej jako tam 😝
Jo, já dělala dneska hovězí zrovna,ale dělám všechny polívky, baví mě to, že to je za pár minut... prostě za 5 min je polívka 🙂 paráda.
Moje řeč holky.Já mám papiňáky dva,jeden malej a druhej velkej .Jen do toho malého se mi špatně shánějí ty těsnící gumičky.
Lidička,zrovna jsem si uvařil své první jídlo v prvním papiňáku a rozplývám se, jak je to lahodné! 🙂 díky všem za tipy jak s tím zacházet! 🙂
Paráda co, rychle a výborný 😉 Nedám na něj dopustit. Dělala jsem kuřecí kousky, orestovala , přidala koření na steaky,pak trochu chilli a kostku masoxu , vysypala 1 pytlík mraženýho leča, podlila jen trochu a zavřela.Po 20 minutách jsem jen zahustila a uvařila rýži, výborný.Ještě chci zkusit svíčkovou, jak ji dělali kluci v akci taky v papináku a rychle, bez práce-skoro 😉
Ahoj macanet,jestli myslíš klasickou svíčkovou na smetaně co dělali,tak sem ji už zkoušela dvakrat,ale bez tlakáču.Byla vážně úžasná.Nebudeš věřit,ale trefili sme se do chuti,já ji dělala včera a dnes sem ji dojídala.Byla ještě lepší.tak ahojky
A jinak tlakáč to je věc,já na něj nedám dopustit.
já se papiňáku straašně bála, ale fakt hodně. myslím, že za to mohla moje máma 😀
měla (a dodnes má - nechápu !!!) starej papiňák a vždycky, když dala do něj něco vařit, tak hlídala u sporáku, aby odcházela pára, pomáhala tomu vidličkou a když odběhla třeba někam dolů do přízemí nebo i na wc tak na mě volala, ať ten hrnec hlídám a jestli nesyčí, ať ten ventil popostrčím vidličkou 😠 😠
takže ve mě vypěstovala hrůzu z papiňáku.
když se mi narodila první dcera, tak jsem si ho nechala koupit pod stromeček, jak že mi bude šetřit čas. no první vaření v něm horor, když začínal syčet, tak jsem ztlumila sporák a zdrhla do vedlejší místnosti 😀 😀 😀
ale dneska je to už ok, před každým vařením v něm zkontroluju oba ventily, zahýbám u jednoho tou páčkou na vypouštění páry a ten druhý nadzvednu několikrát za sebou (rada od prodavače), abych se ujistila, že ventily nejsou nějak poškozené nebo ucpané.
vařím v něm poměrně často, maso na mrkvi, kuře na paprice, guláš, rajskou, maso na houbách, prakticky všechno hovězí a vepřové maso.
jinak k tomu guláši - maso a cibuli orestuji a zasypu pytlíčkem koření na guláš (nejlepší je od avokáda) a trochu podusím. doleju vodu, papiňák zavřu a tak půl hodinky to nechám osudu. pak jen zahustím (nejlépe straým strouhaným chlebem) a přidám sůl, pepř, česnek a trochu majoránky, případně půlku masoxu.
macanet - hoď sem, prosím tě, recept na tu svíčkovou z papiňáku, díky moc!!!!
jo a zapomněla jsem .... když peču kuře, dám ho naporcované na 1/4 hodinky do papiňáku. pak mám totiž vývar i na polévku i na podlévání jedním vrzem 😀
Ahojky,všichni přečetla jsem si, že skoro všichni tady mate dobrou skušenost s papinakem.No ja si ho přala k letošním Vánocům ale asi se ho nedočkam. 😒 Manžel je proti,švagrová ma totiž klasicky hliníkoví papinák a stala se jí dost nepříjemna věc . ☹ Papinák vybuchl a zničil jim komplet celou kuchyn.od sporáku až po zdi no byla to rána jak z děla naštěstí v tu dobu v kuchyni nikdo nebyl .Tak nevím manžela asi nezlomím .A při tom to tak ušetří práci 😒
petik 77
tak to měla švagrová nějakou vykopávku s jedním ventilem, ne? jako moje máma, viz. můj příspěvek výše 😝 😝 😝
no měla ještě ten starý typ hliníkový,ja doma vysvětlovala že ted jsou už mnohem modernější no ale co nadělam ☹
ja mam papinak, sice neni hlinikovy ale novy model to taky neni, ted se delaji takovy lepsi 🙂
nicmene varim v nem skoro vsechno hovezi maso, je za chvilicku...
i kdyz se ho taky trochu bojim tak stale varim a varim 🙂 zatim nic nebouchlo, to spis se mi vyvarila voda a vse jsem spalila ☹
Ahojte 🙂 Snad se mi podaří tuhle diskuzi obnovit 😎
Koupili jsme si tlakáč od Tefalu i s recepty, ovšem ty mi vůbec neporadily, jak se v tom vlastně vaří ☹ Pročetla jsem všechny příspěvky tady, trošku už jsem v obraze.
Ještě mne zajímají tyhle věci, snad mi některá poradíte (moc díky!!!!!) 😵 :
1.zpočátku budu opatrnější s těmi časy. Co když tedy zjistím, že maso není ještě dost měkké, mám znovu opakovat celý proces, akorát na kratší dobu nebo to mám raději už normálně dovařit?
2.Když jsou dejme tomu dvě základní ingredience a každá vyžaduje poměrně rozdílný čas vaření. Děláte to tak, že dáte tedy vařit v papiňáku jednu, co vyžaduje delší dobu, pak otevřít, až tam nebude tlak, přidat tu druhou ingredienci a znovu v papiňáku povařit (tedy sporák na nejvyšší výkon, až začne papiňák syčet, ztlumit a nechat povařit po dobu nutnou pro uvaření té druhé ingredience). Nebo si tu druhou ingredienci uvaříte raději zvlášť a pak to tam už jen přidáte?
Jako příklad zkusím uvést třeba rajskou, normálně nejdříve nechám důkladně povařit jíšku s vývarem a kořením, pak dám protlak, zase důkladně povařím a nakonec dám předem uvařenou rýži a rajčata. Mám to dát do papiňáku všechno najednou (možná teda kromě rajčat)?
Vyloženě mám před prvním použitím papiňáku pocit, že budu poprvé vařit nebo co.... 😅
>garfieldmail
Papiňák je prima věc🙂
1) Čas pro dobu varu čehokoli normálním způsobem z jakéhokoli receptu vyděl třemi - odpovídá to značně přesně, papiňák vaří třikrát rychleji. Platí to pro maso, brambory, rýži, luštěniny (ty není vůbec třeba namáčet, stačí vydělit třemi dobu jejich normálního varu, namáčení totiž neslouží urychlení uvaření, ale vylouhování některých nadýmavých látek).
Třetinový čas funguje v případě, že započteš i zchladnutí papiňáku (stáhnutí na studenou plotýnku a samovolné uvolnění poklice). Pokud hodláš víko papiŇáku zchladit prudce vodou, tak si k té době papiňákování ještě přičti 5-10 min. Já tohle nedělám, kov má sice velkou teplotní roztažnost, ale ne neomezenou a třeba při výskytu miniaturního kazu by to v tom místě mohlo rupnout a buchnout páru do obličeje.
Když otevřeš papiňák a potravina není hotová, záleží na tobě, zda znova zavřeš a dopapiňákuješ, nebo dovaříš normálně. Jen si uvědom, že otevřením papiňáku utekla pára, není tam tlak a nějakou dobu při opětovném zavření trvá, než se zas natlakuje a začne "rychlovařit", takže když usoudíš, že by to chtělo třeba ještě 10 min papiňákování, tak k tomu připočti ještě 5-10 min na to natlakování.
2) suroviny tužší, jako houby dávám k masu, křehčí zeleninu přidávám po otevření (třeba si ji zvlášť orestuju) a dovařím to už bez papiňákování.
Tip na zahušťování - mouku v papiňáku jen v případě, že maso opeču a zapráším moukou a podliju. S jíškou nepapiňákuju, mohlo by to vykypět a ucpat pojistku. Ale guláše zahušťuju tak, že navrch položím chleba a papiňákuju i stím chlebem, on se rozvaří a zahustí to.

ahoj, poradte, jak dlouho byste vařily v papiňáku luštěniny? tj. hrách, čočku a fazole?