Jsem špatná máma?
Ahoj holky mate taky někdy ten pocit? Mám kluka 3 roky a holku 10 mesicu. Babičky nemame a pritel hodne pracuje. Syn nema zadnou stanovenou diagnózu, ale je z tech "je jiny". Je hrozne citlivej, neni tolik prubojnej. V kolektivu tichy, radsi si hraje sam. Ke vsemu je beran a po zlem snim nejde nic. Porad se chce mazlit, vysi na me, zarli na segru a vyzaduje hrozne pozornosti.
Stručné shrnutí
- Tříleté dítě v období vzdoru často trpí přetížením emocí; v diskuzi se doporučuje uznávat jeho pocity, vyhýbat se fyzickému trestu a řešit odmítání (např. stříhání nehtů) v klidné chvíli nebo nabídnout alternativy.
- Vyčerpaní rodiče bez pravidelné podpory uvádějí vyšší riziko výbuchů; diskutované řešení zahrnuje pravidelný odpočinek, domluvu s partnerem, dočasné „vypadnutí“ na pár hodin a případné vyhledání psychologa.
- Metoda „Nevýchova“ je v diskusi opakovaně doporučována jako zdroj (volné články, placené webináře a facebooková komunita), oficiální web uveden jako www.nevychova.cz.
Nejčastější otázky
Q: Co je Nevýchova a kde ji najdu?
A: Nevýchova je komerční projekt nabízející volné články, webináře, placené kurzy a facebookovou komunitu; oficiální web v diskuzi uveden jako www.nevychova.cz.
Q: Pomůže Nevýchova vždy na vztek a odmítání u tříletého dítěte?
A: Někteří rodiče v diskuzi uváděli, že jim Nevýchova pomohla zlepšit komunikaci a snížit výbuchy, zatímco jiní kritizovali rétoriku, komerční model a roztahování obsahu; výsledky jsou podle příspěvků individuální.
Q: Je vhodné dát dítěti „na zadek“ za odmítání stříhání nehtů?
A: V diskuzi byla shoda, že fyzické tresty nejsou vhodné; doporučované postupy zahrnují uznání emocí dítěte, vysvětlení proč je potřeba nehty ostříhat a stříhání v době, kdy je dítě v klidu.
Q: Kdy se obrátit na odborníka a jaká pomoc je dostupná?
A: Rodiče v diskusi doporučovali vyhledat psychologa nebo psycholožku; v jednom příspěvku byla zmíněna diagnostika „hyperkinetický syndrom s možností ADHD“ po vyšetření psychologem.
Q: Co dělat, když rodič cítí vyčerpání a nemá pomoc od rodiny?
A: Diskuse doporučuje pravidelně „vypadnout“ na pár hodin (kolo, kafe, procházka), domluvit s partnerem výpomoc, nebo využít boxovací pytel či jinou fyzickou ventilaci jako krátkodobou úlevu a případně psychoterapii.
Q: Jaké knihy a zdroje byly doporučeny ve vláknu?
A: Byly zmíněny knihy "Vychovavame děti a rosteme s nimi", "Respektovat a být respektován" a „kniha ' nejsou stejne'“; dále bylo doporučeno prohlédnout volné webináře a články na www.nevychova.cz.
Závěry z diskuze
Shoda
- Fyzické tresty se v diskuzi obecně nedoporučují a považují se za škodlivé.
- Rodičovské vyčerpání a nedostatek podpory zvyšují riziko výbuchů a špatné komunikace s dítětem.
- Nevýchova byla opakovaně uváděna jako užitečná inspirace a zdroj konkrétních technik (webináře, články, komunita).
Sporné názory
- Nevýchova: někteří ji považují za užitečnou a praktickou, jiní kritizují její rétoriku, komercializaci a styl prezentace.
- Historické ospravedlnění fyzických trestů: někteří účastníci to označují za „v té době normální“, jiní to považují za týrání a škodlivé.
Otevřené otázky
- Do jaké míry jsou škody z fyzických trestů v raném věku trvalé a jak je lze napravit?
- Jak efektivně přizpůsobit metody jako Nevýchova dětem s diagnostikovaným hyperkinetickým syndromem/ADHD?
- Jaký je optimální model podpory (partner, rodina, odborná pomoc) pro rodiče bez dostupných babiček či jiných pečovatelů?
Zmíněné značky a firmy
Nevýchova, www.nevychova.cz, Facebook
Zmíněné produkty a metody
Nevýchova, webináře (včetně „VÝCHOVA PRVOROZENÝCH“), facebooková komunita Nevýchovy, RaR, kniha "Vychovavame děti a rosteme s nimi", kniha "Respektovat a být respektován", kniha " nejsou stejne", homeopatika na nervy, boxovací pytel, psycholog, hyperkinetický syndrom, ADHD
Místa a osoby
paní Králová
@vitezove no.... normalni... asi jak kde 😉 u nas treba tohle nebylo (nastesti). Jednou mamce ujely nervy ac ja nic neprovedla, schytala jsem to za blbost hrebenem (bolelo to fest)... do dneska me tohle mrzi, ze to udelala, ale ja jsem zareagovala tak, ze se to uz pak neopakovalo... nechapala jsem, co se deje a zeptala se, jestli me uz nema rada a ona se hrozne rozplakala, coz jsem opet tehdy brala, ze jsem neco provedla... ted uz chapu, co se delo a i tak nechapu, ze to udelala. Ale pamatuji si to do dneska no...
@vitezove To jo, myslela jsem spíš to, že člověk někdy nevědomky omlouvá rodiče, aspoň já to tak dělala, a pak to vlastně vypadá, že za to může to dítě. Já vím, na první pohled asi blbost, ale když se nad tím člověk zamyslí, každé podobné týrání a bití si děcka nějakým způsobem kladou za vinu...
@bayt myslím, že ji neomlouvám. Nejsem ráda, že se to stalo a nemyslím si, že jsem si to zasloužila. Byla jsem poměrně hodný dítě. Sice akční, měla jsem trochu svoji hlavu a nechtěla jsem uklízet. Ale jinak jsem byla hodná a tohle mě fakt mrzí. Jinak jsem měla skvělé dětství. Jen se s tím už nedá nic dělat tak je zbytečné o tom mluvit a vzpomínat.
@sister05 Špatná matka nemůže být ta, která má vůli to změnit a myslí na to, jak zlepšit vztah se svým chlapečkem 🙂 Špatná matka je podle mě feťačka s nezájmem o dítě. Ty máš o svého malého velký zájem. Možná to naopak moc řešíš, chce to trochu klidu, zaměřit se také na sebe. Někde jsem četla "nezachraňovat dítě od emocí". Když je dítě citlivé, nechat jej ty emoce naplno prožít, v bezpečném prostředí. Naše děti si taky nechtějí stříhat nehty a vždy se nějak domluvíme.( teď je jim 5 a 7 let). Měla jsem děti 21 měsíců od sebe, vím, o čem píšeš. Dnes vidím, že to chce trochu nadhledu, klidu, užij si děti, dokud jsou malé 🙂 Neprožívat to tak. Nálada matky se hrozně přenáší na děti. Dcera také od rána do večera "nezavřela pusinku", stále mluvila, zpívala si apod. Někdy jsem jí řekla, ať už "nehučí", na 5 min přestala a začala znovu. Dnes vidím, že to chtělo prostě jen více klidu na straně matky - mojí straně.
Chvíli jsem váhala a nakonec jsem koupila ne levný kurz nevychovy. Za pár týdnů dam vedet jestli jsme se se synem nekam hýbli. Drzte nam prosim palce.
@klara2606 tak to jsem zvědavá na odpověď, jak vám to doma pomohlo. Já tedy kurz nemám, ale mám pročtené volně dostupné články, nebo videa, nebo webináře. Mám dost podobný názor na paní Královou, že mi není moc sympatická, že to co by se dalo říct za 15 minut rozpitvává na hodinu, nicméně uznávám, že některá videa z pohledu dítěte jsou dobře udělaná a člověk se nad tím zamyslí. My vychováváme prcka tak, aby z něj byl slušný člověk, dáváme mu na výběr ve věcech, co pro nás nejsou důležité, ale jsou věci, přes které prostě nejede vlak a přes ručičky dostal, né že né… Nemyslím si, že by ho to poznamenalo. Už pochopil, že se některé věci nedělají a sám ukáže, že tohle dělat nemá (jsou mu dva). Začala jsem mu víc věci vysvětlovat, co se bude dít apod... třeba u doktorky při odběru krve nebrečí, kouká se (před tím mu řeknu, že ho sestřička píchne do prstíku, že to asi bude trošku bolet, ale že je to můj statečný chlapeček a zvládne to) - otázka je, když bych mu to neřekla, zda by byl taky takhle v klidu nebo ne... dost možná že jo 🙂) Některé věci jsem si z Nevýchovy vzala, myslím že mi stačily ty volně dostupné webináře... možná jsi se neměla tak unáhlovat a pročíst a zkouknout ta volně dostupná videa a zkoušet pomalu měnit systém vaší komunikace.
Můj vypozorovaný pohled je ten, že si můžu tisíckrát říkat, že ho přes ručičku neplácnu, že na něj nezakřičím apod. a ve chvíli kdy jsem hodně utahaná a už nemám energii na nic, tak prostě vyletím ☹ to tak prostě je. Rodiče nejsou roboti a nejsou stoprocentně dokonalí a děti nejsou hlupáci a ví to moc dobře.
@martiina_k
to je synator statecnejsi nez ja co se tech odberu tyce :D
ja jim normalne zdrhla kdyz mi v tehu brali krev :D
@martiina_k ja jsem prave koukla na nějaké dostupne veci a protoze se mi to " jadro" líbilo a finančně na tom nejsme uplne nejhůř, zkusila jsem. Chci to zkusit v takovém pořadí jak to rika ta katka.
@klara2606 Ahoj ač moc do diskusí nepíšu,musím udělat vyjímku,protože jsem na tom úplně stejně.Mám 4 letého klučinu a téměř roční holčičku a můžu říct,že jsem kolikrát úplně na dně. Přijdu si jako ta nejhorší máma na světě,chci to brát s nadhledem a být v klidu,ale když mi tu dítě hystericky řve třeba hodinu tak už mu dám taky přes zadek a je mi jasný,že bych neměla taky je to citlivá dušiška a nechci aby to dopadlo jako s mojí mamkou,kterou nemám ráda.Já se to opravdu snažím řešit,ale.moje kapacity jsou omezené.Sama si totiž z dětství nesu psychické problémy.My jsme nakonec s klučinou zkončili u psychologa a má dyagnostikovany hyperkinetický syndrom s.možností ADHD.Prý díky předčasnému porodu,podle dr.jeho to neomezuje,ale pro rodiče je to záhul.Ano nějaké rady mi dala,načetla jsem hodně knížek.Jenže teď když je malí doma a nemá,pořádný řád(školka),tak je to strašný.Já už jsem opravdu vyřízená.Musím stále vymýšlet program,zabavovar ho,musí být zaměstnany,pořád ho okřikovat,všechno je u nás problém od stříhání nehtů,oblíkání,koupání prostě všechno a to kolikrát nemluvím co jsem už měla ostudy na veřejnosti.Pak tu mam dcerku,která je úplně hodný zlatíčko a kolikrát se přistihnu jak k ní tíhnu a to je taky špatně.Takže tě naprosto chápu a ten kdo v tom není tak nemůže moc soudit.Dej pak vědět jak pomohl kurz nevýchovy.

@trdelnik234 njn, v té době to bylo normální. Co naděláš. A ano, byla cholerik. Teď už není, nevím jak to zní odešlo ale s věkem se změnila a změnila i pohled na tohle všechno a tak no. Nemá smysl to řešit, je to dvacet, třicet let. Ale uvedla jsem to jako příklad, jak se tak cítí to dítě.