Baby led weaning aneb první příkrmy jinak

luvie
7. črc 2010

Baby led weaning (BLW) je metoda postupného zavádění příkrmů, kdy dítě ve věku asi 6 měsíců nedostává kašičky, ale přímo kousky různého jídla, z nichž si samo vybere. Nejdříve bude jídlo pravděpodobně jen zkoumat a olizovat, postupně se naučí žužlat, kousat a polykat.

Svému dítěti jsem doposud občas dávala kousky intuitivně, začalo to tak, že mi sama "kradla" syrovou zeleninu při snídani, teď krásně užužlá kus okurky, sní kousek banánu. Kaše mi moc nejí, za dva měsíce přikrmovaní se stalo 4x, že snědla víc než dvě lžičky... Téměř vždy ale sotva ochutná a jídlo ze lžičky odmítá. Ale kousky zkouší s velkou chutí, i když toho taky mnoho zatím nesní. Uvažuju, že se se kašiček zbavíme navždy... Pro mě je stresující každý den vařit jak ďas a pak si to sama sníst...

Dnes jsem se náhodou dověděla o této metodě - máte někdo zkušenosti?

janneke
8. říj 2010

@dana3262 S kojením bych chtěla vydržet do 2 let věku dcerky, ovšem uvidím, co na to ona. Kojení si řídí sama a poslední dobou začíná například velmi projevovat vlastní názor a vůli - včera večer chtěla nejdřív levé prso a pak pravé. Načež se napila a řekla, že hotovo a že jde spát. 😀
Zatím reagovala jen na jahody, lepek ok. Chleba dostala poprvé v 7 měsíci, protože dřív se s tím prostě nedokázala poprat. Nacpala si totiž komplet celý kus chleba do pusy a dávila se tím...

dana3262
8. říj 2010

@janneke tak to je dobre, jak si to organizuje! 😀 vi, co chce, to je moc dulezite!
Jak jsem psala o kojeni do 1.roka, tak jsem myslela vyhradni kojeni. Jinak treba az do skoly 😅 ne, to je sranda, ale zatim mi to tak pripada.
S tim lepkem se spis priklanim k verzi 'co nejpozdeji'. Logicky je organismus a imunita vyvynutejsi, odolnejsi..nevim..
Ty stranky jsou bezvadne..je to tak zajimave, ze clovek musi davat bacha, aby z toho nezblbnul 😕 😅

janneke
8. říj 2010

@dana3262 A myslíš, že to je reálné, do roka výhradně kojit? Jestli to malému bude stačit nebo jestli nebude somrovat, až vás uvidí jíst a tak.

dana3262
8. říj 2010

@janneke no to prave nevim.. Nechci ho samozrejme tejrat hlady a kdyz bude somrovat jidlo, chci mu dat prave ty kousky od sebe. Ja uz mu totiz zacla davat prikrmy, ale pak jsem zase prestala. Kdy jsi zacla prikrmovat ty? A mix, mackane nebo rovnou kousky do ruky?

janneke
8. říj 2010

@dana3262 V půl roce. Ze začátku hlavně mix, ale pak jsem se dočetla o téhle metodě (Rapley) a tak nějak napůl jsme do toho šli. Tzn. že část jídla jsem nechala malou jíst samotnou a část jsem jí dávala lžičkou (například ona jedla růžičky vařené brokolice a já jí lžičkou mezitím strkala rýži)
Nebo jsem jí jídlo ze začátku rozmačkala vidličkou, mixovala jsem jen krátce, a ona se v tom čvachtala a strkala si do pusy a já jí lžičkou asistovala.

ichbinich
15. říj 2010

Tak uz mame za sebou prve pokusy krmit sa sam lyzickou 🙂
Samozrejme, ze si na to vybral prave spenat 😀 Ale vypralo sa to...
Ked ma nieco kasovite, tak som mu vzdy dala lyzicku na hranie do ruky, aby mi netrhal tu, s ktorou som ho krmila. No a teraz sa zacal krmit sam. Teda naberie si z misky na lyzicku a strci si to viac-menej uspesne do ust. Ked sa mu uz nechce, tak to z tej lyzicky da na tacku a zacne to rozotierat 😉 Ale to uz potom koncime so samokrmenim. A niekedy sa pokusa krmit aj mna. Sice musim davat pozor, aby mi nevypichol oko, ale samozrejme ho chvalim a podakujem sa mu. Lepsie idu tie pokusy, ked ma nieco hustejsie, co mu nezotecie z lyzicky po ceste do ust.
Vcera skusal hrozno, to sladke Izabella. Hadzal ho do seba ako cucoriedky (ved aj tak vyzera). Supky vypluval, niekedy vyplul aj vnutro, ked sa mu to podarilo vyplut aj so supkou, ale jedol. Trhal si ich sam a daval si ich pekne do ust. Niekedy tie supky iba vyplul, niekedy ich si ich vybral rukou a dal ich na tacku...
Ale zacina to byt horsie s tym, ze chce jest to, co jeme my. Ale nie vzdy sa da (a chce) varit nieco, co moze aj on... 😒
Dnes skusim polentu s cuketou a hodim tam aj bazalku. Uvidim, chcem to spravit hustejsie, keby sa zase chcel krmit sam.
Ako sa dari vam ostatnym?

luvie
autor
15. říj 2010

@ichbinich no, tak naše Kačka se do pusy trefí parádně, ale na lžičku se jí moc nedaří nabrat, možná i proto, že jí do misky dávám celkem málo, často si misku snaží vysypat na tácek, tak jak je zvyklá 🙂
s jídlem co máte vy - doporučuju mít na talíři vždy něco co může - aspoň dvě různé věci, a vařit podobná jídla, Kačce vždycky ukazuju, že mám taky mrkev jako ona, ona si najde tu svoji u sebe.
Jak děláš prosím tu polentu? koupila jsem nějakou instatní a zatím jsem uvařila jen takovou nijakou kaši

ichbinich
17. říj 2010

@luvie:
Polentu som uvarila od oka z kukuricnej krupice. Vobec som nic nemerala. Varila som to ako krupicu, kym to nezhustlo, potom som to mixla s napoly rozmrazenou cuketou, co som mala v mraziaku a listom bazalky. Celkom mu to slo.
Ale so zvyskom polenty by som urcite spravila revoluciu v priemysle tmeliacich hmot 😀
Ta istantna polenta sa vari myslim iba minutu - je predvarena a rychlejsie hotova. Jednoducho to skus, prinajhorsom si mozes zatmelit okna na zimu 😝 Inak polenta samotna bez soli a ostatnych prichuti je taka nijaka. Preto som tam aj dala tu bazalku. Ale zevraj na sladko s ovocim a trochou jogurtu na zjemnenie je tiez dobra, ale este som to neskusala. Ked polentu urobis uplne hustu, potom das na plech vychladnut, tak to mozes nakrajat na kusky a tie bud zapiect v rure (s parmezanom) alebo vysmazit (samozrejme nie pre Kacku).
Na lyzicku nabera celkom dobre, drzim misku a on si nabera. Sice mu niekedy vystreli ta lyzicka a pofrka mi vsetko, ale co uz. A ked mi zacne strkat prsty do misky a iba sa hrat, tak ho dost rychlo zrusim. Najprv mu par krat poviem, ze prstami nie, ze nech si pekne vezme lyzicku. Ale ked sa chce iba hrat, tak uz aj tak jest nebude, to ho uz poznam.
Ano, snazim sa jest a mat na tanieri to, co moze aj on. Ale teda nie vzdy sa to da. Ale zaujimave je, ze sa sice natahuje za kavou, ale ja mu vzdy poviem, ze to je moja kava a nie pre deti, tak akoby to chapal 😉 Ale vodu mu samozrejme dam pit z mojho pohara, ked sa za nim natahuje. Sice mi do nej vzdy napluje, ale uci sa pit.
A sranda je, ked mi dava zo svojho ocucaneho chleba alebo niecoho ineho ochutnat. Tak samozrejme s patricnym mlaskanim si "odhryznem" a podakujem sa. Je to sranda.

erinka83
17. říj 2010

@luvie já sypu polentu do vařící vody, taky od oka, až to začne houstnout, tak jen mícháma koukám, jestli přidat nebo ne... Zatím jsem dělala Barče jen na sladko, dám do toho postrouhaný jabko, pyré, nebo nejdřív podusím jabko a do toho pak vařím polentu. Chutná jí moc 🙂

Tý jo, ona zatím lžičkou sama nejí, jen to pomalu zkoušíme, ale já nejsem připravená na to, mít bordel v kuchyni 😒

luvie
autor
19. říj 2010

@ichbinich
@erinka83 jo holky dík za tipy, zkusím znovu. nedělaly jste knedlíky z polenty?

@ichbinich s naplivanou vodou a ocucaným jídlem to moc dobře znám - Kačka mi něco nabízí skoro pokaždé, ale taky jí vždy poděkuju - učí se dělit a to je od ní hezké.

@erinka83 ad bordel v kuchyni - dávám Kačce skoro všechno na tácek, pokud si nezačne hrát a vyhazovat jídlo, v kuchyni bordel není. Máme taky bryndáček s korýtkem. Jinak zrovna včea krmil kačku jogurtem táta, no samozřejmě, že se mu podařilo drcnout si do lžičky 😀 takže bych se spíš bála manželů 😀

katja24
30. říj 2010

@luvie tak BLW som na čas zrušila. Sárka nevedela prehĺtať celé kusy jedla a dosť ju pri jedle napínalo, nedalo sa na to dívať. Možno to bolo aj tým vajíčkom, v ktorom som ju kŕmila (mala si pravdu, nie je vhodné). Zvládala len tvrdšiu mrkvu, čo sa mi nie vždy podarilo urobiť, niekedy bola dosť mäkká. A to, čo zjedla, nezmenené vykakala. Navyše som sa v inej múdrej knihe dočítala, že detský tráviaci systém si musí zvykať veľmi postupne na inú stravu ako mliečko, preto sú na začiatku vhodné tekutejšie jedlá. Dokonca najlepšie je začať ryžovou polievkou (resp. kašou). Sárke to veľmi chutilo. K BLW sa vrátime neskôr, keď už bude Sárka vedieť sama sedieť.

luvie
autor
2. lis 2010

@katja24 ahojky, každý si samozřejmě musí najít svoje... přečetla jsem tolik moudrých knih, každá říká něco jiného, takže z nich vůbec moudrá nejsem, ale řídím se tím, co cítím, že je správné. Kačka dodnes kaká kousky jídla, které prostě nestráví, věřím, že její trávicí systém se pořád ještě učí, nedokáže všechno důkladně rozmělnit v puse.
Jinak princip BLW je právě o tom, že si dítě zvyká velmi postupně na nové jídla. Kačka byla ještě před necelými 2 měsíci skoro plně kojené dítě, teprve nedávno začala fakt víc jíst, ale pořád má prso - v noci nělkdy furt, přes den si na prsu dá tak asi 3 plnohodnotná jídla, plus další 3-6 pití.
Ale určitě to dělej tak, jak cítíš ty, že je to správné. S ničím tě nikdo nemůže do ničeho nutit. Je to tvoje dítě a ty víš nejlépe co vám oběma vyhovuje a sedí. Držím pěsti, ať se vám daří, nejenom v jídle 😀

katja24
3. lis 2010

@luvie jasne, k BLW sa vratime neskor, tak sa potom zase ozvem. Nech sa dari aj vam 🙂

tikasi
12. lis 2010

@luvie chcem sa spytat ako si to riesila s maskom,mala ti ho jedla bez problemov?

luvie
autor
12. lis 2010

@tikasi když jsem jí úplně na začátku dělala kašičky - pasírovala, protože mixéru se dost bála - rozmačkala jsem jí ho do ní, ale to ty kašičky nechtěla už vůbec... jak jsem jí začala dávat kousky, nechala jsem ji zpočátku i kousek masa, asi jako plátek mandarinky nebo pomeranče velký. Zpočátku si s tím moc neporadila, jako ostatně skoro se vším ostatním, ale postupně ho víc víc užužlávala. Když byla schopná vzít si sama do ruky i malinký kousek, třeba hrášek nebo rýži, začala jsem jí maso krájet na malé kousky, to dělám doteď a Kačka sní maso v pohodě, teda pokud má chuť. Občas jí dávám i větší kus, ale neumí ho ještě úplně rozkousat, takže spíš jen tak pro pobavení.
Jinak dobré jsou i ryby, pokud chceš dávat, je to měkké maso, nebo játra. Ale záleží na tom, jak a čím chceš krmit.

Určitě zkoušej různé možnosti, každý den jinak, děti si vyberou to co potřebují. A pokud pořád kojíš, třeba i před i po jídle, neboj se toho, že tvé dítě nebude prospívat, když nesní to, co mu připravíš. Já jsem skoro výhradně kojila snad do 10.m a i dnes se stane, že Kačka prostě nemá na jídlo náladu a třeba i dva tři dny v kuse se opět mnohem víc kojí a sní hrozně maličko. Ale já už to teď tak neřeším, mléko pro ni je, to je důležité 😀
Držím pěsti, ozvi se jak to jde.

kinsi
4. led 2011

@luvie Rada by som sa opýtala,či pri tejto metóde ste dodržovali nejakú postupnosť - myslím cca týžden mrkvička, potom niekoľko dní, čo ja viem, zemiačik...Alebo jej možem ponúknuť kúsok mrkvičky na žužlanie a ďaľší deň, keď jem napr.brokolicu zase kúsok brokoličky? Kedy začať? Naša má presne 6m, skúšala som jej dať rozmixovanú mrkvu, strašne sa povracala, oblukom, neviem, či nemám počkať týždeň, dva. ďakujem za radu

luvie
autor
5. led 2011

@kinsi u nás se zavádělo postupně, vždy alespoň s jednodenním odstupem, ale spíš déle. Exaktně dle popsané metody ale je zcela jedno, kdy co. My jsme oba rodiče alergici, takže přece jen jsem chtěla pozorovat, na druhou stranu, když kojím, má malá zaručeno to správné prostředí pro přijímání nových chutí.
Osobně jsem se snažila zkoušet jí dávat něco každý den, i když třeba vůbec nic nesnědla, ale teď už bych to tak nehrotila, když třeba někam potřebuju jít a nemám možnoxt jí v klidu dát vybrat, co si dá, neřešila bych to u malého drobka. Teď už je to složitější, dnes jí skoro víc než já 🙂
Ale maminka jsi ty, rozhodni se dle svého nejlepšího svědomí, protože dnes ti každý řekne něco jiného. Držím pěsti, ať se daří.

kinsi
31. led 2011

@luvie Ďakujem za odpoveď. Sme na tom skoro stále rovnako, malinká má celkom záujem o jedlo v kúskoch, vezme si to do ruky, ožužlává, ale ak sa jej z toho niečo odžmolí, ihneď sa pokúša to vypľuť.Pokiaľ sa jej toto nepodarí, začne ju naťahovať, kašle a často sa i povracia (nemusí sa jednať i vačší kúsok, stačí nejaká malinká častička). Jediné, čo jej fakt chutí je surová uhorka a korky z chlebu, z toho je ochotná časti i prehltnúť.Koĺko trvalo Vám, kým ste niečo reálne zjedli?

ichbinich
31. led 2011

@kinsi:
No, kym zjedol "predpisanu" porciu (teda zhruba Hipp-poharik), tak to trvalo vyse pol roka... Takze asi pred dvoma tyzdnami zacal jest obedovu porciu pekne.
Ja ale nedodrziavam BLW strikntne. Dostava aj kasu, pomixovane/popucene, nieco do ruky, proste co prave mam... a najma musi mat sam v ruke lyzicku a krmit sa pomedzi sam, ked ma nieco kasovite a ja ho krmim. Aspon sa to nauci 😉
Najviac mu chuti hocico z nasich tanierov, ked je doma manzel, tak z jeho taniera. Na ranajky kusok sunky, syra, vajicka (ale moj uz ma vyse roka).

Zo zaciatku to bolo tiez ozuzlavanie a olizovanie. Ale mne slo skor o spoznanie novych chuti a konzistencii ako o tabulkove mnozstva. Mojho nenatahovalo nikdy a nikdy nevracal (okrem par grcnuti pri odgrgavani, ked bol malicky). Ale je pravda, ze ked ma v ustach kusok, s ktorym si nevie poradit, tak ho vypluje.

Mozno tvojej dcerke vadi, ze sa nieco odlomi. Chcela by ochutnavat, ale nie "jest". Existuju take sietky, do ktorych sa moze dat kusok jablka a tak. Je to myslene pre deti, ktorym idu zuby, ze sa im da nieco chladene do tej sietky a oni to mozu ozuzlavat. Ma to myslim aj DM-ko. Mozno je to riesenie? Ze bude ochtunavat nove veci, a cez tu sietku sa dostanu mozno iba male kusocky, ktore prehltne so slinami?

Ale v principe to nechaj na nu, nenut ju do nicoho. Nauci sa a raz sa rozje. Ja viem, ake to je frustrujuce, tiez chystam a on sa mi na to vykasle. Aj ked teraz je to lepsie.
Nemas sa coho bat, lebo tvoje mliecko jej staci. Priroda to zariadila tak, ze mliecko staci az do 2-3 rokov, kedy deti zacali jest normalnu stravu s dospelymi (ved v praveku nemali mixery ani hotove pohariky). Takze aj argument, ze MM je po roku "lepsia voda", je uplna blbost. Prave naopak, prisposobi sa potrebam babatka. Takze urcite jej nic nechyba, ked teraz v takmer 7 mesiacoch iba ochutnava.
Pevne nervy a malej dobru chut pri poznavani novych chuti 😉

kinsi
31. led 2011

@ichbinich Ďakujem za odpoveď - myslím, že máš úplnú pravdu. Presne to malej vadí, keď sa jej odlomí kúsok do úst a ona musí "pracne" vypľúvať, keď sa to stane 2-3x, už radšej pustí i veľký kus a nechá to tak. S tou sieťkou je to parádny nápad, nikdy som to nevidela, ale hneď ako sa bude dať pojdem do DM, dúfam, že zoženiem. To sa jej bude isto páčiť.
Ja tiež nie som zarytý zástanca BLW, skor sa snažíme chovať sa tak, ako si myslíme, že je to prirodzené, čiže dávame ochutnávať a čakáme, kedy by si sama dačo dala.Len okolie (moji rodičia, stará mama) sú z toho nepokojní. Ale musím sa priznať, že i mňa prekvapuje to jej "pohotové" vracanie, a to nie, že by si trošku odgrcla, to vtedy fakt vyvracia celý obsah žalúdka oblúkom. Pri kojení si i predtým často odgrcla, ale to boli malinké množstvá, tak tipujem do 10-20ml.
Tiež nemyslím, že by malá nejako trpela hladom, má už vyše 9,5kg (len MM).
Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň.

ichbinich
31. led 2011

@kinsi:
Babatka sa musia naucit aj zut a prehltat ine ako tekute mliecko. A tvojej dcerke to trva mozno trochu dlhsie. Nic si z toho nerob. Ak ale vracia casto a vela, spytala by som sa lekara a pisala, ze z coho a kedy. Ale mozno to je len blba nahoda...
A na okolie sa vykasli. Vzdy ti bude niekto do vsetkeho kafrat, a najviac do vychovy a ohladom jedla :-P Niektori by deti napchavali pomaly haluskami od 4 masiacov 😉 Ved to je tvoje dieta a nic jej nechyba (moj ma v 14 mesiacoh 9,3kg a bol tiez 6 mesiacov plne kojeny a kojim doteraz).
Tu sietku maju tu v Rakusku aj obchody s detskym "prislusenstvom", ak ju nenajdes v DMku.

zlilly
13. dub 2011

Ahoj, oživuju téma. synek má 6m a začíná pomalu ochutnávat zeleninu. zatím jen pomalu, mrkvičku na špalíky, dílečky brambor, bavila ho brokolice...... o tom, že by jedl se nedá mluvit, ale hraje si pěkně, to jo. sápe se vždycky po tom největším kousku 😀
co dál, poraďte? ve všech návrzích jídelníčků se počítá s tím, že se dítě po 6m pomalu odstaví a bude papat kašičky. a k tomu já nemám nejmenší chuť. podělte se prosím, jak to bylo u vás?

meleri
13. dub 2011

@zlilly mi se naučil syn jíst kousky až když měl většinu zubů..do té doby jsem mixovala. jako úplně malému to vůbec nešlo, dusil se. začali jsme dávat klasicky mrkev přepasírovanou pak jsme přidávali jiné, vařila jsem kompotky nebo dělala jogurt. rozjedl se v 9 měsících. ale na mlíku byl "závislý" vlastně do 15cti měsíců..pak začal jíst opravdu hezky no a od těch dvou let jí skoro vše (vyváženě ). člověk to nesmí uspěchat.
poradila bych se s pediatrem. oni vždy říkají co je třeba dávat a kdy.
příkrmy se dají navařit ve velkém a namrazit pokud se ti nechce dělat každý den. ale zas nevím - říká se že zmražovaná strava už nemá tolik těch vitamínů..takže já vařím pokud možno každý den. je to pakec, ne vždycky mám chuť ale nic jiného člověku asi nezbude...
ted jsem zvědavá jak to bude u mého druhého syna... 😅

ichbinich
13. dub 2011

@zlilly:
Aj moj zacal jest nejake vacsie mnozstva az ked mal asi rok. Dovtedy to bolo ochutnavanie a hranie sa. No a samozrejme hlavne kojenie. Ja som nerobila ciste blw, ponukala som mu a ponukam aj mixovane (teraz s kuskami) jedla. To ma tu vyhodu, ze sa vie uz krasne krmit sam s lyzickou. Okolo 8 mesiaca mozes dat jogurt, ten je aj tak tekuty. Daj mu do ruky lyzicku, priprav sa na bordel a nech sa krmi 😉
Ja som zacinala v lete, takze bolo kopu ovocia, to mu zo zaciatku chutilo viac. Teraz ho pre zmenu nechce vobec :-/
V principe mozes ist podla tabuliek a jedalnickov, ale nebudes mixovat, ale nechas (podla potreby predvarene) kusky. Tam mas orientaciu, aka zelenina a ovocie su vhodne zhruba v ktorom veku.
Ked mu chuti brokolica, mozes skusit karfiol (kvetak), cuketu, kalerab (kedlubnu) atd. Ked budes zavadza lepok, kusky cestovin, najlepsie fussili 😀
A prikrmy sa volaju prikrmy preto, ze to je popri mlieku. To len vyrobcovia praskovych mliek by chceli, aby sa vsetky deti odstavili/boli odstavene hned s prvymi prikrmami...
Kedze stale iba ochutnava, musis ho aj tak este nakojit. Az ked zje aku-taku porciu a nebude chciet potom mliecko, bude to jedlo (napr. obed) nahradene. Ako som uz pisala, moj zavislak bol takmer plne kojeny zhruba do roku. A kojim ho este stale...

@meleri:
No neviem, urcite v zime je lepsia mrazena zelenina, ktoru zbierali a mrazili, ked bola zrela, ako tie spanielske, argentinske a bohvieake rychlene zeleniny, co nam vozia v zime a co nechutia nicim. A ked sa nestravuje clovek vylucne z mrazeneho, tak nie je problem 😉

meleri
13. dub 2011

@ichbinich to máš pravdu....:( bohužel nikdo asi ani neví jak špatný vliv ta chemie na nás a na děti má....:( jsme jak v pasti člověk nakonec neví co je pro něho lepší.....jo to jo já tak dvakrát do týdne rozmražuju nějakou krabičku...ale vyloženě na mraženém bych nechtěla...

zlilly
13. dub 2011

Takže žádná instantní ovesná kaše s banánem na dobrou noc? to sem ráda. vůbec sem nepochopila, v čem je jejich smysl a hodnota.
já mám tak nějak zhruba v plánu dávat mu zatím ty bramburky a mrkev a přidávat zeleninu postupně jak se bude objevovat nová, čerstvá, pak mu dát nějaký ty vřetýnka, kousek masa a tak během tří měsíců jogurt.....
kojit zatím přestat nechci, vlastně se mě ani moc nechtělo dávat mu zatím tu zeleninu, je to pořád ještě miminko, takže mi ani nevadí, že prakticky nejí a kojí se furt. momentálně si to představuju tak, že bych kojila tak dlouho, dokud nebude moc jíst normální věci. Fakt ho nechci nacpávat všelijakýma těma sunarama a podobnýma.

lucikan
13. dub 2011

@zlilly super ze si ozivila tuto temu, tym padom som na nu nadabila 🙂 drobec tiez mal dnes polroka, tak sa chystam na prikrmy a tento pristup ma dost zaujal, zacnem ale az tak o 2 tyzdne, buduci tyzden budeme s malym na navsteve u mojich rodicov a tam sa mi nechce nic s prikrmami riesit
Zatial si aspon nastudujem nieco o BLW a docitam tuto diskusiu, ze ake s tym maju holky skusenosti.

ichbinich
14. dub 2011

@zlilly:
nieee, ziadna instantna kasa na dobru noc nemusi byt, ked ju nechces dat. Mozes mu samozrejme spravit ovsenu alebo inu kasu s ovocim, bud s tvojim mlieckom alebo ked budes zavadzat kravske, s normalnym mliekom. A ked mu ju spravis hustejsiu, nebude tiect z lyzicky a moze sa krmit sam 😀 Moj totiz donedavna zvykol trsne pred ustami lyzicku otocit, tak som mu robievala vsetko hustejsie, aby to neskoncilo vsade inde ako v ustach 😉
To, ze chces kojit, kym neprejde na normalnu stravu, je presne princip blw 😉 A navyse do toho nikoho nic nie je, ako dlho kojis.

@lucikan:
Vitaj u nekasickovych 😉 Ja som nechtiac zalozila tiez takuto temu, ale admini mi ju zamkli (lebo tato bola vtedy iba na ceskom konikovi). Uviedla som tam nejake linky v nemcine a anglictine, mozes studovat 😉:
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/baby-led-w...

luvie
autor
14. dub 2011

@zlilly Ahoj, připojuju se k @ichbinich - taky jsem skoro výhradně kojila až skoro do roku, kačka mnoho nesnědla, i teď někdy má den, kdy se skoro výkučně kojí, ale pak se zase nabaští "normálně". Někdy se kojí i 10x či víc za den, noci nepočítám 🙂 Z mých zkušeností a z toho, co jsem nastudovala, neboj se dát, co sama uznáš za vhodné - děti si umí vybrat. Pokud máš teda zdravé dítě. my máme v rodině samé alergie, ale třeba rajče jsem jí dala relativně brzo - ještě neměla určitě ani 11 měs. Zpočátku jen ochutnává, takže to mini množství snad ani nemůže ublížit a dítě si zvykne na nové chutě lépe. na rozdíl od @ichbinich jse začínala víc zeleninou, ale stjně my dnes moc nechce jíst ovoce - jak který den... Kaši na noc jsem jí nikdy nedávala, jednou jsem jí připravila k obědu, ale to už měla víc jak rok a jíst to nechtěla, bylo to hnusné, umělé... to už radši přidám do polévky ovesné vločky nebo ryži. případně vařím jako přílohu, samozřejmě. Hodně bude zaležet i na tom, kdy hodláš odstavit, já s tím nijak nespěchám, zatím to nechávám na drobkovi, taklže mi nevadí, když je přicuclá a nejí. Prospívá hezky. Úplně bych nesouhlasila s @meleri, pediatři ne vždy zastavají a znají nejnovější poznatky, bohužel, záleží na tom, jak věříš tomu svému. Víc bych spoléhala na svůj vlastní rozum - znám své dítě mnohem lépe než doktor... Hodně štěstí. dej vědět, jak to jde 🙂

@lucikan ahoj, pilně studuj, jen si ještě pro tebe neodpustím jednu radu - kterou jsem já bohužel nepraktikovala, u malého miminka, jako máš ty, dle mého není třeba vařit úplně každý den. Jestli někam jedeš na den dva, nebo zrovna není vhodný čas pro jídlo, nevadí. prostě to neřeš a dej prso. Já jsem byla ve stresu co vzít sebou, když jsme někam jeli, jak to tam uvařit, kde to přechovávat a podobné pitomosti, drobek pak snědla skoro nic a já jsem dojídala... Teď už je to horší, jíst chce, takže když někam jdem, musím opravdu uvařit, solené jídlo ani spoustu dalších věcí jí zatím nedávávm, takže ať má "svoje" 🙂

lucikan
14. dub 2011

@ichbinich @luvie dakujem za uvitanie 🙂 kukla som tie linky, aj celu diskusiu som si precitala a je to presne co som hladala, tak sa vytesujem. Som celkom aj nalomena drzat sa vacsiny zasad BLW, jedna z tych od ktorych na zaciatok upustim, ze sa ponukaju rovno rozne potraviny. My zacneme postupne, aby som si odsledovala reakcie na jednotlive papanice. Mozno po mesiaci budem odvaznejsia.
Je to inak sranda, ze som nadabila na tuto diskusiu, ked uz mi naozaj horelo s prikrmami. Uz predtym som sa snazila najst alternativu ku tomu kasickovaniu co je u nas mainstream, ale skusala som googlit "finger food" a to mi hadzalo info sustredujuce sa skor len na tu techniku jedenia prstami, nie cely tento koncept. Ale intuitivne ma to k tomu tahalo aj ked som o tom nemala nic nastudovane.
Zacnem ale teda ale az po navsteve, lebo nemam chut sa dotahovat s mamou o tom, ako zacinam prikrmovat. S pochopenim sa isto nestretnem, uz minule mi sprisahanecky vravela, ze "jeeej a polievocku mu budes prisladzat, aby ti ju jedol" 😀 Nechcem si kazit prve zazitky a chcem aby pri tom bol aj tata.
Jednu vec vidim ako problem, respektive ako brzdu. Maly este nesedi ani omylom, takze bude zatial mne na kolenach, ale tak my sa vyhybame pasivnemu sedeniu, tak to bude take vseliake aj tak. Uvidime. Rozsupneme sa, az sa posadi.
Inak je super kuknut si videa co ponuka youtube, ked date BLW do googlu 😀
Tesim sa na zdielanie infosiek a isto aj otazky pridu...