Je lepší začít s příkrmy od 4. nebo 5. měsíce při UM?

anikkk89
16. únor 2016

Mám dotaz, mudra mi radi od 4 měsíce 1x týdne piškot, kvůli alergií na lepek a od 5 prikrmy. Od jiných kamarádek mám info, že dávali prikrm rovnou od 4 měsíce.. Co myslíte? Jinak malá mlicko úplně moc nemiluje, vypije kolik má, ale většinou jsme trochu pod mírou..

saaralota
16. únor 2016

Dle nějaké teorie je snad ten 4. měsíc "alergické okno", kdy je vhodné zavedení/ochutnání všeho možného, že by to mělo snad přispět k tomu, že dítě na to nebude alergické. Včetně toho lepku atd. Není ale nutné dávat vyloženě "plnou dávku" příkrmů, stačí dávat ochutnat... Tak jsem to dělala já, dala jsem vždy lžičku, dvě...pár dní za sebou totéž, aby se rozpoznala případná alergie...a pak další. Ale asi k tomu bude víc přístupů...

zlatkavlk
16. únor 2016

Co se lepku týká, doporučuje se zařadit mezi ukončeným 4.-7.měsícem, ale vzhledem k tomu, že v ukonč. 4.měs. se teprve s příkrmy začíná, zbytečně bych s ním nespěchala, zkoušela bych nejprve zeleninu, pak maso, ovoce a po zavedení všech těchto bych začala zkoušet ten lepek, a asi radši třeba jako vločky do příkrmu nebo kaše, než piškoty... mrkněte na www.kojeni.net tam je to pěkně sepsané... Hezký večer! 🙂

mysonek
16. únor 2016

Já teda kojím, ale chtěla jsem začít ve 4 a půl měsících zeleninou, malá nevěděla co dělat se lžičkou, tak jsem to zkusila znova v pěti měsících a už papala krásně. Takže je také možné, že čtyřměsíční mimino nebude na jedení lžičkou zralé. Jinak teda doporučovat piškot ve 4 měsících mi přijde hodně ujeté. Cpát do tak malého dítěte cukr. Ten lepek by se měl zavést mezi ukončeným 4 a 7 měsícem (já dala lepek kolem 6 měsíce), ostatní ideálně také tak. Takže doporučuji to samé co holky přede mnou. Začít zeleninou a až potom přidat lepek. Raději ve formě kaše, nebo těch rozmixovaných ovesných vloček (to moje dcera miluje - ovesné vločky s ovocem a rozmixovat). Nebo třeba kuskus (těstoviny, či trochu mouky) do příkrmu.

svetlus_pepca
16. únor 2016

Začala bych klasicky zelenina, maso, ovoce a lepek až tak ten šestý měsíc. A nech to i na miminku. Ty můžeš chtít začít teď, ale mrně ne 🙂 Začni po lžičkách, pomalu, nespěchej. Já bych začala v tom 4. měsíci, ale rozhodnutí je na tobě. Mám kamarádku, která v tomhle věku také kojila a s příkrmy začla až v půl roce a měla s malým docela problémy. Čím dřív, tím víc času na zvykání, bych řekla.

shine2015
17. únor 2016

Mame treti dite a opet budeme zacinat po pul roce. Na tzv alergicke okno neverim. A zacinat budeme zase pozvolna sem tam lzicka...pozdeji rohlik do ruky na zkousku....ale nic bych nehrotila. Nechapu moc trend do miminka ladovat co nejdriv prikrmy. Dnes je to hit za par let to prehodnoti a oznaci za spatne. Kojim a do cca roku kojit budu. Postupne pomalu polehoucku budeme od cca pul roku ochutnavat,zkouset...
Dve predchozi byly taky v pohode a basti dobre. S nazprem cim driv tim vic casu na zvykani nesouhlasim - nejsem tabulkova,neuznavam tabulky na deti a nikde prece neni zakonem psano ze dite musi tehdy a tehdy to a to...tak jaky delsi cas na zvykani??!

sixtynka
17. únor 2016

Ahoj! My jsme taky na UM a začala jsem hned od 4M. Nejdřív jsem vařila, ale moc jí to nejelo, jenom ochutnávala tak 2-3 lžičky. Potom už zeleninu nechtěla vůbec, týden jsem to nechala být a pak jsem jí dala ochutnat skleničku - to jí chutnalo, snědla tak 1/2 a pak se dopijí mlíčkem. Teď už zase vařím a sní cca těch 60g. Teď od 5M přidám maso a dopoledne přesnídávky. Lepek si myslím, že zařadím ten 5-6M. Jinak mi pije taky míň. Podle váhy /má 7kg/ má vypít 150ml, ale většinou je to kolem 120ml a někdy i pod 100ml. Ale prospívá, tak to zase tak neřeším