Žena si změní příjmení bez svatby, jak se na to díváte?

qz
16. dub 2015

Ahoj, jak se díváte na to, že se pár nemusí chtít vzít z nějakého důvodu, nebo na to ještě není čas, a když se žena přejmenuje, aby měla příjmení přítele? Máte to tak nějaká? 😖 díky za názory.

blahova_andrea
16. dub 2015

@paajinka my to máme opačně. děti se jmenují po mě a "cizí" je tatínek 😀

antoinet
16. dub 2015

Není to až tak neobvyklé, má to tak třeba Andrej Babiš s Monikou Babišovou, která není jeho manželka. Pokud svatbě brání závažné důvody, připadá mi to jako lepší řešení, než chodit po doktorech a všude jinde s jiným příjmením, než má dítě.
A slečna je opravdu jen mlaďounká, nezaopatřená dívka, soběstačné, dospělé ženy jsou všechny paní, např. z němčiny úplně vymizelo oslovení Fräulein, protože je v dnešní době považované spíš za hanlivé.

blahova_andrea
16. dub 2015

@qz že mi lidé říkají paní jsem si docela zvykla. holt mám dvě děti a je to takový automat. spíš čím je člověk starší, tím mu jde hůře z pusy říkat "jen" přítel. ono to manžel zní přeci jen jinak 😅

blahova_andrea
16. dub 2015

@ronyx mě třeba nevadí to "paní", ale vadilo by mi, kdyby se děti jmenovaly po otci a všichni mi říkali paní X místo paní Y! prostě podle jejich příjmení.

suzanna123
16. dub 2015

@blahova_andrea já říkám "můj muž" - člověk, se kterým mám děti není přeci "přítel". Je fakt, že spoustu lidí to mate, protože si muže automaticky přeloží na manžela a pak se diví 🙂

magdalenax
16. dub 2015

Mně se v uvozovkách líbí, jak se náš kamarád, - svobodný, rozčiluje nad tím, že někdo řekne, - mám přítele či přítelkyni! - To není přítel, ale partner, či partnerka! Z pohledu mého úhlu je partner či partnerka osoba, která se mnou sdílí vše, jako by sdílela v manželství, né, že spolu žijí na tzv. psí knížku. Ale jeho to hrozně rozčiluje. Jenže, problém není v tom, že by mu to až tak vadilo, ale že zmeškal čas a nejspíš zůstane sám, protože nehodlá v podstatě respektovat případný protějšek. Jeho slova, že jeho výplata jsou jeho peníze a ať si jde ona vydělat svoje asi o něčem svědčí.....

blahova_andrea
16. dub 2015

@suzanna123 taky to tak občas říkám, ale jelikož to lidé zaměňují s manželem, tak mi to taky přes tu pusu moc nejde

suzanna123
16. dub 2015

@blahova_andrea tak krom toho lejstra je to totéž, kdežto "přítel" může být i sedmnáctiletý kluk, co měl 4 rande s patnáctkou 😉 Ale jednou bylo vtipné, když jsem ho v nějaké konverzaci pojmenovala jednou "přítel" a pak "muž" a oni si mysleli, že mám 2 😀 Ale spíš se mi stává, že se přeřeknu a řeknu manžel

carrie_b
16. dub 2015

Tak ja otci sveho ditete, se kterym ziji, rikam partner. Rikat o muzi, kteremu je 40, bydlime spolu, vychovavame dceru, pritel, mi prijde takove pubertalni, nezavazujici, nevypovidajici o vaznosti naseho souziti🙂. Oba se shodujeme, ze svatbu nechceme, takze proste zijeme v partnerstvi🙂 .

arrowka
16. dub 2015

@blahova_andrea Podle současné etikety patří oslovení slečno pouze velmi mladým dívkám (cirka do 18 let), ostatní ženy by měly být automaticky oslovované jako paní, bez ohledu jestli jsou vdané nebo ne. Já otázku od cizího člověka, jestli jsem slečna nebo paní, považuju za neomalenou. Nikomu do toho nic není.
A co se týče toho oslovení protějšku, tak neprovdaná kamarádka mluví o otci svého dítěte jako o partnerovi, to mi přijde v pohodě.

silvik001
16. dub 2015

@su
@blahova_andrea my to mame stejne....obe deti se jmenuji jako ja🙂

sammaelka
16. dub 2015

@qz kamaradovo maminka to tak udelala...byla asi 3x rozvedena a znovu se vdavat nechtela, tak si jen zmenila jmeno podle noveho partnera, se kterym ma (taky) dite.

adelka21
16. dub 2015

Tak mně teda oslovení " slečno" neuráží, tetelim se radostí, když mě někdo tak osloví, ze vypadam tak mladě 😀 😀 😀

lendast
16. dub 2015

Já jsem to tak udělala. Nebyli jsme vzití, chlap mě v těhotenství děsně lezl na nervy, tak jsem si prosadila, že se syn jmenoval po mě. Aspoň měl přítel dvojitej důvod si nás vzít. Což taky udelal a na svatbě se pak podepsal jeden papír navíc se změnou příjmení kluka. Pak prisel novej RL s dodatkem o změně. Každá kamaradka mi teď říká jak jsem v tomto dobrá a ony pitomy, že pojmenovaly dítko po příteli a svatba v nedohlednu.

silvik001
17. dub 2015

@lendast my jsme na tom stejne....sice mi na nervy nelezl, ale mela jsem odstrasujici pripad v kolegyni, ona,syn i novy tatinek, kazdy jiny prijmeni. Jen jsem si myslela, ze my se vezmem, nez pujde dcerka do skolky..jenze prislo druhy mimco, dcerka pujde do skolky v zari a svatba letos zase nebude. ...vzit se nekdy chceme....tak snad pristi rok🙂

princikovi
17. dub 2015

Já bych navrhoval, aby ženy nosily náramek, který by svojí barvou vyznačoval jejich stav. Některou slečnu oslovím paní a ona se rozčiluje, že je ještě slečna, některé slečně musím psát paní protože jí uráží, že je pořád ještě slečna atd.... osobní zkušenosti při komunikaci se zákazníky, čert aby se v tom vyznal 🙂 Samozřejmě berte navráh jako recesi 😀

evulina77
17. dub 2015

@princikovi on stačí na označení snubák, ne?

laja64
17. dub 2015

V únoru jsem si příjmení měnila na přítelovo. Ja svatbu nechci a on to respektuje 🙂

betelgeuzz
17. dub 2015

@evulina77 no právě, že nestačí, jak už je psáno dřív, tak paní je i žena s titulem, nebo matka, i když není vdaná. jinak já jsme vdaná a snubák nenosím.

dasara
17. dub 2015

@qz no nevím...A co na to přítel? Mně to přijde docela ubohé vůči Tobě a sprosté vůči partnerovi - ale pokud mu to nevadí... Nevím, cítila bych se potom jako neskutečně vdavekchtivá "mrcha", kterou si nechce vzít chlap, který jí udělal dítě.
Já jsem se vdávala, když naše dcerka měla 15měs. Dcerka od narození měla příjmení partnerovo, ale věděla jsem, že se dřív nebo později vezmeme. Kdybych o tom nebyla přesvědčená, tak jí dám příjmení po sobě. Každopádně bych se spíše přikláněla k tomu, dát příjmení po Tobě. V případě vaší svatby se pak změní i rodný list dítěte.

pusolamy
17. dub 2015

mě říkají v práci hosti často slečno, a to jsem vdana a mam dite , ale nereším to. prstýnky dost často zapomínám doma 😀

blahova_andrea
17. dub 2015

@dasara já teda byla taky přesvědčená, že se vezmeme, když jsem čekala syna. i tak jsem ale po tu dobu než se to stane odmítla mít jiné příjmení a pojmenovali jsme ho po mě. no nakonec jsme se do teď nevzali a už máme i druhé dítě, které se taky jmenuje po mě. kdybychom se někdy přeci jen vzali, tak se holt přejmenujeme tři. ale už tomu moc nevěřím. já nechápu proč by se děti měli jmenovali po tátovi, když na mateřské je s nimi máma, stejně tak s nimi chodí po doktorech, řeší školku, úřady, všechno. proč se tedy máme jmenovat jinak a všude to vysvětlovat, když se jinak může jmenovat tatínek a nikdo na to pomalu ani nepřijde, protože ten chodí do práce a nic moc kolem dětí neřeší? 😅 naopak já se teď směju, protože když s námi náhodou někam jde, tak nás volají jako bláhovi a jeho prostě přiřadí k nám a přejmenují jeho 😀

zuzana_ka
17. dub 2015

@qz Já to tak mám....jestli chceš info, můžu napsat do ip...

anjelita
17. dub 2015

Je to vec osobnich preferenci, ale prijde mi to jako "doba zkazena" ze lidi uprednostnuji svobodu pred rodinou. Prece jenom manzelstvi dava vztahu urcitou formu (nejen tu pravni) a ja osobne nesouhlasim se zmenou prijmeni bez manzelstvi. Koneckoncu vzit se muzou za 1000kc poplatek matrice na urade pokud nemaji na svatbu penize, a svatbu jako takovou udelat pozdeji. Ma to ale i druhej pohled. Dneska je v CR bohuzel celkem bezna nechutne vysoka rozvodovost. Lidi se naucili se na to vybodnout radsi nez se na manzelstvi naucit pracovat, takze chapu ze muze byt jednodussi se nebrat. Celkove ale vzato, jakmile maji ty dva dite, meli by se vzit a dat diteti rodinu. Bude to jednodussi i pro urady, nemocnice atd. kde by je stejny prijmeni u neoddanych paru mohlo zmast.

ronyx
17. dub 2015

@carrie_b
@blahova_andrea
@suzanna123 A já myslím,že to pojmenování až moc řešíte 😉 Já říkám otci svého dítěte někdy chlap,někdy muž,někdy partner a někdy i přítel a opravdu mi nepřijde na tom přítel vůbec nic divného ani nezavazujícího,natož aby to mělo znít jako že náš vztah neberu vážně.Je mi 31,jemu bude 33.

lenka5731
17. dub 2015

Vím, že na to ses neptala, ale na svatbu "není čas", ale na dítě ano? 😒

Pokud by z jakéhokoliv důvodu nebyla svatba, dala bych dítěti své příjmení a svoje si samozřejmě nechala.

Můžete mít svatbu jen se svědky, pokud ji budete mít v místě trvalého bydliště jednoho z vás, tak se myslím za určitých podmínek ani neplatí správní poplatek a za 10 minut je hotovo, žádné zvláštní oblečení ani prstýnky netřeba.

blahova_andrea
17. dub 2015

@ronyx já to zatím až tak neřeším, ale až nám bude 50, tak už to prostě bude znít divně, blbě. ono i když člověk něco vyřizuje, tak zní jinak jestli mu řekneš, že pošleš přítele, partnera nebo manžela 😉 zatím jsme "mladé" tak to tolik do očí nebije.

ronyx
17. dub 2015

@blahova_andrea To určitě,ale já stejně plánuju ty vdavky hned po narození druhého mimíska. 🙂 Prostě chci nosit stejné jméno jako mé děti a partner už díky bohu taky dozrál do doby kdy se oženit chce 😀

suzanna123
17. dub 2015

@ronyx jistě - kudy chodíme, tudy to řešíme...

suzanna123
17. dub 2015

@lenka5731 třeba to bude tím, že by si rádi svatbu užili a ne ji odbyli ve dvou na matrice