Víte, komu půjčujete děti?

29. dub 2021

Tenhle příspěvek píšu abych se vypovídala, a aby bylo něco na zamyšlení. A anonymně píšu proto, aby moje známá nevěděla jaký tu mám profil.
Včera jsem s ní šla po městě, kde šla nejspíš babička s vnučkou v kočárku. Nevím co předcházelo, ale vnučka strašně plakala, a babka na ní nepříčetně křičela, že pokud nepřestane, tak jí nafláká. A ještě mávala rukou jako by jí opravdu chtěla praštit.Docela mě to vyděsilo. Člověk dá dítě na hlídání prarodičům s domněním, jak si to dítě báječně užije, přitom to tak být úplně nemusí...

tahejhula
29. dub 2021

@veronicka89 já už jsem párkrát na dotyčnou osobu i houkla. Protože co jsou někteří schopni dětem provádět...

bara88
29. dub 2021

@veronicka89 aha a co v takovém případě děláš když se ti to nelíbí?

veronicka89
Autor odpověď smazal
Zobraz
veronicka89
29. dub 2021

@bara88 2x za zivot jsem nekoho takhle oslovila... J8nak pokud to neni nekdo od videni nebo koho znam.. Bohuzel jen doufam ze za zavrenyma dverma mimo lidi to neni jeste horsi... To chovani k diteti :(

ivaze
29. dub 2021

Nebyla jsem u toho, nebudu soudit a ani se k situaci vyjadřovat. Ale vy, které to tak vehementně odsuzujete, tak by mě zajímalo, co v takové situaci děláte? Jdete dotyčnou nějak inzultovat, voláte policii, píšete podnět na OSPOD? A nebo jen hejtíte na netu?

michaela_2
29. dub 2021

@veronicka89 😂😂 promiň, ale fakt jdeš oslovit někoho, kdo na dítě venku houkne, ze když nepřestane dělat scénu, dostane přes zadek?
Neříkám, kdyby tam někdo dítě fakt mydlil hlava nehlava, ale takhle?
Jak už jsem psala - autorka vi prd o tom, jak často ta paní dítě hlídá a už zakládá diskuze o “půjčování děti”
To mi docela obrázek o te osobě udělalo (teda o autorce)

tahejhula
29. dub 2021

@ivaze už jsem to psala, když je to moc, prostě jdu a dám dotyčnému najevo, že je viděn, slyšen a že jeho chování vůči dítěti překračuje snesitelné meze. Oni si obvykle myslí, že jsou neviditelní.

mourovatakocka
29. dub 2021

Tak u babičky je to celkem překvapivé 🤔 Ale prostě nervy ujedou, nikdo není stroj 😔 Nevíme, jak často s děckem je, proč se nechala takhle vytočit, nevíme nic. Proto je těžké hodnotit cizí život, ze kterého vidíš dvouminutovou událost.

ivaze
29. dub 2021

@tahejhula Takže k tomu dotyčnému přijdeš a řekneš, že jeho chování překračuje meze? A co se děje pak?

bara88
29. dub 2021

@ivaze to už radši nechtěj vědět co se děje potom

ivaze
29. dub 2021

@bara88 Ne, vážně, mě to zajímá. Já si neumím představit, že někoho cizího poučuju takhle na ulici o výchově dětí. Vyhrožovat dítěti není nic pěkného, taky to nepovažuju za výchovné a účinné, ale pokud někdo na ulici dítě např. surově nebije (což jsem tedy nikdy nezažila), tak si neumím představit jak jako někdo zasahuje...

tahejhula
29. dub 2021

@ivaze někdy stačí si i odkašlat. 🙂 Zjistí, že ho někdo vidí a slyší, přestane jančit. To platí v celém životě, nejsme neviditelní, ani tak moc anonymní.
Mohu popsat scénu, které jsem byla svědkem loni při předávání vysvědčení. Děvčátko, druhá třída si dovolilo mít na vysvědčení dvojku z prvouky. Matka tam do ní hučela, že je úplně blbá, jak si něco takového může dovolit, že takovou slepici ještě neviděla, apod. Táhla ji za sebou jak loutku a pokračovala v tom smyslu, že jí doma ztříská, až si nesedne, celé prázdniny jí nikam nepustí a opět ve smyčce, že je blbá slepice, že je k ničemu, apod. Tak takové chování já zkrátka přejít nedokážu. ;)

ivaze
29. dub 2021

@tahejhula Asi tomu úplně nerozumím, a co konkrétně jsi u této situace udělala, odkašlala si? Nebo tu rodinu nějak znáš a řešilas to s OSPODem? Můj dotaz není míněný jako výsměch, jen si to prakticky neumím představit.

levandule_k
29. dub 2021

@tahejhula Nechápu, že ta matka byla tak překvapená, že má dcera dvojku prvouky. To jako před ní dcera schovávala celou dobu žákovskou knížku, nebo jí zablokovala přístup k známkám na netu?

tahejhula
29. dub 2021

@ivaze já nemyslím, že je podstatné co jsem řekla já, podstatné bylo, že se dceři omluvila, neprotahovala její stres tou vlastní nepřiměřenou reakcí, která měla tendenci se v podstatě zhoršovat každou větou. Často opravdu stačí jen zastavit tu akutní fázi. A naprosto obvykle tomu rodiči dojde, že jeho vztek pramení z jiných věcí a jen se svezl po nejslabším článku řetězu. Já na lidi nekřičím, netuším, proč bych měla někoho inzultovat, nebo mu okamžitě vyhrožovat úřady. Potkávám je občas i nyní, vesele si povídají, matce to asi ulítlo, což neznamená, že je dobré to přejít. Pokud bych viděla vyloženě nějaké brutální bití dítěte (nebo kohokoli), volám PČR a neváhám.

tahejhula
29. dub 2021

@levandule_k nechápu vůbec, proč někdo takhle vyšiluje kvůli známkám, nemluvě o tom, že už loni ty děti byly čtvrt roku doma. No nic, to je trochu OT. ;)

michaela_2
29. dub 2021

Já mám třeba situaci i ze druhé strany. Děti fyzicky netrestame a nelíbí se mi ani hystericky výlevy, ze strany rodičů.
Ale ......
Vloni v létě, jsem cely den litala s nejmenším po doktorech, pak do práce a pak jsem vyzvedla starší děti, že musíme na dovolenou pořídit nové boty.
Oba dva se stačili na denním táboře důkladně pohadat a neprestali a tím ani v autě. Když pak na parkovišti syn malem vlitl pod auto, jak se vztekal a furt něco křičel na segru, už jsem začínala bejt vztekla taky 😃 následující průběh si už nepamatuju přesně, ale vím, ze takovou scénu, jako v těch tehdy 8 a 6 letech, my ti dva neudělali v obchodě nikdy v životě před tím.
Takže jsem v kombinaci z toho všeho rupla a začala tam na ne něco křičet, fakt jsem byla v tu chvíli protivna sama sobě, ale proste jsem vyletela.
Byla tam taková starší paní a ta se na mě tak hrozne hezky usmala a řekla něco ve smyslu jakoze - někdy je to s nima těžký co, taky mám 3, naštěstí už velký 🙂)
A bože, tak neskutecne mi tahle trivialni věc od cizího člověka pomohla 😁🙈
Díky tomu jsme boty nakonec koupili a já si pak říkala, jak jsou někteří lidi chapavi a hodni .....

Kdyby se tam na mě někdo začal šklebit a zastávat se těch - v tu chvíli dvou smrádků - asi bych je tam nechala a utekla bych 😂 (vtip)

veronicka89
29. dub 2021

... Kdo to ma nastavene jinak bude tu furt dokola resit jak to neni trapne nekomu neco rict a ze jako buhvi co tomu predchazelo... A co takovym lidem reknu...
A ze proc to vubec resim.. A strasne sranda... A vysmivani se...

1x jsem rekla ze to co dite dela tady nikomu nevadi tak se ho nema tak trapit a podruhe jsem se zeptala jestli je tohle nutne, ze to nechapu...

Vzdy jim bylo trapně ptz se zjistilo ze nejsem jedina co si toho vsimla...

Proste jsou veci pres ktere nejede vlak...
A jednou z nich je byt hruby a agresivni na male deti...na batolata!!!

bara88
29. dub 2021

@tahejhula a tak co si teda řekla?

ivaze
29. dub 2021

@tahejhula Já si myslím, že ten styl reakce podstatný je, ale nevadí... 😉

tahejhula
29. dub 2021

@ivaze no ono logicky, pokud na někoho začnete ječet, snažit se vychovat jeho, toho dospělého člověka, nikam to moc nevede. ;) Paní mi nakonec i poděkovala, že prostě sama nechápe, proč se tak rozjela.

veronicka89
29. dub 2021

@michaela_2 tohle je ale uplne neco jineho v tomhle veku...(sice uz toho meli dost.. Ale) Za 1. Dokazou fakt nekdy vytocit...
Za 2.uz to vsechno chapou... Proc jste kam museli jit...

A chapou i to kdyz se nastves...

Proste je neco jineho kdyz nekdo rve na 2 lete dite co si samo se sebou nevi rady a na dite 5+...

tahejhula
29. dub 2021

@bara88 zkus nad tím sama popřemýšlet, co se třeba dá říci. Univerzální návod neexistuje.

ivaze
29. dub 2021

@michaela_2 To je hezky vystižená situace. Určitě nejsi někdo kdo svoje děti fyzicky či psychicky týrá, ale prostě ti v tu chvíli ruply nervy. Stane se. Proto bych si nedovolila někoho takto na ulici "vychovávat" nebo odsuzovat.

tahejhula
29. dub 2021

@michaela_2 já k tomu napíšu jediné, kdo trochu ví, rozpozná situaci, která se je sice hlasitá, ale nemá potenciál skončit tou rodičovskou vrtulí nějak blbě. Takže je klidně možné, že bych si tak nějak povzdechla stejně jako ta paní.

tahejhula
29. dub 2021

@ivaze není potřeba nikoho vychovávat ani odsuzovat. 🙂

ivaze
29. dub 2021

@tahejhula 🙈

bara88
29. dub 2021

@tahejhula mě ale zajímá co si řekla ty,to co říkala ta matka si pamatuješ do detailu tak si určitě pamatuješ i co si řekla ty

tahejhula
29. dub 2021

@ivaze ano, smajlík vyřeší cokoli - alespoň dle vnímání na internetu. Tak jo, klidně žijte dál v mase těch, kteří raději koukají jinam.

somalicats
29. dub 2021

@tahejhula Právě proto, že nikdy nevíš, co má ten dotyčný s těmi dětmi za celý den za sebou, tak moralizování kolikrát vede spíš k tomu, že se situace ještě víc vyhrotí. Mně se stalo předloni, že jsem se vracela s dětmi letadlem domů, užili jsme si prakticky celý den cestování, holky jsou draci a už jsem toho měla i já za celej den plný kecky. Takže když na Ruzyni zase začaly dělat bordel, tak jsem na ně prostě už houkla. Nějaká ženská se tam do mě pustila, ať na ně nekřičím. To, že to ječení nemá smysl, to vím taky, o tom mě nemusí poučovat nikdo, jenže ve chvíli, kdy je člověk utahanej a má všeho dost, tak to je fakt knížecí rada. Ženskou jsem poslala, kam slunce nesvítí, ať se stará o svý. Možná kdyby předvedla reakci, jakou popsala @michaela_2, tak se situace vyvine jinak. Ale tím chci říct, že jsme všichni jen lidi, já taky nesoudím a nemoralizuju za každou scénu, kterou vidím jinde.