Voda

aponchie
21. zář 2009

tak je to tady...posledne kdyz sem nekomu tady napsala jak voda z vodovodu je super a uplne v poho lepsi nez balena tak me sjel apulka kona jak je to fuj no a pritom ono se to na zapade bezne dava a co ja si pamatuju tak vsude v restauraci v cizine je velkej dzban s vodou ..normalni vodou z kohoutku 😝 takze..a ted kdyz nekdo napise,ze je to modni vlna tak sem zvedava jak to nekdo hned zacne pit 😀

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/euro-cz/cl...

erikasadek
21. zář 2009

absolutne postavene, na hlavu.. 😠

blovitc120
21. zář 2009

my pijeme len vodu, ostatne je podla mna rozpačmanosť. mineralky nechavaju po sebe tony odpadu a su nechutne predražené, to v zasade nekupujeme. návšteva sa vždy čuduje, prečo nemáme minerálku, lebo im ponúkneme vždy vodu alebo nejaké tie sladké sajrajty. ale bublinkovú len vodu, prípadne sódu, lebo máme aj fľašu na výrobu sódy. tú reklamu na vodu 100% schvaľujem. a aj tá najmenej chutná voda po použtí filtra je dobrá, teda pokiaľ je stanovená ako pitná

erikasadek
21. zář 2009

no j as amusim priznat , ze vzdy ked som isla domov na slovensko nemohla som sa dopit nasich mineralnych vod.. zboznujem..
pre mna najlepsie na svete..
ale inak zboznujem , perrier; alebo san peligrinno..
😉

aponchie
autor
21. zář 2009

martimarti ano takova blbost se objevuje prave proto to vim a pisu sem neustale ..ja vim my dve jsme si moc nesedli tak proto..a kdyby ostatni cetli tak by se tomu nedivili a nedelali bleeee a propo nepochopila jsi proc to pisu ne kvuli sobe ,ale kvuli nekterym radoby In mamkam ,ktere dosud treba nepili a jak se nekde neco napise,ze je IN tak to delaji 😀 😀

aponchie
autor
21. zář 2009

btw pletou se tu dve rozdilne veci ,ktere prosim nesrovnavejte a to voda vs mineralka..netreba delat rozbor 😎

aponchie
autor
21. zář 2009

mineralka se doporucuje i pro deti nad 3roky cca 2-3dcl za tyden samozrejme nejlepe neslazena..kvuli doplneni mineralu ja davam obcas male magnezii ,ale tady slo o neco jineho ..nekteri pochopili nekteri vyuzili akorat sance..

riana12
21. zář 2009

Ahojte, no kebyze nam netecie z kohutika oranzova voda, s pachutou po zeleze, tak ju spokojne pijeme 😔 Bohuzial je ta voda taka, aka je, tak sme odkazani na mineralky a pod. 😔

Vzdy, ked daju v telke reklamu na pitie vody z vodovodu, ide ma pretrhnut od jedu, lebo u nas si mozme o tom nechat snivat, bohuzial ☹

beruska2x
21. zář 2009

jabber - to chapu, spatne jsem se vyjadrila - NECHAPU proc by ta voda mela byt zadarmo - delala jsem v restauraci 7 let a nedelali jsme to - provozovatel za tu vodu plati taky, prace cisnika taky neni zadarmo a umyt po tobe sklo po te vode taky neco stoji takze nechapu proc by mela restaurace dotovat takto hosty 😕

aponchie
autor
21. zář 2009

riana zlepseni v nedohlednu?..
no ja jsem taky z oboru i vystudovana a tento predpotopni nazor nezastavam..kdyz jedete na dovcu a maji na szolech vodu z vodovodu zadaco tak ji nepijete ze?a kdyz uz tak jim za to date penize 😀 😀 😀 kecy

krembonzur
21. zář 2009

ja uz teda taky piju vodu z vodovodu-vetsinou si do ni vytlacim citron...
navstevy vetsinou chteji balenou vodu, ale zas tady tak moc navstev nemam, takze je to v klidu...
pro Jenika mi vetsinou zustane prevarena ranni voda-kdyz si varim caj...takze mu to ruzne namichavam... 😉

beruska2x
21. zář 2009

kdyz jedu na dovcu tak jedu all inclusiv a piju vodu jen balenou, uz pro hygienicke a zdravotno hledisko.. a ted s malym bych to neudelala ani nahodou, to mi za to nestoji 😝

lenkabu
21. zář 2009

Voda z vodovodu.......v čr zdravá není i když říkat nám to musí. Kdo u vás doma dělal analýzu vody z kohoutku? Ve vodárně do ní nalejou chlor(savo)......není chlor jedovatý? Jistě,je ho málo,ale v jak malém množstí přestává být savo jedovaté? A co vodovodní řád? Jak jsou ty trubky staré.........je tam až 30% odpadu než voda dojde k nám,takže jsou děravé. Na hodně místech mají pořád olověné spoje........není olovo taky jedovaté? Máme z EU výjimku do r. 2013,pak musí být vodovodní řád nový..............takže teď je olovo jedovaté v evropě,u nás asi ne 😅

Voda balená........dobrá možná při stáčení i když norma je tak měkká že tam můžou legálně dát klidně vodu z kohoutku. Předpokládám že se to neděje,ale pořád nevím kde a jak dlouho to skladovali,jestli nma to svítilo slunce apod.

My jsme to řešili filtrem vody doma a máme klid.

erikasadek
21. zář 2009

beruska, ja som tiez tu pracovala v restavracii.. atiez sa plati v pariz za vodu, al eje to nieco co si nikto nedovoli ani nahodou uctovat.;asi uz by neviel nikdy zakaznikov..

😀

su veci proste , ktore si , ludia nemusia uctovat..
akona slovensku kecup, majoneza; a ine.. za vsetko chcu peniaze...

ja som len soky chytala...; ked som bola v lete doma.; a praha pred dvoma rokmi dostal aj mojho muza.; za vsetko chucu peniaze..; 😠

erikasadek
21. zář 2009

😉 ja neviem take olivy, oriesky pred jedlom , dokonca aj bageta je tu zadarmo, normalna vec k jedlu a ked si ludi apytaju viac tak sa nosi a nikto si neuctuje..;

je to upln enormalny servis zakaznikovi.. nestaci kolko plati na ucte???

erikasadek
21. zář 2009

prepacte mimo temu.. ale nedalo mi to. 🙂

aponchie
autor
21. zář 2009

berus si zhyckana ..to ja si klidne dam v Italii konev vody na stole k testovinam a v recku taktez.. 😎

luciask
21. zář 2009

ja som si tiez vsimla, ako strasne predrazuju napoje v restikach na Slovensku. Ja by som si tiez dala radsej tu vodu z kohutika, ako za miniflasku(to veru je miniflaska, 2 dcl za 1.20Eura). K tomu este servis, ze cakas pomaly 2 hodiny na jedlo, a to medzi tym by som vypila dalsie 2-3 flase cohosi. Napoje ta vyjdu tolko, kolko platis za hlavne jedlo.
Ja tiez doma pouzivam filtracnu kanvicu, chuti mi voda viac tak, ale kdekolvek sa napijem aj vody z kohutika. Na Slovensku mi velmi chutia mineralky, tak ked som tam, velmi casto ich pijem.

luciask
21. zář 2009

a este som zabudla, tu vsade davaju vodu z kohutika v restikach zdarma, ako aj kopu inych veci v ramci ceny(napr. v talianskych chlieb, v mexickych salsa a tortilla chipsy, v kopu restikach maju raz tyzdenne akciu ze deti jedia zdarma, v niektorych stale). Myslim, ze tymto sposobom su schopne zaujat vacsie mnozstvo ludi, a tym su schopni predat vacsiu kvantitu jedla, kedze viac ludi tam pride castejsie ako len na nejaku specialnu prilezitost.

erikasadek
21. zář 2009

luciask, sme natom rovnako...
ako tu. 😉

beruska2x
21. zář 2009

no pokud jdu do restaurace tak prece pocitam s tim ze zaplatim ne, proc by majoneza a takove veci mely byt zadarmo??
i tady jsou v lepsich restauracich cekacky zadarmo, dava se soda ke kave atd ale prece to neni nic vynutitelneho.. vodu z kohoutku si mu dat doma to nemusich chodit do reestaurace 😅

gtver
21. zář 2009

berusko, jde o ale o situaci, kdy tato voda jako taková není najídelním lístku - pokud tvůj šéf takovou vodu podával a účtoval, nepostupoval v pořádku

gtver
21. zář 2009

nepostupoval správně tam mělo být 😉

bihan
21. zář 2009

Myslím, že keď už sa bavíme o tých cenách v reštikách na Slovensku a v zahraničí, tak treba brať do úvahy ten základný rozdiel v cene za služby.. Síce vo Fr dostanem fľašu vody zadarmo, nejaké oriešky a keksy s aperitívom, ale aperitív ma stojí 4€ na ks, v reštike väčšinou necháme okolo 60€ aj s nejakým menu pre malú (cena od 8-15€)... takže zase porovnávať to, čo je inde normálne a na Slovensku nie je, je lepšie v celkovom kontexte 😉

účtovať kečup a majonézu je už iný extrém, ale napr. na slovensku sa platí osobitne za prílohy, jedlo je presne vážené v gramoch.. to sú proste naše špecifiká...a tá osobitne platená tatarka tiež 😝

Ale aby som sa vrátila k vode, fakt niekedy nechápem moju mamču, ktorá vypije min. 1,5l bublinkavej pramenitej vody denne.. keby si radšej kúpila sifón a robila si vodu z vodovodu, bolo by to lacnejšie a oooomnoho ekologickejšie.

No a dá vodovodová voda príde na stoly keď si ju konečne ľudia začnú pýtať 😉

beruska2x
21. zář 2009

samo ze nebyla, proto jsme ji ani nepodavali 😉

len
21. zář 2009

Ale já přeci nejdu do restaurace na vodu... Kdybych tam přišla, posadila se a vyžadovala půllitr vody zdarma, pak se zvedla a odkráčela, tak je mi jasný, že by to asi nebylo zcela OK 😀 Ale já tam nechám peníze za jídlo, za pití, řeknu si o džus... A když ho chci naředit vodou (kolik halířů jsou tak náklady na tři deci kohoutkový vody?) Náklady na mytí sklenice jsou již obsaženy v ceně džusu, stejně jako to, že mi ho někdo přinese. Tak v čem je takový problém? Čistě v tom, že ve mně majitel restaurace vidí potenciální možnost, jak vyrejžovat ještě víc, když mi přinese předraženou minerálku 😝 Já bych třeba byla ochotna za to nějaký symbolický peníz zaplatit, klidně ať si to dají i do menu, ale prostě mě mrzí, že je tu jen volba předražená minerálka nebo nic 😒
Já to beru, že v ceně jídla je nejen cena surovin, ale taky energie na jeho přípravu, práce kuchaře, práce číšníka, to, že se v restauraci v zimě topí, že někdo vymění pokecanej ubrus a večer vyluxuje koberec. Za tohle se přeci taky nějaký extra příplatky nevyžadujou, ne?

luciask
21. zář 2009

bihan, tak do takych drahych restik ani nechodievam, tu obycajne tak okolo 10-15$ na osobu a teda deti obycajne zdarma. Tiez nie je problem, vypytat extra tanier a podelit sa s detmi o jedlo, miesto toho aby som sa bud prejedla, lebo toho bolo moc vela, alebo jedlo si dala zabalit domov. Ale sice je pravda, ze tu casnici nedostavaju ani len min. mzdu ale sa ocakava, ze dostanu tringelt a to obycajne (15-20%) z uctu, tak aby ho dostali tak sa ozaj musia snazit a obskakovat. Raz sa mi totiz stalo, ze sme boli v jednej restike a ta casnicka bola strasne pomala, vobec si nevsimala, ci cosi potrebujeme, vrchol bol,ked doniesla jedlo uz studene(asi bola vonku fajcit). Podobne to bolo aj vo vedlajsom stole, kde ale bola skupina asi 15 ludi. Kedze som nebola spokojna, tak som si dala zavolat riaditela restiky. Mila pani casnicka musela zaplatit veceru nasmu a vedlajsiemu stolu, kedze si dobre nevykonavala svoju pracu. Na Slovensku by isto stratilo pracu velmi vela casnikov.

bihan
21. zář 2009

Lucia, tak to žiješ v nejakej nesmierne lacnej krajine, lebo 10€ tu stojí tak menu z McDonaldu 😅 ale určite nie reštaurácia 😉

luciask
21. zář 2009

bihan, zeby? Tu stoji McDonald menu okolo 5$ ale tam nechodim, lebo to nemam rada. este tak maximalne, ze sa deti idu donho pohrat, ked je vonku skaredo, to im potom kupim mozno tak zmrzku ale ich menu nemusim teda.

schwarzovka
21. zář 2009

lenkabu...manžel je akvarista a má dost drahý ryby, kdyby voda, co nám teče z kohoutku byla jakkoliv závadná, hned to poznáme na rybách...některé druhy co má jsou hodně citlivé. Nedávno si nechali s kolegou dělat rozbor a u nás je prý voda skoro jak destilovaná...takže bych se o kvalitu naší vody moc nebála 😉

jinak ten rozdíl podávání vody, či pochutin zadarmo u nás a v zahraničí je dán celkovou mentalitou lidí i trhu. U nás se bohužel najde ještě mnoho lidí, co by šli na vodu zadarmo a k tomu nic....je to tak...

erikasadek
21. zář 2009

bihan, u vas, je vzdy drahsie;; 😀

tu je 5 az 5 euro;;;

berushka mame iny pohlad n avec.;kecup a mojoneza, je ako dochucovadlo a malo by byt , na kazdom stole, alebo po pripade vzdy , pre zakaznika, ako normalna vec..
vidis, patris k tym co to nechapu treb aplatit..a ja zase, nechapem ako mozme byt jedine krajiny co si to buu uctoavt, jke to nase specifikum.; vela turistou to zaskoci..

bihan, nase mineralky by som pila stale, chybaju mi.. 😉
okrem saratice.; 😀

inac voda na stole sa dava so zvyku, ked je vino, alebo kava, aby sa nemiesali chute. 😉