Mohu žádat o adopci jako svobodný muž?

spevak123
11. bře 2017

Dobrý den, měl bych dotaz zda mohu žádat o adopci jako svobodný muž, zda jsou kriteria stejná jako u svobodných matek připadně jaké jsou požadavky pro muže zda tam je nějaká pravděpodobnost úspěchu s adopcí děkují

flamarion
11. bře 2017

http://www.nahradnirodina.cz/kdo_muze_adoptovat
Podle těchto informací může teoreticky dítě osvojit i jednotlivec (osoba bez partnera). Ale nevím, jaká je realita v praxi, předpokládám, že se dá v drtivé většině přednost páru (a je to tak podle mého názoru v pořádku). Záleží také, jaká "kritéria" pro osvojené dítě udáte jako zásadní - myslím, že osvojitel vyplňuje nějaké dotazníky, kde například uvádí, zda by mu vadilo dítě jiného etnika, dítě starší...U svobodného muže bych moc nedoufala, že dostanete do péče kojence nebo batole...

flamarion
11. bře 2017
jani76
11. bře 2017

Na 99% ohledně adopce není šance, ale více se můžete ptát odborníků na www.adopce.com

p_a_v_l_i_n_a
13. bře 2017

Hezký den. Situace u adopce je taková, že několikanásobně převyšuje počet žadatelů o adopci nad volnými dětmi k adopci. Čekací doby jsou několikaleté u párů jež čekají na bílé, zdravé miminko. Tyto páry budou mít před Vámi přednost, takže byste se spíše nikdy nedočkal. Pokud však Vaše požadavky na dítě budou odlišné od většiny, a Vaše pohnutky k adopci obhájíte u psychologa, neviděla bych to až tak černě. Tzn. dítě rómského etnika nebo s handicapem - starší, případně sourozenci rómského etnika = děti, které by jinak šly do adopce do zahraničí, protože u nás o ně není zájem. Naše úřady mají povinnost tyto děti přednostně umístit v ČR. A nenechte se odradit na OSPODu, tam někdy bývají méně osvícené pracovnice, které odrazují i "normální" páry.

misutka30
13. bře 2017

Ahoj, žádost si určitě jako jednotlivec podat můžete, ale jak se zde píše - je otázka, zda jako samožadatel uspějete. Dle mého názoru je pravděpodobné, že dostane přednost pár před samožadatelem - a to z mnoha důvodů. Mimo jiné i proto, že při osvojení samožadatelem by dítěti z rodného listu "vypadl" jeden z rodičů, ve vašem případě matka. Je diskutabilní, zda je něco takového v zájmu dítěte (samozřejmě lze namítnout, že v řadě rodinách vyrůstají děti, které mají v rodném listě pouze matku, ale je otázka, zda toto je něco, co by apriori měl podporovat stát). Určitě se připravte na to, že bude podrobně zjišťována vaše motivace k adopci. Mrzí mě to, nechci odrazovat, ale je to realita.

misutka30
13. bře 2017

@spevak123 Kritéria posouzení žádostí jsou stejná jako pro ostatní žadatele či samožadatelky. Jedná se o spektrum různých dokladů a posudků (od praktického lékaře, příp. odborných lékařů, z místa bydliště, od zaměstnavatele, zjišťuje se trestní bezúhonnost, bytové podmínky, dělají se podrobné pohovory, dále psychotesty, příprava na přijetí dítěte atd. - až poté se rozhoduje, zda vás zařadí jako vhodného uchazeče či nikoliv.

spevak123
autor
18. bře 2017

Moc vám děkují za info, já bych měl zájem o romské dítě babyboxu , vím že mají přednost páry a ne jednotlivci ale za zkoúšku nic nedám ale moc rad bych pomohl dítěty rad bych mu dal lásku kterou postrádá i motivaci viz ho dal a v dobrém směru ......

blahova_andrea
18. bře 2017

@spevak123 a proč musí být zrovna z babyboxu? čekala bych, že pokud už by sám muž prošel tím vším, že dostane spíše trošku větší dítko než miminko

jani76
18. bře 2017

Každopádně nikdo si pak v celém tom řízení NRP neurčuje, zda chce právě dítě z babyboxu nebo odkudkoliv jinud ....a ani nemůže. Vybírají se rodiče pro to konkrétní dítě, ne dítě pro konkr. rodiče...naštěstí 🙂

spevak123
autor
20. bře 2017

To byla jen dotaz,,je mně jedno jaké dítko zda malinké nebo batole nebo miminko nebo větší nezáleží my na tom jaké bude 🙂

jani76
20. bře 2017

Jinak co já vím od jednoho psychologa krajského úřadu, že se dá uvažovat o partnerství i homosexuálním v případě dítěte do pěstounské péče, a to o "hodně ověřeném páru". Jednotlivcům se děti většinou nedávají (výjimečně matkám samoživitelkám dítě její sestry, nebo vnouče apod.), a čekací lhůty na adopci jsou v průměru 5 let, a to jen manželským párům - ti mají přednost, a tak se samozřejmě na další ani nedostane. To jen konkr. údaje, jinak samozřejmě že každý má právo požádat si o dítě atd. atd., ale reálná situace je naprosto jiná.

misutka30
21. bře 2017

@jani76 Ona situace je kraj od kraje jiná, někde se čeká 5 let, jinde třeba rok... a musím vás vyvést z omylu - páry si mají právo říct, zda chtějí nebo nechtějí dítě z babyboxu - má to logiku, u takového dítěte nemáte žádné anamnestické údaje, nemůžete novým rodičům podat prakticky žádné info, je to také nejistota, zda se o dítko někdo přihlásí... jsou páry, které do rizika neznámé identity dítěte vůbec nejdou.

jiri2008
6. srp 2023

Dobrý večer. Mám Dotaz. Teď už má bývalá přítelkyně si vzala do adobce ročního chlapečka je úžasný prirostl mi k srdci. Strašně moc mi malý chybí. Chtěl jsem se zeptat moc rád bych si také adoptoval dítě. Co vše musím splňovat je to stejné jako u ženy te podmínky nebo je to stejné děkuji za odpověď. JIŘÍ STROUHAL