Žena si změní příjmení bez svatby, jak se na to díváte?

qz
16. dub 2015

Ahoj, jak se díváte na to, že se pár nemusí chtít vzít z nějakého důvodu, nebo na to ještě není čas, a když se žena přejmenuje, aby měla příjmení přítele? Máte to tak nějaká? 😖 díky za názory.

luj89
16. dub 2015

to ti nevím, jestli to půjde.. as bys musela mít hanlivé příjmení a ani tak nevím jestli si můžeš sama vybrat příjmení..

paajinka
16. dub 2015

@luj89 - jde to, stačí důvod, že se chtějí jmenovat všichni stejně..
mně to přijde lepší než když se jeden jmenuje jinak - většinou matka.. děti a tatínek jsou Novákovi a maminka Černá - to je divný.. když jsou všichni Novákovi, nikdo neřeší, jestli jsou manželé nebo ne

magdalenax
16. dub 2015

Ahoj, přiznám se, že tohle slyším prvně, vím tedy o tom, že se lze přejmenovat, když má někdo takové to potupné příjmení. Jinak určitě nejsem nijak proti. Navíc, mojí kamarádky maminka měla za svobodna jedno z velmi častých příjmení a po svatbě jí zůstalo - pán se totiž jmenoval stejně 😀

nonnni
16. dub 2015

jde to, ale s timhle oduvodnenim prijdes i o sve puvodni prijmeni sakum prdum...takze nebudes rodila Novakova, prejmenovana Cerna, ale rodila Cerna a pokud se vdas, tak budes i vdana Cerna...stoji to 1000Kc a formular ma kazda matrika.

S ohledem na to, co mas v pasu predpokladam, ze pritel se nema ke svatbe, ale na prijmeni ditete si trva? Ve tvem pripade bych si dite pojmenovala po sobe, on at se zaridi, koneckoncu se muze prejmenovat i on, kdyz se mu nehce zenit.

luj89
16. dub 2015

Je to stejně sranda jak jsme každá jiná, jedna se chce vdát a příjmení si ponechá, druhá se vdát nechce, ale chce příjmení po chlapovi 🙂.

qz
autor
16. dub 2015

@nonnni no já nevím, jestli o tom vůbec uvažujeme, já mám hypotéku, on bude mít hypotéku, mohlo by se to celé pokonit - ale uvidíme - mě už něco podobného napadlo dříve, ale asi bych si nechala své jméno. Fakt nevím, právě proto by mě zajímala zkušenost někoho, kdo to tak má. Vím, že to jde, že to stojí 1000 Kč a že bych si pak musela oběhat vše, abych změnila příjmení. Já mám teda příjmení dost komolivé. Přijde mi pak divné, že by mě lidi automaticky oslovovali paní, přitom bych byla slečna 😀

lrg
16. dub 2015

Vím, že to není odpověď na tvou otázku, ale já bych jako svobodná matka určitě nechala dítěti jméno po sobě. Jeden nikdy neví a kamarádku opustil přítel když byly jejich synovi 4 měsíce kvůli jiné a ona už bude mít doma celý život syna s křestním jménem a přijímením toho bídaka 🙂

pincola
16. dub 2015

@qz A nechcete se raději normálně vzít? Pokud partner svatbu nechce, tak bych se po něm nepřejmenovávala, přišlo by mi to potupné. Jakože on nic a já se o to víc přizpůsobím. nedělala bych to. Pokud svatbu chce a ty nechceš, tak to je jiná.🙂

nonnni
16. dub 2015

@qz ale ty bys vsude uvadela, ze jsi slecna a ne pani...nemela bys status vdane, ale jen svobodne s jinym prijmenim, ostatne to bys klidne si mohla pozadat o to se jmenovat uplne jinak, nez pritel, zejmena pokud mas jmeno komolive a efekt by to melo stejny. Nikdo te oslovovat pani na zaklade te zmeny nebude.

Ja tu zkusnosenost ma trosku opacnou...ja sice vdana jsem uz 12 let, ale vdavala jsem se v zahranici a pak mi tady v Brne zkonili oddaci list a nemam stejne prijmeni, jako manzel a deti...musim tedy priznat, ze me to jeste nidky extra nevadilo 😀 Ale prave jsem zjistovala tu zmenu a do ledna lonskeho roku bych na tom byla, jako ty...prisla bych o sve rodne prijmeni, coz jsem nechtela...prece jen, me dcery maji jen manzelovo a nechci, aby se ta ceskost ztratila uplne. Ale pak byla novela a v mem pripade to jednak udelaji zadara, ale ponechaji mi i rodne prijmeni, ale ja jsem zatim strasne lina to udelat, protoze to behani s vymenou vseho...ble...ale chystam se na to..treba na 15. vyroci snatku se rozhoupu 😀

luj89
16. dub 2015

@lrg Mám na to stejný názor. Pokud dítě nosím 9 měsíců v těle, pracně ho porodím a zejm. v prvních letech se o něho starám zejména já, pak by se mělo jmenovat po mě 😀.

nonnni
16. dub 2015

@luj89 jako dokud se nedostane do puberty, kdy se s nunaknka pres noc stane pazdrat a pak se by se melo automaticky prejmenovavat po otci, jo? To je naprosto genialni myslenka nahodou 😀 😀 😀 😀

lrg
16. dub 2015

@luj89 to je jasný, přišlo by mi divný aby se moje dítě, s kterým chodím všude já po doktorech apod, aby se jmenovala Vomáčková když já jsem Vokurková🙂 Ale je fakt, že nikdo z mých svobodných kamarádek to tak neudělal, protože čekají (nebo spíš doufají), že svatba bude 🙂

ronyx
16. dub 2015

@nonnni Já jsem svobodná, s přítelem máme syna,nejsme sví a stejně mi všude říkají paní ....... Podle přítelova příjmení.Nikdo se nedívá do občanky jestli jsi stále slečna,či už paní,všude stejně oslovují paní....Takže s tím tvým prvním odstavcem nesouhlasím 😀

luj89
16. dub 2015

@nonnni No a pak až si ho vezme nějaká slečna nebo mladý pán, zase by si mohlo vzít jiný příjmení 😀.

nonnni
16. dub 2015

@ronyx a tobe zacali rikat pani na zaklade toho, ze jsi si zmenila jmeno? Myslim tim cizi lide? Ja mam zkusenost, ze vsichni radeji rikaji pani kazde s ditetem, spis ze strachu, aby nedoslo na nejake spolecenske faux-pa, nebo rovnou nedostali ranu 😀

g_m
16. dub 2015

@qz vzhledem k tomu, že se ptáš, jak se na to díváme, tak ti odpovím - já to nechápu... Přijde mi nesmysl říkat, že na svatbu člověk nemá čas, když stačí zaběhnout na matriku (stejně jako při pouhé změně příjmení) a tam to odbýt klidně za 5 minut. Pokud máš osobní důvody, tak bych osobně nechtěla příjmení po člověku, se kterým si nejsem jistá, že vlastně chci do budoucna být. To radši nechám, ať se mimišo jmenuje po mě a po svatbě začnu řešit změnu jména...

nonnni
16. dub 2015

@ronyx jo pardon, ty jsi si nezmenila jmeno...takze presne...nebylo to na zaklade zmeny jmena, ale nejake jine socio-kulturni duvody...prave s tim jmenem bych se zadne dramaticke zmeny nebala, pani bude i bez toho, kdyz bude mit dite...ve vetsine pripadu🙂

ronyx
16. dub 2015

@nonnni Nemám změněné příjmení,mám pořád své,ale i tak mě oslovují všude na úředech paní i když jsem stále slečna,no a když jdu s malým třeba k doktorovi,či do školky tak mi automaticky říkají příjmením,které má můj syn (po otci). 🙂 Taky jsme zrovna nedávno s přítelem řešili,že mě to pěkně krká a že bych asi už chtěla mít stejné příjmení jako syn,taky asi proto,že čekáme další dítko.Nikdy jsem se vdávat nechtěla,není to pro mě důležité a přítel to má stejně.Máme společně postavený domeček,čekáme druhé dítko a nic nám neschází,ale mě teď tak nějak došlo,že to jméno prostě chci 😀 kvůli dětem,takže my to vyřešíme tak,že se do budoucna vezmeme.

nonnni
16. dub 2015

@ronyx me to nahodou bavi, kdyz jsou lide celi zmateni z toho, ze jestli jsem pani K, nebo pani C a nejradeji by se zeptali, kde jsem k tem detem prisla, ale spolecenske dekorum jim vestsinou nedovoli...s vyjimkou jedne pani na socialce, ktera se primo zeptala, zda jsem si deti privezla z dovoleny 😀

sannnya
16. dub 2015

Já prohlásila, že pokud nebudu vdaná dcera bude mít jméno po mě. Manželství a společné jméno je pro mě symbol rodiny, takže se tenhle víkend vdávám, byť s bříškem. Nikdy bych dceři nedala jiné jméno než mám já, to by po mě otec nikdy nemohl chtít a je pravda, že znám lidi, kteří nejsou svoji a ona jen změnila příjmení na partnerovo, tam šlo ale zásadně o majetkové záležitosti a podnikání.

qz
autor
16. dub 2015

@nonnni moje příjmení by mělo dítě asi za trest 😀
@g_m nejde o to, že by nebyl čas, pokud jdě o mě, svatbu bych chtěla, malou, jen nejbližší rodina, ale přítel se nechce ženit, jen proto, že "musíme", v čemž ho i chápu. Já s ním chci být 🙂 Na druhou stranu se mi prostě nelíbí mít na svatbě vlastní děti, svatba mi přijde romantická jen ve dvou, resp. ve třech, neviditelných třech 😀

Taky se mi ovšem zdá divné mít dítě K a já G a dr. po mně budou chtít dokazovat, že jsem ho někde neukradla 😀

sannnya
16. dub 2015

@qz můj přítel se nechtěl ženit vůbec, papír mu prý přišel naprosto nepodstatný, nakonec jediný kdo svatbu nehrotí jsem já a partner už pozval 30 lidí 😉

betelgeuzz
16. dub 2015

@qz až porodíš, tak budeš paní, tak jako tak. na to nemusíš být vdaná 🙂
ale jinak mi to příjde zvláštní, takový polovičatý. Proč se teda rovnou nevzít, než řešit přejmenovávání.

betelgeuzz
16. dub 2015

@ronyx když máš dítě, tak jsi paní.

luj89
16. dub 2015

Ze stránek pana Špačka (odpověď na otázku zda je žena po VŠ vždy paní):
,,Už jste paní (slečna přestává být slečnou, když se vdá, stane se matkou a získá vysokoškolský titul), neříkáme slečno doktorko, ale jen paní doktorko, i když paní doktorka ještě není vdaná."

pincola
16. dub 2015

@luj89 Tak to ani nevím, že jsem paní tak dlouho😀 Já myslela od svatby😀 To jsou věci😀

japona
16. dub 2015

Někde jsem četla, že slečno by se měla oslovovat pouze velmi mladá dívka (něco jako mužský ekvivalent chlapec). Po cca dvacítce už jen pan/paní (mladá paní🙂). Do rodinného stavu je totiž každému prdlajs.. Není nic trapnějšího, když někdo čtyřicítku oslovuje slečno, protože ví, že není vdaná. Pak nevypadá blbě ona slečna, ale ten dotyčný. Něco jiného je, když si na tom, že není vdaná, slečna (třeba protože je feministka atd.(, zakládá. Pak je dobré ji vyhovět🙂 Dále neexistuje oslovení slečno +titul, vždy paní inženýrko.

japona
16. dub 2015

Co se týče dotazu zakladatelky: přejmenování je možné. Spíš bych se zamyslela, proč se chcete přejmenovat a ne vzít? Pokud nakonec budete mít jiné jméno než přítel, doporučuji pojmenovat dítě po sobě. Mám kamarádku, která dala dítěti jméno po příteli s tím, že se "někdy" vezmou. Rozešli se, ona má dítě v péči a jmenuje se jinak, bývalý s přejmenováním nesouhlasí☹ Az si někoho najde, bude se každý jmenovat úplně jinak..

magdalenax
16. dub 2015

@japona Máš pravdu

olivv
16. dub 2015

Změnit si příjmení na partnerovo bez svatby mi přijde divné, ale každého věc 😉
A k těm slečnám... hlavně když se muž zeptá ženy "slečna nebo paní?" tak na to je nelepší odpověď "ženatý a nebo ještě k mání?"