Život v USA

anna159
5. pro 2016

Mam dotaz na nekterou z vas co bud zije a nebo zila s rodinou v USA. Budu strucna, kdyztak dam detaily pozdeji. Mame cela rodina ( manzel, dcera 1,5roku + jedno dite cekam) se prestehovat do USA - Minneapolis/Saint Paul. Bylo by to nekdy pristi rok v lete, nebo tak zhruba v zime, vse je to na domluve. Manzel by tam pracoval pro stejnou firmu, pro kterou pracuje momentalne, takze viza a vse by nebyl problem. Jeho firma ma pobocku v Saint Paul a my jsme se nabidli a firma ma zajem tam manzela premistit. Coz si myslim, ze je velka vyhoda. urcite pokud by se nam tam po par letech nelibilo, tak by se manzel vratil zpatky do prace tady ( zijeme v Italii, ne CR). Chci se tedy zeptat zkusenych, ja ze zacatku nebudu pracovat 1-2roky (zalezi, kdy tam presne pojedeme), pak bych si praci zacla hledat, pry v te oblasti je skoro nulova nezamestnanost, tak problem by nebyl. Anglinu mam dobrou, jsem ucitelka AJ a poslednich par let jsem pracovala pro americkou firmu, kde uredni jazyk byl jen AJ. Presnou vyplatu manzela jeste nezname, ale bylo by to zbrhuba 4200USD, pojsteni pro nas uz ctyri by vyslo na 300USD, chci se zeptat, jaky zivot s touto vyplatou muzu v Minneapolis mit s tim, ze musim zaplatit i najemne zhruba 1000USD. V italii se mame dobre, manzel vydelava zrhuba stejne, zaklad ma nizsi, ale pokud cestuje dostane se na stejnou castku, v USA bude muset taky cestovat, ale vyplata by byla porad stejna. Ja tady v Italli v budoucnu o praci nezavadim, uz si nedelam iluze, Chtela bych do USA na par let, treba 10, at se deti nauci anglicky, zkusenost pro me a manzela, zlepsime se v angline a pak se vratit. Treba i driv, treba i pozdej, to pak samozrejme zalezi na situaci, a ted stoji to za to? jake budou prvni dva roky zivota? budeme trpet hlady? 🙂 Manzel se prave z Minneapolis vratil, budouci sef mu vse ukazal, mesto, firmu atd. a pry je vse super. strasi nas teda jejich pojisteni, ted jsme zdravi ale buhvi, co bude. Jen rikam, ja to beru jako zkusenost, dat darek detem naucit se anglicky jednoduse, vratit se obohaceni ( ne financne ale zase neprodelat), co vy na to ? 🙂

anna159
autor
5. pro 2016

@nyc09 jj to asi plati, pry by hned zamestnavatel zadal o zelenou kartu.

kaja2016
5. pro 2016

@anna159 Hm, no podivejte se treba na internet, jaka je poptavka o jeho praci. Jsou tam ruzne zebricky a predikce do budoucna (kolik se bude otevirat pracovnich mist). Rozumim no, prace na rok, zadne socialni a zdravotni a doufas, ze ti smlouvu prodlouzi. Najit placenou praci po skole, nemozne🙂 Puvodne jsem tam chtela zustat, ale ne-e. Ale..je tam krasne🙂 Ale vypada to na zmeny ve vlade, ne? Ted nemuzu v rychlosti najit tvoje povolani, nekde jsi to psala. Mrkni se na board of proffesions, nebo tak nejak se to jmenuje, jestli si nebudes muset dodelavat vzdelani a uznaji ti to, kazdy stat ma jine podminky. Na to pojisteni se podivam, ale ted musim bezet dodelat veceri nez prijde muz. Kdyby ta diskuze zanikla, tak Vam drzim pesti pri rozhodovani!👍❤

nyc09
5. pro 2016

@anna159 hmm tak tohle vubec neznam, divala jsem se online a je to proto, ze je v Minnesote, kde ma snad snad 80 procent vseho pojisteni, tak hadam, ze to bude pro vas dobry, protoze to bude brat vetsina doktoru tam...ale zdravitni pojisteni tady to je strasnej bordel, uplne neuveritelnej...

anna159
autor
5. pro 2016

jo jinak v Italii je krasne, ja uz ale jednou z Italie utekla 🙂 prave kvuli praci a v CR jsem ji za 14 dni mela, jinak ja mam pedagogickou, jsem ucitelka AJ 🙂 ale nikdy jsem neucila. Poslednich 5let jsem delala pro Exxonmobil v Praze, vlastne mam tam porad smlouvu a az mi skonci materska /rodicak, tak cekaji, ze se tam vratim 🙂 takze je i tahle moznost hihi. O to abych jakkoliv ucila nejak nestojim, nejsem ani zadna karieristka, ale delat chci. Ze srandy rikam, ze by mi stacilo delat i nekaky copy machine contact 🙂 a podavat lidem papir do kopirky 😀 Jako ja si dodelala univerzitu v roce 2009 a v It makala manualne, kde mi rikali, ze jsem extracomunitaria atd..proste des, ale to uz ne, to uz se proste nesmi opakovat. Ale tenkrat jsem tak moc chtela pracovat, ze jsem uz brala vsechno.
Jinak moc dekuji za rady, uvidime, jak to vsechno dopadne. Ted v breznu me ceka, jak rika muj bracha, mistrak 🙂 cekam druhy miminko, takze nudit se nebudu hihi..mej se a dam urcite vedet 🙂

nyc09
5. pro 2016

@anna159 hele kazdopadne drzim palce 🙂

anna159
autor
5. pro 2016

@nyc09 prave zdravotni pojisteni me asi nejvic strasi, protoze je to pro nas velka neznama. jen tak pro zajimavost, pokud budu mit treba teplotu, rymu, nebo nejaky zensky problem a budu muset k doktorovi, budu si muset vsechno platit, protoze tohle mi pojisteni nezahrne? z tohole pojsteni chapu, ze jen preventive care je covered..coz chapu jako jakakoliv preventivni prohlidka, Pokud prijdu s problemem,ktery je potreba lecit, tak platim az do castky 6000/rodina/rok...

anna159
autor
5. pro 2016

@nyc09 diky, uvidime, dam vedet 🙂

kaja2016
6. pro 2016

@anna159 divala jsem se na to pojisteni. Je to tak, ze platite tech 2700usd na osobu za osetreni i za leky a pak uz nemusite. Pokryto mate preventivni prohlidky, prenatalni a postnatalni peci, domaci navsteva pediatra po porodu, jednou rocne ocni prohlidka pro vsechny a jednou rocne prohlidka zubare pro deti. Jako vyhodu vidim, ze mas pokrytou tu prenatalni peci. Jeste bych si overila, jak s porody - protoze to je pece perinatalni, jestli je to pokryto. Jinak toto je aktualni verejne pojisteni, ktere si muzes poridit. Ale nefunguji mi odkazy, asi tam maji vypadek. Trump napred hlasal, ze to uplne zrusi a ted rika, ze jenom neco pozmeni. Dulezite je, ze udrzi povinost pojistoven pojistit lidi s vaznyma onemocnenima, to pred Obamou byl velky problem, nekteri lide byly proste nepojistitelni. A ze bude stale platit, ze deti do 26 let budou moci byt pridani na pojisteni rodicu, ktere plati zamestnavatel.
https://www.healthcare.gov/get-coverage/

anna159
autor
6. pro 2016

@kaja2016 mam jeden papir s tim pojistenim, kde je psano 2000 na osobu, tak mozna jsem neposlala uplne presnou variantu toho pojisteni a na rodinu 6000 za rok. prijde nam to strasne moc 🙂 myslela jsem si, ze co se tyce pojisteni, je to trochu "spravedlivejsi" s tim, ze uz kazdy mesic neco budem platit. Tady v Italii je to druhy extrem, ze kazdy s blbinou leti k doktorovi a ti, co to pak doopravdy potrebuji, musi kolikrat dlouho cekat. V USA my to prijde druhy opak, clovek aby se bal onemocnet 🙂 Co se tyce zubare, mame jeste nejaky papir a tam to vypada, ze bysme za zakroky platili jen 20% a pak mame narok na 2x rocne dentalni hygienu zdarma, coz je zase mnohem lepsi nez v IT. Jinak rodit bdu tady v Italii, to uz by bylo prilis, a do te doby se vsechno samozrejme nestihne vyridit.

anna159
autor
6. pro 2016

jo jeste by nam zamestnavatel daval mesicne 100USD, takze to deductible by nakonec kleslo na 4800 za rodinu.

nyc09
6. pro 2016

@kaja2016
@anna159 Tak hele prenatalni peci mas pokrytou s kazdym pojistenim, pokud to neni neco desne levnyho, taky mam 2000 dolaru deductible na osobu a to je dobry pojisteni, ja se lekla, ze je tech 6000 na osobu, to by stalo za nic. Cim vyssi mas deductible tim min platis za pojisteni, ale je tu jedno pozor, jelikoz je to pres praci tvyho manzela, tak jeho zamestnavatel plati 3/4 pojisteni, pokud tvuj manzel pujde na neplaceny volno, ktery bude delsi nez 50 % doby, kdy vydelava, tak jste zodpovedni za cele pojisteni vy, to je jedna z lahudek neplacenyho volna v USA. Hele zdravotni tady funguje tak, ze prvni vec, kterou si zjistujes u doktora jeste pred objednanim je, jeslti bere vase pojisteni, pokud ano, tak platis copay u vetsiny prohlidek kolem 20$ to platis i kdyz je napsano, ze ses 100% pokryta, pokud mas nejaky vysetreni navic, treba posilaji vzorky krve nekam, je dobry se zeptat, jestli to posilaji do laboratori, ktery spolupracuji s pojistiovnou, jinak ti muze prijit ucet za cely rozbory a ty to pak musis hodiny resit na telefonu. Pokud mas nejakou nehodu, sanitku doporucuju volat v nejzassim pripade, protoze snad zadna pojistovna ti to neproplati. Pokud jdes k doktorovi, kterej neni u tvyho pojisteni, tak platis vetsinou vsechno a pak neco dostanes zpatky, tady vidim jeden problem s vasim pojistenim je snad jen v ty Minnesote, takze pokud budete cestovat a neco se stane, tak platite asi vic. Jak to cely funguje treba malej mel laringitidu, bezeli jsme na pohotovost jeden z nas s nim zustal a druhej papiroval, ukazes prukazku pojisteni, zaplatis copay a das vsechny detaily. No a pak ti prijde vyuctovani, nejdriv sespis vsechn veci co se staly a pak pozdeji dopolatek, u nas vetsinou kolem 50 dolaru, nemocnice je v siti pojistoven, zase dobry si zjistit, ktera nemocnice v okoli a pohotovost berou tvoje pojisteni. Jinak treba deductible malej mel uraz, pohotovost, a pal zavolali platickyho chirurga, kterej ale nebyl v siti, dali nam ale na vyber doktora, kterej studoval, nebo super platickyho chirurga, jelikoz jeho cena byla pres 20000 museli jsme zaplatit 1000..vzdycky me to rozcili, ze si musis nejdriv zjistovat kolik te to stoji i s pojistenim nez ses osetrena...dentalni pojisteni taky mam dentalni hygienu, problem s kazdym dentalnim nastava, kdyz chces nejakej zakrok, ono ti to pojisteni totiz nabizi ty nejlevnejsi varianty a pokud potrebujes neco vic tak platis, nevim jestli mate taky ocni, to mame my a tam ti proplaci cocky nebo bryle, cocky jednou za dva roky a bryle taky tusim, to se docela vyplatilo, mame to vsechno v jednom, ale tri ruzny pojisteni...je to opravdu des, ale mimochodem nemuzu si stezovat na prenatalni peci a porod a za vsechno jsme platili jenom copay a vsechno naproto spickova pece a to myslim jako fakt spickova! TEd jeste je problem co s timhle vsim udela ten oranzovej dement, za poslednich osm let se to tu fakticky zlepsilo, ale bojim se toho navratu do ztracena...

anna159
autor
6. pro 2016

@nyc09 V tom pojisteni mam stale gulas. Jeste k tomu deductible, na papiru, co jsme dostali, je napsano 2000 individual/6000 family. Co pro nas plati? oboje? nebo jen to pro rodinu? ze se nam to pocita do 6000 vsem dohromady a nebo kazdy z nas ma 2000. Priklad: zlomin si nohu, osetreni stoji 10000, jako individual zaplatim 2000 a ja jako individual mam na rok zaplaceno s tim, ze my clenove rodiny maji jeste 4000? , nebo zaplatim 6000 za me osetreni a jako rodina mame na rok zaplaceno? Co me jeste zajima, mala byla letos nemocna, teplota, prujem, zvraceni..zajdu k doktorovi, kolik me takove vysetreni muze stat? 200dolaru, 50? mame jen strach, ze ty castky budou vysoky a se dvouma detma vzdy dosahneme na 6000. daji se na netu sehnat ceny jednotlivych zakroku?
Dalsi otazka, jak je to s nemocenskou? kdyz musim par dnu zustat doma, proplati mi to nekdo, nebo jsem doma neplacena. Pripadne kolik dnu v roce muzu na nemocenske byt? Kdyz mi onemocni deti a musim s nima zustat doma, dostanu neco zaplaceno nebo jsem doma taky zadarmo? 🙂

nyc09
6. pro 2016

@anna159 je to na kazdyho samostatne, jako individual zaplatis tech 2000, le pokud je ten doktor anemocnice v siti pojisteni, tak budes platit min..hele kdyz budes mit doktora v ramci site tak te to nikdy nebude stat tolik penez, budes platit copay tech dejme tomu 20 dolaru a treba neco navic na leky dejme tomu 5-10 dolaru ta deductible se pocita pokud je neco velkyho a pokud ses mimo sit pojistovny, priklad ja mam tech 2000 na osobu, porod jsem priplacela nejakejch 500 nejsem si jistapresne kolik a ucet byl pritom na nejakejch 30000 takze to neni az tak sileny je desny, ze onemocnis a prvni co te zajima kde sehnat doktora v siti a pokud mas uraz tak pak holt platis kdyz volas sanitky a tak...nemocenskou mas co si usetris tech dejme tomu 10 dni v roce a pak ses na neplaceny az kdyz vycerpas vsechno okolo, ale to se musis domluvit se zamestnavatelm aby te pustil a pak si musis davat pozor na to abys nemusela platit plny pojistny..desny no..nikdo ti nic neproplaci, pokud nejsi invalidni

anna159
autor
6. pro 2016

@nyc09 to,co pises zni mnohem lépe, 20$+10$ za návštěvu v síti. posílám foto z mého plánu, kde ale žádný copay není zminěn, jen no charge after Deductible. Je možná, že copay tam není? meni se Tim něco?

nyc09
6. pro 2016

@anna159 Hele ja ti nepovim presne s timhle pojistenim, ale na mym taky nemas copay napsanej, ale jenom asi jednou se mi stalo, ze nebyl zadnej copay, a to jsem byla pojistena u dvou pojistoven, ale nikdy to nebylo vic ney 20 dolaru z anavstevu a treba ockovani neplatime vubec myslim zakladni stejne jako krevni testy

anna159
autor
6. pro 2016

@nyc09 tak ted nám manželův kolega napsal, že za doctor visit + léky za syna pokud má malý teplotu dá 250$ tak to je masakr, platit vse AZ do deductible, žádný copay. ☹

nyc09
7. pro 2016

@anna159 Hmm, tak to máte absolutně brutální pojištění, to je ten průser tady, že každý pojištění je jiný, já mám nyship což je pro zaměstnance ny státu je spojený s Blue cross blue shield a to je jedno z těch lepších, jako platím asi 500 měsíčně za nás tři, ale když jsem byla na neplaceným tak jsem platila plnou dávku a to bylo 1700 takže brutální...hele a zeptala ses ho, jestli je chodí k doktorům v síti pojišťovny?

anna159
autor
7. pro 2016

Jo, pusobi to brutalne. Ten manzeluv kolega to nevidi tak hrozne, je videt, ze kazdy je zvykly na neco jineho 🙂 Mimochodem nam teda rekl, ze nase deductible je 6000 pro ctyrclenou rodinu. Zadny individual se na nas neaplikuje. My mame tzv.HDHP high deductible health plan, jehoz soucasti je HSA- health saving account. Do toho muzeme davat penize pro utratu na deductible. Daji se tam penize z hrubeho platu a nejsou zdaneny, takze se da lehce usetrit. Tam by nam prislo i tech 1200dolaru od zamestnavatele. Manzel by ted pro ctyrclenou rodinu platil 300usd za mesic. Jen jsem si vypocitala, kolik by jsme museli dat z hrubeho do HSA, aby teoreticky mesicne nas pojisteni stalo jako tebe 500. Kdyz dame 4000 z rocniho hrubeho do HSA, manzelovi se mesicne snizi plat o 200usd, coz je 2400 rocne. No ale v HSA by bylo 4000+1200 od zamestnavatele. Co je dobry s HSA je, ze se nepouzite penize daji presunout do dalsich roku. Takze ty treba vzdycky tech 500mesicne das, my bysme urcite dali vzdy 300+ zalezi, co utratime z uctu. Pokud vse tak 500 + 800 do vyse deductible, a nebo 300 + castku z 5200 a zbytek by se presunul na pristi rok. No takhle mi prijde, ze to nevypada tak hrozne...takhle si muzu rict, ze platim mesicne 500 a basta, pokud budu mit smulu, tak pridam jeste 800 a nebo naopak na pristi rok neco usetrim. ten kolega rika, ze je to dobra volba pokud se stanou vazna zraneni. V planu je psano, ze sanitka se plati do vyse deductible a pak nic, tak doufam, ze by to tak platilo, pokud by byla in network 🙂..no je to svet, ktery nezname. uvidime, co nam rekne italsky majitel firmy. Zatim si ho jeste k diskuzi nezavolali, ale predtim rikal, ze ekonomickou stranku budeme resit az se vrati z USA. Treba nas prekvapi, ze nam prispeje na bydleni nebo co ja vim. Zatim je dost proti. Plat je vyssi, kdyz si spocitame prumerny plat, co ma manzel tady. Ale pak je dost nevyhod. Manzel uz pracuje dvacet let, neni to zadny zajicek, ma 30 dnu dovolene a ted by mel jen 10, ale rika, ze pokud by to stalo za to, tak by do toho sel. Sama jsem zvedava, jak se k tomu firma postavi 🙂

nyc09
7. pro 2016

@anna159 No hele, s tim usetrenym to zni jako dobrej plan, mate teda neco uplne jinyho nez my, je to proste desnej system..hele drzim palce at to vymyslite s tim zamestnavatelem, jeste se taky zeptejte, jestli dovolenou dostane dopredu nebo si ji musi usetrit jako ja, ja dostavam pul dne dovoleny za 10 odpracovanejch dni, pak jestli si je muze presunovat do dalsiho roku a jestli dostane nejaky dny osobni a jak je to s nemocenskou, ja mam nemocny dni stejny jako dovoleny musim si je vydelt, ale muzu presunovat, jen ty osobni dostanu dopredu a nejdou presunout..tohle je teda definitivne dolu 30 dni za 10 dni je brutalni vymena...hele divala jsem se na zillow a musim rict, ze bydleni je v Minneapolis o dost levnejsi nez u nas, ale tak NYC je po San Franciscu druhy nejdrazsi v US, takze to je desny..az budete hledat bydleni nezapomen ,ze chces neco, kde jsou solidni skoly a day care a solidni dostupnost, protoze v nekterejch caastehc mas levnejsi bydleni, ale na nic skoly a taky chces neco, kde nejs i uppne odrizla, osobne naprosot nechapu, jak muzou americani zit na hektarech pozemku se zadnejma sousedama uprosted lesu a autem vsude dojizdet to uplne nenavidim a mam vzdycky desnej strach ty jejich samoty jsou fakt samoty...tak dobry vyjednavani at vam prispeji!