Vztah a reakce rodičů. Co dělat?

mikomini
5. črc 2022

Ahoj.. Vezmu to rovnou zpříma... Je mi 16 a mám vztah s 25 letým (tenhle rok mu bylo). Bojím se reakce rodičů protože mám dost přisné rodice protoze jem jedina holka z rodiny.. Ale pritel je uzasny, mily, respektujici... rikal ze i pocka do mych 18 a pak by jsme to dali svetu ,,najevo" ale co budu delat kdyz to rodice budou opovrhovat ? dekuji predem a omlouvam se za svuj pravopis

felixfelicis
Autor odpověď smazal
Zobraz
katule1990
6. črc 2022

@andelka @felixfelicis To máte pravdu, něco jinýho je slintání a něco jinýho vztah, to je fakt. A čím víc se člověk blíží ke čtyřicítce, tím víc chápe, jak to myslíte. Nicméně existujou i dlouhodobý vztahy, kde jsou velké věkové rozdíly, a ty vztahy jsou jinak normální a funkční 🙂.

andelka
6. črc 2022

@felixfelicis já bych se asi ( kdyby šlo o dceru) bála, že zbytečně předbíhá. Přeskakuje životní období. Že to pak bude chybět a bude si to vynahrazovat v době,kdy se to už vůbec nebude hodit. Nevím no..chápu obě strany,ale právě kvůli věku ke 40 a 17 letému ditku se dost vžívám do těch rodičů a ty stížnosti mládeže mám tendenci brát s rezervou.

@katule1990 je fakt,že ať přemýšlím jak chci, žádný takový pár neznám ( mimo showbyznys) Ne kde by byli od sebe víc než 10 let a ne kde by spolu začali brzy. Je rozdíl 16 a 26 nebo 30 a 40. Zn pár,kde je ona o dost mladší, on má dvě už dospělé děti a spolu mají dvě na 1 stupni. Jenže jí bylo kolem 25 když spolu začali a hodně to je o obdivu, vzhlíženi k někomu staršímu, zkušenějšímu, odborníkovi a taky si sedí tak nějak psychicky,jsou podobně založení,dětem se velmi věnují..ale jeho děti asi nadšené nebyly, ty první.

katule1990
6. črc 2022

@andelka My jsme se poznali, když mi bylo 20, jemu skoro 39, za sebou měl dlouhý vztah bez dětí. Teď jsme spolu 11 let.

levandule_k
6. črc 2022

@mikomini Když jdeš v 17 sama na byt, to ti rodiče dovolí, když tě chtějí mít pod kontrolou, přece na intru je aspoň vychovatelka, na bytě máš zodpovědnost sama za sebe a jak máš vyřešené finance? Jinak pokud ti rodiče nevěří v ničem a je potřeba z jejich strany extrémní kontroly, tak věřím, že je to vyčerpávající a že tě svým způsobem nutí k tomu, že ten vztah, chceš tajit.

andelka
6. črc 2022

@katule1990 stejně je to zvláštní. O generaci starší člověk jako partner. Ale někdo to asi potřebuje. Nicméně chápu obavy a překvapení rodičů. Mně by třeba přišlo zvláštní,že v 39 nemá děti. Co dělal těch 20 let? Co vidí na mojí mladičké nezkušené dceři? Bude kvůli němu muset mít děti brzy? Neuteče jí něco co jí pak bude chybět? Co to je za člověka,že si mentálně rozumí s o generaci rozdílným partnerem? Jak jim to bude klapat? Co děti?
Každopádně člověk musí nějak přijmout kohokoliv si dítě zvolí. A doufat. Každý potřebuje zkušenosti a může dělat vlastní chyby a jít svou cestou.

andelka
6. črc 2022

@levandule_k no, pokud rodiče nevěří v ničem a mají extrémní potřebu kontroly,tak to většinou není samo sebou. Ale buď přílišnými obavami, strachem, péčí nebo špatnými zkušenostmi.

levandule_k
6. črc 2022

@andelka No vychovávat 16 (17) leté "dítě", to je celkem oříšek a nejsem si jistá, jestli se věku vůbec dá vychovávat :D a jen tiše nedoufáš, že dítě neudělá nějaký megaprůser. Za mě,v tomhle věku bys měla těžit z toho, co jsi zasela před x lety. 16 letou holku můžeš zamknout doma, můžeš jí zabavit telefon a peníze, ale bude to ve výsledku k něčemu? Zatvrdí se ještě víc a udělá něco na truc.

Jinak nevím, proč by se člověk měl bát o holky více než o kluky. Klukům zase hrozí jiné věci než znásilnění. (Statisticky je nejvíc znásilnění od blízké osoby a od osoby, kterou znáš, úchyl z parku tvoří celkem malé %). Někteří týpci se rádi perou, když jsou posílení alkoholem a může se stát, že jen tak pro zábavu nabančí tvému dítěti, aniž by nějak vyvolalo konflikt. To může skonči pár modřinami, ale také vnitřním krvácením a případnou smrtí.

mikomini
autor
6. črc 2022

@levandule_k finance mám yresene jelikoz mam jednou rozvedenou rodinu tak rikali ze penize od taty dame na byt a taky i oni daj stejnou castku (ne ze b to byla zrona mala castka) a tak o tobudu mit postarano

rodice jsou ke me prisni protoze od mala jsou se nou porblemy s komunikaci s ostatnimi (nejsem prijmana do kolektivu nikde) a vim ze je to mnou, ale tedkon jeden velky pruser mi pritel po telefonu pomohl zvladnout tak abych vyhrala a i rodice byli spoko takze ja myslim ze to jde a ze neni tak zly (protoze vetsinou to hazi blby svelo kdyz je sarsi s mldasi a naopak)

andelka
6. črc 2022

@levandule_k já jsem nikde nenapsala nic o vychovávání. Ale pořád ještě ten mládežník není dospělý. Ten věk a vývoj je turbulentní a rodiče mnohdy nestíhají udržet krok. Je to náročné pro všechny. Zamknout doma jistě lze,jako poslední zoufalá možnost,ale byla bych spíš pro otevřenost, komunikaci, upřímnost, dohody, a snahu o toleranci. Nicméně mnohdy si mladí fakt neuvědomují rizika a rodiče ano. Kvůli tomu přece nejsou hned tyrani.
No, nejde jen o strach z něčeho fyzického, nebo ze znásilnění.

andelka
6. črc 2022

@mikomini no vidíš, nejsou obezřetní a přísní že by ti něco nepřáli nebo byli zlí. Mají zkušenosti. Které ty nemáš a jen chceš pryč a být dospělá. Přeskakujes životní etapy. Přitom by možná bylo fajn to nedělat. Když nejsi přijímaná..víš čím to je? Co takhle s tím pracovat? Bude se to s tebou nejspíš táhnout dál.
Rodiče ti budou platit celé bydlení? Všechno potřebné? Budeš tam bydlet sama? Vařit, uklízet, hospodařit? Co škola? Zvládáš dobře?

mikomini
autor
6. črc 2022

@andelka bydlela bych v mym 3ku sama(ted jdu do druhaku tak cas jeste je) varit a uklizet umim, setrit umim, platit budou rodice i jidlo pootz vzhledem ke skole ktera je od 8:10 do 19 vecer tak je to narocny mit nejkaou praci ale jakmile budu na byte tak si na viknedy najdu brigadu no

levandule_k
7. črc 2022

@mikomini Tak pokud budeš ve vlastním a rodiče budou platit jídlo, tak je to fajn. Já jsem se jenom ptala z toho důvodu, jestli třeba pro rodiče bydlení na bytě není nepřijatelné, když je to mezi vámi trochu vyhrocené.

Neuvažuješ o spolubydlící, když je to 3KK? Sice pustit si do bytu cizí lidi chce odvahu, na druhou stranu je to fajn, když si sednete.

levandule_k
7. črc 2022

@andelka Třeba ty ty mi přijdeš jako rodič tolerantní a že se snažíš domluvit, což je fajn 🙂
To souhlasím že, když je člověku náct, tak nemusí vidět všechna rizika, co vidí dospělý. Na druhou stranu pokud je extrémně přísná výchova, zákazy všeho, tak to dítě to začne dělat na tajňačku. Někdy třeba tatínek nechce pochopit, že už to není jeho malá princezna, ale puberťák, který potřebuje k životu jiné puberťáky a i ty discotéky, kde se prostě vyblbne.

andelka
7. črc 2022

@levandule_k hele nevím.. vyhrocené situace kvůli různým postojům a názorům už taky byly. Prostě člověk vidí dál. A chce pro dítě to nejlepší. Bojí se. Má zkušenosti. Nechce ať si zbytečně natluče čumák zbytečně brzo. Ale nikdy jsme to nestavěli tak,že prostě ne a konec debaty. Bez vysvětlení. Mnohdy stačí to dítě navést k přemýšlení otázkami a ono přijde samo na to,tě to třeba fakt není úplně ok. No a taky dost dlouho trvalo,než jsme se nějak srovnali s tím,že dítě vyrostlo a je potřeba to jinak uchopit. Nejhorší je,když pokulhává za tělem a představami ta hlava. Dospívání je těžké a přelomové pro všechny no.

andelka
7. črc 2022

@mikomini a přítel tam je kde? On zůstane na intru? Vždyť mu je 25, už by měl mít školu hotovou a pracovat ne?
Samostatné bydlení je bezva možnost,akorát u nás se praktikuje až na vš a jako spolubydleni. Popravdě mi moc nejde dohromady to jak popisujes rodiče,že jsou přísní a bojíš se reakce na partnera a přitom jsou ochotní k tomuto.

mikomini
autor
7. črc 2022

@andelka Na intrenátu, on jakoze delal gympl tam u nich, ale nedodelal ho kvuli zdravotnim problemum a tak sel delat skolu ktera ma 6 let a je na intru pro starsi decka.... mozona bych sla na byt s nim a nebo s moji nejkou.. na byt me chteji dat prootze mam na intru strasny problemy s vychovatelkama co mi delaji naschvaly a po poslednim problemu co udelali, tak rekli ze jeste rok to tam dam a pak mi budou platit byt

mikomini
autor
7. črc 2022

@andelka Já už bohužel má za sebou ty špatné zkušenosti protože jak rodiče vše zakazovali tak jsem vše dělala.... přišla jsem o to v 15 bez mého souhlasu ale nenahlásila jsem to, byl to můj kamarád a nikdo by mi nevěřil, spálila jsem se v hodně věcech a tak mám sice v 16 hodně toho zazito co si hodne lidi neumi predstavit ani ve 20 no takze me nema smysl chránit prootze to musim delat sama <3

andelka
7. črc 2022

@mikomini jakože dělá teď teprve SŠ? Konzervatoř je na 6 let? Taky to tak máš? Přijde mi to zvláštní, v 24-25 člověk promuje jako Mgr nebo Ing.
Jestli rodiče sami chtějí,ať jdeš z intru pryč,tak ok. I když takové problémy a naschvály si neumím představit, proč by to vychovatelky dělaly, slušné holce.
No, to je právě to,před čím třeba chtějí rodiče mladou holku chránit. Někdy bohužel to nevyjde. Jojo, nevěřit rodičům a myslet si,že v 15 vím všechno líp se nemusí vyplatit.

levandule_k
7. črc 2022

@mikomini Na twitteru sleduji právničku Lucii Hrdou. Je expertkou na domácí a sexualizované násilí. Tresty pro pachatele jsou za sexuální násilí nízké. Založila inciaitivu beztrestu.cz, která je pro férové tresty za sexuální násilí a proti zlehčování sexuálního násilí. Chtějí také, aby soudci, státní zástupci byly povinně vzdělávání v této oblasti.

Dělá hodně osvětu. Slyšela jsem s ní rozhovor. Tam jsem se dozvěděla, že když je někdo znásilněn, je oběť domácího násilí, zneužití, tak má nárok na advokáta zdarma. Máš právo, aby tě vyslíchala osoba stejného pohlaví.

https://www.youtube.com/watch?v=ymnb17xvSds

Neznám promlčecí doby u těchto činů, ale je to docela kousek, takže by to nemuselo být promlčené.

Třeba se to bude někomu hodit.

Děsivá statistika, jen 5% ze spáchaných znásilnění je nahlášeno.

gracinka7
7. črc 2022

@andelka znám pár lidí, co udělali jednu střední a šli na další. A jestli je konzervatoř na 6 let, tak to vychází.

felixfelicis
7. črc 2022

@gracinka7
@andelka jj, bracha sel na konzervator po gymplu.

andelka
7. črc 2022

@gracinka7
@felixfelicis díky za rozšíření obzorů. U nás sice konzervatoř je, jedna dokonce jako gympl a konzervatoř dohromady,ale nikoho tam studujícího neznám. Tak snad mladý muž zdárně studium dokončí a bude se mu dařit. Zakladatelce taky.