Svobodné maminky. Jak to zvádáte?
Ahojky najdou se tady nějaké svobodne maminky??,a jestli ano jak to zvladate???
Stručné shrnutí
- V příspěvcích rodiče uváděli konkrétní měsíční částky sociálních dávek a příjmů: mateřská/rodičovský příspěvek byl zmiňován částkami 3 800 Kč a 7 600 Kč, přídavek na dítě 500 Kč a příklady alimentů 500 Kč, 1 500 Kč nebo 2 100 Kč (v jednom případě s další splátkou dluhu 1 000 Kč, celkem 3 100 Kč).
- Určení otcovství a vymáhání výživného probíhá soudní cestou; v diskusi jsou uváděné varianty nákladů na DNA testy a řízení: soukromé testy kolem 4 000 Kč, privátní procedury 5 000–7 000 Kč, a v některých příspěvcích zmíněná částka žaloby ~20 000 Kč, přičemž jiná tvrzení tvrdila, že soudy ve věcech dětí jsou od soudních poplatků osvobozené (spor o poplatky).
- Doporučené praktické kroky v přítomných zkušenostech zahrnují obrátit se na odbor péče o dítě pro informace o výživném a styku, zvážit soudně nařízený DNA test místo internetových „samoodebraných“ testů a v případě dědictví využít možnost formálního odmítnutí dědictví.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá určení otcovství a kolik to stojí?
A: V diskusi byly popsány dvě cesty: soukromý DNA test za cca 4 000 Kč nebo privátní odběr a „papír k soudu“ za cca 5 000–7 000 Kč plus případných 1 000 Kč za oficiální dokument; některé příspěvky uváděly, že žaloba na určení otcovství může stát kolem 20 000 Kč, zatímco jiné příspěvky zdůrazňovaly, že soudní řízení týkající se poměrů dětí bývá od poplatků osvobozené (údaj sporný).
Q: Jak se žádané výživné (alimenty) stanovývá a jaké částky lze očekávat?
A: Podle zkušeností v diskusi soud určil alimenty 2 100 Kč měsíčně plus povinnost splácet dluh 1 000 Kč měsíčně (celkem 3 100 Kč), v jiných případech soud přiznal výživné kolem 500 Kč na základě nízkého příjmu otce; uveden byl i příklad 1 500 Kč měsíčně.
Q: Jaké sociální dávky a příspěvky mohou osamělé matky požadovat a jaké jsou jejich příklady?
A: V příspěvcích byly zmíněny mateřská/rodičovský příspěvek 3 800 Kč a 7 600 Kč, přídavek na dítě 500 Kč, a příspěvek na bydlení nebo přídavky jako dostupné sociální nástroje; přesné nároky závisí na rodinné situaci a příjmech.
Q: Počítají se při posuzování přídavků a příspěvku na bydlení příjmy rodičů, pokud dítě bydlí u prarodičů?
A: V diskusi bylo uvedeno, že při posuzování přídavků a příspěvku na bydlení se započítávají i příjmy domácnosti, takže bydlení u rodičů může ovlivnit nárok na dávky.
Q: Co dělat, když otec tvrdí, že dítě není jeho a předloží internetový test?
A: Zkušenosti v diskusi doporučují nenechat se spoléhat na internetové testy, protože soud je může považovat za nepoužitelné, a žádat soudem nařízený DNA test; uvedené ceny soukromých testů byly kolem 4 000 Kč a privátních procedur 5 000–7 000 Kč.
Q: Může se dítě nebo matka vzdát dědictví, aby se vyhnuly dluhům po otci?
A: Ano, v diskusi bylo několikrát zmíněno, že dědictví lze formálně odmítnout; uživatelky doporučovaly právní konzultaci kvůli riziku skrytých dluhů.
Q: Jak dlouho lze zpětně vymáhat alimenty?
A: V diskusi se zmiňovala praxe, že soud může nařídit doplacení výživného zpětně až za tři roky (zkušenost několika účastnic konverzace).
Závěry z diskuze
Shoda
- Finanční zajištění je hlavní problém osamělých matek; běžně zmiňované příjmy jsou mateřská/rodičovský příspěvek 3 800 Kč nebo 7 600 Kč a přídavky kolem 500 Kč.
- Doporučení obrátit se na odbor péče o dítě pro informace o vymáhání výživného a styku je časté.
- Soudní cesta k určení otcovství a vymáhání alimentů je v praxi běžně využívaná možnost.
Sporné názory
- Náklady a poplatky spojené s určením otcovství: některé příspěvky uváděly žalobu kolem 20 000 Kč, jiné tvrdily, že soudy ve věcech dětí jsou od soudních poplatků osvobozené.
- Hodnocení soukromých internetových DNA testů: některé zkušenosti uváděly, že takové testy soud nepřijme, jiné příspěvky vykazovaly případy, kde byly použity; obě verze jsou v diskuzi uváděny jako možné.
Otevřené otázky
- Jak přesně soud určí výši alimentů vzhledem k čistému příjmu dlužníka a dalším závazkům?
- Kdy a v jakých případech soud uzná soukromý DNA test jako důkaz místo soudně nařízeného odběru?
- Jak konkrétně se započítávají příjmy prarodičů při posuzování nároku na přídavky a příspěvek na bydlení?
Zmíněné značky a firmy
Náhradní babička, Rosamunde Pilcher, survio.com, Mendelova univerzita
Zmíněné produkty a metody
žaloba na určení otcovství, DNA test, komerční posudek o určení otcovství, opatrovatelský soud, výživné (alimenty), přídavky na dítě, rodičovský příspěvek (rodičák), mateřská, příspěvek na bydlení, odmítnutí dědictví, zrušení otcovství, mimosoudní dohoda o styku
Místa a osoby
Brno, Kutná Hora, Kolín, Čáslav, Pardubice, Rosamunde Pilcher
@tarra27 ono to jinak nejde kdyz uz se das na takovou cestu tak to proste zvladnout musis ;) je to nekdy tezke ale ten drobek ti to vynahradi. je sice fakt ze tan otec by se take mel starat , ale u nas je to treeba tak ze v 10tt sme se snim videli naposledy a od te doby nejsme v kontaktu ani neni v rodnem liste a proste aj kdyby me to melo polozit ta tomu malemu dam vsechno co bude v mych silach 😎
@smisektobik podívej, pro tebe na jednu stranu dobře, protože pak by se domáhal svých práv...vím to od segry, má 3 a půl roku syna s takovým dementem, který ho nechá přes den v autě bez klimačky na parkovišti, když je ještě večer ve 20h venku 36st....tahá ho po hospodách klidne o půl desátý, peníze ji dává nepravidelně...a učí ho krkat a mluvit vulgárně....
když jsme tenkrát řekla, že bych ho do rodného listu nenapsala jako otce alespon prozatím, tak se na mě celá rodina dívala skrz prsty co jsem to vyslovila....a dnes litujou....navíc on strašně ale strašně lže.....takže ani nevíš co ej pravda....
finančně ji stejně pomáhali naši...pro ni je to proste průser, protože on je debil....peníze nemá, dává ji je jak kdy a hlavně chce jít do invalidního důchodu....strašně pije a kouří, chodí do bordelu...práci má jen na černo.....co ti mám vykládat....ještě že segra po půl roce odešla....to byla její posldení záchrana....ted má přítele a snad to bude už vše OK....
ale stejne, jsi proste dobrá....já jsem ráda, že chlapa mám...a neumím si predstavit být uplně sama....
takjak ja sem rekla ze tam tatu neuvedu tak sem take si vyslechla ze sem vul a ze by mel aspon penize posilat. nechci aby mel nejake naroky jen proto ze mu neco " uletelo. Maly je muj, mam krasneho a zdraveho syna a sem na nej hrda a nikdy mi ho nikdo neveme :D ted mam pritele, sice je bez prace takze lita po pohovorech a brigadach ale maly ho ma rad on jeho take takze si nemam na co stezovat :D bylo to tezky a verim tomu ze jeste bude ale to zvladneme! :D
ja jsem uz jedenact let svobodna matka. vsechno co chci po nom nebo pro holku od nej tak zadam pres soud. myslim alimenty a tak. 🙂
ahoj holky ja jsem taky bohuzel sama,,sice bydlim u rodicu,,ale je to jako kdybich byldela sama..muj pritel je devka,,ktera si uziva a ja z neho ne a ne,,aby me aspon neco pridal na verunku,,8.mesicu,,muzete mi nekdo poradit a ma svobodna mama kdyz bydli sama na neco narok od statu??mate to nekdo taky tak??? ☹ dekuji Ivaa
@lafantana pokud bydlíš u rodiču, tak se do příjmů rodiny pro posouzení přídavků na děti, sociálního příspěvku a příspěvku na bydlení počítají i příjmy rodičů. Ale za pokus to vždycky stojí 🙂
A ty nemáš na malou stanovené výživné?? obrať se na obdor péče o dítě, tam ti poradí jak na to!!
s námi Míšův táta žije, ale skoro jako by ne. tedy co financí týká, tak jsem prostě téměř samoživitelka. platím všechno, kromě nákladů na auto, kterým jezdí přítel do práce a jeho svačin v práci. moc si ho neužijeme ani jako společnost ani jako platiče složenek. holt, co bylo na účtu jako akontace na vlastní bydlení, to padne na vypiplání prcka než jednou půjdu do práce...jestli mě teda někdo zaměstná ☹
@kitinka76 no nemám, ale jsou na tom i hůř. mě aspoň zatím doma nikdo nebije. jak říká moje máma...dala ses na vojnu, tak musíš bojovat 😉
@blahova_andrea no mě bývalý naštěstí taky nebil, vlastně jsem jednou zbila já jeho 😅 ale sázel a nadělal obrovské dluhy!!! Takže Tete je potencionální milionářka, ale se záporným znaménkem 😅 naštěstí se dědictví může vzdát, kdyby ne, tak bych požádala soud o zrušení otcovství 😒
@kitinka76 přítel má taky ještě nějaký dluhy, ale co bychom nezvládli, už jsme ušli pořádný kus. nechci ti kazit náladu, ale to zrušení otcovství je možná na místě. než jsem šla na mateřskou, dělala jsem pro exekutora. dědictví se sice může vzdát, ale často se stává, že o spoustě dluhů se dědic dozví až po svém rozhodnutí a pak se nestačí divit. bohužel naše zákony mají hodně děr ☹
Ahoj holky,tak já jsem sama s 2,5 letou holčičkou Natálkou,bydlím u svých rodičů,jsem sice ráda že tu můžu být,ale někdy si říkám že bych potřebovala bydlet sama.Ale to bych finančně bohužel nezvládala ☹.Za půl roku mi končí rodičák a už ted hledám práci.Je to děsné.Nového tatínka ještě nemáme zatím tak uvidíme co bude časem. 😖
Ahoj holky zacinam 7mesic tehotenstvi s partnerem zatim ziju ale brzo uz nebudu. Kdyz se mi malej narodi musim ho uvadet jako otce nebo ne? Vim,ze kdyz ho neuvedu nemam narok na zadnou soc.podporu to vim. Ale jsem schopna to nejak utahnout sama. Spise me zajima jak to je,kdyby mi zacal delat problem,ze malej nema psano v rodnym liste otec neznami. Nemate s timhle nektera zkusenosti? Mockrat dekuji za info.
jj zatím nikoho nehledám,tím že jsem byla na prácaku před tím než jsem měla malou tak nemám odpracovaný rok a nemám nárok na 3letý rodičák
ahoj holky, jsem na tom stejně jako vy, ale na jednu stranu si říkám, co jsem si naivně myslela..
..mám skoro tříměsíční dcerku Klárku a s jejím ''tatínkem'' jsem se seznámila v mých 15 letech(2010) na diskotéce, kde hrál jako DJ a po nějaký čas jsme si psali až jsme šli ven a já se zamilovala, netřeba zmiňovat, že jemu bylo v té době 27 let a mě pouhých 15, byla jsem poblázněná, začali jsme spolu chodit (bylo to chození nechození), pak jsem se ním rozešla kvůli jeho kamarádovi a kdybych já blbá (no i když bych neměla Klárku) s ním zůstala udělala bych líp (s tím kamarádem) pak jsme se po společném rozchodu k sobě vrátili ale jen jako kamarád taky rád, pak proběhli další vztahy a mi stále udržovali intimní poměr ale někdejšího přítele jsem nepodvedla, po rozchodu jsem se sním 7. srpna 2013 vyspala a ejhle, BYLA JSEM TĚHOTNÁ, zjistila jsem to 27. září a já naivka si myslela, že se mnou vlastně už s námi bude a třeba se i časem vezmeme, pořád jsem ho milovala, i přes to, že jeho první reakce byla..POTRAT! miminko jsem si nechala, protože odsuzuji potraty, domluvili jsme se na financích co mi na miminko dá (byl zázrak, že je dal) a pak na nás tlačila jeho matka, abychom spolu žili, já bych proti nebyla, ale když jsem slyšela s kolika holkami během mého těhotenství chodí na kávičky a spí s nimi, odmítla jsem, nehledě na to, že neměl ani snahu o mě se nějak zajímat, pečovat či bojovat (raději zapomenu i na to, že mi nepopřál k svátku a narozeninám). Těhotenství uplynulo a slyšela jsem jak on tvrdí, že já jsem ta špatná, že odmítám společné bydlení, ale blbečka mu dělat nebudu (společné bydlení si představoval tak, že bych mu vařila, uklízela, prala a kdykoliv by chtěl i sex, ale všechno pod podmínkou, že by žádný vztah nebyl). Za celou dobu co jsem v bříšku nosila jeho dceru mě navštívil doma, ani ne 10 krát a podotýkám, má to od nás jen 5 minut pomalé chůze. V pondělí 6. května mě hospitalizovali na vyvolávání porodu a ve čtvrtek 9. května mi udělali císařský řez, nebýt fotografie na facebooku ani neví jak jeho dcera po narození vypadala, přijel s jeho rodinou až druhý den. Pak co jsme byli propuštěné po 5 dnech po sekci jsem si řekla a dost! Musím na něj přestat myslet, nezaslouží si nás. On je otec jen tehdy, když chce malou vidět jeho matka a aby se ukázal ve městě, jaký je to mačo že má dítě. Ale alimenty? :D nikdy nepošle jak má, například teď je 31. července a já už 15. července měla mít peníze na účtě, když se ho ptám kde jsou alimenty, lže mi do očí, že je poslal nebo zítra pošle. Holky i když díky němu mám dcerku tak mu nikdy neodpustím jak se na mě vykašlal! ://
@nikolapomahacova ahojky, mohu se zeptat, jak jste na tom teď? ...dotala jsem se sice teď do takové blbé situace, ale potom, co jsem si teď od Vás přečetla si říkám, že si mohu ještě pískat...
@pavlina26 ahojky, stále sami, ale už se stěhujeme do vlastního bytu díky pomoci rodiny a maminek na mk to v celku vypadá na krásný happy end i když zatím ve dvou..
@nikolapomahacova ...on je lepší žádný chlap, než špatný chlap. Musíte být silná osobnost, když jste to vše tak zvládla... Já se od partnera odstěhovala "jen" proto, že jsem už nemohla tolerovat neustálé ponižování...žila jsem s ním, ale v podstatě byla pořád sama. Podle jeho slov jsem měla vše, co ženy chtějí 😀...Vy máte mnohem silnější životní příběh. Držím palce...
dobrý den maminky,
chtěla bych Vás moc poprosit, potřebuji do školy vyplnit jeden dotazník týkající se hospodaření s penězma a právě by mě hrozně zajímalo, jak to právě vy zvládáte 🙂 pokud budete mít čas, byla bych moc ráda za spolupráci 🙂 http://www.survio.com/survey/d/D0Z5W4F8A4X1W9L8M
Dobrý den, maminky!
Ráda bych se touto cestou obrátila na maminky, které vychovávají své děti bez tatínků. Momentálně píši diplomovou práci, která se zaměřuje na problematiku osamělých maminek nesoucí název: Rodičovství očima osamělých matek. Cílem této práce je nahlédnout na rodičovství osamělých maminek z jejich vlastního pohledu. Abych k tomuto cíli dospěla, potřebuji uskutečnit několik rozhovorů. Pokud byste měla některá z Vás čas a chuť mě i mou práci obohatit o Vaše životní zkušenosti spadající do zmíněné problematiky a bydlíte v Kutné Hoře a okolí (Kolín, Čáslav, Pardubice), mohla byste se mi prosím ozvat? Jednalo by se o rozhovor (zcela anonymní). Kontaktujte mě prosím na e-mailové adrese: st33127@student.upce.cz
Předem děkuji! Linda
co takhle nejaky tatinek myslely jste taky na to ze jsou co maji deti a nejak to neslo?? no kazdy ma asi neco ,,,,,,,, tak diky ze jsem se mohl zucastnit teto diskuse ackoliv nejsem maminka i kdyz kolikrat si tak pripadam ,,,,,, cau
Ahoj holky, Jsem taky sama ... Mám 2 syny, Lukáška 8 let a Davídka 2.5 roku. Každý syn je z jiného vztahu. Vždycky jsem si přála mít velkou rodinu. A moc jsem toužila ještě po jednom dítěti. Ale nakonec se vztah rozpadnul, a tak jsme zase sami.
O Lukáška se jeho otec nijak nezajímá a ani za ním nejezdí, posílá jen výživné. Ze začátku se snažil, ale pak už si s Lukáškem nerozuměl, a tak nakonec přestal jezdit úplně....Je to asi hlavně dáno Lukáškovo hendikepem....v bříšku se mu nedařilo a po porodu sekcí byl ve velmi vážném stavu, téměř zemřel....měl hromadu problémů a komplikací. Na Jipu ležel téměř 2 měsíce. Výsledkem je Dětský autismus a střední mentální postižení :( Je to veselý kluk, bohužel nemluvící, komunikujeme přes obrázky...Pracuji s ním podle zásad pro práci s dětmi s autismem už od 2 let a on udělal ohromné pokroky...jen vše se prostě naučit nedá, každý má své limity...I přesto ho hrozně miluji a rozhodně neuvažuji o žádném umístění do zařízení...
Před 4 lety jsem si našla přítele a hned otěhotněla...Davídek je naštěstí zdravý, už krásně povídá a v lednu půjde do školky. Kluci se k sobě chovají krásně, mají se moc rádi 🙂
Jsem teď s klukama čerstvě sama a vůbec si neumím představit, že budu muset dávat Davídka samotného jeho tátovi na víkendy.....pořád jsme byli spolu, spinkáme spolu v jedné posteli...ale hlavně výlety obchody, všude jsme byli i s Lukáškem i s Davídkem....Davídek pořád řeší, kam půjdeme na výlet s maminkou , tátou i Lukáškem....a najednou bude jezdit sám. Mně se bude hrozně stýskat, vůbec si to neumím představit :( :( :( Nikdy mi kluky ani přes noc nehlídal, a teď se mají vždy na 3 dny roztrhnout....Kdyby to bylo aspoň 1 za měsíc, ale takhle často... :(
Jak jste tohle zvládli???????

holky já ty chlapy nechápu....co si myslí??? pořád čekají že neodejdete, že vas mají v pasti, dala bych jim přes pusu....
jsou to hajzlové...a nejsmutnější na tom je, že jste všechny hezký - co hezký, nádherný holky....to je neuvěřitelný...nechápu, že jsou i nevěrný.....
já bych asi chvili vydržela, než bych musela do práce - kdybych nemela kam jít, prostě si říct, ok, ted to zkousnu a pak vypadnu i s dítětem.....ale to neznamená, že bych si nechala delat na hlavu.....myslím tím, že at se taky chlapeček snaží.....má díte které je jeho,...tak co....
každopádne holky, klobouk dolů před váma, jste super, že to zvládáte.....