Výchova dítěte - je to opravdu tak těžké?

szuzia
30. srp 2019

Ahoj ženy,
opravdu je výchova dítěte tak těžká? S přítelem se chceme začít snažit o mrňouska, ale občas když vidím ty nevychované děti se mi do toho nechce. Já sama jsem měla tvrdou výchovu, ale dnes se ,,nic,, nesmí. Děti přerůstají rodičům přes hlavu a nezvládají je. Přála bych si hodné, slušně vychované děti, kterým nebude cizí práce. Cožpak je to nereálné? Děkuji za Vaše reakce.

sudylichozrout
2. zář 2019

@malenka3 jj, to jo 🙂

malenka3
2. zář 2019

@zelenaesmolda Ale o tom já se nepřu přeci, přečti si pořádně, co píšu. Bavíme se o různých názorech na výchovu. Nikde není psáno, které jsou správné a které špatné. Každý má svoji míru selského rozumu a svoji intuici, aby si z různých směrů, názorů a myšlenek vzal to, co mu sedne nejvíc. A takové názory můžu říkat já, ty, i ta kuchařka, co vychová pět dětí. Mám pocit, že tady zase jedna mele o koze a druhá o voze 🙈 Nebo jsem asi mimo, půjdu radši spát. 😀

zelenaesmolda
2. zář 2019

@malenka3
no ja na to narazila spis protoze velice casto kdyz se prijde na diskuzi na tema vychova deti tak jakmile protistrane dojdou argumenty tak hnedka vystreli "mas deti"? nebo "kolik deti jsi vychovala".jako by to bylo rozhodujici,ze cim vice deti tim lepsi vychova a jakoby bezdetny nemohl mit nazro na vychovu 🙂

caverina
2. zář 2019

@zelenaesmolda tak bezdetny nazor na vychovu mit muze,ale jen teoretickou...to je to same,jako bych ja chtela radit jak vychovavat autisticke dite,kdyz nemam zadnou zkusenost...

zelenaesmolda
2. zář 2019

@caverina
no ale porad ta jeho teorie muze byt lepsi nez praxe nekterych "matek"

caverina
2. zář 2019

@zelenaesmolda tak to si fakt nemyslim...a navic kazde dite je orginal...to co plati na jednoho zase az tak nemusi platit na druheho...

malenka3
2. zář 2019

@zelenaesmolda tak můj příklad kuchařky s 5 dětmi rozhodně nebyl mířen tímto směrem, to z toho možná jen nešťastně vyznělo. Já sama mám jedno dítě a nemyslím si, že bych byla s ohledem na výchovné rady nějak méněcenná proti třeba těm, co mají děti tři.

zelenaesmolda
2. zář 2019

@caverina
no ja kdyz obcas vidim,jak matky radi ledovou sprchu nebo dat na zadek kdyz se dite vzteka,popripade dat par facek tak je mi uplne jedno kolik ma tahle matka deti,pro me je to krava a myslim si,ze lecktery bezdetny clovek by si s ditetem poradil lepe nez tyhle "hvezdy"

caverina
2. zář 2019

@zelenaesmolda ale ja se tady fakt nebavim o tomhle typu matek a jejich zpusobu " vychovy"...

zelenaesmolda
2. zář 2019

@caverina
no jenze tyhle matky prave vetsinou nejvic vzdycky utoci a pouzivaji tyhle nesmyslne argumenty o poctu vychovanych deti 🙂

xxx3d
2. zář 2019

Metoda ledové sprchy na vztekající se dítě, je pro mě stejné scifi jako metoda pevného objetí, nebo bití (ať už na prdel, nebo pár facek), přičemž je pravdou, že tyto metody na některé děti někdy fungují a tedy se konají, někdy dokonce doporučují.
Problém vidím v tom, že to funguje na n ě k t e r é děti, a my nevíme na které ano, a na které ne, a když se pro takový způsob maminka rozhodne, často vlivem vlastního zoufalství riskuje, že nenávratně naruší celou psychiku vlastního dítěte, přesto do toho risku jdou a proto se tyhle "metody" objevují, jako doporučení pro jiné rodiče.

zelenaesmolda
3. zář 2019

@xxx3d
ano,ono to mozna funguje ale jenom v tom okamziku a zdanlive.
dite se mozna prestane vztekat ale proc?protoze bud je v soku nebo strachy bez sebe.a priste to neudela ne protoze chape proc to delat nesmi ale z pouheho strachu coz mi z vychovneho hlediska prijde strasne.ja jako mama mam byt diteti ten nejblizsi clovek a nechci,aby se me balo...

krina
3. zář 2019

@areh Dulezite je, se v tech mnoha pristupech a metodach neztratit a najit si v tom to, co vyhovuje tobe a tvemu diteti. Ale urcite stoji za to se o veci obecne (nejen o vychovu) zajimat a zjistovat, jak se to da delat jinak a treba lip 😉 A treba s tim hazenim bych to

zelenaesmolda
3. zář 2019

@krina
bys to co? 🙂

krina
4. zář 2019

@zelenaesmolda ... (pardon, nechtene odeslano pred dokoncenim 😊) S tim hazenim - teprve nedavno jsem se dozvedela o tzv. schematech - coz jsou urcita "nutkani", kterymi dite prochazi ve vyvoji a pomahaji mu ucit se o svete. V praxi to vypada tak, ze jim to proste neda a fakt musi tema vecma hazet (aby videli, jak a kam to dopadne), nebo na neco lezt, nebo neco michat dohromady apod. - proste objevovat svet. Tato "nutkani" by se mela naopak podporovat, ale samozrejme kontrolovane, tzn. vytvorit takove prostredi, kde si to dite muze bezpecne vyzkouset - nehazet s hrnickem, ale jen s micem/plysakem apod. Nemichat jogurt a dzus, ale treba vodu s ... za dohledu maminky; nelezt na skrin, ale jen venku na prolezacce apod. Po nejake dobe si to dite vyzkousi a prejde do jineho schematu, kde zkouma zase neco jineho. Kdyz se mu to ale nedovoli (ne nutne hned), tak je velka pravdepodobnost, ze s tim jen tak neprestane a jeste budou vsichni kolem nestastni. V UK je toto soucasti vyuky ucitelek materskych skolek, skoda, ze se o tom u nas moc nevi. Hned se pak clovek na "zlobeni" diva jinak 😉 To je myslim docela pekna ukazka toho, proc stoji za to se o tyhle veci zajimat 🙂
Jinak, podle me, zajimavy pristup k vychove je Nevychova od K. Kralove.

krina
4. zář 2019

@szuzia krome elaboratu vyse 🙂 jsem jeste chtela rict, ze lehke to neni, ale stoprocentne to stoji za to! 🙂

normalnimatka
4. zář 2019

tak ono ty malý děti prostě jsou takový, že se vztekaj atd..to neznamená nutně, že jsou bblě vychovávaný a vychovaný. většina z toho vyroste,a patří to k období. sama třeba poznáš🙂))

ve výchově je důležitá spousta věcí. ale nejvíc asi: bezpodmínená láska a přijetí, ale taky daní hranic. a hodně podceňovanej vlastní příklad, kterej je silnější, než kterýkoliv záměrný působení.
cestou tvrdý výchovy bych nešla. to prostě nefunguje na dnešní děti vyrůstající v dnešní době. kromě toho, že ten způsob jep rostě špatnej. spíš buduj důvěru... aby k vám děti mohly "vzhlížet", budovat silnej vztah... pak se totiž mnohem snáz dává přirozeně na mínění rodičů. bez toho, abys je musela k tomu nutit, vydírat, jakkoliv vymáhat.
ale občas se to prostě vymkne, no..chytnutí se blbý party v pubertě atd...ale tam nepomůže opět nic jinýho, než to budování důvěrnýho vztahu.

zelenaesmolda
4. zář 2019

@krina
souhlasim s tebou,podle me taky batolata nezlobi ale proste objevuji svet a Nevychovu sleduju 🙂
U nas je jeste bohuzel zakorenena takova ta autoritarska vychova,ze dite musi poslechnout a hotovo.

hadrbka
4. zář 2019

Dobrý večer, omlouvám se že vtupuji do diskuze jen jsem chtěla napsat dítě neni spotřebič aby na něj byla příručka, jaký mu budeme dávat příklad takový bude

zelenaesmolda
5. zář 2019

@hadrbka
jenze spousta rodicu dela v ramci dobreho prikladu strasne vychovne preslapy aniz by si to uvedomili...