Žena si změní příjmení bez svatby, jak se na to díváte?

qz
16. dub 2015

Ahoj, jak se díváte na to, že se pár nemusí chtít vzít z nějakého důvodu, nebo na to ještě není čas, a když se žena přejmenuje, aby měla příjmení přítele? Máte to tak nějaká? 😖 díky za názory.

lenka5731
17. dub 2015

@suzanna123 to zakladatelka tématu nepíše a každý to máme jinak. Já bych klasickou svatbu neabsolvovala ani kdyby mi za to zaplatili, natož abych si to nějak užila. Považuju to za neskutečně trapnou vopičárnu a nepřekonala bych se.

mythologist
17. dub 2015

ahoj, odpoved zni: Andrej Babiš a Monika Babišová. Nejsou manzele.

suzanna123
17. dub 2015

@lenka5731 tak třeba by neškodilo si uvědomit, že každý není jako ty. Navíc existuje i něco (hodně) mezi klasickou svatbou a svatbou ve 2. Ani já netoužím po klasice s hostinou, ale ráda bych udělala nějaký mejdan pro kamarády a oslavila to s nimi. A než to odbýt jen podpisem na radnici, to radši nic - zas tak důležitý pro mě status manželky není

lenka5731
17. dub 2015

@suzanna123 kde píšu, že to všichni mají jako já? Asi sis mě s někým spletla 🙂 Mně je to úplně jedno, jak si to kdo udělá a o tom, jak to má nastavené zakladatelka tématu nevíme nic.

suzanna123
17. dub 2015

@lenka5731 nespletla

lenka5731
17. dub 2015

@suzanna123 špatně ses dnes vyspala? 😅 Přečetla jsem si svoje dva příspěvky tady a čtu, že "každý to máme nastavené jinak". Vidíš v tom něco jiného nebo co se týče svatby trpíš nějakou frustrací? A když už jsme u toho - myslíš si, že si opravdu myslím, že každý je jako já? Že naprostá většina lidí chce a má svatbu na radnici jen se svědky? 😅

dasara
17. dub 2015

@blahova_andrea máš naprostou pravdu! Ve všem souhlasím. Já jen psala, že já si byla vážně jistá, že se vezmeme, tak jsem to neřešila...a vzali jsme se. Ale opravdu jsem dost vážně přemýšlela, že jí dám jméno po mně 🙂

qz
autor
17. dub 2015

Já si myslím, že nakonec se vezmeme, asi to nemá cenu teď řešit. Pokud jde o vdavky, kdyybych chtěla vyloženě tu svatbu, tak už bych byla vdaná aspoň dvakrát, jenže když to není ten pravý, tak to není ten pravý 🙂 tento je pro mě ten pravý. Je to hezké, být něčí žena. Teda ne jen tak něčí, toho pravého pro mě 🙂 Já bych svatbu brala, ale opravdu malou, už i proto, že jsem strašná plačka, a když už, tak naši rodiče a sourozenci jako svědci 🙂 asi spíš šlo o to, zda se přejmenovat, než ta svatba bude, ale asi je to zbytečné oblézání úřadů navíc 🙂

A to asi neexistuje, že má dítě příjmení obou rodičů, že? No každopádně, když se bude jmenovat jinak, já si nechám udělat novou občanku a zapsané dítě v ní, ne?

blahova_andrea
17. dub 2015

@ronyx no můj už se jednou ženil a já se mu nedivím, že se do toho znovu nežene. já taky nikdy moc vdavek chtivá nebyla, takže my k tomu nedozráli ještě ani jeden 😅 když jsme čekali první, tak jsme o tom uvažovali, ale pak to prostě nějak vyšumělo. teď chceme řešit hypotéku a tam je pro nás dokonce výhodnější, že jsme se nevzali, že může žádat jen on sám, když já nevydělávám, abychom mu neubírali na bonitě. no tak pak se uvidí až zase časem. pořád je důvod, proč ne 😀

blahova_andrea
17. dub 2015

@dasara obdivuji tu tvoji jistotu. já si opravdu vážně jistá nejsem snad ničím 😅 je dobře, že někomu plány i vychází 🙂

blahova_andrea
17. dub 2015

@qz já myslím, že dítě může mít obě příjmení, ne? žena po svatbě taky může mít obě 😅 no ale nevím, jaká je praxe, neřešila jsem to. co se týká občanky, tak si taky jistá nejsem. mám pocit, že do nových občanek už se děti nepíšou 😅 teď už jsou jen ty malé kartičky a ani myslím není kam ty děti psát. dneska i miminko může mít vlastní občanku, takže leda sebou tahat kopii RL 😉

qz
autor
17. dub 2015

@blahova_andrea ono právě s tou hypotékou, já ji mám ještě na 19 let, refinancovala jsem ji nejlépe, co jsem mohla, ale je tam. Takže když si vezme hypo přítel, já bych mu teda pak na bonitě ubírala. Hlavně já už si nikdy s nikým hypo brát nechci, stačilo mi to jednou a pak dva roky makat na to, aby to bylo jen na mně. Tak jako můžu, jak říkáš, si s sebou brát buď jen kopii nebo ověřenou kopii RL. Co bude zbývat 🙂 Dneska už je to normální, skoro bych řekla, že častěji vydrží i vztahy, kde se lidi neberou nebo po zralé úvaze, než se znám dva měsíce a jé, děťátko, jakto, ono samo?? Tak se vezmeme 😀 My jsme teda spolu přes dva roky, ale někdy ani na tomto nezáleží...

blahova_andrea
17. dub 2015

@qz my jsme spolu skoro 6 let a zatím jsme se nezvali, ač to ani jeden nikdy nezavrhnul úplně. prostě nenastala vhodná doba z mnoha důvodů. teď je to aktuálně ta hypotéka. do teď bylo ticho po pěšině, co se svatby týká, ale jak jsme začali řešit hypo, tak sám začal mluvit o tom, že potom se vezmeme, abychom měli společný domov a společné jméno a vše se vším všudy. hypotéku si sice bude brát on, ale musíme to stejně ošetřit nějak tak, aby to byly práva i povinnosti pro oba. jednou máme děti, takže je jedno jestli pak budeme řešit jen péči o ně nebo i barák, kdybychom šli od sebe. přeci jen je to spíš moje pojistka, že mě z tama jen tak nevyhodí, že je to i můj majetek ač hypotéka je na něj.

qz
autor
17. dub 2015

@blahova_andrea tam stačí spoluvlastnictví, tak jsem to měla já, vlastnili byste to oba, ale jakmile by se něco dělo, tak ty jsi prakticky bez dluhů, jen ti vezmou barák 😕

dasara
17. dub 2015

@blahova_andrea toto byla jedna z mála mých "jistot"... říkejme tomu třeba "karma" 🙂

guinea
17. dub 2015

@blahova_andrea S tou hypotékou pozor, nejste manželé, nemáte SJM, bude to jen jeho dluh, ale i jen jeho nemovitost, a nejsem si jistá, jestli to jde nějak papírově uspokojivě pořešit. My jsme si brali hypo už jako manželé, taky jsem manželovi kazila bonitu, takže nakonec jsme nežádali spolu, ale jen on sám. Ale tím, že jsme manželé, tak je nemovitost automaticky naše společná.

blanka.k
17. dub 2015

@guinea my také máme byt na 1/2, ale hypotéku má jen manžel, neb si ji bral před svatbou. Jen jsem podepisovala papír,že souhlasím s tím, že bude 1/2 psaná na mě a že v případě,že by manžel neplatil o byt přijdeme.... Jak psala @qz , ofiko nic nedlužím, mám 1/2 baráku , jen o něj můžu přijít 😅

guinea
17. dub 2015

@blanka.k Tak aspoň že tak 🙂

blahova_andrea
17. dub 2015

@qz tak ono těch možností je víc. to je ale zatím daleko řešit, jak to uděláme. jestli teda budeme jen spoluvlastníci nebo se i vezmeme.
@guinea manžel si může vzít hypotéku i jen sám na sebe, když má manželku? to jde? mě právě finanční poradkyně říkala, že je dobře, že nejsme svoji. že sám má aspoň naději něco dostat, ale kdybychom se vzali, tak jsme bez šance.
@blanka.k taky dobré vědět, že to tam máte vy i @qz. že lze něco vlastnit aniž bych dlužila 😀

guinea
17. dub 2015

@blahova_andrea My jsme taky měli finančního poradce, a všechno bylo normálně ofiko, a je to celkem nedávno - na podzim minulý rok. Tak třeba vaše fin. poradkyně není dotatečně proškolená, nebo nemá správný zdroj informací.

qz
autor
17. dub 2015

@blahova_andrea ano, je toho druhého "blbost" či naivita, že si na něco vezme úvěr a ten druhý jen vlastní 😅 opravdu to jde. Já vlastním sama, mám hypo sama, ale byl to boj. A platím sama, samozřejmě, resp. starám se. Takže u nás by přítel vlastnil, měl by hypo, platil by hypo i výdaje na provoz bytu a já bych se starala asi o to jídlo. Co taky pak z RP 7600. Nějaký žvanec.
Na jednu stranu je to velká romantika spolu vlastnit byteček apod., ale jakmile jde o vyvazování z hypo a převádění částí nemovitosti, tak často ostrouhá ten, kdo platil nejvíc, za předpokladu, že ten druhý platit mohl, ne při MD či RP, kdy je ženská (anebo chlap) rád/a, že je rád/a... 😖

qz
autor
17. dub 2015

@guinea ještě k tomu poradci, když jsem vyvazovala bývalého přítele z hypotéky, nabídli se mi rodiče, že mi ten rok, než to refinancuji (už to je), budou ručit, aby tam prostě nefiguroval, tím pádem to i převedl, spolu s dalšími dluhy, že, na mě. Bylo to u Raiffky a chtěli i příjem mé maminky. Napsali nám, že šetřením bylo zjištěno, že je ženatý, tudíž potřebují i příjem ženy a aby ručila. Takže asi záleží, jaká banka.

princikovi
17. dub 2015

@evulina77 No ani ne, jednak koukat se hned po rukou a za druhé některé ženy jsou vdané asi 10x podle počtu prstýnků a naopak některé se maskují tím, že prstýnky nenosí 😀

blahova_andrea
17. dub 2015

@guinea no ona to dělá poměrně krátce, takže se asi stále za pochodu učí 😅 no až se zase uvidíme, tak s ní proberu i své nové poznatky 😉 díky
@qz sestra měla hypo s bývalým, tak vím jak dlouhý běh to je, než se to nějak zpracuje ke spokojenosti obou stran ☹

guinea
17. dub 2015

@qz Já jsem jako manželka při žádosti o hypo zamlčovaná nebyla 🙂 Naopak, chtěli, abych vše taky podepisovala, protože máme klasicky SJM, takže jestli s půjčkou souhlasím. Ale fakticky žadatelem byl jen manžel, posuzovali jen jeho příjem.

qz
autor
17. dub 2015

@blahova_andrea to jo, je to na dlouho a člověk neví, jak moc mu ten druhý vyjde vstříc, i když se tím zbaví všech dluhů a bude čistý.
@guinea otázka je, jak to je teď´ u NOZ, jestli bys na tom taky nebyla bita, neměla exekuci apod. ☹

blahova_andrea
17. dub 2015

@guinea já to taky nemyslela jako být zamlčená. právě jsem nevěděla, že to jde jak píšeš. že se ví, že má manželku, ale žádá si sám, jen mu to manželka podepíše 🙂

guinea
17. dub 2015

@qz Co je NOZ? 🙂

saminomimino
17. dub 2015

Můžeš se nechat přejmenovat,můžeš si i vybrat příjemní! A není nutn mít hanlivé příjmení.Manžel se nechal přejmenovat ,vymysleli jsme si nové příjmení a pak jsem si ho vzala,brali jsme se až po 7 letech vztahu a 3 dětěch

ssandy
17. dub 2015

Jsem svobodná (a těhotná), vdávat bych se chtěla (myslím užít si svatební den, ne nutně mít papír), ale má to víc nevýhod než výhod. Můj muž je rozvedený, závazky z předchozího manželství a nepovedené podnikání nám víceméně brání svatbě. Nechci svojí rodinu ohrozit a přijít o oba příjmy a skončit na ulici kvůli hloupému OZ a exekutorům. To se radši vdávat nebudu, vezmu si jeho jméno (stejně jako třeba Babiš s Babišovou), aby v tom děti neměly nepořádek. Co je komu do toho,jestli jsem svobodná, vdaná nebo třeba vdova?
A jestli paní nebo slečna, je mi to fuk. Často mi říkají slečno, protože vypadám mladší, než jsem. V pracovních vztazích jsem od dob získání titulu paní. A taky to neřeším. Pro mě je důležitá rodina a ta si myslím, že by měla mít stejné jméno, když už mají děti - nehledě na to, jak blbé zákony u nás máme. A pokud někdo namítne, že třeba nedostanu informace o mužovi v nemocnici nebo nebudu dědit, tak to se dá ošetřit samozřejmě i jinak.