Kvalitní dětská obuv. S jakou máte dobrou zkušenost?
Ahoj, vždycky jsem dceři kupovala boty Superfit, ale pak jsem narazila na článek od jedné fyzioterapeutky, která je původně kupovala taky, ale pak zjistila, jaký je to předražený nekvalitní šunt, navíc v diskuzích pod článkem bylo spoustu přilspěvků, jak jsou Superfity špatné. Takže jsem “obrečela”, že malé rok ničim nohu v předraženém šuntu a začala se poohlížet po jiných značkách, ale jsem laik, tak se v tom nevyznám. Určitě nechci čistě barefoot, to ať si pak případně nosí sama, až uzná za vhodné. Dopátrala jsem se značek Pediped (v ČR mi to nepřijde až tak snadno sehnatelné, z USA momentálně do ČR neposílají, asi by přes poštu chytli koronu (do zápádní Evropy a dokonce i Rakouska stále zasílají) a stejně na blint objednávat boty si netroufnu), Ecco (teď jsem zkusila objednat celoročky, ale ty ceny jsou fakt výživný 😁 no kdyby nebylo zbytí...), DD Step (u těch jsem zatím všude našla, že jsou spíš na širší nohu (dcerka má normal/úzkou), Geox je dost kontroverzní a jinak nevím 🤷♀️ Cenově - zimní boty do 2tis, celoročky do 1.5-1.8tis, sandály do 1.5tis. Samozřejmě levnější mi nevadí, ale nemusí být nutně, hlavní je pro mě kvalita. Doporučíte prosím nějaké značky, se kterými máte dobrou zkušenost, že se hned neokopou, nerozpadnou a jsou vhodné pro dětskou nohu?
Stručné shrnutí
- Výběr dětské obuvi se musí přizpůsobit typu nohy; pro úzkou nohu byly v diskuzi doporučovány značky jako Superfit, Jonap (slim), Bundgaard Petit a Beda, zatímco Fare nebo Keen bývají častěji uváděny jako širší ve špičce.
- Mnoho rodičů preferuje „kompromisní“ obuv (lehké, kožené materiály, dostatek místa pro prsty, ohebná podrážka) a jako příklady kompromisních značek byly zmiňovány Jonap, Protetika, Little Blue Lamb a Pediped.
- Některé značky jsou v diskuzi kritizovány pro konstrukční nedostatky: Superfit je často kritizován pro kulatou špičku, Ecco a Geox byly kritizovány pro málo ohebnou podrážku a Keen je doporučován spíše v konkrétní CNX řadě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké značky bot jsou vhodné pro úzkou dětskou nohu?
A: V diskuzi byly jako vhodné pro úzkou nohu uváděny Jonap (řada slim), Bundgaard Petit, Beda, Jonap slim, Bundgaard, případně některé modely Superfit; také se doporučuje vyzkoušet Filii a Affenzahn pro konkrétní tvar nohy.
Q: Kdy zvolit barefoot obuv a kdy kompromisní model?
A: Barefoot obuv byla v diskuzi doporučena pro volnost prstů a posílení nohy, ale řada rodičů preferuje kompromisní obuv, která je lehká, z kvalitního materiálu (kůže), má dostatek prostoru pro prsty a ohebnou, ale ne extrémně tenkou podrážku; jako kompromisní značky byly zmíněny Jonap, Protetika a Little Blue Lamb.
Q: Kde najdu kompromisní nebo barefoot nabídku v Česku?
A: Diskuze doporučuje specializované barefoot prodejny, facebookovou skupinu „zdrave neobouvani“, eshopy a prodejce jako gugenio.cz (prodává Rak), Spartoo, Decathlon a kamenné prodejny Deichmann, Humanic nebo Bata pro širší orientaci.
Q: Jak prakticky zkontrolovat, zda bota dítěti sedí?
A: Doporučená metoda je obkreslit nohu dítěte ve stoje na papír, měřit tvar (úzká/široká, nárt, pata) a porovnat se stélkou; v praxi rodiče sledují, že stélka nepřečnívá, že bota je lehká, ohebná a netlačí palec do středu.
Q: Jaké značky se hodí na zimu podle diskuze?
A: Jako zimní byly v diskuzi zmiňovány Superfit (někteří rodiče používají lehké zimní modely), Primigi, Richter, Froddo a Rak; u některých zmiňovaných značek se preferují konkrétní řady pro ohebnost a izolaci.
Q: Existují levnější značky, které se vyplatí zkusit?
A: V diskuzi byly uváděny levnější možnosti jako Deichmann, Bata a Decathlon; názory na jejich kvalitu jsou smíšené — někteří rodiče jsou spokojeni, jiní upozorňují na proměnlivou výdrž a provedení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Boty by měly být lehké, ohebné a mít dostatek prostoru pro prsty.
- Typ nohy (úzká/široká, nárt, pata) určuje výběr konkrétního modelu více než značka.
- Praktické ověření sedu (zkoušení v obchodě, obkreslení nohy) je důležité.
Sporné názory
- Superfit: jedna varianta názoru uvádí, že Superfit jsou kvůli kulaté špičce nevhodné a mohou tlačit palec; druhá varianta uvádí, že Superfit dobře sedí u úzké nohy a některé modely jsou lehké a vhodné jako zimní obuv.
- Ecco a Geox: jedna varianta názoru tvrdí, že mají málo ohebnou podrážku; jiní rodiče je považují za přijatelné nebo kvalitní značky.
Otevřené otázky
- Který konkrétní model nejlépe sedne dítěti s daným tvarem nohy (nutnost individuální zkoušky).
- Do jaké míry dlouhodobě ovlivní vzhled špičky bot (kulatá vs kopírující tvar) vývoj palce nebo tvorbu halluxu.
- Jak výrazně se liší kvalita mezi řadami u jedné značky (např. Keen CNX vs ostatní řady).
Zmíněné značky a firmy
Superfit, Pediped, Ecco, DD Step, Geox, Keen, Primigi, Richter, Little Blue Lamb, Rak, gugenio.cz, Fare, Affenzahn, Filii, Baby Bare, Jonap, Merrell, Adidas, Engelbert Strauss, Camper, Bundgaard Petit, Froddo, Livie and Luca, Beda, Decathlon, Nike (Nike Sunray Protect), Bobux, Protetika, Deichmann, Bata, Humanic, Spartoo, Anatomic, fyziomami, facebooková skupina zdrave neobouvani
Zmíněné produkty a metody
Keen CNX, Nike Sunray Protect, Jonap slim, plátěnky Froddo, barefoot (řady a obuv), kompromisní obuv, obkreslení nohy na papír při stání, vložka do bot, muffik podlahy/koberečky, bačkory Jonap, barefoot řada Merrell
Místa a osoby
Brno, Praha, ČR, Rakousko, Slovensko
@aneta_v A na barefoot vám vadí, chození po tvrdém povrchu? Tak do nich dejte měkčí vložku dovnitř..Na zimu jsou i různé kožíškové a tak.. Superfity by byly celkem fajn pro uzkou nohu, kdyby začali dělat lepší špičku.. Ne kulatou. Tak žádná noha prostě nevypadá. Obkreslete dítěti nohu, když stojí, na papír. Má v předu tvar pulkružnice?
Ja vzdycky sla do kompromisu,dcerka ma uzkou nohu pres patu a sirsi pres prsty.donedavna jsem kupovala boot4you, protoze mely presne pro nas potrebny tvar spicky a uzke na pate,taky jonap byly fajn. Ale i tak to chce proste vybirat,kazdy model ma jine kopyto. Ale vsecky vzdycky byly doc3la ohebne,ale ne barefoot.na leto mame keen cnx radu a docela se mi libi ze sandale ze spartoo znacky citrouile et comp dal nevim..chce to hledat co sedi vam
@kometkak jasně, že tak nevypadá. Na barefoot mi vadí to, že by pak mohla mít problém s normální botou, kdyby je chtěla nosit. Já sama ráda nosím podpatky, protože jsem menší, a nerada bych ji “nakázala”, že doživotně bude nosit barefoot, protože v jiných ji bude bolet noha. Chci, aby si takto vyhraněné styly typu barefoot, vegetariánství, veganství apod. zvolila sama, když bude chtít, a ne, abych to za ni volila já (nejsme vegetariáni ani vegani jen pro upřesnění 😁)
Zimní boty už bych nesháněla. Určitě v nich malá netráví půl dne... Na jaře bych zašla do barefoot prodejny a nechala si poradit.
Netřeba se bát, že nebude už nikdy chtít konvenční obuv. Obávám se, v pubertě dají děti spíš na líbivý vzhled než tvar špičky a jsou ochotné proto leccos vydržet. Otázka je, jestli to za to stojí... Když by ji v jiných botách bolela noha, bylo by jedině dobře, kdyby se jim vyhýbala.
@aneta_v špička boty, musí respektovat tvar nohy... syn má hodně úzkou nohu, proti barefoot teda nic nemám, ale nosí i kompromisy. Ze značek filii, zimní babybare, zimní decathlon, plae, plátěnky froddo (jsou ale myslím až od vel. 27), jonap slim, sandály nike sunray protect, bačkůrky beda slim...Já jsem sama přešla (ne zcela) na BF a do úzkých lodiček už mě nikdo nedostane. Superfity tlačí palec ke středu - může vznikat halux, palcová hrana u těch bot není rovná. ohledně tvrdých rovných povrchů - moje děti netráví hodiny v obchodním centru, kde by asi v čistě BF trpěl každý, venku jdou chvíli po trávě,chvíli po obrubníku, pak jsou zase ty puntíky pro slepce, chodníky u nás rozhodně nejsou hladké a rovné, takže noha má spoustu podnětů, pracuje, posiluje. Jak píšeš, že bys nerada vzala možnost nosit normální boty, toť otázkam jasně, pokud bude člověk zvyklý na boty, kde mají prsty místo, tak v úzkých normálních botech bude trpět, když dítěti od mala budeš deformovat nohu, vezme lodičky bez potíží, ale bude trpět možná časem taky (haluxy, plochá noha, bolesti zad..)
@aneta_v Tak v tom případě je jedno co koupíte 🙂 tělo nějak samo roste.. výška člověka, tvar nohy, pánve, hlavy.. samozřejmě to můžete úmyslně deformovat.. Každou část těla. I hlavu.. když má dítě šišatou, dává se mu speciální helma. A šlo by to i naopak.. Kdyby si lidi řekli, že chtějí hlavy do krychle, korzety v pase a podobně... Nemá to s veganstvím ani s nějakým extrémem nic společného.. Nechte dítě se vyvijet podle jeho normálních dispozic.. a podle těla kupujte boty a oblečení.
@jipe moje děti v obchodním centru nikdy nebyly a doufám, že procházet se tam ani nikdy nebudou 🤣 jenže máme tu kolem vyasfaltované cyklostezky, malá teď ráda chodí na náměstí, které je nakonec taky vyasfaltované, kamkoliv se musíme dostat, jdeme po hladkém chodníku. V zimě navíc vše hojně posypané štěrkem a to já trpěla v kozačkách s tenčí podrážkou jako pes
To může být problém pro lidi s velkou nadváhou (ale tam bývá zborcená klenda už z té váhy). Ale zrovana ty kamínky masírují nohu a všechny ty reflexní body zespodu a pomahají klenbě.. je to zdravé. Dokonce se prodávají různé takové umělé chodníčky a kamínkama do školek i domů..Dítě je o dost lehčí jak vy.. ten tlak je o dost menší.
@aneta_v mně jsou ty kamínky příjemný, děti mají rády i bosonohé chodníčky a domů jsem pořídila muffik podlahy/koberečky... a ty moje opice i na cyklostezce jdou po obrubníku nebo poskakují kolem v trávě, když už teda na něčem nejedou. Navíc děti nemají zkažený stereotyp chůze, nedubou tolik na patu jako dospěláci zvyklí na klasické boty. Jinak předpokládám, že kozačky měly podpatek, takže posunuté těžiště a ten tlak na chodidlo byl úplně někde jinde než v BF

@kometkak chápu. A splňují tohle nějaké jiné boty než barefoot? Třeba ty kompromisní? Budu muset vyrazit někam do obchodu, když už je konečně otevřeli. Jen doufám, že za ten rok, co dcera chodí, jsem jí tu nožku fakt těmi Superfity nezkazila 🥺