Svobodné maminky. Jak to zvádáte?
Ahojky najdou se tady nějaké svobodne maminky??,a jestli ano jak to zvladate???
Stručné shrnutí
- V příspěvcích rodiče uváděli konkrétní měsíční částky sociálních dávek a příjmů: mateřská/rodičovský příspěvek byl zmiňován částkami 3 800 Kč a 7 600 Kč, přídavek na dítě 500 Kč a příklady alimentů 500 Kč, 1 500 Kč nebo 2 100 Kč (v jednom případě s další splátkou dluhu 1 000 Kč, celkem 3 100 Kč).
- Určení otcovství a vymáhání výživného probíhá soudní cestou; v diskusi jsou uváděné varianty nákladů na DNA testy a řízení: soukromé testy kolem 4 000 Kč, privátní procedury 5 000–7 000 Kč, a v některých příspěvcích zmíněná částka žaloby ~20 000 Kč, přičemž jiná tvrzení tvrdila, že soudy ve věcech dětí jsou od soudních poplatků osvobozené (spor o poplatky).
- Doporučené praktické kroky v přítomných zkušenostech zahrnují obrátit se na odbor péče o dítě pro informace o výživném a styku, zvážit soudně nařízený DNA test místo internetových „samoodebraných“ testů a v případě dědictví využít možnost formálního odmítnutí dědictví.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá určení otcovství a kolik to stojí?
A: V diskusi byly popsány dvě cesty: soukromý DNA test za cca 4 000 Kč nebo privátní odběr a „papír k soudu“ za cca 5 000–7 000 Kč plus případných 1 000 Kč za oficiální dokument; některé příspěvky uváděly, že žaloba na určení otcovství může stát kolem 20 000 Kč, zatímco jiné příspěvky zdůrazňovaly, že soudní řízení týkající se poměrů dětí bývá od poplatků osvobozené (údaj sporný).
Q: Jak se žádané výživné (alimenty) stanovývá a jaké částky lze očekávat?
A: Podle zkušeností v diskusi soud určil alimenty 2 100 Kč měsíčně plus povinnost splácet dluh 1 000 Kč měsíčně (celkem 3 100 Kč), v jiných případech soud přiznal výživné kolem 500 Kč na základě nízkého příjmu otce; uveden byl i příklad 1 500 Kč měsíčně.
Q: Jaké sociální dávky a příspěvky mohou osamělé matky požadovat a jaké jsou jejich příklady?
A: V příspěvcích byly zmíněny mateřská/rodičovský příspěvek 3 800 Kč a 7 600 Kč, přídavek na dítě 500 Kč, a příspěvek na bydlení nebo přídavky jako dostupné sociální nástroje; přesné nároky závisí na rodinné situaci a příjmech.
Q: Počítají se při posuzování přídavků a příspěvku na bydlení příjmy rodičů, pokud dítě bydlí u prarodičů?
A: V diskusi bylo uvedeno, že při posuzování přídavků a příspěvku na bydlení se započítávají i příjmy domácnosti, takže bydlení u rodičů může ovlivnit nárok na dávky.
Q: Co dělat, když otec tvrdí, že dítě není jeho a předloží internetový test?
A: Zkušenosti v diskusi doporučují nenechat se spoléhat na internetové testy, protože soud je může považovat za nepoužitelné, a žádat soudem nařízený DNA test; uvedené ceny soukromých testů byly kolem 4 000 Kč a privátních procedur 5 000–7 000 Kč.
Q: Může se dítě nebo matka vzdát dědictví, aby se vyhnuly dluhům po otci?
A: Ano, v diskusi bylo několikrát zmíněno, že dědictví lze formálně odmítnout; uživatelky doporučovaly právní konzultaci kvůli riziku skrytých dluhů.
Q: Jak dlouho lze zpětně vymáhat alimenty?
A: V diskusi se zmiňovala praxe, že soud může nařídit doplacení výživného zpětně až za tři roky (zkušenost několika účastnic konverzace).
Závěry z diskuze
Shoda
- Finanční zajištění je hlavní problém osamělých matek; běžně zmiňované příjmy jsou mateřská/rodičovský příspěvek 3 800 Kč nebo 7 600 Kč a přídavky kolem 500 Kč.
- Doporučení obrátit se na odbor péče o dítě pro informace o vymáhání výživného a styku je časté.
- Soudní cesta k určení otcovství a vymáhání alimentů je v praxi běžně využívaná možnost.
Sporné názory
- Náklady a poplatky spojené s určením otcovství: některé příspěvky uváděly žalobu kolem 20 000 Kč, jiné tvrdily, že soudy ve věcech dětí jsou od soudních poplatků osvobozené.
- Hodnocení soukromých internetových DNA testů: některé zkušenosti uváděly, že takové testy soud nepřijme, jiné příspěvky vykazovaly případy, kde byly použity; obě verze jsou v diskuzi uváděny jako možné.
Otevřené otázky
- Jak přesně soud určí výši alimentů vzhledem k čistému příjmu dlužníka a dalším závazkům?
- Kdy a v jakých případech soud uzná soukromý DNA test jako důkaz místo soudně nařízeného odběru?
- Jak konkrétně se započítávají příjmy prarodičů při posuzování nároku na přídavky a příspěvek na bydlení?
Zmíněné značky a firmy
Náhradní babička, Rosamunde Pilcher, survio.com, Mendelova univerzita
Zmíněné produkty a metody
žaloba na určení otcovství, DNA test, komerční posudek o určení otcovství, opatrovatelský soud, výživné (alimenty), přídavky na dítě, rodičovský příspěvek (rodičák), mateřská, příspěvek na bydlení, odmítnutí dědictví, zrušení otcovství, mimosoudní dohoda o styku
Místa a osoby
Brno, Kutná Hora, Kolín, Čáslav, Pardubice, Rosamunde Pilcher
@janice20 jak bys to musela platit? všechny soudy, které se týkají dětí, tak jsou bezplatné! že by někdo musel platit 20 tis za žalobu na určení otcovství, je naprostý nesmysl. platí se akorát kolek na rozvod. komerční posudek o určení otcovství se platí, ten jde mimo soud a ten si můžete nechat udělat vy sami.
holky, když si přečtu tuhle stránku, tak je tu strašně moc různých polopravd a šumů, jestli nad něčím tápete,tak si to nechte vysvětlit od někoho, kdo tomu rozumí nebo si přečtěte zákony (hlavně zákon o rodině).. ať si nekomplikujete život 🙂
jinak cca 2 a 1/4 roku jsem byla taky samoživitelka, teď už bohudík delší dobu nejsem.
Zdravim, dlouhou dobu jsem byla se synem samozivitelka, sveho EX jsem setrila - nechtela jsem se soudit. Nakonec k tomu stejne doslo. Soudni poplatky nebyly zadne, jelikoz jde o opatrovatelsky soud. Alimenty byly srovnany na patricnou castku, navic s nutnosti doplatit 3 roky zpetne. Ve finale me mrzelo, ze jsem se k soudu rozhoupala az po letech, tak dlouho ho setrila a zbytecne tahla vsechno sama!!! Tak se nebojte a bojujte. Sproste je mit dite a nepodilet se jak na vychove, tak na financich. Drzim vsem palce!
P.S. Pokud jste byly s EX i sezdany, tak ma vyzivovaci povinnost i na vas!
@lenka5731 no on si nechal udělat otcovství přes internet nějakou podezřelou firmou kde odebral sobě a malé sliny a odeslal to tam bohužel ne předemnou navíc bylo na tym papíře napsané že je to nepoužitelné u soudu a vyšlo to že není otcem jenže když sem snikým jiným nebyla tak musí byt otcem on a tak sem to dala k soudu a on tam dal ten papír a žádny testy se nedělali a udělali mu jen znalecký posudek že není otcem přitom sem po soudu chtěla aby udělali testy dna takže nakonec sem platila já misto něho a on si ještě vidělal 2000kč
@amrash já to chápu, že ty jsi řešila situaci jako vdaná, ale když sem napíšeš větu: "Pokud jste byly s EX i sezdany, tak ma vyzivovaci povinnost i na vas!" , tak z toho logicky vyplývá, že nesezdané nárok na nic nemají a za sebe předpokládám, že si to tu tak většina laiků přebere. Nemyslíš? 🙂
lenka5731 ahoj, promin, ze ti budu trochu oponovat,ale opravdu, kdyz mas urceni otcovstvi pres soud, tak to stoji necelych 20.000,- byla jsem na tom pred pul rokem. Pokud by jsme si to nechaly udelat bez soudu, tak stoji cca 5000 + pokud chces mit doklad, ktery by uspel u soudu tak dalsich 1000,- jinak pokud otec nechce a tobe nezbude nic jineho, nez to dat k soudu, je tam tech 20000,- ale v pripade, ze to vyhrajes a jsi na MD, tak to plati stat. A jelikoz otec je ted taky bez prace, tak byl taky osvobozen, jinak by si to platil on, jelikoz to nechtel uznat a prohral ho. Nepsala bych tu nejake bludy,ale akorat se kvuli alimentum a tomu vsemu soudim, takze pisu, jak jsme dopadli a co kolik stalo. mej se
@evqa tak to teda fakt koukám, jestli jsi to absolvovala nedávno, tak asi víš o čem mluvíš. 😕 😕 😕
každopádně jsem vždy vycházela z toho, že když podáš žalobu na určení otcovství, tak tam uvedeš opravdu biologického otce, a ne že dojde před soudem k omylu.
já jsem to soudně bohudík řešit nemusela, dohodli jsme se na tomhle, stejně jako na všem ostatním (zatím, a že je to už pár let), ale rodinné právo jsem dost načítala a i jsem pár holkám v okolí v radila a moje rady pomohly (pravda, nebyl to zrovna tenhle případ). 😕 ale bylo to v osobní rovině, ne přes internet. i ve škole (VŠ) jsme se učili, že soudy týkající se poměrů dětí jsou oproštěné od poplatků (to už je tedy pár let). tak nevím no. 😕 tak to se omlouvám.
@amrash Jenže když napíšeš, že na vyživování má někdo právo, pokud byl s manželem sezdaný, tak přesně jak píše Lenka5731, všichni to pochopí, že nesezdané na to právo nemají. Proto nerozumím tvé podivné reakci, když to někdo uvede na pravou míru.
Ale tohle už je diskuze na jiné téma a navíc mám pocit, že ty tak nějak nechceš pochopit, o čem tu píšu, takže s tím už končím.
lenka5731 ano, já jsem si otcem jistá byla, proto, když on to nechtěl uznat jsem to brala přes soud. Psala jsem to tak nějak obecně, že kdyby to ta matka náhodou prohrála a dotyčný otec nebyl, musela by to platit ona,ale jen v případě, že by pracovala. Matky na MD jsou samozdřejmne od poplatků osvobozeny. za nic se neomlouvej, jen jsem prostě psala, jak jsem to měla já a jak mi to vysvětlily.
@llluckaaa Je fajn, ze nejaky narok - i kdyz dvoulety, maji i zeny, ktere vdane nebyly, ale porad se tady do mne navazite jen proto, ze jsem tuto skutecnost v ramci sve situace nevedela. Jako bych snad uvadela schvalne nekoho v omyl. Ja se nehodlam hadat, myslela jsem to dobre zvlast, kdyz jsem to mela dlouha leta se synem tezke, sami jsme se probojovavali od jeho 4 mesicu. Nemam fakt chut se tady nechat vami pranyrovat!!!
@evqa ale muselo se to dám na ten soud od narození dítěte do jeho pul roku pak už máš smulu a já jak sem psala jsi a byla jsem si sním jista v té dobe těhotenství a i na začátku jsem byla jen sním a nechal si udělat ty testy přes internet a tam to vyšlo blbě tak sem to dala k soudu určení otcovství a on tam dal ten papír a uznali mu to a testy ani nedělali a přitom na tom papíře bylo napsaný že k soudu je nepoužitelný no tak 20000kč sem musla nakonec platila místo něho
janice20 tak to je opravdu nejaky divny. Me na tech odberech rekli, ze kdyz to jde takhle mimo soud, tak to stoji i s tim papirem k soudu nejakych cca 6000-7000 a navic to u soudu nevezmou. Ja byt na tvym miste, tak se odvolam k jinymu soudu s tim, ze nemas jistotu, ze to jsou opravdu jeho vzorky, kdyz si je odebiral nekde sam a navic bych chtela ukazat ucet, neverim, ze ho ty testy staly 20000,- kor, kdyz to je pres net. Nevim, jak dlouho mas po soude, ale jestli chvili, tak se opravdu odvolej. Do pul roku se da odeprit otcovstvi,ale testy si muzes nechat udelat kdykoliv, tak mi to aspon vysvetlily.
no tak třičtvrtě roku už a stálo ho to 4000kč právě posílal to poštou a ne předemnou tak to je bud ta firma z netu nebo on stím něco udělal ale to už je ted pozdě na odvolání
janice20 a nezkousela jsi treba se zeptat na internetu tech bezplatnych pravniku? Vim, ze to je asi tezky,ale byt tebou,tak to nenecham jen tak. Chlapi jsou potvory. Nadelaji si deti a chudak zenska aby to pak vsechno zvladla.
ahoj holky, já jsme momentálně svobodná matka jen papírov...ale co není může být že... Dceru mám z prvního vztahu a když byl malé rok, rozešla jsem se s ním, důvody jsou obšírné tak to vynechám 😉 Pak jsem byla sama a když byli malé 4 takjsem si našla přítala co s ním mám teď synka. Nebudu lhát, taky to není ideál ale ten bych hledala celý život. Ale je hodný, má nás rád, mě (prej) miluje a hodně doma pomáhá...co je to minus? finance... poslední dobou se mu moc v práci nedaří a to je dost kámen úrazu...zatím to nějak zvládáme ale nebaví mě tak žít 😝 Upřím když jsem byla sama žili jsme si skvěle i když z rodičáku a přídavků. Já nejsem náročná a tak jsme utráceli za jídlo a za výlety a ještě nám zbylo dost. Dcera chodí do školy takže platím jen obědy a to taky dost pomáhá šetřit pač za tu cenu doma prostě neuvaříte. NO tak to jen tak v kostce..
Jinak s ex máme vše soudn ale je to už njaký ten rok, ted bych chtěla zažádat o zvýšení alimentů protože pán si chce zažádat o úpravu styku... nechce se tomu hňupovi vstávat v sobotu na 9-tou a chce ji od pátku. (úkoly do školy máme asi dlat v neděli do noci bo co 🙄

ahoj holky tak po dlouhé době se sem konečně dostávám když malá je vzhuru tak sme bud venku nebo doma uklízíme a dnes mi navíc spala jen půl hodinytak šla večer dřív spát napečeny mám jen zatím 4druhy cukrový a další 2 bych ještě chtěla upéct