icon

Vdávat se x nevdávat?

avatar
greese
18. čer 2017

Ahoj holky čekáním na dvojčata mám dlouhé chvíle a tak různě přemýslím.. Vždy jsem jsem se chtěla vdávat byl to můj velký sen furt jsem pokukovala po šatech a pozorovala ostatní jak se na svatby připravují..S přítelem jsme se zasnoubil.Těšila jsem se ale říkám si zda do toho jít? Najednou mě to nějak opustilo.. Měla jste to nějaká taky tak? Celou dobu se na něco těšim a když to tu je ani nevím zda to chci ? Vím že to není o svatbě že je to jen papír a prsteny.. Že nemusíme být svoji hlavní je že se máme rádi a máme se s dětma navzájem.Zas ale nechci aby to vypadalo že přítele nechci :( Co dělat?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 75 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Sňatek poskytuje manželce automatické právní nároky na dědictví, vdovský důchod a vyživovací povinnost, které u partnerky bez sňatku nejsou automatické.
  • Společné jmění manželů (SJM) znamená nárok na polovinu majetku nabytého během manželství a zároveň sdílení části dluhů; v diskuzi bylo uvedeno, že banky často vyžadují podpis druhého manžela u půjček.
  • Alternativy ke svatbě zmíněné v diskuzi zahrnují registraci otcovství u dítěte, smlouvy o majetku (předmanželské či jiné), nebo odložení svatby na pozdější dobu po narození dětí.


Nejčastější otázky

Q: Jaké právní výhody má sňatek oproti nesezdanému soužití?
A: Sňatek dává manželce práva na společné jmění manželů (polovina majetku nabytého ve sňatku), dědická práva včetně možnosti vdovského důchodu, a širší nároky na výživné; v diskuzi byla také zmíněna praktičnost při jednáních v nemocnici a na úřadech.

Q: Co v praxi znamená společné jmění manželů (SJM)?
A: SJM podle diskuze znamená, že majetek nabytý během manželství je považován za společný a každý manžel má nárok na polovinu, přičemž se mohou sdílet i dluhy vzniklé v manželství.

Q: Jak se právně zabezpečit, pokud nechceme svatbu hned?
A: Možnosti zmíněné v diskuzi zahrnují registraci otcovství u dítěte, sepsání smlouvy o majetku nebo dědického ujednání, vedení samostatných účtů a zajištění finanční rezervy; také byla doporučena konzultace s právníkem ohledně konkrétních ujednání.

Q: Dědí družka automaticky po partnerovi?
A: V diskuzi bylo opakovaně konstatováno, že družka automaticky nedědí a že dědictví obvykle připadá především dětem a příbuzným; podle příspěvků má manželka výrazně silnější dědická práva.

Q: Může žena bez sňatku požadovat výživné pro sebe nebo pouze pro dítě?
A: Alimenty na dítě náleží, pokud je u dítěte uveden otec; výživné pro partnerku je v diskuzi popsáno jako právně omezené ve srovnání s manželskou výživou a doporučuje se právní konzultace, protože konkrétní rozsah se liší.

Q: Má smysl svatbu odložit kvůli těhotenství nebo malé dětem?
A: Několik diskutujících doporučilo svatbu odložit a nejdříve se věnovat dětem; konkrétní návrh byl vzít se později, např. když děti půjdou do školky, nebo udělat jednoduchý obřad na radnici, pokud je třeba právní ochrana dříve.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Sňatek má významné právní a materiální dopady (dědictví, vyživovací povinnost, SJM) oproti nesezdanému soužití.
  • Praktické důvody pro svatbu zahrnují společné příjmení dítěte, snazší jednání na úřadech a v nemocnici a materiální zabezpečení v případě rozchodu nebo úmrtí.
  • Řada diskutujících doporučila řešit časování svatby vzhledem k těhotenství a dětem (možnost odložit svatbu).


Sporné názory

  • Na jedné straně svatba je vnímána jako záruka právní ochrany a „jistoty“; na druhé straně je vnímána jako nepodstatný formální akt nebo „přebytek“ a někteří považují dlouhodobé soužití za plnohodnotné.
  • Někteří tvrdí, že bez sňatku žena riskuje „odemknutí“ majetkových práv a horší postavení po rozchodu, jiní argumentují, že praktická řešení (smlouvy, nastavení účtů) mohou tyto rizika zmírnit.


Otevřené otázky

  • Jak přesně se v konkrétních případech projevují dědická práva a výživné pro družku ve vztahu k platné legislativě?
  • Kdy je nejlepší čas pro svatbu vzhledem k těhotenství a péči o malé děti, aby obřad i praktická opatření byly optimální?
  • Do jaké míry jsou předmanželské či majetkové smlouvy v praxi účinné proti nepředvídaným dluhům partnera?


Zmíněné značky a firmy

matrika, banky, soud, nemocnice, úřady

Zmíněné produkty a metody

společné jmění manželů (SJM), vyživovací povinnost, vdovský důchod, alimenty, registrace otcovství, smlouva o majetku, předmanželská smlouva, podpis u půjček, změna příjmení, obřad na radnici, "psí knížka"

Místa a osoby

Jeroným Klimeš

Strana
z3
avatar
lencak80
18. čer 2017

Vdavala jsem se kdyz jsem cekala druheho syna. Chtela jsem abychom tvorili opravdovou rodinu. Abychom meli stejne prijmeni...to mi celkem vadilo u prvniho syna. Proste jsem se jmenovala jinak. Bylo to divne. Jsem s manzelem od stredni skoly....letos to bude 22 let. A manzele budeme 6let. A nemenila bych. Je to zavazek jak pro nej tak pro me. Rekla bych ze vas vztak proste posunes dal. Rozhodne jsem pro svatbu. Udelej si ji dle svych vysnenych predstav. 🙂

avatar
lencak80
18. čer 2017

Citim se dobre byt vdanou pani....😊

avatar
greese
autor
18. čer 2017

@lencak80 prave 🙂 moc chci mit jeho prijmeni a proste aby bylo videt ze k sobe patrime..byt manzelka 🙂

avatar
pavlinar
18. čer 2017

Pro mě to není jen papír. A často ten, kdo toto říká, tak se toho bezcenného cáru bojí jako čert kříže :D
Když už bych zvažovala změnit si příjmení, abysme se jmenovali stejně, tak proč ne svatbu? Štempl jak štempl... i finančně to asi vyjde podobně - obřad na radnici jen se svědky.
A vůbec proč by se dítě nemělo jmenovat po matce? Pokud by svatbu výhledově plánovali, tak je mi to jasné. Ale když ne, tak mi to přijde hodně nepraktické jmenovat se jinak, když všechny ty doktory a papírovačky s děckem většinou obíhá matka.
Za mě svatba ANO 🙂

avatar
ivular
18. čer 2017

@guinea Kromě alkoholika a gamblera jsem ještě slyšela o případu, kdy ženatý chlap natolik nadbíhal milence, že nasekal šílených dluhů. No a manželka musela polovinu splácet ještě řadu měsíců po rozvodu..
Ale souhlasím, jsou to výjimky.

avatar
plksv
18. čer 2017

Já jsem v tomhle drsně staromódní 🙂. S chlapem, který není můj manžel, bych nebydlela, nespala a neměla děti.

avatar
nada3
19. čer 2017

Za sebe musim rict, ze pokud bych mela k diteti otce, snazila bych se, abych nebyla svobodna matka. Trend posledni doby, jak uz tu holky psaly, ze dite jde hned, ale se svatbou radsi pockame, moc nechapu. Jsem vdana skoro 10 let a samozrejme krize uz byly, ale mozna prave proto, ze jsme slibili v dobrem i zlem, tak jdeme dal. Preji ti, aby vam to take vyslo, at uz se svatbou nebo bez.

avatar
greese
autor
19. čer 2017

@nada3 dekuji

avatar
babanci
19. čer 2017

Já třeba vím naprosto jistě, že se vdávat nechci. Vím to už hromadu let, mám partnera 25 let, vychovali jsme tři děti, náš vztah je pořád fajn. Majetkové věci máme právně vyřešené.

avatar
guinea
19. čer 2017

@hani007 K tvému příspěvku (cituji): "Jeste bych doplnila, ze mame spoustu kamaradu, kteri spolu byli treba i 10 let a kdyz se vzali slo to do roka, dvou do haje. Duvodem je podle me psychologicky aspekt. Kdyz se dva vezmou muze u nich vzniknout pocit, ze maji lasku toho druheho jistou a zacnou delat kraviny. Naopak v partnerstvi mate porad jakoby motivaci pro rozvoj vztahu jako takoveho".

Ráda bych k tomu napsala, že v těchto případech nešlo nejspíš o "zkažení" vztahu svatbou, ale o snahu zachránit už dávno mrtvý vztah svatbou. A po svatbě oboum (nebo jednomu z nich) docvaklo, že tenhle vztah už nevzkřísily ani svatební zvony. Vztah, ve kterém nedojde k přirozenému posunu (svatba, dítě) má tendenci se rozpadnout po 4 letech (cituji psychologa Jeronýma Klimeše). Oboum z páru nic nechybí, žijí si spokojený život, říkají si (nebo většinou ten chlap si to říká, žen moc neznám) - a co, vždyť se můžeme vzít vždycky, tak proč zrovna teď! No a postupem času zjistí, že spolu žijí jako bratr a sestra. Nejlepší kamarádi, spřízněné duše, ale jiskra je v tahu. Pak se to snaží ještě nějakou dobu ignorovat, že tahle část nefunguje - říká se takové to - no jo, sex není ta nejdůležitější součást vztahu, a ty ostaní věci nám tak krásně fungujou! Ale nakonec je stejně konec. Většinou nevydrží chlap, a zakouká se někde, kde mu ten sex zase funguje.

Já znám hodně párů, kteří spolu byli 7-10 let, idálně se k sobě hodily, a nakonec to taky šlo do kopru. Já jsem zažila ten 10letý vztah, kdy si všichni mysleli, že jsme byli svtořeni jeden pro druhého, ale nakonec to šlo taky do kopru...

avatar
guinea
19. čer 2017

@babanci A víš, jaké máš k tomu rozhodnutí důvody?

avatar
caverina
19. čer 2017

@guinea tak v tomhle taky nemáš pravdu....ale hlavně je to každého věc...a je každého věc jak si to zařídí....a předbíhat se v argumentaci co je lepší a co horší nemá smysl...každý si to stejně udělá tak jak mu vyhovuje....

avatar
guinea
19. čer 2017

A ještě všeobecný poznatek (zdroj: kamarádky, známé, já). Holek, co se nechtějí vdávat, je minimum, a většinou ještě kvůli nějakému traumatickému zážitku. Např. tatínek propil jmění, maminka musela splácet dluhy až do hrobu, atd. Ženy se většinou vdávat chtějí právě pro ten pocit "jistoty", což ale není špatná věc - jakože teď se vykašleme na vztah. Naopak, je jistota je dobrá, pokud chceme mít děti budovat domov a rodinu.
V párech, které spolu žijí dlouho jen tak na hromádce by se žena většinou ráda vdala, ale nechce působit "vdavekchtivě", páč se to v dnešní době nenosí. Muž se většinou ženit nechce, protože proč by to dělal, když může mít výhody (ženu, domov, rodinu), bez závazků (vyživovací povinnost k manželce, SJM). V těchto dlouhodobých vztazích bez svatby většinou ženy žijí v ukřivění, že tomu svýmu nestojí za to, aby si je vzal.
A jak říkám, píšu ze zkušeností vlastních i kamarádek a kolegyň.

avatar
guinea
19. čer 2017

@caverina V čem podle tebe nemám pravdu?

avatar
babanci
19. čer 2017

@guinea Ten obřad mi přijde takový trapný. Zbytečně nabubřelý. Pokud někdy změním názor, tak se vezmeme někde za ruce a řekneme cizím lidem, ať nám ti dosvědčí. Jsme už v letech a opravdu za celá léta jsme si to řekli jen jednou, že třeba někdy, možná, ale bez lidí. Máme děti, vnoučata a cizí vůbec neví, že nejsme manželé.

avatar
caverina
19. čer 2017

ale to je problém těch žen....mě chlap říct,že se nechce nikdy ženit a já bych po svatbě toužila tak s ním zůstávat nebudu ať bych ho měla ráda sebevíc....a nebo bych zůstala ale pak se nelitovala. ..vždycky máš na výběr....

avatar
guinea
19. čer 2017

@caverina A nejde o předhánění se v argumentaci. Jen mi je líto holek, co si jako kdysi já myslí, že jiskra a láska trvají věčně, a nechají si nakukat, že nic jako přechozený vztah nehrozí. Hrozí. Je to realita, a doplatí na ní většinou ženy, protože po dlouoletém vztahu skončí po třicítce samy, a jsou znovu na startovní čáře (pokud si tedy nestihly aspoň za svobodna pořídit děti). Já jsem měla kliku, že jsem se i dlouho po třicítce "úspěšně" seznámila, ale mám minimálně 5 kamarádek, u kterých to s přibývajícími lety moc nadějně nevypadá...

avatar
guinea
19. čer 2017

@caverina Obřad a celá svatba je taková, jakou si jí uděláš / zařídíš.
Co se týká tvé druhé zprávy, málokterý chlap má koule říct - hele zlato, já se NIKDY neožením a NIKDY s tebou nebudu mít děti. Většinou se mlží, že jako brzy, nebo až najdu novou práci, až se dodělá bydlení, až až... A ženy čekají a doufají. Další level je zasnoubení s prstýnkem, a pak už ty řeci - vždyť jsem ti dal jasně najevo, že si tě v budoucnu vzít chci, ale lepší to bude až (najdu lepší práci, dodělá se bydlení..)

A teď už končím s argumentací 🙂 Ono nakonec tyhle zkušenosti jsou nepřenosné a tu pusu si musí každý namlátit sám... 😉

avatar
guinea
19. čer 2017

Pardon, můj předchozí příspěvek patřil

avatar
caverina
19. čer 2017

@guinea myslím si ze nemáš pravdu v tom,že se to po svatbě hroutí proto,protože už ten vztah před tím nestál za to....mám kolem sebe několik párů,kteří to zažili...někteří to ustáli a někteří bohužel ne....a na té startovní čáře se po třicítce můžeš ocitnout i jako vdaná...můžeš se rozvést..svatba přece není zárukou toho že se nikdy nerozejdete...

avatar
babanci
19. čer 2017

@caverina No, právě. Mě někdy přijde úsměvné, když mě někdo říká, že se bojíme zodpovědnosti. Tak to už se jí bojíme tedy 25, skoro 26 let. 🙂

avatar
caverina
19. čer 2017

@guinea tak ja par takovych chlapů, kteri uz rozvedeni jsou znam....zenit se uz nechteji....a pokud zene staci takovéto az....a pak se vezmem tak je to jeji volba a musi pocitat se vsim....

avatar
babanci
19. čer 2017

Holky, opravdu existují ženské, co se vdávat nechtějí. 🙂

avatar
caverina
19. čer 2017

@babanci já chápu že se hlavně ženy chtějí vydávat....sama jsem jiná nebyla....a teď jsme rozvedená a už nikdy vice🙂

avatar
kjp
19. čer 2017

Vdávat se kvůli šatům není to samé jako vdávat se z přesvědčení, že jsem našla toho pravého životního partnera... Já se vdávat zase vůbec nechtěla a svatba pro mě byl spíš trapný zážitek... Ale manželství mě baví a má to i ty zmiňované praktické výhody. Lidé se přece nerozvádějí jen proto že se vzali, má to jiné důvody.

avatar
caverina
19. čer 2017

znám pár kteří jsou manželé a přesto spoustu věcí dělí na moje a tvoje..tvůj plat,můj plat....tvůj účet můj účet.....a znám pár který žije na "psí knizku"a účet mají společný. .....svatba fakt není zárukou šťastného a spokojeneho života....ale ať si každý vybere co mu vyhovuje🙂

avatar
kjp
19. čer 2017

@caverina Samozřejmě, každý ať žije jak mu vyhovuje. Taky znám šťastné svobodné páry... I se třemi dětmi 😁. Jen se mi nelíbí, když někdo tvrdí, že manželství je automaticky cesta k rozchodu, zatímco psí knížka zaručuje setrvalý šťastný vztah. Je to o jen o lidech. Předpokládám, že ten pár co jsi zmiňovala si účet neoddělil po svatbě, měli ho tak už předtím. Mimochodem, taky máme každý svůj účet, ale neznamená to, že manžel večeří šunku a já gothaj. Nakonec se nedivím tazatele že se nemůže rozhodnout...

avatar
guinea
19. čer 2017

@greese Máš pořád dilema, jestli se vdát, nebo ne? 🙂 Možná bys na to mohla zkusit jít z druhé strany. Napiš si na papír, co od vašeho vztahu nadále čekáš. Po všech stránkách (citová, finanční, atd.). A pak se na ty body podívej a třeba ti bude jasnější, jestli tvoje požadavky a očekvávání víc pasují na manželství, nebo na vztah bez formálních závazků.

avatar
greese
autor
19. čer 2017

@guinea spis lituju ze sem se tu ptala 🙂 dekuji

avatar
guinea
19. čer 2017

😅 Proč? Ještě větší dilema?

Strana
z3